Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 65

Θέμα: Σκουριά σε ΚΤΜ 390 adv

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Oι εξατμίσεις μπορούν να χρησιμοποιήσουν κράματα που δεν έχουν την αντοχή αυτών που περνάνε προδιαγραφές για χρήση σε βίδες.
    Και όχι μόνο όσον αφορά βίδες και σκουριά, έχω δει ανοξείδωτα πριτσίνια να διαλύουν αλουμινένιο τελικό για πλάκα με τους παλμούς και τους κραδασμούς.

    Επί του θέματος, doctor john κάποτε συζητήσαμε για τη σκουριά στους λαιμούς των εξατμίσεων, έχει να προτείνεις κάτι που να βοηθάει εκεί (χωρίς να βρωμάει)

  2. #32
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    ενα υλικο; δεν ξερω καποιο δυστυχως, μαυρο χαρπικ και βουρτσακια - σκληρο πανι δουλεψε καλα
    να μην μυριζει υλικο που βαζουμε στις εξατμισεις... νερο;

    μια φορα και εναν καιρο, δεν μας αρεσε που μπλεδιζε τo ss και στελναμε τις κουρμπες στον καναδα! για κεραμικη βαφη
    νομιζω πως δεν εχω ξαναδει πιο κεαρ φρι λυση απο τοτε. αν βρεις καποιον στην ευρωπη η και εδω θα το προτεινα αλλα σε καινουριες
    εξατμισεις οχι σε φορεμενες που εχουν ηδη φθορα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Εγώ πιστεύω πως φταίμε και σαν καταναλωτές τι θέλω να πω τα μηχανάκια που αναφέρθηκαν οτι μετά από παραμέληση δεν είχαν σκουριές (vfr, cbr, nsr) ήταν μηχανάκια που κατασκεύαστηκαν για το ιαπωνικό κοινό και εκείνη την εποχή ο ιάπωνας τα άλλαζε σαν τα πουκάμισα (γι' αυτο και εμείς τα γευτήκαμε σαν παραεισαγωγες) αλλά του δίναν το καλύτερο χωρίς περικοπές.
    Παντελή για τις εξατμήσεις μπορείς να βάλεις καθαριστικό για ανοξείδωτες σωλήνες (το χρησιμοποιούν αυτοί που κάνουν δίκτυα με ανοξείδωτες σωλήνες για να καθαρίζουν τις κολήσεις) μυρίζει και θέλει προσοχή στα υπόλοιπα γιατι είναι οξύ αλλιώς βιλαρίμπα για save καταστάσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από dumutrus; 24/12/2022 στις 23:26.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Σκουριά σε βίδες, εγώ καθαρίζω με ένα ήπια όξινο διάλυμα.
    Συνήθως σε ένα 24ώρο είναι ΟΚ.
    Βέβαια μαζί αποχαιρετάς και ότι έχει απομείνει από την επίστρωση, αλλά τουλάχιστον έχεις μια βίδα καθαρή σαν αφετηρία για ότι άλλο θα ακολουθήσει μετά.

    Στις εξατμίσεις ότι και να έκανα επανέρχεται μετά από λίγο καιρό.
    Το ίδιο και σε κάσες που τις είχα κάνει "καθρέπτη".

    Τώρα πειραματίζομαι με κάτι βερνίκια υψηλών θερμοκρασιών σε τελικό και συνδυασμό με χρώμα και βερνίκι σε λαιμό.
    Θα δούμε πως θα πάει συν τω χρόνω.
    Oldfarts never die

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Εγώ βρήκα λύση με έτοιμο προϊόν σταθεροποιήτη σκουριάς γράφει πάνω το κακό είναι πως άμα το βάλεις παχύ μετά πιάνει κάτι σαν πετσάκια. Τι οξύ χρησιμοποιείς;
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Σταθεροποιητή έχω χρησιμοποιήσει έναν που είχε χρώμα σαν κόκα-κόλα, είναι λεπτόρρευστος και έδινε ένα βαθύ μπλε, μελιτζανί χρώμα, στο μέταλλο μετά την εφαρμογή.
    Αν θες να δω μάρκα όταν επιστρέψω.

    Όξινο διάλυμα κάνω από κοινό ξύδι, κατά προτίμηση λευκό (και όσο το δυνατό πιο φτηνό ) και αραίωση με νερό (αν χρειάζεται) ή κιτρικό οξύ ("ξινό") και νερό.
    Ανάλογα με την σκουριά προσαρμόζω το διάλυμα.
    Έχω βγάλει σκουριά από μεταλλική ροδέλα χωρίς επίστρωση που ήταν εκτεθειμένη για καμιά εξαετία στις καιρικές συνθήκες.
    Oldfarts never die

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Έχει αναφερθεί ότι με ξύδι ξεσκουριάζουν ρεζερβουάρ αλλά το βάζουν αδιάλυτο, έχεις κάποιο λόγο προβληματισμό που το αραιώνεις;
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Έχει αναφερθεί ότι με ξύδι ξεσκουριάζουν ρεζερβουάρ αλλά το βάζουν αδιάλυτο, έχεις κάποιο λόγο προβληματισμό που το αραιώνεις;
    Σε πολύ χάλια ή όταν βιάζομαι το έχω βάλει και σκέτο, απλά σε περιπτώσεις με μικρή σε έκταση ή απλά επιφανειακή σκουριά που ξέρω ότι δεν θα προλάβω να ασχοληθώ και θα μείνει μέρες, δεν θέλω να πάω φουλ επιθετικά μπας και γλιτώσω την επίστρωση.

    Όταν καθάριζα το σύστημα ψύξης δούλευα ξύδι με 6% οξύτητα σε αναλογία 50-50, άρα γύρω στο 3%.
    Εδώ πάω συνήθως λίγο παραπάνω, αλλά δεν έχω φόρμουλα, ξεκινάω χαλαρά και αν δεν κάνω δουλεία αυξάνω, ειδικά με το κιτρικό που μπορείς να πας ακόμα πιο "επιθετικά".
    Oldfarts never die

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Αν βρείτε τελικά κανένα μαγικό ζωμό για να μην πιάνουν εύκολα σκουριά οι λαιμοί, παρακαλώ γράψτε το κι εδώ για να είναι κομπλέ το θέμα και στη συντήρηση μαζί με τον καθαρισμό:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ghlight=Harpic

    Με τη μέθοδο που περιγράφω γίνονται καινούργιοι αλλά στον μήνα πάνω αρχίζουν τα μοτίβα της σκουριάς και μετά αρχίζει να κολλάει και η βρωμιά πιο εύκολα.

    Τεμπέλης, το παραδέχομαι, αλλά δεν έχω αναβατόριο και δεν υπάρχει μεγαλύτερη μανούρα από το τρίψιμο των λαιμών διπλωμένος στα δυο

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonas Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα. Παρατήρησα ότι έχει αρχίσει να συσσωρεύεται σκουριά σε διάφορα σημεία της μηχανής του θέματος. Από βίδες που συγκρατούν το ποδοφρενο, σε βίδες που κρατάνε τη σχάρα της μπαγκαζιερας, μέχρι την κεντρική ανάρτηση σε ένα σημείο που έχει "σπάσει" η εργοστασιακή μπογιά και στο πλαϊνό σταντ, επίσης σε σημείο που έχει φύγει η μπογιά.
    Υπάρχει πρόβλημα αν το καθαρίσω με κλασικό αντισκωριακο wd40? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος καθαρισμου η και προφύλαξης; Να της βάλω λάδι (και να έρθω βράδυ) όπως βάζαμε στα όπλα στον στρατό;
    Έχοντας περάσει αρκετά KTM από τα χέρια μου, είτε ως κάτοχος είτε μακρού δανεισμού, δεν θυμάμαι ούτε ένα που να μην εμφάνισε επιφανειακή σκουριά σε βίδες δισκοφρένων και διάφορες άλλες κεφαλές βιδών τριγύρω.
    Και σε ακτίνες φυσικά και nipples.
    Μιλάμε πάντα για επιφανειακά πράγματα μικρής πραγματικής σημασίας αλλά ως ψείρας δεν μπορώ παρά να σημειώσω πως το ταπεινό CB500X δεν έχει το παραμικρό ίχνος πέραν από την επιφάνεια του παξιμαδιού του πίσω άξονα (όπου έχει 10-15 στίγματα) υποθέτω από τις κλωτσιές που έχει φάει από τα κρουστικά.

    Στα αεροπλάνα (και όχι μόνο) βάζουν ACF-50. Δοκίμασε το. Έχω πάντα 1-2 λίτρα σπίτι και κάνει θαύματα όπου κι αν το έχουμε εφαρμόσει (ακόμη και σε πράγματα που έρχονται σε μόνιμη επαφή με την θάλασσα).

    http://learchem.com/products/acf-50.html

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Παντελή ορμόμενος στο ποστ που σου είπα για το καθαριστικό κολήσεων δεν ρώτηδα το συμαντικότερο οι λαιμοί είναι ανοξείδωτοι ή βαμένοι;
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Παντελή ορμόμενος στο ποστ που σου είπα για το καθαριστικό κολήσεων δεν ρώτηδα το συμαντικότερο οι λαιμοί είναι ανοξείδωτοι ή βαμένοι;
    Ανοξείδωτοι - στο όνομα τουλάχιστον

  13. #43
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Δείτε και αυτό
    https://www.motoraid.eu/3024570
    δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το έχουν δοκιμάσει αλλοι και το έχουν εγκρίνει. Πάντα με προσοχή επειδή είναι χημικά είτε στο μηχανάκι είτε αν πέσει πάνω σας
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #44
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Ένας 'αβλαβής' τρόπος για τους λαιμούς είναι και με ξίδι.
    Επειδή όμως δεν είναι τόσο δραστικό και πρέπει να μείνει στο μέταλλο αρκετή ώρα,τυλίγεις τους λαιμούς με πανιά και τα ποτίζεις με ξίδι κάθε 15-20 λεπτά ώστε να είναι πάντα βρεγμένα.
    Μετά από 2-3 ώρες τα αφαιρείς και ξεκινά το τρίψιμο με πράσινο σφουγγάρι scotch brite,η σκουριά και η μάκα θα φύγουν.
    Θέλει όμως δυνατό ξίδι 7-8°

    Τοχω κάνει με επιτυχία στην εξάτμιση του gs.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20170221_08_29_11_Pro.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	440283

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20170221_08_28_52_Pro.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	78,8 KB 
ID:	440284

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20170221_13_23_49_Pro.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	440285

    Αν η μάκα είναι δυνατή υπάρχει πιο σκληρό σφουγγάρι κετσές λέγεται και υπάρχει στα χρωματοπωλεία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20170221_13_55_09_Pro.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	440287

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Δείτε και αυτό
    https://www.motoraid.eu/3024570
    δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το έχουν δοκιμάσει αλλοι και το έχουν εγκρίνει. Πάντα με προσοχή επειδή είναι χημικά είτε στο μηχανάκι είτε αν πέσει πάνω σας
    Χρήστο το είχα προτείνει και στο εξειδικευμένο θέμα παραπάνω αυτό, και μόλις δοκίμασα το Harpic το ξε-πρότεινα

    Το Harpic είναι πιο καλό, πιο φθηνό, πιο εύκολο να το βρεις και επειδή είναι τζελ "κάθεται" στην επιφάνεια και είναι ευκολότερο και ασφαλέστερο στη χρήση!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρυθμιση αναρτησεων σε ΚΤΜ EXC 450 '03?
    από urban στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 09:07
  2. σκουρια σε ψυγείο
    από lygonis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 16:16
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 15:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF