Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένης Yamaha MT-03 (μοντέλο 2015-16)

  1. #16
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George911 Προβολή μηνύματος
    Τωρα οσο για το καινουριο που μου ειπατε πολλοι, υπαρχει και το MT-03 του '22 με 6.000€ (χρηματα που δεν εχω , ουτε μπορω να μαζεψω σε λιγο χρονικο διαστημα) . Με δανειο θα επαιρνα επισης την XJ6 , θα επαιρνα δηλ 1.800Ε με περιπου 50€ το μηνα και 8% επιτοκιο για 4-5 χρονια.
    Χωρίς να θέλω επ ουδενι να σε προσβάλλω, μήπως να άφηνες το όνειρο για μοτοσυκλέτα για λίγο παρακάτω χρονικά που ίσως να είσαι πιο καλά οικονομικά ;
    Εάν θέλεις να πάρεις μηχανή σκεπτόμενος να δίνεις ένα πενηντάρικο το μήνα, θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στην συντήρηση της ή ακόμα χειρότερα, σε ένα έκτακτο έξοδο από πχ μια μεγάλη ζημιά ή (μακριά από εμάς) ένα τρακάρισμα ή θα αφήσεις το μηχανάκι στην άκρη και απλά θα πληρώνεις δόσεις ;

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Τα οχήματα είναι κουβάς, δεν είναι επένδυση, οπότε ποτέ δάνειο για όχημα. Αν δεν υπάρχει χρήμα, καλύτερα μεταχειρισμένο.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Να σου πω και κάτι που δεν έχεις σκεφτεί ακόμα.
    Αν οι απολαβές σου ειναι εκεί που αναφερεις δλδ περίπου 15χιλ το χρόνο και δεν έχεις άλλο δανεισμό πιθανόν να μπορείς να βγάλεις και πιστωτική κάρτα υπάρχουν κάποια λίγα καταστήματα τα οποία σου κάνουν άτοκες δόσεις στην πιστωτική σου αφού δώσεις βέβαια μπροστά ένα ποσό της τάξης περίπου 30% κάτι το οποίο είσαι διατεθιμενος να κάνεις, στην προσφατη αγορά που έκανα για το scooter έκανα το ίδιο πράγμα και έβαλα το μέγιστο των δοσεων που μπόρεσα (14). Κλείσε ένα ραντεβού σε μια τράπεζα να μιλήσεις με έναν εκπρόσωπο για να εχεις μια εικόνα αυτών που σου λέω.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Με τα επιτόκια να ανεβαίνουν μέχρι να πέσει ο πληθωρισμός τα έξοδα των δανείων (επιτόκια = δόσεις) θα ανεβαίνουν και άλλο.
    Ποτέ δάνειο για διασκέδαση εκτός αν υπάρχουν τα χρήματα και είναι άτοκο (και αυτό με την προυπόθεση ότι τα χρήματα θα επενδυθούν).
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Παιδια, σας ευχαριστω κατ'αρχην για τις απαντησεις σας! Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι μου λενε αυτο που εγραψε ο φιλος AristidisZ . Δυστυχως , σε μια βλαβη ή ενα σερβις ή κατι αλλο θα μου κοστισει πανω απο 150€ κατα μεσο ορο. Εδω στο παπι μια φορα μου χαλασε κατι και εδωσα 180 και πονεσα. Το μονο καλο ειναι οτι εχω σταθερη δουλεια , αλλα το εισοδημα δε θα αλλαξει. Για τα 300-400ρια τωρα (εκτος απο σκουτερ) , εχω ψαξει πολυ λιγο αλλα δε μπορω οτι μου αρεσει κατι, ειδικα σε κατι καινουριο. Ισως θα ελεγα το Vogue το 300ρι το γυμνο σε κοκκινο, αλλα δεν εχω ψαξει για τη συγκεκριμενη μαρκα. Γενικα , ειμαι πολυ συγκεκριμενος στα γουστα (τυπου Fazer & XJ6) , αλλα οπως ειπαν στο τελος, ολα ανεβαινουν, επιτοκιο,πληθωρισμος, καυσιμα και ολα τα συναφη.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Kάτοχος μτ 03 2019,έχω κάνει μαζί του 11.000χλμ.Πολυ καλό μηχανάκι,έχει γκάζι για τα κυβικά του,ελαφρύ,δικάβαλο θα έχεις θεμα οτι συνοδηγό και να βάλεις,τα φρένα του προσωπικά δεν μου αρκούν και δεν μου αρέσουν αλλα για 300άρι ειναι οκ.Τελική σκυμμένος έχω δει 182 σε αττική οδό τερματισμένος και κατηφόρα,με 130-150 κινείσαι πάντως άνετα σε ανοιχτό δρόμο.Κατανάλωση οταν ηταν πιο σφιχτό το μοτέρ είχε 3,7-3,8 τώρα ειμαι σταθέρα στα 4,5 αλλά βάζω δικάβαλο συχνά και θέλω να δω αν θα πέσει τώρα στο μεγάλο σέρβις.Οτι αλλο θες με ρωτάς.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF