Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: XMAX Ή FORZA 350

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2022
    Μηνύματα
    6

    XMAX Ή FORZA 350

    Καλημέρα, καλη χρονιά σε όλους! υγεια χαρες,καλες βολτες και οαντα ορθιοι!
    ημουν ετοιμος να παρω το cb500x αλλα ολοι μου λενε λογο απειρίας να ξεκινήσω με ένα μικρότερο, πχ. σκουτερ και με εχουν τρομαξει.
    μπήκα στην διαδικασία να ψαξω για σκουτερ.
    ειμαι αναμεσα στο xmax και το forza 350. μενω Θεσσαλονίκη σε χωριο και κανω 40 χιλιόμετρα πανε ελα στη δουλειά. επισης θα ειναι σαν κυριο οχημα μου πλεον

  2. #2
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    σιγά την υπερηχητική μηχανή το cb500x. μιας και θα το έχεις περισσότερο επαρχιακό και τόσα χλμ. κάθε μέρα εγώ θα έλεγα το cb500x

  3. #3
    Το cb ειναι πιο ιδανικο για τη δουλεια ποτ το θες εναντι των σκουτερ .
    Τα σκουτερ υπερτερουν μονο στον τομεα της ανεσης μεσα στην πολη και στο γεγονος οτι μπορουν να πανε σουπερμαρκετ εκτελωντας χρέη εργατη .
    Σε ολα τα αλλα το cb ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με τα σκουτερ ...ειδικα σε επαρχιακο δυκτιο που αναφερεις.
    Και οπως ειπωθηκε ...σιγα τη μεγαλη δυμαμη που εχει για να τρομαξει καποιο αρχαριο.
    Επισης ...Μια ενδεχομενη στατικη πτωση στο cb μπορει να κοστισει σε χρημα το 1/10 του ποσού που θα κοστισει σε ενα σκουτερ .

  4. #4
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Επισης ...Μια ενδεχομενη στατικη πτωση στο cb μπορει να κοστισει σε χρημα το 1/10 του ποσού που θα κοστισει σε ενα σκουτερ .
    Καλά μην ορκίζεσαι για αυτό…

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Αν μπορείς οδήγησε τα και τα δύο.

    Στο cb προσωπικά πάω ξεκούραστα, στο σκούτερ πλέον πονάει τρελά η μέση μου μετά από 10-15 km. Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι είναι σβέλτο απολαυστικό παιχνίδι μεσα στη πόλη + την πρακτικότητα που προσφέρει.

    Από την άλλη το cb, είναι μηχανάκι κανονικό, σου δίνει μία αίσθηση ασφάλειας ότι θα βάλεις μπρος και θα πας όπου θες άνετα και χωρίς προβλήματα (παντός τύπου).

    Επίσης οκ είναι βαρύ μηχανάκι αλλά σύντομα θα του έχεις πάρει τον αέρα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Για καινουργιο μιλαμε λογικα. Αναμεσα στα δυο προσωπικα βρισκω το xmax ομορφοτερο.

    Αναμεσα στα 3, σιγουρα το cb500x. Τα σκουτερ, μηχανη δεν θα γινουν.

    Δεν κοιτας και κανενα Integra η NC 700 να παντρεψεις τους δυο κοσμους, και να ειναι και κατι μεταχειρισμενο πoυ δεν θα χασεις τοσα αν δεν σου ταιριαξει σαν ειδος?
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τα scooters δεν μπορώ να μην παραδεχτώ την πρακτικότητα τους, την άνεση και την προστασία από τις καιρικές συνθήκες τον χειμώνα. Άποψη μου πως αν το θες σαν κύριο όχημα όπως έγραψες καλύτερα να κοιτάξεις για scooter. Ποιο απ' τα 2 δεν ξέρω να σου πω. Δεν τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Αν μετα παρεις το cb τοτε παρε forza.εξοικιωση στην κορνα φλας και για ανταλλαγη

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    cb500x αλλα ολοι μου λενε λογο απειρίας να ξεκινήσω με ένα μικρότερο, πχ. σκουτερ και με εχουν τρομαξει
    Σουπερ κλάσικ στερεότυπο ανθρώπων που μεγάλωσαν ταινίες του Δαλιανίδη, τύπου "τα τσακάλια", οι μηχανές είναι σκοτώστρες κλπ
    Τα σκούτερ στα μάτια του αδαή φαντάζει λιγότερο γρήγορο, οπότε και επικίνδυνο μιας και στο μυαλό του η ταχύτητα σκοτώνει

    Aπάντηση στην αναζήτηση σου θα δώσεις μόνο εσύ, με βάση τις ανάγκες σου.

    Ωστόσο ως πληροφορία να σου δώσουμε τα εξής.

    Παρόλο που όλα δίκυκλα λογίζονται, ο τρόπος οδήγησης τους τα κατηγοριοποιεί στις μοτοσυκλέτες και στα σκουτερ.

    Λόγω κατασκευής (σκελετός, βάρος, τοποθέτηση κινητήρα,κιβώτιο ταχυτήτων, τροχοί, φρένα,αναρτήσεις) οι μοτοσυκλέτες απαιτούν μεγαλύτερο βαθμό εξοικείωσης απο ότι τα σκούτερ. Λόγω των ιδίων όμως, μια μοτοσυκλέτα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων έχει πολύ καλύτερη ενεργητική ασφάλεια απο ένα σκούτερ.

    Τα σκουτερ έχουν υψηλότατο βάρος, το οποίο ναι μεν δεν γίνεται ιδιαίτερα αντιληπτό στην καθημερινότητα, σε περιπτώσεις όμως αναγκης ακινητοποίησης οι νόμοι της φυσικής είναι αμείλικτοι.

    Στα μειονεκτηματα της μοτοσυκλέτας, η προστασία απο τα στοιχεία της φύσης και η πρακτικότητα μεταφοράς αντικειμένων (το οποίο λύνεται με μια μπαγκαζιέρα)

    Οδηγική συμπεριφορά, άνεση σε κακοτεχνίες του δρόμου, επιδόσεις, γενικότερη οικονομία χρήσης (ανταλλακτικά σέρβις, κόστος πτώσης) και προφανώς ευχαρίστηση δεν μπορεί να σου προσφέρει το σκούτερ.
    Στα πολύ μεγάλα μειον τους η διαρκής ταλαιπωρία της μέσης, λόγω αρχιτεκτονικής της ανάρτησης.

    Πάντως δεν είναι μεμπτό να μην έχεις φιλοσοφία μοτοσυκλετιστή. Μη βλέπεις που εδώ μέσα οι περισσότεροι είμαστε κατά των σκούτερ για τους δικούς μας λόγους ο καθένας.
    Δεν απολαμβάνει όλος ο κόσμος όσα προσφέρει μια μοτοσυκλέτα, δεν τους βολεύει ο συμπλέκτης , δεν τους ενδιαφέρει τίποτα παραπάνω απο το να καλύψουν βασικές ανάγκες μετακίνησης άντε και παρκαρίσματος.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2022
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος

    Δεν κοιτας και κανενα Integra η NC 700 να παντρεψεις τους δυο κοσμους, και να ειναι και κατι μεταχειρισμενο πoυ δεν θα χασεις τοσα αν δεν σου ταιριαξει σαν ειδος?

    Ευχαριστώ για την απάντηση για αρχη και εσενα και όλους.
    μην με βαζεις κι αλλα μοντελα γιατι θα πεθανω στο τέλος απο την τρελα στο τι να παρω.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2022
    Μηνύματα
    6
    με καλύψες σε ολα. η αληθεια ειναι οτι οδηγουσα απο τα 13 μηχανακια, τζογκ κυριως και το μεγαλύτερο ηταν σκουτερ 250 κ.εκ.
    μεχρι το 2010 που πηρα αμαξι. προσφατα ο αδερφος μου ειχε τροχαίο (που δεν έφταιγε) και ολοι χεστηκαν μην πεθάνω που θελω να παρω μηχανη.
    αυτο ελεγα,οτι δεν θα με καλύψει το σκούτερ οσο το cb. δεν με ενοχλει που λετε κατα των ακουτερ. εσεις ειστε οι έμπειροι και ο λογος σας είναι παραπάνω απο σεβαστος!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cornell
    Εγγραφή
    16/05/2010
    Μηνύματα
    112
    Τα σκούτερ είναι άνετα και πρακτικά, σε αυτούς τους δύο τομείς δεν έχουν αντίπαλο. Αν χρειάζεσαι κάτι για να ζεις μαζί του, να το καβαλάς κάθε μέρα ,365 μέρες το χρόνο, τότε είναι αυτό που ζητάς.
    Αν θέλεις όμως κάτι να σε συγκινεί, την αίσθηση να ακούς το μοτέρ από κάτω σου, να αλλάζεις ταχύτητες, τότε πας για μηχανή.
    Ιδανικά έχεις και τα 2.
    Μηχανή for pleasure και σουκου, scooter ως εργάτη κάθε μέρα.

  13. #13
    Σήμερα πήγα για μπανάκι μιας και έχω ακόμη άδεια. Είμαι από αυτούς που φοράνε πλήρη εξοπλισμό χειμώνα - καλοκαίρι (ακόμη και σε καύσωνα), οπότε η ευκολία που μου δίνει το XMAX δεν την αλλάζω. Πάω για ψώνια μετά την δουλειά αν θέλω, έχω τα αδιάβροχά μου πάντα μαζί, και γενικά δεν χρειάζομαι μπαγκαζιέρες, σαμάρια κτλ.

    Ακόμη κοιτάζω τα R Nine T και τα λιγουρεύομαι (τώρα θα μου την πέσουν όλοι να μου πουν ότι συγκρίνω την βούρτσα με την πούτσ@) αλλά τελικά για καθημερινή χρήση το XMAX έχει βγάλει ήδη τα λεφτά του. Με το γκάζι, τους χώρους, την οικονομία, την εμφάνιση και την οδηγική συμπεριφορά του δύσκολα θα το άλλαζα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	91,7 KB 
ID:	440425

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	01.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	440426

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Σήμερα πήγα για μπανάκι μιας και έχω ακόμη άδεια. Είμαι από αυτούς που φοράνε πλήρη εξοπλισμό χειμώνα - καλοκαίρι (ακόμη και σε καύσωνα), οπότε η ευκολία που μου δίνει το XMAX δεν την αλλάζω. Πάω για ψώνια μετά την δουλειά αν θέλω, έχω τα αδιάβροχά μου πάντα μαζί, και γενικά δεν χρειάζομαι μπαγκαζιέρες, σαμάρια κτλ.

    Ακόμη κοιτάζω τα R Nine T και τα λιγουρεύομαι (τώρα θα μου την πέσουν όλοι να μου πουν ότι συγκρίνω την βούρτσα με την πούτσ@) αλλά τελικά για καθημερινή χρήση το XMAX έχει βγάλει ήδη τα λεφτά του. Με το γκάζι, τους χώρους, την οικονομία, την εμφάνιση και την οδηγική συμπεριφορά του δύσκολα θα το άλλαζα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	91,7 KB 
ID:	440425

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	01.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	440426
    Το τηλέφωνο του....ντους που το έχει;


    Μια χαρά βολεμένος είσαι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    @Bowleno
    Χαχαχα πήγα να πνιγώ εξαιρετικό post
    @Tyrogalos
    Το γεγονός ότι μπορείς και κάνεις μπάνιο τέτοια εποχή σε ζηλεύω

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Forza 350
    από mikebud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2022, 06:07
  2. Αλλαγή εξάτμισης σε FORZA 350
    από at6 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2022, 08:42
  3. YAMAHA XMAX 125 vs HONDA FORZA 125
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2021, 15:33
  4. Honda Forza 350 2021
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2020, 23:35
  5. Χαριζω RD 350 F 86'
    από ppaylos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2006, 09:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF