Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 119 από 119

Θέμα: HONDA CRF 300L (και RALLY.....χόντα είναι κι' αυτό..)

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Καλές βόλτες, πολύ καλή επιλογή.

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    735
    Καλορίζικο
    Μου έκανε εντύπωση που ένα παιδί ήρθε στην βόλτα στα ψαχνα με ένα crf300
    Ωραίο

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Τι λέει το crfl ρε παιδιά?
    Θέλει χρήμα στις αναρτήσεις λένε.

  4. #109
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Καλορίζικο Χρηστάρα! Καλώς επανήλθες στον όμορφο κόσμο των "μικρών"!

  5. #110
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τι λέει το crfl ρε παιδιά?
    Θέλει χρήμα στις αναρτήσεις λένε.
    Εξαρτάται από τις απαιτήσεις του οδηγού.
    Γιά έναν αρχάριο ή γιά κάποιον που δεν ''το κυνηγάει'' είναι ανεκτές....
    Αν θές να πάς γρήγορα θέλεις οπωσδήποτε αλλαγές-βελτιώσεις......

    Πάντως σε ορεινές διαδρομές και φορτωμένο, σκηνές, sleeping bang, κλπ
    είναι απαράδεκτες οι αναρτήσεις του αν πάς λίγο γρήγορα........

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-fef957052763b114419937c3b55254db-V.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	452114
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #111
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    το rally που έχω εγώ, του άλλαξα πίσω ελατήριο και έγινε άλλο μηχανάκι
    προφανώς με 500+€ μπορείς να βάλεις πίσω YSS και ελατήρια εμπρός, αλλά με 120€ που πλήρωσα για το ελατήριο είχα ΑΛΛΟ μηχανάκι μετά

  7. #112
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Επειδή βλέπω πολλούς από τους κατόχους των CRF250L/Rally και CRF300L/Rally κατά καιρούς να ασκείται μια αυτοκριτική για τις αναρτήσεις της μοτοσυκλέτας σας (κυρίως για την πίσω), θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα.
    Τα βουνά είναι γεμάτα από χρέπια ψευδοεντούρο άλλων εποχών με αναρτήσεις σουμιέδες που οδηγούνται από κάποιους συνάδελφους που έχουν τις ικανότητες να τα πάνε μια χαρά χωρίς οι αναρτήσεις τους να ανταποκρίνονται. Προφανώς γνωρίζουν να το κάνουν και γνωρίζουν ποια είναι τα όρια των μοτοσυκλετών που έχουν.

    Όταν λοιπόν βλέπω "αρχάριους" -και μη- να ρωτάνε για το CRF250/300L κτλ θα ήθελα να πω πως για να φτάσει στο επίπεδο να αντιλαμβάνεται την αδυναμία της ανάρτησης θα χρειαστεί να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Το CRF300L απέχει παρασάγκας από τα χρέπια που βλέπω στα βουνά και αυτό γιατί πρόκειται για ένα σύγχρονο "σύνολο" παρά τις μέτριες αναρτήσεις του.
    Επομένως οι υποψήφιοι αγοραστές να μην αποθαρρύνονται. Ας κάνουν το πρώτο βήμα απόκτησης της μοτοσυκλέτας γιατί με αυτήν θα περάσουν όμορφες στιγμές και μακάρι να φτάσουν σύντομα στο επίπεδο να χρειαστούν μια ανάρτηση. Θα είναι μια ευχάριστη εξέλιξη που στο κάτω-κάτω είναι εφικτή με φθηνές και ακριβότερες επιλογές.

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ για να ξεκινήσει κανείς τις OnOff-άδες.

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Μπράβο.
    Αυτά χρειαζόταν να τα γράψει κάποιος (και μάλιστα σε διάφορα thread), διότι με αυτά που διαβάζουμε για τις 'αδυναμίες' των μοτοσυκλετών, ξεχνάμε πόσο 'λίγοι' είμαστε εμείς, σαν οδηγοί.

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Από την άλλη ο Κινέζικος ανταγωνισμός είναι 2κ € κάτω από το l.
    30% κάτω.
    Hondaκιας τελειωμένος είμαι, και ξέρω ότι δεν θα φάει τίποτα σε συνεργεία αλλά...

  10. #115
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Αν τα λυπάσαι τα παραπάνω λεφτά, μπορείς να βρεις ένα προσεγμένο μεταχειρισμένο διετίας με ελάχιστα χλμ
    Εχεις την αναγνωρισιμότητα και ένα δυνατό κατασκευαστή από πίσω να υποστηρίζει ότι χρειαστεί σε βάθος χρόνων.

    Για το σεταπ των αναρτήσεων έχουν γραφτεί και ειπωθεί πολλα από τα πρώτα 250.
    Με καλύπτει όπως το έγραψε ο STF. Το μηχανάκι ας μη ξεχνάμε σχεδιάστηκε ως διπλής χρήσης. Ως κομιουτερ στη πόλη είναι πολύ πρακτικό καταπίνοντας κάθε κακοτεχνία. Στο χώμα σε εξερευνητικό ρυθμό είναι μια χαρά.
    Αν ξεπεραστούν οι ρυθμοί των χρήσεων τότε μπορεί να ξεκινήσει κάποιος με αλλαγή ελατηρίου όπως έκανε ο Σπηλιος και πάει λέγοντας

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν τα λυπάσαι τα παραπάνω λεφτά, μπορείς να βρεις ένα προσεγμένο μεταχειρισμένο διετίας με ελάχιστα χλμ
    Εχεις την αναγνωρισιμότητα και ένα δυνατό κατασκευαστή από πίσω να υποστηρίζει ότι χρειαστεί σε βάθος χρόνων.

    Για το σεταπ των αναρτήσεων έχουν γραφτεί και ειπωθεί πολλα από τα πρώτα 250.
    Με καλύπτει όπως το έγραψε ο STF. Το μηχανάκι ας μη ξεχνάμε σχεδιάστηκε ως διπλής χρήσης. Ως κομιουτερ στη πόλη είναι πολύ πρακτικό καταπίνοντας κάθε κακοτεχνία. Στο χώμα σε εξερευνητικό ρυθμό είναι μια χαρά.
    Αν ξεπεραστούν οι ρυθμοί των χρήσεων τότε μπορεί να ξεκινήσει κάποιος με αλλαγή ελατηρίου όπως έκανε ο Σπηλιος και πάει λέγοντας
    Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα σεβασμού στον πελάτη.
    Με το Στέφανο θα διαφωνήσω γιατί δεν μιλάμε για "θέλει 3 κλικ σφίξιμο η συμπίεση".
    Μιλάμε ανεβαίνω 85 κιλά πάνω και χάνετε η μισή+ διαδρομή.
    Θα μου πεις μετράμε τα + και τα - και αποφασίζουμε.

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα σεβασμού στον πελάτη.
    Με το Στέφανο θα διαφωνήσω γιατί δεν μιλάμε για "θέλει 3 κλικ σφίξιμο η συμπίεση".
    Μιλάμε ανεβαίνω 85 κιλά πάνω και χάνετε η μισή+ διαδρομή.
    Θα μου πεις μετράμε τα + και τα - και αποφασίζουμε.
    Το καβάλησα στατικά, εχθές στην έκθεση και μου άρεσε.
    Οι αναρτήσεις είναι πράγματι πολύ μαλακές, αλλά εγώ είμαι και πολύ βαρύς (ο STF βέβαια, άλλο λέει και έχει δίκιο). Εγώ θα άλλαζα ελατήρια πολύ σύντομα, αν το αγόραζα.
    Άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν ο πανάλαφρος συμπλέκτης. Πραγματικά απίστευτο, σαν χαλασμένος ήταν. Σαν να έχει κοπεί η ντίζα.

  13. #118
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα σεβασμού στον πελάτη.
    Με το Στέφανο θα διαφωνήσω γιατί δεν μιλάμε για "θέλει 3 κλικ σφίξιμο η συμπίεση".
    Μιλάμε ανεβαίνω 85 κιλά πάνω και χάνετε η μισή+ διαδρομή.
    Θα μου πεις μετράμε τα + και τα - και αποφασίζουμε.
    Η διαδρομή χάνεται από την θέση σταντ στην όρθια θέση χωρίς καν να ανέβεις. Οφείλεται στο προοδευτικό ελατήριο.

    Εγώ που είμαι στα 77κιλα πες 80 με εξοπλισμό, είμαι οκ

    Η διαφορά των χρημάτων στη σύγκριση που ανέφερες παραπάνω προσωπικά την θεωρώ πολύ μικρή για να δελεάσει. Να ήταν στο 50-60% να πω ναι..imho πάντα

  14. #119
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Δεν είμαι οπαδός καμίας εταιρείας μοτοσυκλετών, προφανώς ούτε και της Honda (τελευταίο Honda είχα το 1999). H μοτοσυκλέτες που έχω αγοράσει διαλέγονται με βάση τις προδιαγραφές που έχουν και όχι με βάση το brandname που υπάρχει από πίσω. Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Γιατί υπήρξε μια αναφορά περί σεβασμού στον πελάτη και δεν θέλω να λάβω την ταμπέλα του Hondakia.

    Στα ταξίδια μου στην Ευρώπη λοιπόν, σε κάθε μεγάλη κωμόπολη σχεδόν συναντούσα μια Honda motorcycles, και αυτό στοιχίζει δεν είναι τσάμπα. Επίσης αυτό λέγεται υποστήριξη και σημαίνει σεβασμός στον πελάτη. Αυτό για να κλείσει το θέμα με τις τιμές. Όταν φτάσουν οι Κινέζοι να έχουν αυτήν την υποστήριξη πιθανόν να στοιχίζουν περισσότερο από όσο τα Honda σήμερα, γιατί όπως προανέφερα το να έχεις ένα τέτοιο παγκόσμιο δίκτυο στοιχίζει. Το βλέπω σε πολλές συζητήσεις, βάζουμε μηχανάκια δίπλα-δίπλα και λέμε "να το Japan κάνει τόσο και το China κάνει τόσο" και η διαφορά στη τιμή δεν δικαιολογείται. Μα οι τιμές δεν προκύπτουν μόνο από πρώτες ύλες και τα έξοδα κατασκευής. Είναι η υποστήριξη ενός παγκόσμιου δικτύου, είναι το marketing, είναι επένδυση σε σχεδιασμό και εξέλιξη (που κάποιοι συνεχίζουν και βρίσκουν μασημένη τροφή και παίζουν μπάλα με αυτή).... και κάπου αλλού διαβάζεις ότι ο άλλος δεν έβρισκε ούτε εργοστασιακά τακάκια φρένων αλλά ούτε και after market... Και αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί μπλέξαμε τον Κινέζικο ανταγωνισμό σε μια πολύ στοχευμένη συζήτηση για τις αναρτήσεις του CRF.

    Όταν είσαι υπέρβαρος χρειάζεσαι ελατήριο στη συντριπτική πλειοψηφία των μοτοσυκλετών εκτός αν μιλάμε για πανάκριβες μοτοσυκλέτες που μπορεί να σώνουν λίγο τη κατάσταση -αλλά όχι με τον σωστό τρόπο- οι αποσβέσεις.

    Και όσο και αν διαφωνεί ο συνονόματος ο Στέφανος το θέμα δεν είναι τι λέμε, το θέμα είναι ποια είναι η πραγματικότητα εκεί έξω. Εκεί έξω λοιπόν υπάρχουν υπέρβαρες μονοκύλινδρες μεσαίου κυβισμού με αναρτήσεις γιούχου αλλά πάνε βόλτα στο βουνό. Το ελαφρύ CRF δε πρόκειται να δημιουργήσει πρόβλημα σε έναν αρχάριο ή και μέσο αναβάτη αρκεί να αντιλαμβάνεται ότι υπάρχουν κάποια όρια και να μην κάνει αφελείς ταρζανιές.

    Μην παρεξηγηθεί το σχόλιο, στο πνεύμα συζήτησης μεταξύ φίλων τα γράφω. Όπως για εμένα είναι τροφή για σκέψη αυτά που διαβάζω, έτσι ελπίζω και εύχομαι να είναι τροφή για σκέψη και μερικά από τα δικά μου γραπτά.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 15/04/2024 στις 13:39.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Honda crf 300l...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στα χέρια μου.
    από Sebastian1980 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2021, 08:07
  2. Και Τα Μικρα Ειναι Ομορφα...
    από tifoso4ever στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2005, 18:36
  3. Honda CBR 1000 και 600RR Arrow Kit
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2004, 16:20
  4. Θα μπορούσε και να μην είναι ανέκδοτο
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2004, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF