Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Πρώτη μηχανή για ψηλό αναβάτη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/12/2022
    Μηνύματα
    3

    Πρώτη μηχανή για ψηλό αναβάτη

    Καλησπέρα ομάδα,

    Ψάχνω την πρώτη μου μηχανή (μηδενική εμπειρία, δίπλωμα Α) πάνω στις ανάγκες μου οι οποίες ειναι:
    - Κάτι που να κάνει σε ψηλό. Έχω ύψος 1.95 και αναλογικά ψηλά πόδια, που το κάνουν ακόμα δυσκολότερο για γόνατα (χονδροπαθεια), μέση, κλπ.
    - Να κυμαίνεται στα 500cc - 660c αν ακόμα και αυτό δεν θεωρείται εξτριμ για 1η και να μην είναι πολύ παλιό μοντέλο /με Πόλα χιλιομετρα.
    - Κυρίως χρήση εντός πόλης αλλά να μπορώ ίσως να φορτώσω λίγα πράγματα για ταξίδι.
    - Μπάτζετ όχι συγκεκριμένο, αλλά θα ήθελα έως 6.000 μαξ.

    Από τη σχετική κατηγορία με έψηνε αρχικα το CB500X που έκανα και ένα μάθημα ενώ μου είχε φανεί πολύ κομπλέ (δεν ξέρω αν είχε κάνει κάποια μετατροπή για ύψος), βλέποντας μερικές στον δρόμο, μπροστά μου δίνουν την αίσθηση Playmobil οπότε μάλλον απορρίπτεται.

    Από άλλες προτάσεις βλέπω ότι παίζει πολύ το Voge 500, σκέφτομαι αν μια XTX θα ήταν μια λύση για να πάρω εμπειρία όμως να στερηθώ ταξίδια με πράγματα. Επίσης διαβάζω για Tenere ότι είναι ίσως κοντά στα θέλω μου αλλά βλέπω ελάχιστες μεταχειρισμενες.

    Επειδή δεν έχω ούτε ιδιαίτερη γνώση, ούτε ευρύ κύκλο για να με βοηθήσει, οι γνώμες και προτάσεις σας θα με βοηθούσαν πραγματικά πολύ.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.192
    Καλημέρα.
    Το ΧΤΧ που σκέπτεσαι δεν θα σου στερήσει τα ταξιδάκια με πράγματα,μπορείς κάλλιστα να βάλεις κεντρική βαλίτσα πίσω καθώς και σαμάρια στο πλάι (είχα φτάσει από Καλαμάτα Β.Ελλάδα με το ίδιο).
    Με τις αρίδες που έχεις όμως καλύτερα να κοιτάξεις για XTR που είναι λίγο ψηλότερο,το Tenere είναι αμιγώς χωμάτινο και πουλιέται ακόμα ακριβά.

    Μετά πας σε Versys ή Vstrom ή Transalp,όλα δευτέρας γεννεάς ώστε να έχουν και ABS,θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στο ξεκίνημά σου.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Κοίτα το voge το dsx650 μάλλον σου κάνει στο ύψος.

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tom_Nt Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα ομάδα,

    Ψάχνω την πρώτη μου μηχανή (μηδενική εμπειρία, δίπλωμα Α) πάνω στις ανάγκες μου οι οποίες ειναι:
    - Κάτι που να κάνει σε ψηλό. Έχω ύψος 1.95 και αναλογικά ψηλά πόδια, που το κάνουν ακόμα δυσκολότερο για γόνατα (χονδροπαθεια), μέση, κλπ.
    - Να κυμαίνεται στα 500cc - 660c αν ακόμα και αυτό δεν θεωρείται εξτριμ για 1η και να μην είναι πολύ παλιό μοντέλο /με Πόλα χιλιομετρα.
    - Κυρίως χρήση εντός πόλης αλλά να μπορώ ίσως να φορτώσω λίγα πράγματα για ταξίδι.
    - Μπάτζετ όχι συγκεκριμένο, αλλά θα ήθελα έως 6.000 μαξ.

    Από τη σχετική κατηγορία με έψηνε αρχικα το CB500X που έκανα και ένα μάθημα ενώ μου είχε φανεί πολύ κομπλέ (δεν ξέρω αν είχε κάνει κάποια μετατροπή για ύψος), βλέποντας μερικές στον δρόμο, μπροστά μου δίνουν την αίσθηση Playmobil οπότε μάλλον απορρίπτεται.

    Από άλλες προτάσεις βλέπω ότι παίζει πολύ το Voge 500, σκέφτομαι αν μια XTX θα ήταν μια λύση για να πάρω εμπειρία όμως να στερηθώ ταξίδια με πράγματα. Επίσης διαβάζω για Tenere ότι είναι ίσως κοντά στα θέλω μου αλλά βλέπω ελάχιστες μεταχειρισμενες.

    Επειδή δεν έχω ούτε ιδιαίτερη γνώση, ούτε ευρύ κύκλο για να με βοηθήσει, οι γνώμες και προτάσεις σας θα με βοηθούσαν πραγματικά πολύ.

    Ευχαριστώ!
    Σε αυτό το ύψος καλά κάνεις και κοιτάς On/off μεσαίας κατηγορίας.
    Το XTX , αν έχει και το ανάλογο βάρος, δεν θα βυθίζει πολύ, Karellen, πίσω ανάρτηση (ειδικά η Μαμά) ?

    Από μηχανές θα τσέκαρα και Strom όσο πιο κοντά στα χρήματα σου και στην χρονολογία.
    Αν πας ακόμα σε παλαιότερα , προσωπική μου γνώμη , είναι να δεις και το 700 Transalp . Τα κάνει όλα απλά δεν τα κάνει με επιδόσεις. Είναι καλή εισαγωγική μοτοσυκλέτα.
    Επειδή μιλάς για πρώτη που θα αλλάξει χέρια σε 1-2-3 χρόνια ξανά μέχρι να καταλάβεις τι χρειάζεσαι θα σε απέτρεπα να πας σε κινέζικο και γενικά σε κούτα.
    Θα χάσεις χρήματα σε μεταπώληση που όντας νέος στον χώρο είναι πολύ πιθανό να γίνει γρήγορα .
    where was Gondor when the Westfold fell?

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για μηχανή για "άμπαλο" αναβάτη.
    από ptc στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2016, 12:39
  2. Μηχανή για ψηλό αναβάτη
    από kavouras5 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2015, 15:10
  3. καλύτερη πρώτη μηχανή για γυναίκα
    από Elina90 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2015, 16:54
  4. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
    από photinie7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 18:25
  5. Πρώτη μηχανή για enduro ;
    από Bil στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF