Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 93

Θέμα: Αλλαγή Μπαταρίας γιατί πέθανε...

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Εγω απο τον συγκεκριμενο μπαταρια ψωνιζω χρονια και δεν νιωθω ποτε να με εχει κοροιδεψει. Σιγουρα κοιταει το συμφερον του αλλα οταν του παω ολα τα αυτοκινητα της δουλειας εδω και αρκετα χρονια νομιζω για μια μπαταρια δεν εχει λογο να μου πει μ@λ@κ1ες. Καλως ή κακως του εχω εμπιστοσυνη. Αν δω οτι μου την κανει τοτε θα με χασει και δεν νομιζω να τον συμφερει.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Αυτά που είπε ο μπαταριάς σχετικά με την εγγύηση τα επιβεβαιώνει η ίδια η εταιρεία στο επίσημο Site της;
    Αν ναι τοτε οκ, τελειώνει εκεί η κουβέντα.

    Αν η εταιρεία δεν αναφέρει κάτι σχετικό τότε μαλλον βοήθησες τον μπαταριά να ξεστοκάρει.

    Αλλοι διανομείς/καταστήματα υπάρχουν; Θα είχε ενδιαφέρον μια έρευνα αγοράς για τη συγκεκριμένη μπαταρία και τι λένε για την εγγύηση.

  3. #63
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Η ερωτηση εχει να κανει με τον χρονο που εχει να φορτισει η μπαταρια οτι εχει ''χασει''.
    Αν αυτο που ξοδευει ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που ''φορτιζει'' στα ιδια παλι δεν θα βρεθουμε?
    Ναι μπρε κουζούμ..

    Ειπα οτι, μου φαινεται τουλαχιστον "περιεργο" να καλυπτεται η εγγύση ΜΟΝΟ από την προβλεπόμενη ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ (και οχι την πραγματική χρήση)..

    Anyway, let it be..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    H noco βγάζει 5 κουτιά για ΟΛΕΣ τις μοτοσυκλέτες οπότε δεν βλέπω πως μπορεί να παίξει κάποιος με το μέγεθος του κουτιού που θα τοποθετήσει μιά ςκαι φαντάζομαι θα έχουν σημαντικές διαφορές στις διαστάσεις.
    Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι πλέον αρχίζουν να εμφανίζονται στην αγορά ανορθωτές μοτοσυκλετών για μπαταρίες λιθίου ενώ μέχρι τώρα το παραμύθι ήταν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τον υπάρχοντα ανορθωτή.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αυτά που είπε ο μπαταριάς σχετικά με την εγγύηση τα επιβεβαιώνει η ίδια η εταιρεία στο επίσημο Site της;
    Αν ναι τοτε οκ, τελειώνει εκεί η κουβέντα.

    Αν η εταιρεία δεν αναφέρει κάτι σχετικό τότε μαλλον βοήθησες τον μπαταριά να ξεστοκάρει.

    Αλλοι διανομείς/καταστήματα υπάρχουν; Θα είχε ενδιαφέρον μια έρευνα αγοράς για τη συγκεκριμένη μπαταρία και τι λένε για την εγγύηση.

    Θα κοιτάξω το site και θα διαβάσω την εγγύηση όταν βρω χρόνο και δεν βαριέμαι. Υπάρχουν και άλλα καταστήματα πού την πουλάνε και από τηλέφωνο που έκανα για να ρωτήσω με ενημέρωσαν ότι μπαίνει μόνο η συγκεκριμένη μπαταρία στη μηχανή μου. Για την εγγύηση της, αναφέρθηκαν και αυτοι στην πενταετία αλλά όχι αν βάλω μεγαλύτερη από αυτή που φοράω.

  6. #66
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Του έριξα μια ματιά, δεν βλέπω κάτι άλλο από γενικές φυσιολογικές οδηγίες.
    Αυτό που είδα και ίσως χρειάζεται να ασχοληθείς είναι ότι διαιρούν το χρόνο εγγύησης σε 2,5 χρόνια εφόσον έχεις κάνει register και με κόστος 35% msrp τα άλλα 2,5.
    Eπίσης γράφουν πως δεν καλύπτουν την φυσιολογική φθορά.

    Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι λένε εφόσον δεν ορίζουν τι είναι φυσιολογική φθορά.
    Υπάρχει τρόπος να φθαρεί φυσιολογικά πριν τα 5 χρόνια και να μην την αντικαταστήσουν και πως θα
    αποδειχθεί αυτό αντί της βλάβης που αντικαθιστούν;

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Ναι το διαβασα και δεν το ηξερα αλλα ουτε μου το ειπε ο πωλητης. Αυτος μου ειπε οτι και στα 4,5 χρονια να του την παω γιατι θα εχει καποιο προβλημα θα μου την αντικαταστησει. Τι να πω; Ελπιζω να μην χρειαστει γιατι παιδευομαι πολυ καιρο με την μπαταρια μου και δεν εχω ορεξη με αντιπαραθεσεις ... . Την δηλωσα στο site τους και βλεπουμε! Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!! Εχω και ενα κρυωμα που με ταλαιπωρει εδω και 3 μερες και ειμαι λιγο καπως μιας και αδεια δεν μπορω να παρω (ασχετο αλλα ειπα να πω τον πονο μου..).

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι λένε εφόσον δεν ορίζουν τι είναι φυσιολογική φθορά.
    Υπάρχει τρόπος να φθαρεί φυσιολογικά πριν τα 5 χρόνια και να μην την αντικαταστήσουν και πως θα
    αποδειχθεί αυτό αντί της βλάβης που αντικαθιστούν;
    Μακάρι να έχω άδικο αλλά και το έχω ξαναπεί.
    Δεν βλέπω πώς είναι δυνατόν να κρατήσει όταν για την φόρτισή της να απαιτείται ειδικός φορτιστής 14.1 με 14.2 V και το μηχανάκι μου την φορτίζει με 14,8.
    Αυτό βέβαια δεν είναι ικανό να προκαλέσει βλάβη στη μπαταρία αλλά μειώνει το χρόνο ζωής της.

  9. #69
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2023
    Μηνύματα
    4
    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, πρώτο post μου εδώ

    Εχθές τοποθέτησα και εγώ μια NLP5 στο scooter μου (X-MAX 400 `20). Το μηχανάκι είναι αγορασμένο τέλος του 20 όπου από την 1η ημέρα τοποθετήθηκε ο Pandora Smart Moto V2. Για τον συγκεκριμένο συναγερμό είχα πλήρη εικόνα για την αυξημένη κατανάλωση του καθώς αντίστοιχο μοντέλο, έχω και στο αυτοκίνητο. Διαβάζοντας τότε για τον συγκεκριμένο συναγερμό, δεν τοποθέτησα το περιμετρικό ραντάρ καθώς οι καταναλώσεις που ανέφεραν χρήστες, ήταν απαγορευτικές για την μπαταρία που είχε επάνω του το μηχανάκι (GS YTZ8V).

    Για να μην σας κουράζω, 2 χρόνια τώρα έχω ήδη αλλάξει 2 μπαταρίες, είχα φάει τον κόσμο να βρω τρόπο εάν υπάρχει μπαταρία με περισσότερα Ah για το συγκεκριμένο, αλλά μάταια. Έτσι εάν άφηνα το μηχανάκι Παρασκευή βράδυ και πήγαινα Δευτέρα πρωί να το πάρω για τη δουλειά, έπαιρνε με το ζόρι. Η προσωρινή λύση που είχα βρει ήταν μια φορά το μήνα να φορτίζω την μπαταρία για ένα 8ωρο (τόσο έπαιρνε ο CTEK MXS 5) και έτσι ξεπερνούσα κάπως το πρόβλημα (Ευτυχώς ο κατασκευαστής είχε προβλέψει στο δεξί ντουλαπάκι αναμονή για πρίζα φόρτισης, οπότε ήταν εξαιρετικά εύκολο να το "πριζώνω" όταν χρειαζόταν). Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν κάνει χιλιόμετρα για να μπορέσει να φορτίζει ενδεχομένως όπως θα έπρεπε.

    Διαβάζοντας την περίπτωση του @pariancbf σχεδόν ταυτίστηκα μαζί του και προχώρησα εχθές σε αγορά μιας NLP5 για να την βάλω. Είχα ήδη φορτιστή NOCO Genius 5 για κάθε χρήση, οπότε μου έκατσε κουτί. Στην δικιά μου περίπτωση στο κουτί που έχει το μηχανάκι για την μπαταρία, χρειάστηκαν και τα 2 "τουβλάκια" που είχε μέσα η συσκευασία και έκατσε μια χαρά. Φορτίστηκε πλήρως πριν μπει επάνω.

    Οι εντυπώσεις που έχω εκ πρώτης είναι ενθαρρυντικές καθώς το voltage με τις προηγούμενες μπαταρίες σε ηρεμία δεν ξεπερνούσε ποτέ τα 12.3V και έπεφτε μέσα σε ένα βράδυ στα 12.0V, με αυτή μέσα σε 12 ώρες από 13.4V έπεσε σε 13.3V. Tο πρωί με 2 βαθμούς πήρε εξαιρετικά εύκολα μπροστά. Αυτό που μένει να αποδειχτεί στην πράξη, το πόσο θα κρατήσει και πως θα συμπεριφερθεί με ακριβώς την ίδια χρήση.

  10. #70
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα, αλλά πώς γίνεται να αντικαθίσταται μπαταρία χωρητικότητας 6+Ah με μπαταρία 2Ah και η δεύτερη να αντέχει περισσότερο; Να δεχθώ ότι οι λιθίου λειτουργούν πιο αποτελεσματικά και σε χαμηλή φόρτιση, αλλά εδώ μιλάμε για το εν τρίτο της χωρητικότητας.

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2023
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα, αλλά πώς γίνεται να αντικαθίσταται μπαταρία χωρητικότητας 6+Ah με μπαταρία 2Ah και η δεύτερη να αντέχει περισσότερο; Να δεχθώ ότι οι λιθίου λειτουργούν πιο αποτελεσματικά και σε χαμηλή φόρτιση, αλλά εδώ μιλάμε για το εν τρίτο της χωρητικότητας.
    Σήμερα παρακολουθούσα την ένδειξη του voltage στο καντράν όσο οδηγούσα το μηχανάκι, το εύρος του κυμαινόταν από 14.2V έως 14.5V (ρελαντί 14.1V). Ίσως επιδή φορτίζουν ποιο γρήγορα να είναι πραγματικά η λύση στο πρόβλημα μας (για εμάς που δεν κάνουμε πολλά χιλιόμετρα καθημερινά).

    Όπως έγραψα και παραπάνω, μόνο ο χρόνος θα δείξει και εδώ είμαστε να ποστάρουμε εκ νέου. Το Σ/Κ θα βάλω επάνω την OBD με το Torque που έχω και θα κάνω μια ποιο πλήρη καταγραφή όσο αφορά το voltage.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Κάπου θα βασίζονται οι εταιρίες που πουλάνε τις λιθίου,που τις 2ah λιθίου τις αντίστοιχιζουν με των 6ah μολύβδου.. με γρήγορο google είδα ότι οι λιθίου έχουν πολυ μεγαλύτερη χρησιμοποιήσιμη χωριτικοτητα,, δλδ εκεί που η απλή θα δείνει ah από τα 12,8 μέχρι τα 10,5 που θα πεθάνει και δεν θα δίνει τίποτα η λιθίου θα συνεχίσει να δίνει ah μέχρι να φτάσει κοντά 0 βολτ.

  13. #73
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα, αλλά πώς γίνεται να αντικαθίσταται μπαταρία χωρητικότητας 6+Ah με μπαταρία 2Ah και η δεύτερη να αντέχει περισσότερο; Να δεχθώ ότι οι λιθίου λειτουργούν πιο αποτελεσματικά και σε χαμηλή φόρτιση, αλλά εδώ μιλάμε για το εν τρίτο της χωρητικότητας.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Κάπου θα βασίζονται οι εταιρίες που πουλάνε τις λιθίου,που τις 2ah λιθίου τις αντίστοιχιζουν με των 6ah μολύβδου.. με γρήγορο google είδα ότι οι λιθίου έχουν πολυ μεγαλύτερη χρησιμοποιήσιμη χωριτικοτητα,, δλδ εκεί που η απλή θα δείνει ah από τα 12,8 μέχρι τα 10,5 που θα πεθάνει και δεν θα δίνει τίποτα η λιθίου θα συνεχίσει να δίνει ah μέχρι να φτάσει κοντά 0 βολτ.
    Mια κι εχω μια Skyrich εδω και πανω απο 4 χρόνια, μπορώ να πω οτι αξίζει τα λεφτά της.
    Φορτίζει σε ελαχιστο χρόνο, ισως γι αυτό και ελυσαν τα προβλήματα τους οι συμφορουμίτες.
    Επίσης δεν ξεφορτίζει οταν κάθεται, πολύ χρησιμο κι αυτό.
    Στο πολύ κρύο όμως ζορίζεται και έχω αναγκαστεί να αφησω φωτα αναμμενα πριν βαλω μπρός.
    Αυτό εχει γινει ελαχιστες φορές στην Αθήνα που μενω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #74
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτό εχει γινει ελαχιστες φορές στην Αθήνα που μενω.
    Και εγώ που σχολάω στις 7 το πρωί από Μάνδρα και κάποιες μέρες τον χειμώνα εκεί πάνω φλερτάρει εύκολα τους 3 με 5 βαθμούς και η μηχανή είναι στο υπαίθριο γκαράζ όλο το βράδυ, θα φτάσω ποτές σπίτι μου ή θα ψάχνω καλώδια??

    Σοβαρά ρωτάω.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Την εχω πανω σχεδον ενα μηνα και δεν εχει κανει κιχ. Προχθες ειπα να βαλω τον φορτιστη με το που εφτασα στη δουλεια για να δω αν οντως την φορτιζει σε αυτα τα 7 χλμ που κανω για να φτασω και μου εδειξε μεσα σε ενα λεπτο οτι ειναι φουλ! Τι να πω; Ευχομαι να ελυσα και εγω αλλα και ο nickvits το προβλημα μας που φαινεται να ειναι το ιδιο. Να πω πως συνεχιζω να τον βαζω σε stealth mode τον συναγερμο οταν την βαζω στο υπογειο γκαραζ. Λενε οτι δουλευει διαφορετικα σε σχεση με τις κανονικες των 6Αh. Ο χρονος θα δειξει!

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη μπαταριας σε c50
    από CyberSMoki88 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2014, 14:52
  2. Αλλαγή μπαταρίας....
    από GIXXERAKIAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2012, 12:53
  3. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 18:00
  4. Αλλαγή Μπαταρίας
    από harris_x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2009, 13:42
  5. Προβλημα σε αλλαγη μπαταριας σε 600 f
    από STOYBI στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF