Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 93

Θέμα: Αλλαγή Μπαταρίας γιατί πέθανε...

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Και εγω εχω τον pandora. Μια μονο φορά μου εκανε προβλημα στο αναμμα. Κατα τα άλλα αναβει κανονικά και μετα απο βδομαδα ακινησίας, χωρις να ταλαιπωρειται. Στις 3 μερες ο δικός μου πεφτει σε low power mode. Εδω και 20 μέρς την εχω σε ακινησια και θα προσπαθήσω να την ανάψω σε δεκα. Συνολο 30. θα ενημερώσω. (Voge500ds)
    Εχω το Voge500ds και τον Pandora V2. Αφησα τη μηχανή 27 μέρες σε εξωτερικο χώρο, σκεπασμένη με καλό σήμα για την καρτα sim. Χθες την άναψα με την δευτερη φορα που πατησα τη μίζα. Δυσκολευτηκε λιγο αλλα πήρε.

  2. #47
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Πολυ φασαρια κανετε μαγκες, κυνηγώντας την ουρα σας..

    Τα Ah (χωρητικοτητα) δεν αφορουν στην τεχνολογία της μπαταριας..
    Μια μπαταρία 2Ah θα αδειασει στο 1/3 του χρονου απο μια 6Ah (με την ιδια καταναλωση φορτίου) και ας ειναι και απο αρχιδιδιούχο παπαρόνιο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Kαλημέρα σε ολους! Η αλλαγη εγινε την Δευτερα και μονο καλα εχω να πω. Οπως ακριβως χρησιμοποιουσα την μηχανη συνεχιζω να την χρησιμοποιω, αλλα εχω ταση πια. Το πρωι μετρημενη ειναι στο 13,8 και μιζαρει για πλακα. Εβαλα την NLP5 η οποια ειναι η αντικατασταση της δικης μου απο την εταιρια και εχει χωρητικοτητα 2A. Χωρος για μεγαλυτερη μπορει να βρεθει βγαζοντας την θηκη της μπαταριας της μηχανης, απο κατω υπαρχει ο χωροςπου μπαινει η μεγαλυτερη μπαταρια και μπορει να δεθει και να ειναι σωστα τοποθετημενη η μεγαλυτερη. Ο λογος που δεν εβαλα μεγαλυτερη ειναι γιατι με αποτρεψε ο μπαταριας εξηγωντας μου οτι δεν θα με καλυψει η εξυηση αν χαλασει. Τι σημαινει αυτο; Αν κατι παθει η μπαταρια και του την παω, μετα τον ελεγχο που θα κανει θα χρειαστει και την αδεια της μηχανης για να παρει το οκ απο την εταιρια και να μου κανει την αντικατασταση. Οποτε αυτος ειναι ο λογος που δεν πηρα την μεγαλυτερη και μου ειπε οτι βαζοντας τον συναγερμο σε stealth mode δεν θα εχω κανενα θεμα. Περιμενω να δω πως θα παει με την χρηση και τον καιρο.

    Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις και τις γνωμες σας

  4. #49
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Λιγο περίεργα στα ειπε ο μπαταριας αλλα δεν μαμεις ψηλα καπελα..

    Υ.Γ.
    Ο μονος λογος για να "χαλασει" μια μπαταρία μεγαλυτερης χωρητικότητας απο την προβλεπόμενη ειναι η ελλειπής φορτιση..
    Αυτό μπορεί καλλιστα να γινει και στην μικροτερη με προβληματικο σύστημα φορτισης..
    Κοινώς, η διαβεβαιωση ότι η "σωστή" μπαταρία ηταν τοποθετημενη στο "σωστό" μηχανακι δεν λέει τπτ απο μονης της..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #50
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Λιγο περίεργα στα ειπε ο μπαταριας αλλα δεν μαμεις ψηλα καπελα..

    Υ.Γ.
    Ο μονος λογος για να "χαλασει" μια μπαταρία μεγαλυτερης χωρητικότητας απο την προβλεπόμενη ειναι η ελλειπής φορτιση..
    Αυτό μπορεί καλλιστα να γινει και στην μικροτερη με προβληματικο σύστημα φορτισης..
    Κοινώς, η διαβεβαιωση ότι η "σωστή" μπαταρία ηταν τοποθετημενη στο "σωστό" μηχανακι δεν λέει τπτ απο μονης της..
    Οπως εχει γραψει νωριτερα της δινει (περιθωριο φορτισης) 12 λεπτα το πρωι κ αλλα τοσα στο γυρνα απο την δουλεια.
    (Λοιπες μετακινησεις δεν ξερουμε)
    Ride(s) the wind of change...

  6. #51
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Δεν αναφερομαι στην πραγματικη χρηση αλλα στην "λογικη" του μπαταριά..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #52
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν αναφερομαι στην πραγματικη χρηση αλλα στην "λογικη" του μπαταριά..
    Το καταλαβα αυτο.
    Η ερωτηση εχει να κανει με τον χρονο που εχει να φορτισει η μπαταρια οτι εχει ''χασει''.
    Αν αυτο που ξοδευει ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που ''φορτιζει'' στα ιδια παλι δεν θα βρεθουμε?
    Ride(s) the wind of change...

  8. #53
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Με τον oldman και εγώ, προφανώς έχει συμφέρον για να το υποστηρίζει με αυτόν τον άθλιο τρόπο ο καταστηματάρχης.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Οπως εχει γραψει νωριτερα της δινει (περιθωριο φορτισης) 12 λεπτα το πρωι κ αλλα τοσα στο γυρνα απο την δουλεια.
    (Λοιπες μετακινησεις δεν ξερουμε)
    Σε καθημερινη βαση αλλες μετακινησεις δεν κανω. Σημερα πλακα πλακα επειδη εφυγα στις 5 το πρωι για να παω στην δουλεια εκανα 8 λεπτα επειδη οι δρομοι ηταν αδειοι.

    Ουτε την ημερα που την παρελαβα καινουργια δεν μιζαριζε ετσι η μηχανη!
    Τελευταία τροποποίηση από ioannispar; 11/01/2023 στις 19:22.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Λιγο περίεργα στα ειπε ο μπαταριας αλλα δεν μαμεις ψηλα καπελα..

    Υ.Γ.
    Ο μονος λογος για να "χαλασει" μια μπαταρία μεγαλυτερης χωρητικότητας απο την προβλεπόμενη ειναι η ελλειπής φορτιση..
    Αυτό μπορεί καλλιστα να γινει και στην μικροτερη με προβληματικο σύστημα φορτισης..
    Κοινώς, η διαβεβαιωση ότι η "σωστή" μπαταρία ηταν τοποθετημενη στο "σωστό" μηχανακι δεν λέει τπτ απο μονης της..

    Δεν ξερω μηπως δεν το διατυπωσα εγω σωστα. Μου ειπε πως οταν ζητηθει η χρηση της εγγυησης, η εταιρια Noco ζηταει την αδεια του οχηματος στο οποιο ειχε τοποθετηθει η μπαταρια και βαση αυτου η εταιρια γνωριζει τι μπαταρια μπαινει βαση εργοστασιου στο καθε οχημα.

  11. #56
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Mε λίγα λόγια δεν μπορείς να έχεις εγγύηση αν το εργοστάσιο που κατασκεύασε το όχημα πρότεινε μικρότερης χωρητικότητας μπαταρία;
    Στα προηγούμενα έγινε ανάκληση δηλαδή; τους είπαν θα χρησιμοποιείτε πιο μικρή; για ποιο λόγο;

    Δεν ξέρω ρε παιδιά, μου φαίνεται τέρμα παράλογο αυτό που λέτε και ακόμα περισσότερο το ότι το συζητάτε σαν
    να είναι κάτι φυσιολογικό που δέχεστε...

    Αν προλάβω θα ρωτήσω αύριο. Ο Κυριαζής είναι ο εισαγωγέας; Αν ξέρει κάποιος ποιος εισάγει πείτε μου δεν βρίσκω κάποιον άλλο.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    ρε παιδια ειναι απλο. εφτιαξε η νοκο ενα προγραμμα που λεει οτι ΑΝ φοράς την μπαταρία που εμείς προτείνουμε για τον μοντέλο σου έχεις εγγυηση. ΑΝ εβαλες μεγαλύτερη/μικρότερη η την έβαλες ανάποδα ή έκοψες, εραψες κτλ, ΔΕΝ μας ενδιαφέρει να κάτσουμε να ψάξουμε αν το εκανες σωστα, απλα δεν σε καλύπτουμε. Ετσι ειναι ολες οι εγγυήσεις.

  13. #58
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Νομίζω πως για να έχεις δικαίωμα να πουλάς αγαθά εντός eu έχεις κάποιες υποχρεώσεις.
    Πιθανά πρέπει να υπογράψει κάποιος για κάτι τέτοιο.

    Η χωρητικότητα τι σχέση έχει; Το μοντέλο εκτός eu τι μπαταρία φοράει;
    Το ότι βολεύει το κατάστημα να αλλοιώνεται η μπαταρία στα 2 χρόνια αντί 4 είναι φυσιολογικό,
    δεν βολεύει εμάς όμως..

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως για να έχεις δικαίωμα να πουλάς αγαθά εντός eu έχεις κάποιες υποχρεώσεις.
    Πιθανά πρέπει να υπογράψει κάποιος για κάτι τέτοιο.

    Η χωρητικότητα τι σχέση έχει; Το μοντέλο εκτός eu τι μπαταρία φοράει;
    Το ότι βολεύει το κατάστημα να αλλοιώνεται η μπαταρία στα 2 χρόνια αντί 4 είναι φυσιολογικό,
    δεν βολεύει εμάς όμως..
    Η χωρητικότητα έχει σχέση με την μπαταρία που χωράει στη μηχανή την οποία αναφέρει του εργοστασίου ότι διαθέτει στο μοντέλο αυτό. Οπότε αν το μοντέλο του 21 φοράει 6,3 A μπαταρία μολύβδου τότε η νοκο δίνει σαν αντικατάσταση την μπαταρία με 2 A λιθίου. Το μοντέλο εκτός ευρωπαϊκής ένωσης μπορεί να φοράει άλλη μπαταρία η οποία όμως αναφέρεται από το εργοστάσιο λογικά. Εγώ την λογική αυτή την δέχομαι εφόσον δίνει πέντε χρόνια εγγύηση ενώ άλλη εταιρεία δίνει ένα χρόνο εγγύηση μιλώντας πάντα για λιθίου μπαταρία. Κι αν πάμε σε μόλυβδου μπαταρία τότε οι περισσότεροι δίνουν έξι μήνες εγγύηση και άλλοι καθόλου.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Οργιο γίνεται στις μονάδες, και αντίστοιχο σε παρεξηγήσεις εννοιών. Δε βαριέσαι...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη μπαταριας σε c50
    από CyberSMoki88 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2014, 15:52
  2. Αλλαγή μπαταρίας....
    από GIXXERAKIAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2012, 13:53
  3. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 19:00
  4. Αλλαγή Μπαταρίας
    από harris_x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2009, 14:42
  5. Προβλημα σε αλλαγη μπαταριας σε 600 f
    από STOYBI στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 11:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF