Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 93

Θέμα: Αλλαγή Μπαταρίας γιατί πέθανε...

  1. #76
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    εκεί που η απλή θα δείνει ah από τα 12,8 μέχρι τα 10,5 που θα πεθάνει και δεν θα δίνει τίποτα η λιθίου θα συνεχίσει να δίνει ah μέχρι να φτάσει κοντά 0 βολτ.
    Και τι να τα κανεις τα Amperes χωρις Volts..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ που σχολάω στις 7 το πρωί από Μάνδρα και κάποιες μέρες τον χειμώνα εκεί πάνω φλερτάρει εύκολα τους 3 με 5 βαθμούς και η μηχανή είναι στο υπαίθριο γκαράζ όλο το βράδυ, θα φτάσω ποτές σπίτι μου ή θα ψάχνω καλώδια??

    Σοβαρά ρωτάω.
    Προσωπικά, πέρσι με τα χιόνια, το δικό μου δεν έπαιρνε μπροστά ούτε με σφαίρες... Δεν γύρναγε κάν η μίζα.
    Στους 2 βαθμούς με ζόρισε πάρα πολύ, παρόλο που είχα τα φώτα αναμμένα για κάνα 10λεπτο.
    μόλις ανέβηκε πάλι η θερμοκρασία λίγο (πάνω απο τους 7°), αμέσως έπαιρνε και πάλι κανονικά.

  3. #78
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ που σχολάω στις 7 το πρωί από Μάνδρα και κάποιες μέρες τον χειμώνα εκεί πάνω φλερτάρει εύκολα τους 3 με 5 βαθμούς και η μηχανή είναι στο υπαίθριο γκαράζ όλο το βράδυ, θα φτάσω ποτές σπίτι μου ή θα ψάχνω καλώδια??

    Σοβαρά ρωτάω.
    Εγω είχα πρόβλημα μονο για 2-3 μέρες περσι με τα χιόνια. Η θερμοκρασια ηταν καπου στους 2-3 βαθμούς το πρωι εκείνες τις μέρες.
    Οταν λέω πρόβλημα εννοώ οτι την αφηνα με φώτα αναμμενα κανα 5 λεπτο και μετα έπαιρνε μπρός αν και η μιζα δεν γυριζε κανονικα αλλα αργά.
    Αλλά δεν θελω να σε παρω και στον λαιμό μου και μείνεις πουθενα και καταριεσαι!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    εμενα μου ψέλλισε κατι για υγρασια ο αντιπροσωπος. δεν ξερω αν ηταν λογια του αερα.
    παντως με τερμα υγρασια και κρυο... χαραματιανο δασικό, ουτε με 5 λεπτα φωτα δεν ακουγε. και οταν ακουγε ρισκαρα τη μιζα μου. μια φορα για δοκιμη τα αφησα δεκα λεπτα, μικρη διαφορά.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    @Sapila racing ποιό μηχανάκι? Παίζει και αυτό το ρόλο του...

    Το δικό μου λογω του desmo δεν μπορεί να έχει βαλβίδα αποσυμπίεσης και η μίζα ζορίζεται περισσότερο (υποθέτω οτι είναι και η μίζα μικρή...).
    Φαντάσου οτι με κανονική μπαταρία, ζορίζεται η μίζα είτε έχει κρύο είτε ζέστη...

    Με λιθίου, τις ζεστές μέρες (πάνω απο 12°) έπαιρνε για πλάκα με μισή μιζιά.

  6. #81
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά, πέρσι με τα χιόνια, το δικό μου δεν έπαιρνε μπροστά ούτε με σφαίρες... Δεν γύρναγε κάν η μίζα.
    Στους 2 βαθμούς με ζόρισε πάρα πολύ, παρόλο που είχα τα φώτα αναμμένα για κάνα 10λεπτο.
    μόλις ανέβηκε πάλι η θερμοκρασία λίγο (πάνω απο τους 7°), αμέσως έπαιρνε και πάλι κανονικά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγω είχα πρόβλημα μονο για 2-3 μέρες περσι με τα χιόνια. Η θερμοκρασια ηταν καπου στους 2-3 βαθμούς το πρωι εκείνες τις μέρες.
    Οταν λέω πρόβλημα εννοώ οτι την αφηνα με φώτα αναμμενα κανα 5 λεπτο και μετα έπαιρνε μπρός αν και η μιζα δεν γυριζε κανονικα αλλα αργά.
    Αλλά δεν θελω να σε παρω και στον λαιμό μου και μείνεις πουθενα και καταριεσαι!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εμενα μου ψέλλισε κατι για υγρασια ο αντιπροσωπος. δεν ξερω αν ηταν λογια του αερα.
    παντως με τερμα υγρασια και κρυο... χαραματιανο δασικό, ουτε με 5 λεπτα φωτα δεν ακουγε. και οταν ακουγε ρισκαρα τη μιζα μου. μια φορα για δοκιμη τα αφησα δεκα λεπτα, μικρη διαφορά.
    ευχαριστώ κύριοι...θα μείνω με τον μόλυβδο
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #82
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    @Sapila racing ποιό μηχανάκι? Παίζει και αυτό το ρόλο του...

    Το δικό μου λογω του desmo δεν μπορεί να έχει βαλβίδα αποσυμπίεσης και η μίζα ζορίζεται περισσότερο (υποθέτω οτι είναι και η μίζα μικρή...).
    Φαντάσου οτι με κανονική μπαταρία, ζορίζεται η μίζα είτε έχει κρύο είτε ζέστη...

    Με λιθίου, τις ζεστές μέρες (πάνω απο 12°) έπαιρνε για πλάκα με μισή μιζιά.
    Την εχω σε Hornet 900, κι ειναι η Skyrich LFP4. Παλιότερα την είχα στο Pantah το οποιο τώρα παίζει με αντίστοιχη LFP4 Plus που αγόρασα περυσι.
    To Pantah δεν ζοριζόταν ούτε με την LFP4 αλλά είναι κυρια και δεν βγαίνεi εξω συχνα και ποτε με κακό καιρό.
    Να πω ομως οτι την LFP4 Plus την χρησιμοποιώ ενναλάξ σε 3 μοτο, και την πήρα γιατι βαζει μπρός και το BMW R75 που κανονικα έχει μπαταρια 30Ah 7 κιλων.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ κύριοι...θα μείνω με τον μόλυβδο
    Και μαλλον καλά θα κάνεις εφ όσον λες οτι για εσένα ειναι συχνές οι χαμηλες θερμοκρασίες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #83
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2023
    Μηνύματα
    4
    Καλημέρα σε όλους, εύχομαι να περάσατε την κακοκαιρία με ομαλότητα.

    Επανέρχομαι με τεστ εβδομάδας πολύ ενθαρρυντικό για τα δικά μου δεδομένα.

    Σχετικά με την μπαταρία, εάν συνεχίσει η συμπεριφορά της έτσι, τότε μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα μου!!!

    Το μηχανάκι το πάρκαρα την προηγούμενη Παρασκευή στην ανοικτή πυλωτή που έχω και το έβαλα μπρος σήμερα το πρωί για να πάω στη δουλειά με αυτό. Πήρε μπρος όπως θα έπαιρνε κανονικά το επόμενο πρωί. Μου έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση καθώς με την άλλη που είχα επάνω, δεν θα άναβε ούτε το καντράν μετά από τόσες μέρες (πάντα για τα δικά μου δεδομένα).

    Την προηγούμενη Παρασκευή το κλείδωσα με τάση 13,3V και σήμερα σχεδόν μια εβδομάδα μετά ήταν 13,0V με τον συναγερμό να είναι στην κανονική του λειτουργία. Με 0 βαθμούς το πρωί πήρε μπρος αβίαστα.

    Φτάνοντας στη δουλειά και για να μου φύγει η περιέργεια, βάζω τον φορτιστή επάνω να δω σε τι κατάσταση είναι, σε λιγότερο από 5 λεπτά ο φορτιστής είχε ανάψει πράσινο.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickvits Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους, εύχομαι να περάσατε την κακοκαιρία με ομαλότητα.

    Επανέρχομαι με τεστ εβδομάδας πολύ ενθαρρυντικό για τα δικά μου δεδομένα.

    Σχετικά με την μπαταρία, εάν συνεχίσει η συμπεριφορά της έτσι, τότε μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα μου!!!

    Το μηχανάκι το πάρκαρα την προηγούμενη Παρασκευή στην ανοικτή πυλωτή που έχω και το έβαλα μπρος σήμερα το πρωί για να πάω στη δουλειά με αυτό. Πήρε μπρος όπως θα έπαιρνε κανονικά το επόμενο πρωί. Μου έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση καθώς με την άλλη που είχα επάνω, δεν θα άναβε ούτε το καντράν μετά από τόσες μέρες (πάντα για τα δικά μου δεδομένα).

    Την προηγούμενη Παρασκευή το κλείδωσα με τάση 13,3V και σήμερα σχεδόν μια εβδομάδα μετά ήταν 13,0V με τον συναγερμό να είναι στην κανονική του λειτουργία. Με 0 βαθμούς το πρωί πήρε μπρος αβίαστα.

    Φτάνοντας στη δουλειά και για να μου φύγει η περιέργεια, βάζω τον φορτιστή επάνω να δω σε τι κατάσταση είναι, σε λιγότερο από 5 λεπτά ο φορτιστής είχε ανάψει πράσινο.
    Το Ιδιο και εγω αλλα με μια μερα λιγοτερη απο εσενα και σε κλειστο γκαραζ. Ολα κομπλε! Και εμενα στα 13v ηταν οταν την εβαλα αλλα δεν κουμπωσα τον φορτιστη. Αν συνεχισει να δουλευει ετσι problem solved!

  10. #85
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Το Ιδιο και εγω αλλα με μια μερα λιγοτερη απο εσενα και σε κλειστο γκαραζ. Ολα κομπλε! Και εμενα στα 13v ηταν οταν την εβαλα αλλα δεν κουμπωσα τον φορτιστη. Αν συνεχισει να δουλευει ετσι problem solved!
    Το να πετάξετε τα παρτάλια σας και να πάρετε κινέζικο δεν είναι μια καλή πιθανή λύση;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το να πετάξετε τα παρτάλια σας και να πάρετε κινέζικο δεν είναι μια καλή πιθανή λύση;
    Μονο iphone απο Κινα

  12. #87
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Το Ιδιο και εγω αλλα με μια μερα λιγοτερη απο εσενα και σε κλειστο γκαραζ. Ολα κομπλε! Και εμενα στα 13v ηταν οταν την εβαλα αλλα δεν κουμπωσα τον φορτιστη. Αν συνεχισει να δουλευει ετσι problem solved!
    Και για πες... Τώρα που πέρασε καιρός.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Και για πες... Τώρα που πέρασε καιρός.

    Σκεφτομουν να γραψω τα Χριστουγεννα τις εντυπωσεις μου, που θα ειναι περιπου 1 χρονος απο την τοποθετηση της. Λοιπον, μονο θετικα μπορω να πω. Μετα απο διακοπες και 16 μερες κλεισμενη στο γκαραζ η μηχανη, ηταν σαν να μην περασε μια μερα. Ολα τελεια, πηρε μπροστα για πλακα και με ταση στα 13,4V. Τον Ιανουαριο κλεινω ενα ετος και ελπιζω να συνεχισει να δουλευει ετσι. Αν ειχα βαλει παλι μολυβδου, λογικα θα πηγαινα για αλλαγη ξανα.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Μετα απο ενα χρονο συμβιωσης με την NLP5 εχω να πω οτι ειναι σαν την πρωτη μερα που την εβαλα! Την συστηνω ανεπιφυλακτα, εχω ρευμα παντα και παντου! Κρυο - ζεστη δεν καταλαβαινει τιποτα!

  15. #90
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Μετα απο ενα χρονο συμβιωσης με την NLP5 εχω να πω οτι ειναι σαν την πρωτη μερα που την εβαλα! Την συστηνω ανεπιφυλακτα, εχω ρευμα παντα και παντου! Κρυο - ζεστη δεν καταλαβαινει τιποτα!
    Και πόσο είπαμε ότι κόστισε;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη μπαταριας σε c50
    από CyberSMoki88 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2014, 14:52
  2. Αλλαγή μπαταρίας....
    από GIXXERAKIAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2012, 12:53
  3. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 18:00
  4. Αλλαγή Μπαταρίας
    από harris_x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2009, 13:42
  5. Προβλημα σε αλλαγη μπαταριας σε 600 f
    από STOYBI στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF