Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 65

Θέμα: Σκουριά σε ΚΤΜ 390 adv

  1. #46
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Χρήστο το είχα προτείνει και στο εξειδικευμένο θέμα παραπάνω αυτό, και μόλις δοκίμασα το Harpic το ξε-πρότεινα

    Το Harpic είναι πιο καλό, πιο φθηνό, πιο εύκολο να το βρεις και επειδή είναι τζελ "κάθεται" στην επιφάνεια και είναι ευκολότερο και ασφαλέστερο στη χρήση!
    Το πήρα (Harpic) και στο επόμενο πλύσιμο της μηχανής ελπίζω να βρω τη διάθεση να ασχοληθώ με τους λαιμούς της εξάτμισης.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Για τον κετσέ θα συμφωνήσω και γω αλλά όχι για δύσκολες καταστάσεις σαν το gs πιο πάνω, τότε θα έλεγα πιο δραστικά μέτρα όπως γυαλόχαρτο νερού 600 και σιγά σιγά να ανεβαίνεις. Συγνωμή karellen για το θράσος είναι σίγουρα ανοξείδωτο δεν μοίαζει επιφανιακή η σκουρία και στη φωτογραφία που έχει γυαλίσει μου φαίνεται πως έχει αρχίσει να τρώει το μέταλλο. Βασικά αυτό που έχω καταλάβει η ζημιά γίνεται όταν βρέχει οπότε αν μετά από βροχή τη περιποιήσε τότε την κρατάς σε λογική κατάσταση.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  3. #48
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    H ζημιά στα ανοξείδωτα γίνεται πολύ συχνά από μόλυνση με σκουριά. Οτιδήποτε, βούρτσα ή πανί κ.λπ. που είχε επαφή με σκουριά δεν κάνει να ακουμπήσει το ανοξείδωτο.
    Αυτό περιλαμβάνει και τα κολιέ που ασφαλίζουν τους σωλήνες. Αν δεν είναι ανοξείδωτα, κάποια στιγμή θα επιβαρύνουν το σύνολο.

    Γυαλόχαρτα μου φαίνονται πολύ. θα το δοκίμαζα μόνο αν δεν καθαρίζει με harpic ή ψιλές αλοιφές.
    Το γυαλιστερό που συντηρεί λίγο καλύτερα τους λαιμούς είναι κοντά στα 3000 grit, τα βήματα με το ζόρι ανα 200grit μέχρι τα 1500 και μετά ανα 500.

    Πολύ πετυχημένα για αυτή την δουλειά, τα δισκάκια με φυλλαράκια scotch brite. Eίμαι σίγουρος ότι θα κάνουν θαύματα* επίσης τα υπόλοιπα εργαλεία της σειράς αλλά
    η τιμή τους κοντράρει την λογική μου σε επίπεδο να ανησυχώ οπότε δεν τα αγοράζω.


    * και τρύπες αν ξεχνιέσαι..

  4. #49
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Για τον κετσέ θα συμφωνήσω και γω αλλά όχι για δύσκολες καταστάσεις σαν το gs πιο πάνω, τότε θα έλεγα πιο δραστικά μέτρα όπως γυαλόχαρτο νερού 600 και σιγά σιγά να ανεβαίνεις. Συγνωμή karellen για το θράσος είναι σίγουρα ανοξείδωτο δεν μοίαζει επιφανιακή η σκουρία και στη φωτογραφία που έχει γυαλίσει μου φαίνεται πως έχει αρχίσει να τρώει το μέταλλο. Βασικά αυτό που έχω καταλάβει η ζημιά γίνεται όταν βρέχει οπότε αν μετά από βροχή τη περιποιήσε τότε την κρατάς σε λογική κατάσταση.
    Η ζημιά γίνεται κυρίως όταν στην καυτή εξάτμιση επικολλώνται μικρο-βρωμιές,έντομα,χαλικάκια από το δρόμο και με την πάροδο του χρόνου γίνονται ένα σώμα με το μέταλλο.
    Στην εξάτμισή μου ήταν πιο πολύ συσσωρευμένη μάκα παρά σκουριά και όντως ο κετσές έφαγε αυτή την επιφανειακή γυαλάδα που έχουν τα ανοξείδωτα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Ξυδάκι, τρίψιμο με αλουμινόχαρτο και λίγο κετσεδάκι. (Υπάρχουν διαβαθμίσεις σκληρότητας).
    Και αν θέλετε super αποτέλεσμα, στίλβωση με γυαλιστικές πάστες που χρησιμοποιούν οι κοσμηματοτεχνίτες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	re_WP_20190526_006.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	440309
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	re_WP_20190526_008.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	440310
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	re_IMG_20210410_195236.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	440311
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	re_IMG_20210410_195248.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	440312
    Oldfarts never die

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Και αν θέλετε super αποτέλεσμα, στίλβωση με γυαλιστικές πάστες που χρησιμοποιούν οι κοσμηματοτεχνίτες.
    Ενδιαφέρον, βοηθούν και στην απώθηση της σκουριάς στο μέλλον πέρα από την αισθητική βελτίωση;

    Γράψε και ποιες προτιμάς για αυτή δουλειά αν θέλεις!

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Την δικία μου την είχα κάνει με στιλβωτική αλοιφή από χρωματοπωλείο αφού πρώτα την είχα περάσει με γυαλόχαρτο νερού 1500 και 2000

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221229_56535.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	65,6 KB 
ID:	440315

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221229_56714.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	75,5 KB 
ID:	440316

    αυτήν την αλοιφή μου άρεσε περισσότερο το αποτέλεσμα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221229_4396.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	59,5 KB 
ID:	440317

    παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει αυτή

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221229_4601.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	83,0 KB 
ID:	440318

    αλλά η πρώτη μου άρεσε περισσότερο
    Τελευταία τροποποίηση από dumutrus; 29/12/2022 στις 13:20.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρον, βοηθούν και στην απώθηση της σκουριάς στο μέλλον πέρα από την αισθητική βελτίωση;

    Γράψε και ποιες προτιμάς για αυτή δουλειά αν θέλεις!
    Κοίτα στην συγκεκριμένη εξάτμιση δεν θυμάμαι καν τι είχα χρησιμοποιήσει, πάει αρκετός καιρός από τότε.

    Γενικά έχω χρησιμοποιήσει και έχω μείνει ευχαριστημένος από αλοιφές glanol και Autosol, για καθάρισμα-γυάλισμα ζαντών κλπ.

    Οι πάστες που έλεγα είναι αυτές (τυχαίο site), αλλά δεν τις έβρισκα Ελλάδα και τις πήρα κάποια στιγμή από έξω.

    Μετά μπορείς να δοκιμάσεις γυαλιστικές κρέμες που δουλεύουν οι βαφείς.
    HB Body που χρησιμοποίησα για κόψιμο/γυάλισμα μετά από βαφή σε λαμαρίνα, είχαν δουλέψει πολύ καλά, αλλά είχα χρησιμοποιήσει τριβείο και αλοιφαδόρο και λίγο χέρι.

    Προστασία δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν προσφέρουν ενάντια στην σκουριά, αλλά αν γίνεται συχνή περιποίηση νομίζω δεν θα έχεις θέμα.
    Στον σαλίγκαρο περνάω με ένα πανάκι WD, μετά από κάθε πλύσιμο και με δεδομένο ότι το μηχανάκι δε κυκλοφορεί παρά μόνο ΣΚ, καιρού και χρόνου επιτρέποντος.

    Δεν είμαι ειδικός, απλά δοκιμάζω διάφορα.
    Παίζω και μαθαίνω
    Oldfarts never die

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Κοίτα στην συγκεκριμένη εξάτμιση δεν θυμάμαι καν τι είχα χρησιμοποιήσει, πάει αρκετός καιρός από τότε.

    Γενικά έχω χρησιμοποιήσει και έχω μείνει ευχαριστημένος από αλοιφές glanol και Autosol, για καθάρισμα-γυάλισμα ζαντών κλπ.

    Οι πάστες που έλεγα είναι αυτές (τυχαίο site), αλλά δεν τις έβρισκα Ελλάδα και τις πήρα κάποια στιγμή από έξω.

    Μετά μπορείς να δοκιμάσεις γυαλιστικές κρέμες που δουλεύουν οι βαφείς.
    HB Body που χρησιμοποίησα για κόψιμο/γυάλισμα μετά από βαφή σε λαμαρίνα, είχαν δουλέψει πολύ καλά, αλλά είχα χρησιμοποιήσει τριβείο και αλοιφαδόρο και λίγο χέρι.

    Προστασία δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν προσφέρουν ενάντια στην σκουριά, αλλά αν γίνεται συχνή περιποίηση νομίζω δεν θα έχεις θέμα.
    Στον σαλίγκαρο περνάω με ένα πανάκι WD, μετά από κάθε πλύσιμο και με δεδομένο ότι το μηχανάκι δε κυκλοφορεί παρά μόνο ΣΚ, καιρού και χρόνου επιτρέποντος.

    Δεν είμαι ειδικός, απλά δοκιμάζω διάφορα.
    Παίζω και μαθαίνω
    Σε ευχαριστώ, όπως έγραψα και πιο πριν μάλλον ζητάω πολλά λόγω τεμπελιάς, την επόμενη φορά που θα με πιάσει προκοπή δεν θα αφήσω τους λαιμούς να ξαναβρωμίσουν, θα χρησιμοποιήσω μόνο τη Glanol Ultra Soft metal polish που έχω πρόχειρη στον μήνα πάνω και θα ξανα-αναφέρω στο φόρουμ.

    Οι σπέσιαλ πάστες πάντως πολύ ενδιαφέρουσες και με λογική τιμή

  10. #55
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    To μέγεθος είναι σαν διπλό σοκολατάκι και σου μοιάζει χαμηλή η τιμή.
    Διαβάζουμε πολύ καλά τις προδιαγραφές όταν δεν αναφέρονται σε grit.
    Όταν για παράδειγμα γράφει τελικό φινίρισμα - γυάλισμα καθρέπτη σε ανοξείδωτο, προφανώς εννοεί ότι σημάδια
    μεγαλύτερα από 0.001mm δεν θα φύγουν.
    Αν την χρησιμοποιήσω σε χρυσό πιθανά θα το κατεβάσω υπερβολικά κ.λπ.

    Οι "πάστες" και όχι κρέμες για γυάλισμα χρειάζονται περάσματα (όπως και οι κρέμες) και όχι να επιμένουμε
    στο ίδιο σημείο αλλά προσέχοντας την θερμοκρασία να μην τις χαλάσουμε γιατί θα λερώσουν και καθαρίζουν δύσκολα.
    Είναι σαν να προσπαθείς να κατεβάσεις 400grit με 1000grit, θα τα καταφέρεις με πολλά περάσματα
    αλλά ο χρόνος και τα υλικά θα είναι δεκαπλάσια από να το πήγαινες 600grit, μετά 800 και έπειτα 1000.

    Προσέχετε όσοι σας αρέσει και ξεκινάτε να ασχολείστε με γυάλισμα μετάλλων, υπάρχουν διάφορες φάσεις που είναι εύκολο
    να κτυπήσεις ή να κάνεις ζημιά.
    Μην ντραπείτε να ρωτήσετε οτιδήποτε όσον αφορά επιτραπέζιους τροχούς, εργαλεία χειρός ή βούρτσες - σφουγγάρια κ.λπ.

    Η σκόνη σκουριάς επίσης είναι εύφλεκτη και μοιάζει με την σκόνη από καλό κάρβουνο (σαν μπαρούτι) στις αντιδράσεις.
    Δεν "σκάει" αλλά εύκολα θα πάρει με ότι συνεπάγεται.

    Όλες οι σκόνες είναι επικίνδυνες αν εισπνευσθούν

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    To μέγεθος είναι σαν διπλό σοκολατάκι και σου μοιάζει χαμηλή η τιμή.
    Σε είχα για πιο large τύπο, καβαλάς και Er, πολυτελείας μηχανάκι

  12. #57
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    έχω καταστραφεί πολυτελώς

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Έχει απόλυτο δίκιο ο @doctor_john.

    Οι πάστες είναι πολύ μικρές, θα ανεβάσω φωτό για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος.
    Επίσης είναι μόνο για το τελικό γυάλισμα-φινίρισμα, δεν "κόβουν".
    Oldfarts never die

  14. #59
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Αν δεις τις "συσκευασίες" που χρησιμοποιούν σε εργαστήρια χρωμίων κ.λπ. είναι 15εκ μήκος σαν σαπούνια παραδοσιακά. Δεν είναι τόσο ραφιναρισμένες όσο αυτές
    που συζητάμε για κοσμήματα και μικρά αντικείμενα αλλά το μέγεθος της βούρτσας και η δύναμη υπερκαλύπτουν.

    Σε αργυροχρυσοχοΐα κρατάνε 10-15 ημέρες σε επισκευές, σε παραγωγή πολύ λιγότερο αλλά συμφέρουν γιατί καλύπτουν αρκετά κομμάτια.

    Σε διάφορες εφαρμογές το γυάλισμα δεν είναι το τελικό στάδιο, αν θέλεις να κάνεις βουρτσα εφέ στο μέταλλο πρώτα καθαρίζεις - γυαλίζεις τέλεια
    και μετά του δίνεις την τελική υφή με βουρτσάκια κ.λπ.

    Εμπιστευτείτε τις hardcore λύσεις που καθαρίζουμε κεραμικές εστίες, το harpic κ.λπ. καθαρίζουν καλά.
    Αν θέλει κάποιος μπορεί να δοκιμάσει βερνίκι θερμοκρασίας, έχει κανα δίωρο δουλειά μετά το γυάλισμα αλλά από όσα έχω δει
    είναι πιθανό να βοηθήσει πολύ για 1-2 χρόνια.

    Επίσης υπάρχουν και οι κεραμικές βαφές με τρελές επιδόσεις και εγώ χρειάζομαι ασημί που δεν κανει έντονες σκιές (δείχνει πιο φαρδύ το αντικείμενο)
    αν θέλει κάποιος μπορούμε να μοιραστούμε το υλικό (~120ε σύνολο) να παρακινηθώ να βάλω παραγγελία. Δεν είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο, θέλει
    υαλοβολή ή αντίστοιχη επιφάνεια με γυαλόχαρτο και πολύ προσεκτικό καθάρισμα.

  15. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν δεις τις "συσκευασίες" που χρησιμοποιούν σε εργαστήρια χρωμίων κ.λπ. είναι 15εκ μήκος σαν σαπούνια παραδοσιακά. Δεν είναι τόσο ραφιναρισμένες όσο αυτές
    που συζητάμε για κοσμήματα και μικρά αντικείμενα αλλά το μέγεθος της βούρτσας και η δύναμη υπερκαλύπτουν.

    Σε αργυροχρυσοχοΐα κρατάνε 10-15 ημέρες σε επισκευές, σε παραγωγή πολύ λιγότερο αλλά συμφέρουν γιατί καλύπτουν αρκετά κομμάτια.

    Σε διάφορες εφαρμογές το γυάλισμα δεν είναι το τελικό στάδιο, αν θέλεις να κάνεις βουρτσα εφέ στο μέταλλο πρώτα καθαρίζεις - γυαλίζεις τέλεια
    και μετά του δίνεις την τελική υφή με βουρτσάκια κ.λπ.

    Εμπιστευτείτε τις hardcore λύσεις που καθαρίζουμε κεραμικές εστίες, το harpic κ.λπ. καθαρίζουν καλά.
    Αν θέλει κάποιος μπορεί να δοκιμάσει βερνίκι θερμοκρασίας, έχει κανα δίωρο δουλειά μετά το γυάλισμα αλλά από όσα έχω δει
    είναι πιθανό να βοηθήσει πολύ για 1-2 χρόνια.

    Επίσης υπάρχουν και οι κεραμικές βαφές με τρελές επιδόσεις και εγώ χρειάζομαι ασημί που δεν κανει έντονες σκιές (δείχνει πιο φαρδύ το αντικείμενο)
    αν θέλει κάποιος μπορούμε να μοιραστούμε το υλικό (~120ε σύνολο) να παρακινηθώ να βάλω παραγγελία. Δεν είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο, θέλει
    υαλοβολή ή αντίστοιχη επιφάνεια με γυαλόχαρτο και πολύ προσεκτικό καθάρισμα.
    Δεν ήξερα πως γίνεται και σε άλλο πέρα από μαύρο η κεραμική. Ίσως με ενδιαφέρει.
    Δεν θα χρειαστούμε κάποιον για την προετοιμασία/εφαρμογή όμως;

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρυθμιση αναρτησεων σε ΚΤΜ EXC 450 '03?
    από urban στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 09:07
  2. σκουρια σε ψυγείο
    από lygonis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 16:16
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 15:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF