Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 146

Θέμα: DR-Z400 ή Crf300l;;;;

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Χαμηλομεσαίες πολύ "κούφιο" μου φάνηκε το crf300.
    Καμία σχέση με xr400 , άλλο σύμπαν εκείνα τα μηχανάκια. Οπότε αν βρεις κάποιο αξιόλογο 400αρι εκείνης της εποχής το τσιμπάς
    Κάνω παράθεση το δικό μου μύνημα.
    Ναι,έχω καβαλήσει κ τα 2. Το παλιό μου φάνηκε τσουνάμι από χαμηλά, το άλλο ψοφίμι στις χαμηλομεσαίες και μόνο στα πολύ ψηλά κάτι έκανε.
    Όπως έγραψα, άλλο σύμπαν. (Αυτή την αίσθηση μου άφησαν)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #32
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Έχει ο vaska....
    Άσε τα "που λέει ο λόγος" και σκύψε
    DR 650 εχει ο βάσκας.....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Εντάξει, είμαι προκατειλημμένος.
    Για μένα DRZ, εφόσον βάζεις τη διασκέδαση σαν έναν από τους κύριους παράγοντες αγοράς.
    Η λειτουργία αυτού του μοτέρ είναι εκπληκτική. Από χαμηλά και χωρίς κομπιάσματα ανεβάζει γεμάτα μέχρι λίγο πριν τον κόφτη. Στο χώμα μπορείς να αρχίσεις ντριφτάρισμα με μια 2α-3η (ανάλογα με το γρανάζωμα) και να το χαρείς όσο θες.
    Οκ είναι παλιό, αλλά ακόμα και σήμερα μια χαρά στέκεται. Και μιλάμε για ένα μηχανάκι που ακόμα βρίσκεις καινούργια ανταλλακτικά
    Ναι το 5τάχυτο σασμάν του είναι κοντό και μπορεί σε κάποιους (ανάλογα με τη χρήση) να σπάει καρύδια και ναι δεν έχει ψεκασμό και Abs. Προσωπικά τα έχω αποδεχτεί.
    Αυτά.

  4. #34
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    DR 650 εχει ο βάσκας.....
    Δεν σε ρωτήσαμε ρε


    (άστον να σκύψει.....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    δεν θα βρεις drz που να αξιζει να δωσεις λεφτα. αν υπαρχουν μερικα κομματια ακομα, δεν τα δινουν. δεν τα δινουν γιατι απλα αυτες οι μοτο δεν ξαναβγηκαν καινουργιες. το crf ειναι μια χαρα παντως για τη δουλεια που πρεπει να κανει. επισης μπορεις να δεις και ktm exc. ειναι αξιοπιστα παρολοη τη φημη τους και πολύ δυνατα. εφοσον δεν σκοπευεις να κανεις πολύ οδηγηση σε δρομο.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    DR 650 εχει ο βάσκας.....
    Και είναι ο καλύτερος!

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Crf300l η Rally ο λόγος αυτός που αναφέρθηκε δε βρίσκεις καλό όταν πρέπει να το συγκρίνεις με το αλλο που θα είναι κούτα

    Εντουρο για αρχάριους σε καλή τιμή κούτα(μιας τα καθαρόαιμα κοστίζουν 11+ μιλάμε για 250-300) είναι το xtrainer της Beta σε 250 7.5k€ περίπου (και 2T )

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Με πρόλαβες... 99% μάλλον θα είναι και γρηγορότερο και καλύτερο στο ταξίδι ως προς τις μέσες ωριαίες.

    Ήθελα να ρωτήσω όσους έγραψαν πως ξέρουν ότι το CRF300L είναι ψοφίμι; Έχουν οδηγήσει; Και ακόμη περισσότερο έχουν οδηγήσει και τα δυο για να ξέρουν την διαφορά; Μάλλον σαν κινητήρας είναι καλύτερος, πιο ολοκληρωμένος αν το δούμε ως On/Off και όχι σαν αμιγώς χωμάτινο. Για αυτό ρώτησα τον νηματοθέτη -αν και δεν απάντησε- αν τον ενδιαφέρουν και οι ασφάλτινες δυνατότητες μέχρι να προσεγγίσει χώμα. Απάντηση δεν πήραμε όμως. Μέχρι τότε δεν έχω να πω κι εγώ πολλά.
    Η απάντηση στην ερώτηση αν με ενδιαφέρουν οι ασφάλτινες δυνατότες απαντώνται απο το αρχικό ερώτημα "DR-Z400S ή CRF300L" ! Αυτά τα επίπεδα δυνατοτήτων ασφάλτου με ενδιαφέρουν. Τώρα αν υπάρχει +/- διάφορα 1 πόντο εεεε χ...κε ή φοράδα στο αλώνι!
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παρέα

    Ποιο μηχανάκι θα προτιμούσατε για χωμάτινα παιχνίδια. Το DR-Z400 μοντέλο από 2003 και πάνω, το καινούργιο το CRF300l ή VOGE RALLY 300 ;;;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση στην ερώτηση αν με ενδιαφέρουν οι ασφάλτινες δυνατότες απαντώνται απο το αρχικό ερώτημα "DR-Z400S ή CRF300L" ! Αυτά τα επίπεδα δυνατοτήτων ασφάλτου με ενδιαφέρουν. Τώρα αν υπάρχει +/- διάφορα 1 πόντο εεεε χ...κε ή φοράδα στο αλώνι!
    Αφού σε ενδιαφέρει μόνο χώμα γιατί δεν κοιτάς κανένα WR 450F να χαρείς πραγματικό παιχνίδι;

  10. #40
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, είμαι προκατειλημμένος.
    Για μένα DRZ, εφόσον βάζεις τη διασκέδαση σαν έναν από τους κύριους παράγοντες αγοράς.
    Η λειτουργία αυτού του μοτέρ είναι εκπληκτική. Από χαμηλά και χωρίς κομπιάσματα ανεβάζει γεμάτα μέχρι λίγο πριν τον κόφτη. Στο χώμα μπορείς να αρχίσεις ντριφτάρισμα με μια 2α-3η (ανάλογα με το γρανάζωμα) και να το χαρείς όσο θες.
    Οκ είναι παλιό, αλλά ακόμα και σήμερα μια χαρά στέκεται. Και μιλάμε για ένα μηχανάκι που ακόμα βρίσκεις καινούργια ανταλλακτικά
    Ναι το 5τάχυτο σασμάν του είναι κοντό και μπορεί σε κάποιους (ανάλογα με τη χρήση) να σπάει καρύδια και ναι δεν έχει ψεκασμό και Abs. Προσωπικά τα έχω αποδεχτεί.
    Αυτά.
    Φιλαράκι εσύ δε πιάνεσαι, έχεις το Ε, εδώ μάλλον μιλάμε για το S και άρα για άλλο μηχανάκι...., εκτός αν δεν έχω καταλάβει.

  11. #41
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση στην ερώτηση αν με ενδιαφέρουν οι ασφάλτινες δυνατότες απαντώνται απο το αρχικό ερώτημα "DR-Z400S ή CRF300L" ! Αυτά τα επίπεδα δυνατοτήτων ασφάλτου με ενδιαφέρουν. Τώρα αν υπάρχει +/- διάφορα 1 πόντο εεεε χ...κε ή φοράδα στο αλώνι!
    Το αρχικό ερώτημα δεν περιλαμβάνει αναφορά για ασφάλτινη χρήση (αλλιώς δε θα ρωτούσα), επίσης δεν επισημαίνει το γράμμα "S" που έβαλες μόλις παραπάνω.

    Just saying...

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Το αρχικό ερώτημα δεν περιλαμβάνει αναφορά για ασφάλτινη χρήση (αλλιώς δε θα ρωτούσα), επίσης δεν επισημαίνει το γράμμα "S" που έβαλες μόλις παραπάνω.

    Just saying...
    Απλά θεωρώ ότι οι μοτοσυκλέτες κατηγορίας dual sport δεν έχουν ως δυνατό σημείο την άσφαλτο και γενικά οποίος επιλέγει τέτοιες μοτοσυκλέτες ενδιαφέρεται πρωτίστως για τις χωμάτινες δυνατότητες και την συνολική ευελιξία, γνωρίζοντας εξ αρχης ότι δεν θα ταξιδεύει άσφαλτο με την άνεση ενός adventure. Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις !
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Απλά θεωρώ ότι οι μοτοσυκλέτες κατηγορίας dual sport δεν έχουν ως δυνατό σημείο την άσφαλτο και γενικά οποίος επιλέγει τέτοιες μοτοσυκλέτες ενδιαφέρεται πρωτίστως για τις χωμάτινες δυνατότητες και την συνολική ευελιξία, γνωρίζοντας εξ αρχης ότι δεν θα ταξιδεύει άσφαλτο με την άνεση ενός adventure. Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις !
    Στην κατηγορία 250-400 δεν βλέπω τι άνεση μπορεί να έχει το ταξίδι με οτιδήποτε, και ουσιαστικά ένα dual sport έχει μόνο πλεονεκτήματα έναντι όλων των υπολοίπων.
    Το μόνο μειονέκτημα είναι η τιμή.

  14. #44
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Θέλεις warhorse ή caravan horse ; Που έλεγε και ο ΚόκκιναΦεγγάρια.
    Ωραίο το Ηονδάκι αλλά μάλλον είναι το caravan horse στην περίπτωση σου.
    Και ερωτώ .
    Αν το DR είναι εξωτερικά τουλάχιστον σωστό στην χειρότερη πόσο μπορεί να κοστίσει μια ανακατασκευή / επισκευή στον κινητήρα ώστε να το έχεις και εκεί καινούργιο ;
    Από την άλλη δεν μου πάει η καρδιά να δώσω αρκετό χρήμα για μηχανή που θέλω για καθαρά χώμα ,που θα πέσει,θα γρατζουνιστεί,θα στραβώνουν μανέτες κτλ τα ξέρεις.
    Καλές γιορτές και καλά γούστα με ότι πάρεις !!!
    when life gets complicated... i ride.

  15. #45
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Απλά θεωρώ ότι οι μοτοσυκλέτες κατηγορίας dual sport δεν έχουν ως δυνατό σημείο την άσφαλτο και γενικά οποίος επιλέγει τέτοιες μοτοσυκλέτες ενδιαφέρεται πρωτίστως για τις χωμάτινες δυνατότητες και την συνολική ευελιξία, γνωρίζοντας εξ αρχης ότι δεν θα ταξιδεύει άσφαλτο με την άνεση ενός adventure. Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις !
    Σύμφωνοι, δε διαφωνούμε επ' αυτού. Απλά μένοντας στην ίδια κατηγορία έπρεπε να τεθεί το θέμα της ασφάλτινης κάλυψης με τις όποιες υποχωρήσεις και αυτό για να επιλεχθεί το καλύτερο δυνατό.

    Τέσπα, έχεις πιθανόν δίκιο, παρασυρόμαστε συχνά από τις δικές μας επιλογές και χρήσεις και δεν δίνουμε σωστές συμβουλές. Στη παρέα μας είμαστε κάμποσοι που κάνουμε "μάλλον" αρκετά εξειδικευμένη χρήση στα "μικρά" μας, καλύπτοντας μεγάλες αποστάσεις μέχρι να προσεγγίσουμε τις χωμάτινες διαδρομές που θέλουμε. Στο παρελθόν όμως υπήρχαν και DRZ400S στη παρέα, οπότε... τα πάντα είναι δυνατά αν θέλει κανείς.

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι Γνωμη ΕΧετε Για Το Dr-z400e
    από dinos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 00:45
  2. Το Τεποζιτο Του Dr
    από kosdros στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 09:17
  3. Δινω Το Dr Και Παμε Για Αλλα
    από kosdros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 23:31
  4. Dr Experts! Περι Πατεντασ...
    από picramenos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2004, 10:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF