Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Διαρροή μετά από κρύα εκκίνηση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189

    Διαρροή μετά από κρύα εκκίνηση

    Καλησπέρα στην παρέα, καλές γιορτές να έχουμε! Χρειάζομαι τα φώτα σας: Κανόνισα σήμερα το απογευματάκι καφέ με ένα φιλαράκι και λέω να πάω με το μηχανάκι. Το βάζω μπροστά ίσα ίσα να ζεσταθεί λίγο καθώς φοράω κράνος και γάντια και παρατηρώ το εξής: Παρατηρώ κάτι να αχνίζει στο σημείο που ενώνονται οι λαιμοί των εξατμίσεων το οποίο μύριζε περίεργα, ενώ βλέπω και 2-3 πιτσιλιές στο έδαφος. Μιλάμε για κρύα εκκίνηση σε περίπου 12 οC. Το αφήνω να δουλέψει λίγο ακόμα χωρίς να συνεχίσει το παραπάνω. Επειδή είχα αργήσει και λίγο το πήρα -κακώς- και έφυγα, λέω αν προκύψει κάτι βλέποντας και κάνοντας. Η διαδρομή έγινε χωρίς απρόοπτα με τα πάντα να δουλεύουν κανονικά, δεν ανέβασε θερμοκρασία ούτε παρατήρησα κάτι περίεργο με το γκάζι και τα φρένα. Όταν πήγα να την καβαλήσω ξανά για την επιστροφή κοίταξα στο έδαφος και δεν είδα να έχει στάξει κάτι. Όταν την έβαλα μπροστά όμως πάλι έκανε μια πιτσιλιά χωρίς τους ατμούς που έβγαζε στην προηγούμενη εκκίνηση. Καθίσαμε 2,5 ώρες περίπου με την εξωτερική θερμοκρασία να είναι πάνω κάτω στους 8-9 οC, οπότε πάλι μιλάμε για κρύα εκκίνηση. Όλα καλά και στην επιστροφή. Παρκάρω στο γκαράζ και την αφήνω να δουλέψει 4-5 λεπτά χωρίς να παρατηρήσω κάτι.

    Δεν πιστεύω ότι είναι λάδια διότι παρκάρω σε συγκεκριμένο σημείο στο γκαράζ και δεν έχει λαδιές στο έδαφος (τσιμέντο). Επιπλέον, όταν γύρισα οι πιτσιλιές δεν είχαν αφήσει "στάμπα", σαν να εξατμίστηκε αυτό που έσταξε. Εννοείται θα το πάω να το κοιτάξει κάποιος, αλλά στο ενδιάμεσο, έχει κανένας κάποια ιδεά για το τι μπορεί να είναι; Το μόνο στο οποίο πάει το μυαλό μου είναι παραφλού.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Τι μηχανάκι είναι? Έχει κάποιο σωληνάκι κοντά στους λαιμους η εκεί που έσταξε?

    Παραφλου, ίσως χάνει από κολλαρα,η από το σωληνάκι για να το διώχνει όταν έχει υπερβολική ποσότητα μέσα,. Όταν έσταξε έπρεπε να τις ακουμπισεις για να δεις αν είναι νερό η λάδι και να κοιτάξεις από πού εσταξαν

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    03/07/2017
    Μηνύματα
    512
    είχε υγρασία την ώρα εκείνη; μια χαζομάρα να πώ μήπως για κάποιον λόγο εγκλωβίστηκε νερό-υγρασία και από την ζέστη της εξάτμησης εξατμίζοταν.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Τι μηχανάκι είναι? Έχει κάποιο σωληνάκι κοντά στους λαιμους η εκεί που έσταξε?

    Παραφλου, ίσως χάνει από κολλαρα,η από το σωληνάκι για να το διώχνει όταν έχει υπερβολική ποσότητα μέσα,. Όταν έσταξε έπρεπε να τις ακουμπισεις για να δεις αν είναι νερό η λάδι και να κοιτάξεις από πού εσταξαν
    Ωραίος είμαι, το πιο βασικό ξέχασα Το μηχανάκι είναι το BMW F900R. Το σκέφτηκα να τις πιάσω αλλά εκείνη την ώρα βιαζόμουν και δεν είχα χρόνο για καθαρισμό χεριών. Όσον αφορά το από που στάζει, μάλλον γίνεται "εφάπαξ" κατά την εκκίνηση, γιατί το παρατήρησα ενώ δούλευε και δεν είδα να στάζει από κάπου. Νερό δε νομίζω να ήταν λόγω μυρωδιάς, τουλάχιστον στην αρχή που το παρατήρησα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    είχε υγρασία την ώρα εκείνη; μια χαζομάρα να πώ μήπως για κάποιον λόγο εγκλωβίστηκε νερό-υγρασία και από την ζέστη της εξάτμησης εξατμίζοταν.
    Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά απομακρύνομαι από το νερό λόγω μυρωδιάς όπως είπα και πριν. Από υγρασία δεν ξέρω τι παίζει, πάντως είναι κλειστό υπόγειο πάρκινγκ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    03/07/2017
    Μηνύματα
    512
    σε τετρακύλινδρο με εξάτμηση 4σε1 διμιουργεί ένα μικρό τυφλό σημείο που μαζεύει λάσπες και σαβούρα από το δρόμο σε σένα δεν ξέρω αν έχει αυτή τη δυνατότητα αλλά θα μπορούσε να δικαιολογήσει την μυρουδία από 'τι είδα σε φωτογραφία λίγο πιο πάνω από το σημείο που λες είναι η τρόμπα νερού για ψιλάφησε εκεί για τίποτα υγρασίες.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    σε τετρακύλινδρο με εξάτμηση 4σε1 διμιουργεί ένα μικρό τυφλό σημείο που μαζεύει λάσπες και σαβούρα από το δρόμο σε σένα δεν ξέρω αν έχει αυτή τη δυνατότητα αλλά θα μπορούσε να δικαιολογήσει την μυρουδία από 'τι είδα σε φωτογραφία λίγο πιο πάνω από το σημείο που λες είναι η τρόμπα νερού για ψιλάφησε εκεί για τίποτα υγρασίες.
    Δεν παρατήρησα να έχει μαζέψει κάτι πάντως πάνω στους λαιμούς της εξάτμισης. Την τρόμπα θα την τσεκάρω από Δευτέρα γιατί αύριο δυστυχώς δουλεύω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    03/07/2017
    Μηνύματα
    512
    πίκρα για αύριο αν το μηχανάκι δεν το μετακινήσεις σκούπισε το μέρος που υποπτεύεσαι οτι χάνει καλα ( να είσαι σίγουρος ότι δεν άφησες νερά και υγρασίες) και όταν μπορέσεις μετά από ώρα επαναλαμβάνειςμε ένα χαρτί κουζίνας αν το χαρτί το βρείς ύγρο πάει να πεί οτι από κάπου δακρύζει αν όχι ψάχνεις αλλού την αιτία
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της KLEIN
    Εγγραφή
    16/11/2022
    Μηνύματα
    15
    Πιθανοτατα να ειναι παραφρου απο το συστημα ψυξης .

    Το μηχανακι σου θεωρω οτι ειναι σχετικα καινουργιο οποτε δυσκολα θα εχει τρυπησει το ψυγειο !!!

    . Τσεκαρε πρωτα την σταθμη του παραφρου στο δοχειο διαστολης και αν συμπληρωσεις μια δυο φορες και συνεχιζει να χανει-καπνιζει στην κρυα εκκκινηση τοτε σιγουρα ειναι διαρροη απο το ''κυκλωμα ψυξης ''.

    Εαν δεν χανει μεγαλη ποσοτητα ψυκτικου υγρου μπορεις να το κινεις κανονικα αλλα πρεπει να ελεγχεις συχνα τα ''νερα'' εως ωτου πας να το επισκευασεις

    .Μου εχει συμβει και σε μενα σε 4 κιλυνδρο μοτερ με +100000 κμ και αλλαξα τα κολαρα του κυκλωματος ψυξης και εστρωσε

    Χρονια σου πολλα
    ''ΘΕΛΕΙ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ''

  9. #9
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Έκανες πρόσφατα σερβις ή κάτι άλλο ; Να έρθω αύριο να το δούμε;

    Δεν νομίζω να έχεις οποιαδήποτε διαρροή σε τόσο καινούργιο μηχανάκι. Προσωπικά, έχω δει κάτι ανάλογο μόνο από νερά βροχής..

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα!

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Καλημέρα, καλή χρονιά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχουμε παιδιά! Το πήγα στην αντιπροσωπεία και το άφησα να το δουν και αυτοί σε κρύα εκκίνηση. Μου είπαν ότι είναι υγρασία που μαζεύεται στην εξάτμιση και δεν φεύγει τελείως αν το μηχανάκι δεν κάνει μεγάλες αποστάσεις (πάντως τον τελευταίο καιρό δεν κινείται πολύ και όντως κάνει μικρές βόλτες). Συνεπώς το παρακολουθώ και βλέπουμε, δεν έχει νόημα να το πάω και αλλού καθώς το μηχανάκι είναι στην εγγύηση οπότε μέχρι να λήξει δεν θα το πειράξει κάποιος πλην εξουσιοδοτημένων συνεργείων. Τουλάχιστον έγινε η κρούση και έχει καταγραφεί η επίσκεψη, οπότε αν προκύψει κάτι δεν έχει "δεν ξέρω δεν είδα". Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    αρη υπάρχουν γατιά στο παρκινκ? αν ναι αυτά την έκαναν την δουλειά.
    Το δικό μου όταν το βάζω μπροστά και αρχίζει να ζεσταίνεται βρωμάει εκσπερματίλα (βαρβάτο το γατο-εργαλείο ) για ακρετά χλμ, μέτα ή το συνηθίζω είτε εξασθενεί απο την θερμοκρασία.

    Δεν πιστεύω οτι έχει το μηχανάκι σου κάτι εφόσον είναι ολοκαίνουργιο
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αρη υπάρχουν γατιά στο παρκινκ? αν ναι αυτά την έκαναν την δουλειά.
    Το δικό μου όταν το βάζω μπροστά και αρχίζει να ζεσταίνεται βρωμάει εκσπερματίλα (βαρβάτο το γατο-εργαλείο ) για ακρετά χλμ, μέτα ή το συνηθίζω είτε εξασθενεί απο την θερμοκρασία.

    Δεν πιστεύω οτι έχει το μηχανάκι σου κάτι εφόσον είναι ολοκαίνουργιο
    Μου το είπαν και στην αντιπροσωπεία, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ απίθανο αυτό το ενδεχόμενο. Το πάρκινγκ είναι υπόγειο με πύλη στο ισόγειο η οποία είναι κλειστή μετά από κάποια ώρα το απόγευμα ως και το πρωί της επόμενης μέρας. Σε σχεδόν δυο χρόνια χρήσης του πάρκινγκ δεν έχω δει ποτέ γάτα μέσα, όμως ακόμα και αν μπαίνουν-βγαίνουν συναντούν αρκετά μηχανάκια μέχρι να φτάσουν στο δικό μου. Εκτός αν το σταμπάρουν από μακριά και τους αρέσει, οπότε πάω πάσο

    Επιπλέον, μόνο την πρώτη φορά που το παρατήρησα μύρισε άσχημα, τις επόμενες απλά έβλεπα να στάζει.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος

    Επιπλέον, μόνο την πρώτη φορά που το παρατήρησα μύρισε άσχημα, τις επόμενες απλά έβλεπα να στάζει.

    Πόσο "πράμα" έβγαλε πια αυτό το γατί;;;;

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πόσο "πράμα" έβγαλε πια αυτό το γατί;;;;


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκκίνηση παπιου μετά από 5 χρόνια
    από panosc50 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2021, 16:13
  2. μυστήρια διαρροή λαδιού στο μοτέρ κ ΜΟΝΟ μετά από βόλτα ...
    από alexis72 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2019, 13:55
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2014, 23:24
  4. διαρροη μπροστινου μετα απο 1500 χλμ σε TDM 900
    από alkis1990 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2013, 15:04
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF