Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 93

Θέμα: Αλλαγή Μπαταρίας γιατί πέθανε...

  1. #31
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Την Shido Lithium Battery - LTZ10S την έχεις δει; την προτείνουν για το συγκεκριμένο. Δεν βάζω λινκ για να σε προετοιμάσω, είναι ακριβή.
    Κατι θα πρεπει να ξηλωσει για να την χωρεσει αυτην.
    Οπως ειδα στα tracer τα τελευταια βαλανε μικροτερη μπαταρια. Οποτε μικρυνε κ ο χωρος της.
    Αναφερει πανω τις διαστασεις.

    Η πας κ αγοραζεις μια ιδια ''μαμα'' η δοκιμασε λιθιου. Δεν εχει κ τρομακτικη τιμη η αντιστοιχη σου (60e).
    Ride(s) the wind of change...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Θα την κοιταξω. Δεν ειναι 150mm αλλα θα δω τι μπορει να βγει για να μπει μεγαλυτερη. Λογικα τις επομενες μερες θα γινει η αλλαγη και θα σας πω.

  3. #33
    Καλημερα και καλη χρονια.
    Εχω το ιδιο μηχανακι με σενα και εχω βαλει την noco που θες να βαλεις. Στις 5 μερες ακινητη θα στην αδειαζει ο συναγερμος.
    Η προστασια που εχει η μπαταρια οντως δουλευει και θα στη βαζει σε sleep μολις πεσει σε καποιο σημειο και μετα. Ομως χωρις ειδικο φορτιστη για λιθιου δε θα μπορεσεις να την επαναφερεις.
    Αν μπει σε sleep θελει ειτε ειδικο φορτιστη για λιθιου ειτε καλωδια και jump start. Δυο φορες μου εχει μπει σε sleep. Δεν ξερω αν και στις ποσες φορες μπορει να χαλασει η μπαταρια
    αλλα το 2-way steelmate που ειχε το μηχανακι επανω και μου εκανε μεγαλη καταναλώση τον ξηλωσα. Με εναν απλο συναγερμο-τρακερ που τοποθερησα, τον τελευταιο μηνα δεν ειχα προβλημα και 7 μερες που την ειχα ακινητη.

    Κοιτα, επειδη η θεση σου ειναι λιγο δυσκολη με τοσα λεφτα που εχεις δωσει για αυτο το συναγερμο θα σου πω τι θα εκανα στη θεση σου. Θα διαλεγα αναμεσα σε:

    α)Βαζεις την πιο καλη (ακριβη) κλασικη μπαταρια και συμβιβαζεσαι οτι θα το επαναλβανεις καθε 12-15 μηνες αν υπολογιζω σωστα τον συναγερμο σου.
    Κοιτα, η μπαταρια σου εχει χασει χωρητικοτητα στο διαστημα που την εχεις. Φανταζομαι ειναι η μαμισια. Ειναι λογικο λοιπον η μειωμενη χωρητικοτητα που εχει απομεινει να τελειωνει
    ακομα πιο γρηγορα με τοσο φαγανο συναγερμο. Εμενα κρατησε ακριβως 2 χρονια, 10/20 ως 10/22. Αν σε παρηγορει, ολοι οσοι εχουν το συναγερμο σου καθε χρονο αλλαζουν μπαταρια (κλασικη)

    β)Το ρισκαρεις με μια λιθιου αν εισαι σιγουρος οτι δε θα την αφηνεις ακινητη πανω απο 3 μερες. Αν την κινεις εστω και αυτα τα 7 χλμ ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα εχεις προβλημα
    γιατι φορτιζει απιστευτα γρηγορα (η noco που εχω). Για να καταλαβεις απο sleep που εχει πεσει , με jumpstart και 5 λεπτα οδηγηση, ειναι full. Αν εχεις και powerbank καβατζα δεν εχεις προβλημα δηλαδη.
    το ποσο θα σε βγαλει δε ξερω γιατι κ γω πρωτη φορα εβαλα λιθιου.

    Ξερω σε προβληματισα αλλα για να σου φτιαξω λιγο τη διαθεση, να σου πω οτι παρολο που ηξερα το μπαχαλο του θεματος μπαταρια/συναγερμος/λιθιου κτλ,
    στην επιλογη νεου συναγερμου που εκανα και μαλιστα χθες τοποθετησα! κατεληξα στον pandora 2way. Χωρις δηλαδη την sim που εχεις εσυ αλλα με ραδιο-κοντρολ.
    (παρενθεση, οταν τον βαζεις σε χαμηλη καταναλωση, παυεις να εχεις επικοινωνια με το κινητο σου? Αν οχι τοτε η χαμηλη καταναλωση αφορα τους αισθητηρες μονο που μαλλον κοβει.
    Η μεγαλη καταναλωση που κανει ο συναγερμος σου ομως γινεται απο τη sim και μεγαλωνει γεωμετρικα οσο το σημα ειναι κακο, οπως σε υπογεια παρκιν κτλ. )

    Αυτα, αρα κ γω απο σημερα θα δω συμπεριφορα και στη χειροτερη θα παρω ενα powerbank ...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Αν κανεις μονο μικρες διαδρομες θα βοηθουσε ενας διακοπτης για να σβηνεις τα φωτα τη μερα

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Αν κανεις μονο μικρες διαδρομες θα βοηθουσε ενας διακοπτης για να σβηνεις τα φωτα τη μερα
    Διακοπτη σε καινουργιο μηχανακι για να σβηνω τα φωτα δεν παιζει να βάλω. Η λυση θα βρεθεί με μπαταρια. Να ηταν παλιο ναι, αλλα με τοσα ηλεκτρονικα πια το θεωρω λαθος.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chr1stos Προβολή μηνύματος
    Καλημερα και καλη χρονια.
    Εχω το ιδιο μηχανακι με σενα και εχω βαλει την noco που θες να βαλεις. Στις 5 μερες ακινητη θα στην αδειαζει ο συναγερμος.
    Η προστασια που εχει η μπαταρια οντως δουλευει και θα στη βαζει σε sleep μολις πεσει σε καποιο σημειο και μετα. Ομως χωρις ειδικο φορτιστη για λιθιου δε θα μπορεσεις να την επαναφερεις.
    Αν μπει σε sleep θελει ειτε ειδικο φορτιστη για λιθιου ειτε καλωδια και jump start. Δυο φορες μου εχει μπει σε sleep. Δεν ξερω αν και στις ποσες φορες μπορει να χαλασει η μπαταρια
    αλλα το 2-way steelmate που ειχε το μηχανακι επανω και μου εκανε μεγαλη καταναλώση τον ξηλωσα. Με εναν απλο συναγερμο-τρακερ που τοποθερησα, τον τελευταιο μηνα δεν ειχα προβλημα και 7 μερες που την ειχα ακινητη.

    Κοιτα, επειδη η θεση σου ειναι λιγο δυσκολη με τοσα λεφτα που εχεις δωσει για αυτο το συναγερμο θα σου πω τι θα εκανα στη θεση σου. Θα διαλεγα αναμεσα σε:

    α)Βαζεις την πιο καλη (ακριβη) κλασικη μπαταρια και συμβιβαζεσαι οτι θα το επαναλβανεις καθε 12-15 μηνες αν υπολογιζω σωστα τον συναγερμο σου.
    Κοιτα, η μπαταρια σου εχει χασει χωρητικοτητα στο διαστημα που την εχεις. Φανταζομαι ειναι η μαμισια. Ειναι λογικο λοιπον η μειωμενη χωρητικοτητα που εχει απομεινει να τελειωνει
    ακομα πιο γρηγορα με τοσο φαγανο συναγερμο. Εμενα κρατησε ακριβως 2 χρονια, 10/20 ως 10/22. Αν σε παρηγορει, ολοι οσοι εχουν το συναγερμο σου καθε χρονο αλλαζουν μπαταρια (κλασικη)

    β)Το ρισκαρεις με μια λιθιου αν εισαι σιγουρος οτι δε θα την αφηνεις ακινητη πανω απο 3 μερες. Αν την κινεις εστω και αυτα τα 7 χλμ ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα εχεις προβλημα
    γιατι φορτιζει απιστευτα γρηγορα (η noco που εχω). Για να καταλαβεις απο sleep που εχει πεσει , με jumpstart και 5 λεπτα οδηγηση, ειναι full. Αν εχεις και powerbank καβατζα δεν εχεις προβλημα δηλαδη.
    το ποσο θα σε βγαλει δε ξερω γιατι κ γω πρωτη φορα εβαλα λιθιου.

    Ξερω σε προβληματισα αλλα για να σου φτιαξω λιγο τη διαθεση, να σου πω οτι παρολο που ηξερα το μπαχαλο του θεματος μπαταρια/συναγερμος/λιθιου κτλ,
    στην επιλογη νεου συναγερμου που εκανα και μαλιστα χθες τοποθετησα! κατεληξα στον pandora 2way. Χωρις δηλαδη την sim που εχεις εσυ αλλα με ραδιο-κοντρολ.
    (παρενθεση, οταν τον βαζεις σε χαμηλη καταναλωση, παυεις να εχεις επικοινωνια με το κινητο σου? Αν οχι τοτε η χαμηλη καταναλωση αφορα τους αισθητηρες μονο που μαλλον κοβει.
    Η μεγαλη καταναλωση που κανει ο συναγερμος σου ομως γινεται απο τη sim και μεγαλωνει γεωμετρικα οσο το σημα ειναι κακο, οπως σε υπογεια παρκιν κτλ. )

    Αυτα, αρα κ γω απο σημερα θα δω συμπεριφορα και στη χειροτερη θα παρω ενα powerbank ...

    Ο συναγερμος που είχες ναι ξέρω ότι τράβαγε πολύ ρεύμα. Ο Pandora σε stealth mode που τον βάζω εγώ, κλεινει όλες τις ςπικοινωνίες και δουλευςι μόνο η προστασία του κλειδιου και ο αισθητηρας κρούσης οπότε αν κουνηθει- χτυπηθεί ή ανοίξει ο διακόπτης - μίζα τ'οτε ενεργοποιείται ξανα και λειτουργει κανονικα. Σε stealth δεν έχω καμία επικοινωνία με στο κινητό και μόνο αν ενεργοποιηθεί λόγω παραβίασης. Από ότι μου είπαν από την εταιρία έχει κατανάλωση 0,1mA σε stealth mode γιατί είχα σκεφτεί να του βάλω ξεχωριστή μπαταρία και ψάχναμε καταναλώσεις.

    Πιστεύω πώς δεν θα έχω θέμα με την noco. Με την καταναλωση που έχει όταν κοιμάται κρατάει για πολύ καιρό!

  7. #37
    Αφου το αποφασισες για noco προχωρα. Η ποιοτητα της μολις την παρεις στα χερια σου, φωναζει. Οπως και να χει αν δε μενει ακινητη για πολλες μερες δε θα εχεις προβλημα πιστευω γιατι φορτιζει πολυ γρηγορα. Αν μας βγαλει 2+ χρονια κερδισμενοι ειμαστε ετσι κ αλλιως. Και ο φορτιστης σου ειναι καινουργιος και συμβατος με τις λιθιου αρα θα μπορεσεις να την ξυπνησεις αν πεσει χαμηλα.

  8. #38
    αν ο συναγερμος σου εχει gps klp και αφου την εχεις σε κλειστο γκαραζ ψαχνει συνεχως σημα με αποτελεσμα να τραβαει αρκετο ρευμα.
    το ιδιο ειχα παθει με εταιρικο αμαξι με gps και το απεκτησα αυτο το προβλημα απο την στιγμη που το αυτοκινητο αρχισε να φυλασεται σε υπογειο παρκιν.

    τσεκαρετο οταν το βαλεις μεσα (μετρα το)
    και ξαναμετρα το ξανα οταν το ΜΤ ειναι εξω

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chr1stos Προβολή μηνύματος
    Αφου το αποφασισες για noco προχωρα. Η ποιοτητα της μολις την παρεις στα χερια σου, φωναζει. Οπως και να χει αν δε μενει ακινητη για πολλες μερες δε θα εχεις προβλημα πιστευω γιατι φορτιζει πολυ γρηγορα. Αν μας βγαλει 2+ χρονια κερδισμενοι ειμαστε ετσι κ αλλιως. Και ο φορτιστης σου ειναι καινουργιος και συμβατος με τις λιθιου αρα θα μπορεσεις να την ξυπνησεις αν πεσει χαμηλα.
    η νοκο κάνει 100-130 ευρω. αν βγαλει 2 χρονια σε μάμησε οικονομικά. εσυ 2αρα εβαλες η 3αρα?

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    αν ο συναγερμος σου εχει gps klp και αφου την εχεις σε κλειστο γκαραζ ψαχνει συνεχως σημα με αποτελεσμα να τραβαει αρκετο ρευμα.
    το ιδιο ειχα παθει με εταιρικο αμαξι με gps και το απεκτησα αυτο το προβλημα απο την στιγμη που το αυτοκινητο αρχισε να φυλασεται σε υπογειο παρκιν.

    τσεκαρετο οταν το βαλεις μεσα (μετρα το)
    και ξαναμετρα το ξανα οταν το ΜΤ ειναι εξω
    Εχω αναφερθει σε προηγουμενο post για αυτο που λες

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chr1stos Προβολή μηνύματος
    Αφου το αποφασισες για noco προχωρα. Η ποιοτητα της μολις την παρεις στα χερια σου, φωναζει. Οπως και να χει αν δε μενει ακινητη για πολλες μερες δε θα εχεις προβλημα πιστευω γιατι φορτιζει πολυ γρηγορα. Αν μας βγαλει 2+ χρονια κερδισμενοι ειμαστε ετσι κ αλλιως. Και ο φορτιστης σου ειναι καινουργιος και συμβατος με τις λιθιου αρα θα μπορεσεις να την ξυπνησεις αν πεσει χαμηλα.
    Εγω θελω να την ξεχασω πανω και να μην ξανα ασχοληθω! Πιστευω πως η εγγυηση της θα ειναι οκ και τα 5 ετη που δινει θα τα βγαλει..., οποτε απο οικονομικης πλευρας θα ειμαι οκ.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η νοκο κάνει 100-130 ευρω. αν βγαλει 2 χρονια σε μάμησε οικονομικά. εσυ 2αρα εβαλες η 3αρα?
    Επειδη ειμαι εκτος οταν γυρισω και απο Δευτερα λογικα που θα σπρωχνω για να παρει μπροστα θα παω για την αλλαγη. Αν δω οτι χωραει η 3αρα θα την βαλω αλλιως θα παω για την 2αρα.

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η νοκο κάνει 100-130 ευρω. αν βγαλει 2 χρονια σε μάμησε οικονομικά. εσυ 2αρα εβαλες η 3αρα?

    Τη 2αρα. Παιδια στο tracer μετα το 2020 μικρυναν τη μπαταρια. Δε χωραει κατι αλλο απο 113Χ70. Ουτε να κανεις χωρο κ τετοια.
    Οταν εχεις περιφερειακα οπως gps tracker, radar δε ξερω τι αλλο 24ωρες/24ωρο, εχεις μεγαλες καταναλωσεις αρα περισσοτερους κυκλους φορτισης
    αρα τελειωνει η ζωη της μπαταριας πιο γρηγορα.
    100 ευρω την εβαλα στην αμφιθεας 16/11
    Η japan yuasa μου τη διναν 120 και κρατησε οπως ειπα 2 χρονια
    Τελευταία τροποποίηση από Chr1stos; 05/01/2023 στις 20:49.

  14. #44
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Τα τετοια ποιά είναι; υπάρχει πρόβλημα να διορθωθούν τα κακώς κείμενα;

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chr1stos Προβολή μηνύματος
    Τη 2αρα. Παιδια στο tracer μετα το 2020 μικρυναν τη μπαταρια. Δε χωραει κατι αλλο απο 113Χ70. Ουτε να κανεις χωρο κ τετοια.
    Οταν εχεις περιφερειακα οπως gps tracker, radar δε ξερω τι αλλο 24ωρες/24ωρο, εχεις μεγαλες καταναλωσεις αρα περισσοτερους κυκλους φορτισης
    αρα τελειωνει η ζωη της μπαταριας πιο γρηγορα.
    100 ευρω την εβαλα στην αμφιθεας 16/11
    Η japan yuasa μου τη διναν 120 και κρατησε οπως ειπα 2 χρονια
    Και εγω την yuasa japan την βρισκω απο 95€ οποτε ενα 10αρικο παραπανω και δοκιμαζω την noco. Αν ειναι να κρατησει θα κρατησει, αλλιως βρηκαμε που ποναει το tracer7 και ζουμε με αυτο!

    Να βγει ο συναγερμος δεν υπαρχει περιπτωση εκτος και αν πιασω το τζοκερ που θα παρω 2-3 ακομα να εχω να αλλαζω και να μην με νοιαζει…

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη μπαταριας σε c50
    από CyberSMoki88 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2014, 14:52
  2. Αλλαγή μπαταρίας....
    από GIXXERAKIAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2012, 12:53
  3. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 18:00
  4. Αλλαγή Μπαταρίας
    από harris_x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2009, 13:42
  5. Προβλημα σε αλλαγη μπαταριας σε 600 f
    από STOYBI στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF