Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 93

Θέμα: Αλλαγή Μπαταρίας γιατί πέθανε...

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Ρε παιδιά δεν ξέρω 600 + ευρώ έχει ο συναγερμός. Η Yamaha δεν βρήκε κάτι στο κύκλωμα που καταναλώνει ρεύμα περισσότερο από αυτό που πρέπει. Το ψάξαμε αρκετές φορές.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Το συνεργείο δεν θα κάνει μέτρηση πχ για 24 ώρες όμως. Μόνο ηλεκτρολογείο (με όρεξη) ή εσύ μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο.
    Εγώ βάζω στοίχημα για τον Pandora. Και μπαταρία να αλλάξεις σε λίγο καιρό θα έχεις το ίδιο θέμα.

    ΥΓ. ξέρεις πόσα ακριβά προϊόντα είναι @@@ ?

  3. #18
    Κανε το απλο , βαλε νεα μπαταρια.
    Αποσυνδεσε τα extra pandora , η τι αλλο εχεις πανω και δουλεψε το ετσι για εναν μηνα.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #19
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παιζει να εχει πεσει σε προβληματικη μπαταρια.
    Εγω με συναγερμο τοσα χρονια στο μεγαλο ποτε δεν ειχα θεμα μεσα στο χρονο.
    Κ αν καθεται με συναγερμο μονο κατι εβδομαδες ακουνητο...

    Τωρα ειμαι στη δοκιμη με τη skyrich. Σο φαρ σο γκουντ που λενε...
    Ride(s) the wind of change...

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Παιζει να εχει πεσει σε προβληματικη μπαταρια.
    Εγω με συναγερμο τοσα χρονια στο μεγαλο ποτε δεν ειχα θεμα μεσα στο χρονο.
    Κ αν καθεται με συναγερμο μονο κατι εβδομαδες ακουνητο...

    Τωρα ειμαι στη δοκιμη με τη skyrich. Σο φαρ σο γκουντ που λενε...
    Ίσως ναι αλλά από συναγερμό σε συναγερμό έχει διαφορές. Και αν ο κατασκευαστής δεν λέει καν τα τεχνικά στοιχεία εμένα με ζώνουν φίδια (<<- στον κατασκευαστή)

  6. #21
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Ίσως ναι αλλά από συναγερμό σε συναγερμό έχει διαφορές. Και αν ο κατασκευαστής δεν λέει καν τα τεχνικά στοιχεία εμένα με ζώνουν φίδια (<<- στον κατασκευαστή)
    Προφανως. Εγω ειμαι με εναν ταπεινο spyball 6527 αν θυμαμαι καλα...ειναι κ τοοσα χρονια πισω.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Προφανως. Εγω ειμαι με εναν ταπεινο spyball 6527 αν θυμαμαι καλα...ειναι κ τοοσα χρονια πισω.
    Καθόλου ταπεινοί οι Spyball.
    Μπορεί να μην έχουν άπειρες εξεζητημένες λειτουργίες, αλλά η αξιοπιστία τους είναι γνωστή και αποδεδειγμένη διαχρονικά.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    η μπαταρια πεθανε οποτε τα νουμερα που βλέπεις ειναι φυσιολογικα. οι διαδρομες σου ειναι μια χαρα, δεν φταιει αυτο. ο συναγερμος δεν ξερω αν φταιει αλλα ενας εγκαταστατης συναγερμων μπορει να το βρει. μην βαλεις skyrich μεχρι να λυσεις το θεμα και γενικα μην βαλεις ποτε αν θες να την κουνας οταν εχει κρυο.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Τα βολτ που διαβάζεις είναι χαμηλά,, εμένα πεθαμένη 11αρα μπαταρία που δεν είχε δύναμη να το βάλει μπρος έδειχνε 12,8-12,9 μετα απο ένα μήνα παρατημένη στο γκαράζ,,.

    Τα βολτ δεν είναι ακριβής ένδειξη για το πόσο καλή είναι η μπαταρία και αν μπορεί να δώσει αμπέρ στην εκκίνηση,

    Αλλά συνιθος οι καινούριες πρέπει να δείχνουν 12,9- 12,8 σταθερά ακόμα και μετά από ακινησία 2 εβδομάδων η 1 μήνα. Στα 12,3- 12,6 θέλει φόρτιση και αν πέφτει κάτω από 12,2 η 12 είναι για αλλαγή και στα 10-11,5 θεωρείται για πέταμα.
    Ψάξε στο google και θα βρεις πίνακες με τα βολτ και ποσοστά φόρτισης για καλητερη ακρίβεια.
    Πχ θα λέει 12,5 βολτ = 70% φορτισμένη

    Τα νούμερα που λέω πάντα μετρημένα με πολύμετρο,, η ένδειξη βολτ του φορτιστή μπορεί να έχει 0,1-0,5 βολτ απόκλιση από τα πραγματικά.
    Ποιο καλά βλέπεις την μπαταρία στην μίζια, αν έχει δύναμη,να γυρίζει δυνατά και γρήγορα και να παίρνει άμεσος, η πεθαμενα και αργά και να μην παίρνει που τότε θέλει αλλαγή.

    έχω χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα τον φορτιστή του lidl, είχε κοντά στα 20€ και έχει βγάλει πολλές φορτίσεις και συντηρήσεις και έχει επαναφέρει πεσμένες μπαταρίες. Έχει απόκλιση 0,2 -0,3 βολτ προς τα κατω σε σχέση με το πολυμετρο

    Η 6αρα η 7αρα που λες οτι φοράει φαίνεται πολύ μικρή, τα παπιά έχουν 4αρες 5αρες, τι πάει να πει είναι euro5 ? Ίσα ίσα θέλουν μεγαλύτερες λόγο των ηλεκτρονικών που φορτώνουν, μπας και κάνουν οικονομία στις μπαταρίες?
    Στο δικό μου triumph gen1 είχαν αρχικά 7αρα από το εργοστάσιο,κατάλαβαν το λάθος τους και στο gen2 έβαλαν 9αρα,,. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε βάλει 11αρα, και εγώ του έβαλα λιθίου skyrich αντίστοιχη 9αρας με 70€ χωρίς προβλήματα και με πολύ καλητερη μίζια.
    εχασα και 3,3 κιλά μόνο από την αλλαγή μπαταρίας, ακόμα και τώρα με τα κρύα, παίρνει μια χαρα μπρος,που λένε ότι οι λιθίου έχουν μεγάλη πτώση αμπερ στο κρύο και δυσκολεύονται.

    Δοκίμασε με πληρος φορτισμένη μπαταρία να πατήσεις μίζα και να το βάλεις μπρος, μετά σβήσε και ξανασυνδεσε τον φορτιστή.. δεν νομίζω να προλάβει να την φορτίσει πλήρως σε 12 λεπτά, ποιο πολύ κάτι σε μισή ώρα θα κάνει,,(χαλασμένες πεσμενες μπαταρίες μπορεί να δείχνουν ότι φορτίζουν πολύ γρήγορα, η πραγματικότητα όμως είναι αλλού). . Οπότε τις 2 μιζιες που πατάς κάθε μέρα δεν προλάβαινει να τις φορτίσει πίσω στην μπαταρία με τα λίγα χιλιόμετρα που κάνεις, βάλε και τον συναγερμό και έχεις απώλεια. Ίσως να βοηθούσε αν είχες διακόπτη να κλείνεις τα φώτα για να φορτίζει λιγο ποιο γρήγορα αλλά δεν νομίζω να σώσει την κατάσταση.

    Οπότε αν χωράει δοκίμασε μεγαλύτερη μπαταρία, μεγαλύτερες διαδρομές, πχ όταν γυρίσεις σπίτι να κάνεις μια βόλτα να αργείς αλλά 15 λεπτά.
    Η καλητερα μεγαλύτερη λιθίου (αφού σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχουν μεγάλες απώλειες και ότι χωράει).

    Η αντιστοιχία που λένε τουλάχιστον στις skyrich είναι αρκετά καλή,, αλλά λόγο του ότι είναι μικρότερες σε όγκο σε παίρνει να βάλεις μεγαλύτερη.

    Τα λίγα αμπέρ που διαβάζεις στις λιθίου δεν έχουν τόσο σχέση γιατί μετράνε και αποδίδουν αλλιος,.
    Η λιθίου μπορεί να έχει 2-3 αμπέρ σε σχέση με τα 7-10 μιας αντίστοιχης απλής αλλά αυτά θα τα δώσει μέχρι το τέλος, δηλαδή μέχρι να φτάσει κοντά στα 0 βολτ, χρησιμοποιεί σχεδόν όλη την χωρητικότητα και όχι το 70-80% των απλών, δλδ εκεί που η απλή στα 10βολτ θα νεκρώσει η λιθίου θα δίνει, και καπως έτσι βγάζουν την αντιστοιχία,, αν όμως έχεις απώλειες πχ συναγερμός, η λιθίου θα αδειάσει πολύ γρήγορα λόγο λιγων αμπέρ κ ίσως αχρηστευτεί καθος χαλάνε αν κατσουν σε χαμηλά βολτ για μεγάλο διάστημα και όχι στιγμιαία.

    Η λιθίου θα είναι στο 1/3 το βάρος μιας απλής,θα έχει μικρότερο όγκο, λίγο έως πολύ ακριβότερη(αν βάλεις μεγαλύτερη)
    Με περισσότερα cca (αμπερ εκκίνησης)
    Αλλά στο κρύο μπορεί να δυσκολεύεται, όπως επίσης αν έχεις απώλειες, και από ότι διαβάζω θέλει και ειδικό φορτιστή. (έγω την φορτίζω με του lidl αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό καλό)

    Μετά από ακινησία πάνω από μήνα κρατάει πάνω από 13,3 βολτ,. Ενω μετά από φόρτιση και ακινησία 12 ώρες η μία μέρα βρίσκεται συνιθος στα 13,8 η 13,7 βολτ,,. Μετά από βόλτα μόλις σβησω βρίσκεται στα 13,5 βολτ. Και συνιθος τα κρατάει άνετα για 2 βδομάδες ακινησίας. Έχω την skyrich lfp2 plus,
    Που είναι αντίστοιχη 9αρας,,.

    Αν έχεις χρήμα η lfp4 plus θα είναι τέρας αν χωράει να μπει,, με μια επιφύλαξη αν μπορεί να δημιουργηθεί ζημιά στην μίζα με τα πολύ παραπάνω αμπέρ. Και απλή μεγαλύτερη να βάλεις θεωριτικα θα κρατάει παραπάνω μέχρι να πέσει από την μικρή χρήση και να θέλει μεγάλη βόλτα η φορτηση. Η οποία λόγο μεγέθους θα γεμίζει ποιο αργά για πλήρη φόρτιση από ότι η μικρή? Άρα παραπάνω ώρα βόλτας
    Τελευταία τροποποίηση από kostaskk; 03/01/2023 στις 18:03.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Αυτές οι "μπαταρίες" που αναφέρετε είναι ουσιαστικά ένα είδος πυκνωτή από ότι διαβάζω (Google supercapacitors).

    https://iopscience.iop.org/article/1...4/1/012044/pdf

    Δεν ξέρω αν θα ήθελα να πειραματιστώ με καινούργια μηχανή του 2021 που είναι ακόμη εντός εγγύησης. Άνετα μπορεί η Yamaha να αρνηθεί οποιαδήποτε σχετική επισκευή αν πάρεις κάτι στο χέρι.


    [EDIT]
    ΔΙΟΡΘΩΝΩ τον εαυτό μου λέγοντας πως μιλάω για τις φτηνές που πωλούνται ως Lithium. Δεν είμαι καλός γνώστης των τεχνολογιών των μπαταριών αλλά βλέπω πως οι καλές λιθίου έχουν πολλαπλάσιο κόστος από τις αντίστοιχες συμβατικής τεχνολογίας.
    Τελευταία τροποποίηση από skritikos; 03/01/2023 στις 18:54.

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Μου έλεγξε η Yamaha τη μηχανή και δεν βρήκε κάτι στα φορτία η αλλιώς κάτι που να καταναλώνει ενέργεια περισσότερη από αυτή που πρέπει. Η απάντηση της Yamaha ήταν ότι έχουν βάλει μικρότερη μπαταρία λόγω euro5 και γι’ αυτό υπάρχει το θέμα με τις μπαταρίες αλλά δεν δέχονται να την αντικαταστήσουν.

    Επίσης πήγα και από τον αντιπρόσωπο της Pandora που μου έβαλε το συναγερμό και μέτρησε και αυτός τα φορτία της μηχανής και μου είπε ότι όλα είναι σωστά.
    Όσα περιγράφεις πάντως συμφωνούν με χρήση μικρότερης μπαταρίας απο αυτή που χρειάζεται.
    Συμφωνώ με τον skritikos ότι για να έχεις καλή εικόνα (εφόσον έχεις περάσει και τον έλεγχο yamaha - συναγερμού) να βάλεις μια συμβατική μπαταρία λίγο μεγαλύτερη.

    υγ: νεα από μηχανικό που σέβομαι: μόλις με ενημέρωσαν πως ο Pandora καταναλώνει ενέργεια όταν δεν βρίσκει GSM δίκτυο*, επίσης μου είπαν ότι η λειτουργία
    αυτή ρυθμίζεται να σταματά το ψάξιμο όταν δεν βρίσκει και να ανοίγει ξανά όταν έχει. Στην motokinisi μου είπαν να περάσεις να το ρυθμίσουν.

    Οπωσδήποτε αν συμβαίνει αυτό είναι αργά για την ήδη υπάρχουσα μπαταρία.

    * αντίστοιχα με την τηλεφωνία, σε υπόγειο, πίσω από σιδερένια κάγκελα κ.λπ.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Η μηχανή έχει άλλο ένα χρόνο εγγύηση οπότε αν είναι κάτι της μηχανής θα μου το αντικαταστήσουν πιστευω και ο συναγερμός έχει φόρου ζωής εγγύηση. Οπότε η λύση μου είναι να αλλάξω μπαταρία. Αυτο για την ρυθμιση με το gsm και το gps το εχουν ρυθμισει απο οτι μου ειπαν και εφοσον εγω το βαζω σε stealth mode μεσα στο γκαραζ η καταναλωση του ειναι μηδαμινη. Ολοι οι ελεγχοι γιανονται με πολυμετρο. Δυστηχως δεν χωραει να μπει μεγαλυτερη απο αυτη της 6αρας οποτε σκεφτομαι για την noco μιας και εχει 5 χρονια εγγυηση. Σημερα που την ελεγξα παλι μου εδειξε πριν αναψω διακοπτη 11,8 και η μιζα πεθαμενη αλλα πηρε. Παω λοιπον για αλλαγη και το προσεχω αν και νομιζω πως εκατσε στην μπαταρια να βγει ψοφια!!!

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    καλη τυχη με τη νοκο 2ah. οσο για την εγγυηση, λογικα μεσα εχει τσιπ μνημης και αν δουνε οτι την αφησες να πεσεις κατω απο 7-8 βολτ δεν θα σου την αλλαξουν. αν θες να πας σε λιθιο παρε την 3αρα. θυμισου μονο οτι αν πιασει χοντρο κρυο πρεπει να την ζεσταινεις γιατι μπορει να την παθεις οπως ο volpad που εσπασε κομπλερ. αν μενεις σε μερος που πιανει μηδεν βαθμους θα σου σπασει τα νευρα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Μεσα έχει BMS οπως έγραψα και παραπάνω που αναφέρει τι ακριβως κανει στην σελιδα τους. Στον Πειραια μενω και οι μετρησεις που εχω ειναι μεσα σε γκαραζ που η θερμοκρασια εκει μεσα ειναι περιπου 14 βαθμοι μονιμα. Θα μαθβ και περαιτέρω για την εγγυηση της πριν την αγορασω. Η 3αρα απο οτι ειδα δεν χωραει γιατι ο χωρος που εχει για μπαταρια ειναι πολυ περιορισμενος, μηκος 113 πλατος 70 και υψος 105.

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Την Shido Lithium Battery - LTZ10S την έχεις δει; την προτείνουν για το συγκεκριμένο. Δεν βάζω λινκ για να σε προετοιμάσω, είναι ακριβή.

    υγ: ισως κοιτάζω κάτι λάθος γιατί όλοι δείχνουν 150mm μήκος γι' αυτό..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 04/01/2023 στις 09:56.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη μπαταριας σε c50
    από CyberSMoki88 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2014, 14:52
  2. Αλλαγή μπαταρίας....
    από GIXXERAKIAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2012, 12:53
  3. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 18:00
  4. Αλλαγή Μπαταρίας
    από harris_x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2009, 13:42
  5. Προβλημα σε αλλαγη μπαταριας σε 600 f
    από STOYBI στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF