Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Tracer 7, mod 2022

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2022
    Μηνύματα
    7

    Tracer 7, mod 2022

    Αποφάσισα να γράψω τις εντυπώσεις μου για την μηχανή, μετά από 2500 χλμ. Προηγούμενη μηχανή TDM 900. Έχω ύψος 1.77 και ανεβαίνοντας στην μηχανή το σώμα μου κλείδωσε πάνω της. Τα χέρια μου έχουν το κατάλληλο λύγισμα πιάνοντας το τιμόνι. Σε σχέση με το TDM που τα χέρια μου ήταν τεντωμένα και με κούραζε στα μεγάλα ταξίδια, καθώς επίσης ήταν και δύσχρηστο στους ελιγμούς στην κίνηση των δρόμων.
    Η μηχανή έχει ροπή σε όλες τις ταχύτητες. Η 6η δεν είναι overdrive. Έχει ροπή ακόμα και στην 6η. Ελαφριά μηχανή ιδανική για πόλη. Με είχε φοβίσει λίγο, διότι πίστευα ότι στην Εθν. Οδό θα ήταν καρυδότσουφλο. Απεναντίας, στην Ε.Ο. είναι τρένο. Σε ορεινά στροφιλίκια το μηχανάκι στρίβει μόνο του.
    Η κατανάλωση εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης. Μέσος όρος είναι στα 4,5 – 5,0 lt/100 χλμ. Τα 17 λίτρα ντεπόζιτου σε φτάνουν άνετα στα 250χλμ. Με οικονομική οδήγηση μπορεί να φτάσει και τα 300 χλμ.
    Από φρένα είναι σχετικά καλά, με απογοήτευσαν λίγο τα πίσω, αλλά σε συνδυασμό είναι πολύ καλά. Απογοήτευση είναι η ζελατίνα. Αν και η ζελατίνες των μηχανών λειτουργούν σε μεγάλες ταχύτητες, αυτή είναι σαν να μην υπάρχει. Μια άλλη απογοήτευση είναι και το αριστερό πάνελ των διακοπτών. Είναι όλα ανάποδα. Δύσκολα φθάνεις την κόρνα που είναι στο βάθος, ενώ στην θέση της κόρνας είναι τα φλας. Μέχρι να το συνηθίσεις, όταν θες να στρίψεις κορνάρεις και όταν θες να κορνάρεις βγάζεις φλας. Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί το έκαναν έτσι.
    Η σέλα είναι αρκετά σκληρή. Είχα συνηθίσει στο TDM και αυτή μου φάνηκε πολύ σκληρή. Αν και στην πρώτη μου εκδρομή 400 χλμ, δεν με κούρασε όσο πίστευα. Μεγαλύτερη είναι η ταλαιπωρία μέσα στην πόλη. Πατάς σπίρτο και σου χτυπά στην μέση.
    Αυτό που δεν παίζεται είναι τα φώτα. ΦΩΤΑΡΕΣ. Ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι το σασμάν. Στην αρχή νόμιζα ότι οδηγούσα ιταλικό μηχανάκι. Γκαπ, γκουπ, κρατς. Μετά τα 1000 χλμ. μαλάκωσε λίγο, αλλά μέσα στην πόλη θεωρώ ότι είναι πολύ σκληρό.
    Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι είναι ένα μηχανάκι που κάνει τα πάντα. Ευέλικτο στην πόλη, σταθερό στην Ε.Ο. και στις μεγάλες ταχύτητες. Σκληρό μηχανάκι, αλλά το στρίψιμό του είναι όλα τα λεφτά

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.184
    Καλώς ήρθες, μεγειές και να το χαρείς
    Σε ότι αφορά τον αριστερό διακόπτη, μάλλον θέλει λασκάρισμα και γύρισμα λίγο προς την θέση που θα σε βολεύει (παθών σε άλλο όμως μηχανάκι) και σφίξιμο πάλι.
    Δοκίμασέ το.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2022
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες, μεγειές και να το χαρείς
    Σε ότι αφορά τον αριστερό διακόπτη, μάλλον θέλει λασκάρισμα και γύρισμα λίγο προς την θέση που θα σε βολεύει (παθών σε άλλο όμως μηχανάκι) και σφίξιμο πάλι.
    Δοκίμασέ το.....
    Ευχαριστώ. Το πρόβλημα είναι ότι είναι ανάποδα. Τόσα χρόνια οδηγώ μηχανή και οι κινήσεις είναι αυτόματες.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Ανάποδα εννοείς η κόρνα πάνω και τα φλας κάτω; Σε Honda είναι έτσι εδώ και πολλά χρόνια. Τίποτα δεν είναι η συνήθεια. Λίγες μέρες μου πήρε και πλέον δεν κάνω λάθος ακόμη και όταν αλλάζω από μοτοσυκλέτα σε μοτοσυκλέτα που τα έχουν σε άλλη θέση.
    Αν το σκεφτείς, μηδαμινό "πρόβλημα" τελικά.

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η αυτονομία που αναφέρεις. Πριν 2 καλοκαίρια σε 3-4 μεγάλες βόλτες που το είχα (περίπου 2000χλμ σύνολο) έβγαζα 400-430 χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyknos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Το πρόβλημα είναι ότι είναι ανάποδα. Τόσα χρόνια οδηγώ μηχανή και οι κινήσεις είναι αυτόματες.
    πότε τα βάλανε έτσι; τελευταία φορά που είχα HOnda (χωρίς προσόντα) ήταν το....1997-98 το CB 250RS
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Χρόνια τώρα. Είχα ένα κενό χωρίς Honda αρκετών ετών κι εγώ, αλλά από το 2017 που επέστρεψα τα σύγχρονα που έχω οδηγήσει είναι έτσι (CB*, Grom, Africa, NC, κα)

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.395
    Ευχαριστούμε kyknos και καλές βόλτες!

    Στο κιβώτιο χτυπάει μόνο η πρώτη ή και οι υπόλοιπες;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2022
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστούμε kyknos και καλές βόλτες!

    Στο κιβώτιο χτυπάει μόνο η πρώτη ή και οι υπόλοιπες;
    Σε κίνηση βαράνε η 1η 2η και 3η

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2022
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    πότε τα βάλανε έτσι; τελευταία φορά που είχα HOnda (χωρίς προσόντα) ήταν το....1997-98 το CB 250RS
    Αύριο θα βάλω μια φωτο. Δίπλα στο γκριπ είναι το φλας και προς τα μέσα η κόρνα. Στο Tracer 9 είναι όπως όλα τα Yamaha κάτω η κόρνα και από πάνω τα φλας

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2022
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Ανάποδα εννοείς η κόρνα πάνω και τα φλας κάτω; Σε Honda είναι έτσι εδώ και πολλά χρόνια. Τίποτα δεν είναι η συνήθεια. Λίγες μέρες μου πήρε και πλέον δεν κάνω λάθος ακόμη και όταν αλλάζω από μοτοσυκλέτα σε μοτοσυκλέτα που τα έχουν σε άλλη θέση.
    Αν το σκεφτείς, μηδαμινό "πρόβλημα" τελικά.

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η αυτονομία που αναφέρεις. Πριν 2 καλοκαίρια σε 3-4 μεγάλες βόλτες που το είχα (περίπου 2000χλμ σύνολο) έβγαζα 400-430 χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
    5lt τα 100χλμ έγραψε. Βέβαια ήταν η πρώτη βόλτα στην Ε.Ο. και κάτω απο 180 δεν έπεσε

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyknos Προβολή μηνύματος
    5lt τα 100χλμ έγραψε. Βέβαια ήταν η πρώτη βόλτα στην Ε.Ο. και κάτω απο 180 δεν έπεσε
    Δηλαδή για 2500χλμ που ανέφερες πας πάντα πάνω από 180km/h?
    Όταν λέμε μέση κατανάλωση εννοούμε σε βάθος χρόνου και χιλιομέτρων. Εγώ σε βάθος 4 ημερών και 2000χλμ είχα γύρω στα 3.8-4lt/100km σε τουριστικές συνθήκες και soft bag πίσω από μένα.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2022
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή για 2500χλμ που ανέφερες πας πάντα πάνω από 180km/h?
    Όταν λέμε μέση κατανάλωση εννοούμε σε βάθος χρόνου και χιλιομέτρων. Εγώ σε βάθος 4 ημερών και 2000χλμ είχα γύρω στα 3.8-4lt/100km σε τουριστικές συνθήκες και soft bag πίσω από μένα.
    Όταν μηδενίσεις τον μετρητή κατανάλωσης σου μετρά από εκείνη την στιγμή. Τον μηδένισα στην αρχή της εκδρομής και τον ξαναείδα όταν έφτασα πάλι σπίτι. Εξάλλου το έγραψα ότι ήταν η πρώτη βόλτα στην Ε.Ο.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/12/2022
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    πότε τα βάλανε έτσι; τελευταία φορά που είχα HOnda (χωρίς προσόντα) ήταν το....1997-98 το CB 250RS
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20221230_122756.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	440389

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyknos Προβολή μηνύματος
    Όταν μηδενίσεις τον μετρητή κατανάλωσης σου μετρά από εκείνη την στιγμή. Τον μηδένισα στην αρχή της εκδρομής και τον ξαναείδα όταν έφτασα πάλι σπίτι. Εξάλλου το έγραψα ότι ήταν η πρώτη βόλτα στην Ε.Ο.
    Μα η ένσταση δεν ήταν που τα μέτρησες, αλλά στο ότι λες πως αναφέρεις τις εντυπώσεις έπειτα από 2500χλμ χρήσης. Και τελικά η μέση κατανάλωση που αναφέρεις ήταν για ένα γέμισμα.
    Για αυτό έγραψα κι εγώ την δική μου κατανάλωση μήπως δεν πηγαίνει κάτι καλά με την μοτοσυκλέτα σου.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyknos Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20221230_122756.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	440389
    ΤΙ σαχλαμάρα κάνανε;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Tracer 7 (2022) vs Triumph Tiger 660 (2022)
    από V_S στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2022, 21:40
  2. νεοι mods
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 06:29
  3. Pros mod. Προβλημα
    από Koufalonix στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2005, 06:30
  4. TO GROYP TWN ATROMHTWN!!! (einai xioymor Mr MOD)
    από KaTaNaS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2005, 12:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF