Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 93

Θέμα: Αλλαγή Μπαταρίας γιατί πέθανε...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531

    Αλλαγή Μπαταρίας γιατί πέθανε...

    Καλημέρα και καλή χρονιά! Εδω και 3 μήνες περίπου αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μπαταρία του Tracer7 του 21'. Έχω pandora επανω και η μπαταρία δεν μπορεί να κρατήσει πάνω απο 10 ώρες την τάση 12,4v. Η χρήση που κάνω είναι μικρή απόσταση για την δουλειά και πίσω με αποτέλεσμα να μην μπορεί να την φορτίσει πλήρως και υπάρχει και ο συναγερμός που δυσκολεύει τα πράγματα. Όταν πάω να την βάλω το πρωί μπροστά και ενώ βρίσκεται σε κλειστό γκαράζ ταλαιπωρείται και αργοπεθαίνει μέχρι να πάρει μπρος και το συναγερμό τον βάζω σε stealth mode για να τραβάει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα γίνεται. Δύο φορές μου άναψε το check της μηχανής και στην yamaha που την πήγα, μου είπαν ότι είναι η μπαταρία πεθαμένη και ότι δεν μου την αντικαθιστούν μέσα στην εγγύηση γιατί έχω συναγερμό και αυτός είναι ο λόγος που χάλασε η μπαταρία τόσο γρήγορα!

    Έτσι αναγκάζομαι να κυκλοφορώ με φορτιστή και να την φορτίζω 2-3 φορές την εβδομάδα αλλα στο φουλ φορτισμένη μου δείχνει 12,4 - 12,5 και αυτό για λίγο και μετά πέφτει στο 12,2 χωρίς να την έχω επάνω στην μηχανή.

    Σκέφτομαι να βάλω λιθίου και συγκεκριμένα την skyrich. Μετα από ψάξιμο είδα ότι αυτές δεν έχουν BMS Battery Management System το οποίο είναι μία πλακέτα που βοηθάει σε υπερφορτώσεις και γενικά βοηθάει την μπαταρία να είναι σε καλή κατάσταση. Επίσης η εγγύηση τους είναι 1 έτος. Ετσι λοιπόν ψάχνοντας βρήκα τις NOCO οι οποίες έχουν BMS και η εγγύηση τους ειναι 5 έτη!

    Η απορία μου είναι η εξης: Οι κλασικές μπαταρίες είναι 6-6,3 Ah YUASA Japan 94 euro
    Οι Skyrich 2,4 Ah 60 euro
    Οι NOCO 2 Ah 107 euro

    Οι δυο μάρκες λιθίου λένε ότι αντικαθιστούν την δική μου YTZ7S αλλά με προβληματίζει η μεγάλη διαφορά στα Ah. Η τιμή τους αν είναι να μου κρατήσει και να μην μείνω ξαφνικά δεν με πειράζει.

    Κάθε άποψη και γνώμη δεκτή.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Και εγω εχω τον pandora. Μια μονο φορά μου εκανε προβλημα στο αναμμα. Κατα τα άλλα αναβει κανονικά και μετα απο βδομαδα ακινησίας, χωρις να ταλαιπωρειται. Στις 3 μερες ο δικός μου πεφτει σε low power mode. Εδω και 20 μέρς την εχω σε ακινησια και θα προσπαθήσω να την ανάψω σε δεκα. Συνολο 30. θα ενημερώσω. (Voge500ds)
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 03/01/2023 στις 12:29.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    401
    To BMS και οποιοδήποτε battery management system δεν μπορεί να σε βοηθήσει στην περίπτωση σου. Ή κάτι δεν είναι σωστό στην μοτοσυκλέτα ή οι συσκευές που έχεις βάλει έχουν κάποιο πρόβλημα. Κλίνω προς το δεύτερο μια που μιλάμε για Yamaha του 2021.
    Η μπαταρία σου η τωρινή έχει σίγουρα πεθάνει όπως τα λες. Υπάρχουν testers που σου δείχνουν την πραγματική της κατάσταση. Πας σε σοβαρό ηλεκτρολογείο και τα βλέπετε.

    Εγώ θα πήγαινα για μια καλή συμβατική πάλι, στην ίδια χωρητικότητα και θα αφαιρούσα/διόρθωνα τα φορτία.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Μου έλεγξε η Yamaha τη μηχανή και δεν βρήκε κάτι στα φορτία η αλλιώς κάτι που να καταναλώνει ενέργεια περισσότερη από αυτή που πρέπει. Η απάντηση της Yamaha ήταν ότι έχουν βάλει μικρότερη μπαταρία λόγω euro5 και γι’ αυτό υπάρχει το θέμα με τις μπαταρίες αλλά δεν δέχονται να την αντικαταστήσουν.

    Επίσης πήγα και από τον αντιπρόσωπο της Pandora που μου έβαλε το συναγερμό και μέτρησε και αυτός τα φορτία της μηχανής και μου είπε ότι όλα είναι σωστά.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    401
    Δεν γίνεται όλοι αυτοί να έχουν δίκιο και να έχεις αυτό το πρόβλημα. Κάποιος δεν ξέρει την δουλειά του ή λέει ψέματα.
    H μπαταρία σου είναι AGM? Νομίζω πως όχι. Σε κάθε περίπτωση αν δεν έχεις ήδη πάρε έναν καλό CTEK ή κάτι αντίστοιχο οικιακό φορτιστή, βγάλε την μπαταρία από το Tracer, βάλε την σπίτι 2 μέρες σε αργή φόρτιση (1/2-1Α).
    Στο ενδιάμεσο πάρε ένα πολύμετρο με ακίδες απλό αλλά καλό. Όταν τελειώσει η φόρτιση άσε την μπαταρία 24 ώρες ασύνδετη και μέτρα την τάση της.

    Αν είναι απλή και έχει μείνει στο 12.5-12.6 είναι καλό σημάδι. Αν είναι AGM θα είναι 0.2-0.3 παραπάνω.
    Αν περάσεις αυτό θα πρέπει να βάλεις την μπαταρία πάλι πάνω και να δεις τι γίνεται όταν υπάρχει φορτίο (φώτα, σινιάλο, κτλ). Συνήθως θες και δεύτερο άτομο εδώ αν δεν έχεις πολύμετρο με δαγκάνες.
    Κάτω από 12.2 με 12.3 με τον κινητήρα στο off για μένα είναι αλλαγή μπαταρίας.

    Ελπίζω να έχετε ήδη δει το κύκλωμα φόρτισης και όταν λειτουργεί ο κινητήρας να βλέπεις κάπου 14.0-14.4 στο βολτόμετρο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Όλα αυτά έχουν γίνει και βλέπω 12,2 και όχι μετά από 24 h αλλά μετά από δυο ώρες τρεις. Έχουμε μετρήσει και τη μηχανή όταν φορτίζει και δίνει 14,4 14,5 14,3. Όλοι μου λένε ότι η μπαταρία είναι πεθαμένη και ότι δεν είναι τόσο καλές πια οι μπαταρίες και δεν μπορεί να φορτίσει η μηχανή την μπαταρία λόγω μικρής απόστασης. Αυτό που εννοώ είναι ότι για να πάω στη δουλειά μου κάνω 7 km και για να γυρίσω αλλά 7 οπότε δεν προλαβαίνει να την φόρτισει την απλή μπαταρία η μηχανή.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    401
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά έχουν γίνει και βλέπω 12,2 και όχι μετά από 24 h αλλά μετά από δυο ώρες τρεις. Έχουμε μετρήσει και τη μηχανή όταν φορτίζει και δίνει 14,4 14,5 14,3. Όλοι μου λένε ότι η μπαταρία είναι πεθαμένη και ότι δεν είναι τόσο καλές πια οι μπαταρίες και δεν μπορεί να φορτίσει η μηχανή την μπαταρία λόγω μικρής απόστασης. Αυτό που εννοώ είναι ότι για να πάω στη δουλειά μου κάνω 7 km και για να γυρίσω αλλά 7 οπότε δεν προλαβαίνει να την φόρτισει την απλή μπαταρία η μηχανή.
    12.2 χωρίς κανένα φορτίο (δηλαδή ασύνδετη) μετά από 2-3 ώρες;! Σίγουρα θες και μπαταρία αλλά δεν βλέπω γιατί να μην ξαναγίνει το ίδιο με την νέα. Προσωπικά με την νέα θα έβγαζα off συναγερμό και tracker και ότι άλλο έχεις και θα το μετρούσα έτσι για 2-3 εβδομάδες.
    Αν έτσι είναι ΟΚ και βάλεις πάνω τα υπόλοιπα και δεν είναι, τότε ξέρεις το πρόβλημα. Καμία τέτοια συσκευή δεν πρέπει να σου καθιστά άχρηστη την μηχανή μέσα σε λίγες μέρες. Αν το κάνει τότε πάει κάδο.


    https://www.ctek.com/storage/938B6F0...eet-low-EN.pdf

    Αυτόν τον CTEK έχω εδώ και χρόνια για μηχανές και αυτοκίνητα. Αν έχεις πρίζα στο γκαράζ θα μπορούσες να τον βάζεις πάνω εύκολα αν έβαζες ένα μόνιμο plug στο Tracer (πουλάει η CTEK extension cables).

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Δυστυχώς μπρίζα στο γκαράζ δεν έχω αλλά έχω και εγώ καλό φορτιστή έναν Noco Genius5. Έχω φάει αρκετές μέρες ψάχνοντας το πρόβλημα και όλοι μου λένε ότι ευθύνεται η μπαταρία και όχι η μηχανή λόγω των μικρών αποστάσεων που κάνω και δεν μπορεί να φορτιστεί η μπαταρία σωστά. Η ερώτηση μου είναι τα 2 Ah που δίνει η μπαταρία Noco φτάνουν;

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    401
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς μπρίζα στο γκαράζ δεν έχω αλλά έχω και εγώ καλό φορτιστή έναν Noco Genius5. Έχω φάει αρκετές μέρες ψάχνοντας το πρόβλημα και όλοι μου λένε ότι ευθύνεται η μπαταρία και όχι η μηχανή λόγω των μικρών αποστάσεων που κάνω και δεν μπορεί να φορτιστεί η μπαταρία σωστά. Η ερώτηση μου είναι τα 2 Ah που δίνει η μπαταρία Noco φτάνουν;
    Δεν έχω εμπειρία από τέτοια capacitors/batteries αλλά με το 1/3 της χωρητικότητας και ακόμη μεγαλύτερη ευαισθησία στο κάτω άκρο, δεν βλέπω σε τι μπορεί να σε ωφελήσει.

  10. #10
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά έχουν γίνει και βλέπω 12,2 και όχι μετά από 24 h αλλά μετά από δυο ώρες τρεις. Έχουμε μετρήσει και τη μηχανή όταν φορτίζει και δίνει 14,4 14,5 14,3. Όλοι μου λένε ότι η μπαταρία είναι πεθαμένη και ότι δεν είναι τόσο καλές πια οι μπαταρίες και δεν μπορεί να φορτίσει η μηχανή την μπαταρία λόγω μικρής απόστασης. Αυτό που εννοώ είναι ότι για να πάω στη δουλειά μου κάνω 7 km και για να γυρίσω αλλά 7 οπότε δεν προλαβαίνει να την φόρτισει την απλή μπαταρία η μηχανή.
    Αυτό δεν ισχύει.
    Θα ίσχυε μόνο αν στα 7 χλμ σταμάταγες 3-4 φορές στο ενδιάμεσο,θα ταλαιπωρούταν η μπαταρία με τα πολλά άναψε-σβήσε δηλαδή.Όταν όμως τα 7 χλμ είναι μονοκοπανιά δεν έχεις πρόβλημα.
    Αλλού αυτό υπάρχει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Το θέμα είναι ότι τα 7 km τα κάνω σε 12 λεπτά. Μέσα σε 12 λεπτά πόσο θα φορτίσει μπαταρία η κανονική με υγρά; Η επόμενη λύση είναι να μην έχω συναγερμό. Και απ’ ό,τι ακούω όλοι όσοι έχουν Tracer7 έχουν θέμα με την μπαταρία.

    Το BMS δεν το χρειάζομαι για να μου κάνει κάτι στη μηχανή αλλά για να βοηθήσει την μπαταρία να μην χαλάσει γρήγορα.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    401
    Ποιόν Pandora έχεις, για να διαβάσω τα tech specs?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Τον moto v2 και όταν είναι στο γκαραζ επειδή δεν πιάνει ούτε σήμα κινητής αλλά ούτε και gps τον βάζω σε stealth mode που είναι το αντίστοιχο sleep mode σε άλλους συναγερμούς.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    401
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Τον moto v2 και όταν είναι στο γκαραζ επειδή δεν πιάνει ούτε σήμα κινητής αλλά ούτε και gps τον βάζω σε stealth mode που είναι το αντίστοιχο sleep mode σε άλλους συναγερμούς.
    Αν κρίνω από το site του κατασκευαστή που δεν κάνει post ούτε μισό τεχνικό στοιχείο (γενικά, για όλα τα προϊόντα τους), προσωπικά τον θεωρώ τον πρώτο ύποπτο της ιστορίας και θα αρνούμουν να τον έχω σε οποιαδήποτε όχημα.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Αν κρίνω από το site του κατασκευαστή που δεν κάνει post ούτε μισό τεχνικό στοιχείο (γενικά, για όλα τα προϊόντα τους), προσωπικά τον θεωρώ τον πρώτο ύποπτο της ιστορίας και θα αρνούμουν να τον έχω σε οποιαδήποτε όχημα.
    Στο εγραψε ο φιλος απο πανω , τον βγαζεις και ολα θα ειναι μια χαρα.
    Και δικος μου γνωστος ειχε το ιδιο θεμα με σενα.
    Τracer 700 του 2021 ειχε και ο φιλος μου , εμενε συνεχεια , χωρις να εχει προβλημα το κυκλωμα.τον εβγαλε και εβαλε εναν spyball και ολα μια χαρα.
    Δεν θυμαμαι τι ηταν ο δικος του συναγερμος αλλα ειχε και αυτος τηλεειδοποιηση
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη μπαταριας σε c50
    από CyberSMoki88 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2014, 15:52
  2. Αλλαγή μπαταρίας....
    από GIXXERAKIAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2012, 13:53
  3. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 19:00
  4. Αλλαγή Μπαταρίας
    από harris_x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2009, 14:42
  5. Προβλημα σε αλλαγη μπαταριας σε 600 f
    από STOYBI στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 11:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF