Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Θόρυβος όταν κλείνω το γκαζι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2021
    Μηνύματα
    10

    Θόρυβος όταν κλείνω το γκαζι

    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
    Εδώ και λίγες μέρες,όταν κλείνω το γκαζι και έχω ταχύτητα μέσα ακούω έναν θόρυβο στο μοτέρ. Όταν είναι ανοιχτό το γκαζι δεν ακούγεται τίποτα. Ακούγεται ποιο καθαρά όταν κατεβάζω ταχύτητα και αφήνω τον συμπλέκτη χωρίς καθόλου γκαζι.Ο θόρυβος δεν είναι συνεχόμενος αλλά διακεκομμενος. Καμία ιδέα τι μπορεί να είναι?

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Πώς καταλαβαίνεις πως ο θόρυβος είναι από το μοτέρ;
    Μήπως είναι κάτι από αλυσίδα/μετάδοση;

  3. #3
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Μηχανή?
    Χιλιόμετρα?
    Μεταλλικός ήχος σαν τί? Χτύπημα, τρίψιμο?
    The mountain is you

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2021
    Μηνύματα
    10
    Η μηχανή είναι ένα cbf125 του 21 με 10000km.
    Ο ήχος μοιάζει ποιο πολύ με ξύσιμο. Ακούγεται από μπροστά γι'αυτό υπόθετο ότι είναι από την μηχανή. Όπως επίσης και από το γεγονός ότι το κάνει μόνο όταν κλείνω το γκαζι και φρενάρει η μηχανή, όταν έχω ταχύτητα μέσα.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tenzz Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή είναι ένα cbf125 του 21 με 10000km.
    Ο ήχος μοιάζει ποιο πολύ με ξύσιμο. Ακούγεται από μπροστά γι'αυτό υπόθετο ότι είναι από την μηχανή. Όπως επίσης και από το γεγονός ότι το κάνει μόνο όταν κλείνω το γκαζι και φρενάρει η μηχανή, όταν έχω ταχύτητα μέσα.
    Συνεχίζω να σκέφτομαι αλυσίδα. Δες την τάση της καθώς και αν έχει σφικτά σημεία, σε όλο το μήκος της κρίκο κρίκο.
    Βάλε την μοτοσυκλέτα στο διπλό σταντ για ευκολία.

    Ο ήχος είναι στιγμιαίος ή συνεχίζει για όσο κυλάς με κλειστό γκάζι και ταχύτητα μέσα;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Ο ήχος είναι στιγμιαίος ή συνεχίζει για όσο κυλάς με κλειστό γκάζι και ταχύτητα μέσα;
    Δεν είναι συνεχόμενος.
    Ακούγεται σαν να πιάνει κάτι σε συγκεκριμένα σημεία. Αλλά ακούγεται για όλη την διάρκεια που κυλάω με κλειστό γκαζι.
    Η μηχανή πέρασε σέρβις πριν από 3 βδομάδες γι'αυτό δεν πήγε το μυαλό μου στην αλυσίδα. Αυτή σίγουρα ελέγχθηκε και καθαρίστηκε.

  7. #7
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Σου το κάνει με όλες τις ταχύτητες; Μπορείς να καταλάβεις αν η συχνότητα με την οποία ακούς τον θόρυβο έχει σχέση με την ταχύτητα (κύλισης) της μοτοσυκλέτας ή τις στροφές του κινητήρα; Αν κλείνεις π.χ. το γκάζι από τα 60χαω με 2α και με 4η μέσα, ακούγεται το ίδιο ή με πιο αργή συχνότητα στη δεύτερη περίπτωση;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tenzz Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή πέρασε σέρβις πριν από 3 βδομάδες....
    Επειδή το'χω δει το έργο, πόσο αξιόπιστος είναι ο μάστοράς σου;

  8. #8
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Μήπως ακούγεται απο τα μπροστινά φρένα?
    The mountain is you

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tenzz Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι συνεχόμενος.
    Ακούγεται σαν να πιάνει κάτι σε συγκεκριμένα σημεία. Αλλά ακούγεται για όλη την διάρκεια που κυλάω με κλειστό γκαζι.
    Η μηχανή πέρασε σέρβις πριν από 3 βδομάδες γι'αυτό δεν πήγε το μυαλό μου στην αλυσίδα. Αυτή σίγουρα ελέγχθηκε και καθαρίστηκε.
    Αυτό που περιγράφεις πάντως εμένα μου λέει αλυσίδα.
    Η μαμά αλυσίδα του CB125F (όπως και των περισσοτέρων οικονομικών μοτοσυκλετών) δεν είναι κάτι αξιόλογο.
    Βάλε την μηχανή στο διπλό σταντ και δες την αλυσίδα κρίκο κρίκο όλες τις ενώσεις με τα χέρια σου. Ίσως βολέψει καλύτερα αν χαλαρώσεις πρώτα τελείως τους ρυθμιστές της.

    Τέσσερα Honda που έπιασα τα τελευταία 2 χρόνια, και τα 4 είχαν θέμα με σφικτές ενώσεις στην αλυσίδα μετά από 10-15Κ χλμ. Μαζί και το δικό μου.

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της NickBel
    Εγγραφή
    07/11/2021
    Μηνύματα
    16
    Αλυσίδα είναι στάνταρ

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Και εγώ αλυσίδα ψηφίζω σαν πρώτο υποψήφιο, πολύ πιθανό να έχει κόμπους σε σημεία .
    when life gets complicated... i ride.

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Τεντωσε την, λαδωσε την κ κανε μια βολτα τελικες μεχρι εκει που σε βολευει να πιεις κανα καφε κ γυρνα να μας πεις εντυπωσεις.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Σου το κάνει με όλες τις ταχύτητες; Μπορείς να καταλάβεις αν η συχνότητα με την οποία ακούς τον θόρυβο έχει σχέση με την ταχύτητα (κύλισης) της μοτοσυκλέτας ή τις στροφές του κινητήρα; Αν κλείνεις π.χ. το γκάζι από τα 60χαω με 2α και με 4η μέσα, ακούγεται το ίδιο ή με πιο αργή συχνότητα στη δεύτερη περίπτωση;

    Επειδή το'χω δει το έργο, πόσο αξιόπιστος είναι ο μάστοράς σου;
    Το κάνει σε όλες τις ταχύτητες το ίδιο, ανεξάρτητα με την ταχύτητα που πηγαίνω. Φυσικά σε χαμηλές ταχύτητες το καταλαβαίνω περισσότερο, μιας και υπάρχει λιγότερος θόρυβος.

    Την αλυσίδα την έλεγξα σήμερα. Δεν βρήκα κανένα πρόβλημα όσο μπορώ να καταλάβω. Είναι και λαδωμένη κανονικά. Αν ήταν η αλυσίδα δεν θα έκανε κάποιον θόρυβο συνέχειά, ανεξάρτητα με το αν κλείνω το γκαζι ή όχι?


    Από τα μπροστινά φρένα δεν νομίζω να είναι μιας και όταν φρενάρω με κενή δεν ακούγεται κάτι.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tenzz Προβολή μηνύματος
    Το κάνει σε όλες τις ταχύτητες το ίδιο, ανεξάρτητα με την ταχύτητα που πηγαίνω. Φυσικά σε χαμηλές ταχύτητες το καταλαβαίνω περισσότερο, μιας και υπάρχει λιγότερος θόρυβος.

    Την αλυσίδα την έλεγξα σήμερα. Δεν βρήκα κανένα πρόβλημα όσο μπορώ να καταλάβω. Είναι και λαδωμένη κανονικά. Αν ήταν η αλυσίδα δεν θα έκανε κάποιον θόρυβο συνέχειά, ανεξάρτητα με το αν κλείνω το γκαζι ή όχι?


    Από τα μπροστινά φρένα δεν νομίζω να είναι μιας και όταν φρενάρω με κενή δεν ακούγεται κάτι.
    Όχι δεν κάνει τον ίδιο ήχο όταν έχει τέτοιο πρόβλημα. Με κλειστό γκάζι που το πίσω γρανάζι την σπρώχνει ουσιαστικά αυτά τα προβλήματα γίνονται πολύ αισθητά.
    Αν είναι αυτό το πρόβλημα σου και έχεις ΑΥΤΙ δυνατό και εμπειρία το ακούς και στην επιτάχυνση αλλά διαφορετικά. Και αργότερα θα το νοιώθεις και σαν "κραδασμό" σε κάθε κόμπο.

    Ρίξε μια ματιά και στην γλίστρα της αλυσίδας καλού κακού. Μήπως έχει φύγει καμιά βίδα/σπάσει.

  15. #15
    για δες και την ασφαλεια της αλυσιδας.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. όταν ανοίγω το γκάζι μέσα στη στροφή...
    από RaGe_Raptor στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2021, 13:50
  2. Ηχος οταν αφηνεις το γκαζι σε ninja 250r
    από vassilisg98 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2020, 00:37
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2017, 07:57
  4. Γιατί όταν κλείνουμε το γκάζι...
    από McGyver στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2012, 10:19
  5. Όταν έχεις το γνώσθεις εαυτόν
    από whiteran στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 22:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF