Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Bandit 650s VS Fazer 600 S2 VS Tiger Sport 660

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2023
    Μηνύματα
    7

    Bandit 650s VS Fazer 600 S2 VS Tiger Sport 660

    Χαιρετώ τη μεγαλύτερη ιντερνετική μοτοπαρέα!
    Να ευχηθώ καλή χρονιά και καλές βόλτες.

    Κλείνω 3 χρόνια που οδηγάω ένα Zontes X310 εντός και εκτός πόλης, το οποίο είχα πάρει ως πρώτη μηχανή για να εξοικειωθώ, παρόλο που έχω το απεριόριστο δίπλωμα.
    Τίμιο το κινεζάκι, δεν μου έβγαλε τίποτα μετά από 25000 χιλιόμετρα ωστόσο σιγά σιγά ήρθε η ώρα που γλυκοκοιτάζω κάτι μεγαλύτερο.
    Να γίνουν πιο άνετα τα ταξίδια δηλαδή και να μην πάει χαμενο το μεγάλο δίπλωμα.

    Οπότε πάμε κατευθείαν στο ψητό.

    Κοιτάζω για streetάδικη μηχανή γύρω στα 600 κυβικά και στα 80-100 άλογα, με περισσότερους από 2 κυλίνδρους (για τον ήχο - και για αυτό το λόγο απορρίπτονται nc750, tracer 7 κλπ).
    Από καινούργια επομένως το Triumph Tiger 660 Sport είναι μονόδρομος.

    Ωστόσο, το καινούργιο έχει και το αντίστοιχο οικονομικό κόστος, οπότε σκέφτηκα σαν αντίστοιχες μεταχειρισμένες επιλογές το Fazer 600 S2 και το Bandit 650s, με το μειονέκτημα ότι είναι πιο παλιά και άρα τρώνε και παραπάνω βενζίνη.

    Εσείς λοιπόν τι απαντάτε σε αυτό το τρίλημμα?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Καλώς ήρθες και καλή χρονιά.
    Στο θέμα του ήχου να πω ότι τα δικύλινδρα με στροφαλοφόρο 270° μπορούν και βγάζουν πολύ ωραίο ήχο (με την αντίστοιχη εξάτμιση προφανώς). Εντελώς τυχαία και τα δύο μοντέλα που ανέφερες πέφτουν σ αυτήν την κατηγορία (NC και Tracer 7). Δες αν μπορείς να βρεις κάποιο απ αυτά με aftermarket εξάτμιση και θα δεις ότι είναι πολύ ωραίος ο ήχος τους. Τώρα θα μου πεις η εξάτμιση είναι έξτρα έξοδο... Αν κοιτάς σε μεταχειρισμένα η επιβάρυνση δεν είναι σοβαρή θα πω εγώ.

    Απ τα τρία που λες, προσωπικά δε θα έπαιρνα κανένα. Τα δύο πρώτα είναι μάλλον ξεπερασμένα μοντέλα με υψηλή κατανάλωση (~1,5-2 λίτρα πάνω από ένα σύγχρονο μοντέλο) ενώ στο triumph θα με φόβιζε το περιορισμένο δίκτυο σε συνδυασμό με την ανύπαρκτη εμπορικότητα του μοντέλου (με ό,τι μπορεί αυτό να σημαίνει από πλευράς ευκολίας εύρεσης ανταλλακτικών, aftermarket επιλογών, εξοικείωσης των συνεργείων, κτλ).

  3. #3
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Εγω θα κοιτουσα κ το Hornet 600 που ειναι αξιολογο μοτο, με καλο κινητηρα κ αλογα κ ταξιδευει καλα.
    Καλυτερο απο τον ληστη κ το fazer.
    Το θεμα ειναι κ τι χρημα θες να δωσεις.

    Καλο ειναι να θελει καποιος 4κυλινδρο κ γκαζια...ολοι ζητανε λιγους κυλινδρους κ τις χαμηλοτερες καταναλωσεις.
    Δεν βλεπουμε μοτο εξω πλεον παραμονο μπανιερες ρπμ...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλησπέρα.
    Τρώνε παραπάνω βενζίνη αλλά έχουν και πολύ μεγαλύτερη απόδοση-δύναμη .( Fazer600 vs MT07 π.χ)
    Λογικό δεν είναι;
    Αυτά που ανάφερες πχ Bandit-Fazer και πάλι έχουν διαφορετικό τρόπο λειτουργίας , το Bandit έχει λιγότερη δύναμη γενικά αλλά την αποδίδει σε πιο χαμηλές στροφές,
    το Fazer στα χαμηλά είναι κούφιο αλλά αν το δουλέψεις ψηλά διάολος.Πιο ελαφρύ ,με καμιά 30χλμ περισσότερα τελική ταχύτητας ,χοντρή λαστιχάρα πίσω αλλά το θέμα είναι πόσο τα χρειάζεσαι ή
    κατά πόσο θα οδηγάς με τέρμα γκάζι για να στα δώσει όλα.
    Τα ''φτηνά'' τίμια Ι2 για εμένα είναι κοροιδία στην τιμή που τα πουλάνε πλέον,τα κινέζικα έχουν την σωστή τιμή αλλά είναι NiHao κατάσταση.
    Σε ενδιαφέρουν μόνο μοντέλα με φέρινγκ; Αν όχι θα κοιτούσα και το Suzuki GSR600 σε κάτι σχετικά μοντέρνο .
    porca miseria.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SJK91 Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ τη μεγαλύτερη ιντερνετική μοτοπαρέα!
    Να ευχηθώ καλή χρονιά και καλές βόλτες.

    Κλείνω 3 χρόνια που οδηγάω ένα Zontes X310 εντός και εκτός πόλης, το οποίο είχα πάρει ως πρώτη μηχανή για να εξοικειωθώ, παρόλο που έχω το απεριόριστο δίπλωμα.
    Τίμιο το κινεζάκι, δεν μου έβγαλε τίποτα μετά από 25000 χιλιόμετρα ωστόσο σιγά σιγά ήρθε η ώρα που γλυκοκοιτάζω κάτι μεγαλύτερο.
    Να γίνουν πιο άνετα τα ταξίδια δηλαδή και να μην πάει χαμενο το μεγάλο δίπλωμα.

    Οπότε πάμε κατευθείαν στο ψητό.

    Κοιτάζω για streetάδικη μηχανή γύρω στα 600 κυβικά και στα 80-100 άλογα, με περισσότερους από 2 κυλίνδρους (για τον ήχο - και για αυτό το λόγο απορρίπτονται nc750, tracer 7 κλπ).
    Από καινούργια επομένως το Triumph Tiger 660 Sport είναι μονόδρομος.

    Ωστόσο, το καινούργιο έχει και το αντίστοιχο οικονομικό κόστος, οπότε σκέφτηκα σαν αντίστοιχες μεταχειρισμένες επιλογές το Fazer 600 S2 και το Bandit 650s, με το μειονέκτημα ότι είναι πιο παλιά και άρα τρώνε και παραπάνω βενζίνη.

    Εσείς λοιπόν τι απαντάτε σε αυτό το τρίλημμα?
    Εγώ θα ΞΑΝΑπαιρνα ένα street triple 675F, μεταχείρω, να είναι σε καλή κατάσταση, και να έχω και 93 άλογα τροχό, και εξαιρετικό στήσιμο και ιδιαίτερο ήχο-απόδοση-αίσθηση του τρικύλινδρου και οικονομικό σε χρήση χωρίς φαγούρα στο χέρι και με το γκάζι του όταν έχεις φαγούρα στο μυαλό.

    Αν sony και καλά καινούριο από αυτά που έγραψες, το tιger 660 πάλι λόγω τρικύλινδρου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αν έχεις το μπατζετ πάνε για το tiger660 η το trident 660

    Τα αλλά 2, για σπορ ανησυχίες και μερικά track day το fazer , για all round και μακρινά ταξίδια bandit
    Fazer 800 ως εναλλακτική γέφυρα των δυο I4

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Η αν πάει σε γυμνό τελικά πρώτης γενιάς mt 09.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2023
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

    Από όσα γράφτηκαν παραπάνω, τα γυμνά απορρίπτονται, αν και στα πρώτα βήματα σαν μηχανόβιος εκεί κοιτούσα. Το GSR600 ήταν η μηχανή στην οποία έκανα τα μαθήματα για δίπλωμα και την έχω πάρει και βόλτα από έναν φίλο, φοβερό μοτέρ αλλά το ξύλο που έφαγα από τον αέρα δεν λέγεται. Επομένως μετά από αυτή την εμπειρία κοιτάζω για μοντέλα με φερινγκ που να είναι all around, και για την καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά και για την απόδραση του ΣΚ και για τα 500+ χλμ σε μια μέρα φορτωμένος.

    Θα μου πείτε αυτή η μηχανή δεν υπάρχει.

    Άρα από τις προτάσεις σας καταλήγω ότι το Fazer παραείναι άγριο (αν και όποτε το βλέπω αρρωσταινω), ενώ το "πολιτισμένο" Bandit με την απόδοση χαμηλά είναι πιο κοντά στα θέλω μου και λογικά πιο οικονομικό εντός πόλης.

    Το Tiger είναι η αλήθεια ότι έχω καψουρευτεί, αλλά με προβληματίζει αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω για το περιορισμένο δίκτυο (μιας και μένω επαρχία).

    Μήπως να βάλω στην εξίσωση το CBF 600 ή είναι βάρκα τελείως?

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SJK91 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

    Από όσα γράφτηκαν παραπάνω, τα γυμνά απορρίπτονται, αν και στα πρώτα βήματα σαν μηχανόβιος εκεί κοιτούσα. Το GSR600 ήταν η μηχανή στην οποία έκανα τα μαθήματα για δίπλωμα και την έχω πάρει και βόλτα από έναν φίλο, φοβερό μοτέρ αλλά το ξύλο που έφαγα από τον αέρα δεν λέγεται. Επομένως μετά από αυτή την εμπειρία κοιτάζω για μοντέλα με φερινγκ που να είναι all around, και για την καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά και για την απόδραση του ΣΚ και για τα 500+ χλμ σε μια μέρα φορτωμένος.

    Θα μου πείτε αυτή η μηχανή δεν υπάρχει.

    Άρα από τις προτάσεις σας καταλήγω ότι το Fazer παραείναι άγριο (αν και όποτε το βλέπω αρρωσταινω), ενώ το "πολιτισμένο" Bandit με την απόδοση χαμηλά είναι πιο κοντά στα θέλω μου και λογικά πιο οικονομικό εντός πόλης.

    Το Tiger είναι η αλήθεια ότι έχω καψουρευτεί, αλλά με προβληματίζει αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω για το περιορισμένο δίκτυο (μιας και μένω επαρχία).

    Μήπως να βάλω στην εξίσωση το CBF 600 ή είναι βάρκα τελείως?
    Θα πρέπει να ξέρεις οτι το Bandit 650 ειναι πολύ πιο βαρυ μηχανακι σε σχέση με τα υπολοιπα και αυτο για εμένα ειναι αποτρεπτικό.
    Αν θέλεις μοτο αυτης της κατηγορίας το CBF είναι σαφώς καλυτερο.
    Το Fazer εχει διττη προσωπικότητα, ήσυχο εως ψόφιο χαμηλα αλλά ξυρίζει οταν ανεβουν οι στροφές. Αν δεν σε πειράζει αυτό, κατα τα αλλα ειναι μια χαρα μοτοσυκλέτα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Αν θες να παιξεις οικονομικα κ να κανεις αυτα που λες κ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο παρε τον ληστη.
    Βρες ενα καλο κ τσιμπα το.
    Α-ΣΠΑ-ΣΤΟ.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Απο τα τρια θα διαλεγα το Tiger 660
    Το οδηγησα και σαν συνολο ειναι πολυ ευχαριστο.
    Το δικτυο αντιπροσωπων, χωρις να ξερουμε που μενεις, δεν λεει τιποτα.

    Γνωμη μου, αν το αντεχει η τσεπη σου, μην ασχολεισαι καν... καινουριο μηχανακι ειναι!
    8 στα 10 μεταχειρισμενα απο αυτα που ανεφερες θελουν τα μαζεματα τους και αν σου κατσει ζαβη αγορα, στη 2ετια θα εχεις ν'ασχολεισαι αρκετα μεχρι να πεις πως ξεμπερδεψες και μπαινεις στα τυπικα σερβις χωρις αγχος.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έτσι, δες αν σε βολεύει και συζήτησε αν είναι δυνατόν με το service book παρέα με τον μηχανικό που έχεις διαθέσιμο
    αν το αναλαμβάνει.

    Σε μεταχειρισμένο το cbf μου φαίνεται πολύ φιλικό σε όλα, πολύ όμως. Δεν έχει τον αιχμηρό χαρακτήρα και την ελαφριά αίσθηση του tiger
    αλλά το καημένο δεν λέει όχι σε τίποτα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της WebDevGr
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    404
    Μετά από 15 χρόνια με τον Ληστή μπορώ να πω ότι θα σου ζητήσει ελάχιστα (τα βασικά) και θα σε πάει παντού άνετα και ευχάριστα.

    Όμως αν τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνεις εντός πόλης θα σε κουράσει με το βάρος του. Επίσης αν είσαι κάτω από 35-40 και θέλεις μηχανάκι για "γούστα" πάλι δεν θα σου κάνει ο Ληστής.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Εγώ θα πω ότι από τη στιγμή που βλέπεις το fazer κ αρρωστένεις, πάρτο χωρίς δεύτερη σκέψη. Κάνε έρευνα αγοράς και όχι τόσο στο μηχανάκι αλλά στον κάτοχο, να σου "γεμίζει" το μάτι και να μη σου φαίνεται τόσο καγκουρας. Θα το ευχαριστηθείς το μηχανάκι και το ότι δε βγάζει τη δύναμη του χαμηλά είσαι θετικό για να κάνεις τη μετάβαση από λίγα σε πολλά άλογα

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω πως ενα από τα βασικά κριτήρια ειναι η καταναλωση αλλά μαλλον οι καιροί εχουν αλλάξει και οι αναβατες. Εγω θα ψωνιζα με κριτήριο ποιό μου αρεσει. Το Fazer λοιπόν ειναι ψοφιο χαμηλά μιας και το μοτερ ειναι προέλευσης R6. To Bαndit ασπαστο κτλ αλλά από μια αλλη εποχή-δεν νομίζω οτι εχει διαφορες από το GSR εκτος φαιρινγκ. Το Triumph OK αλλα τα 3cyl εχουν περίεργη συμπεριφορα μοτερ δηλ απλά ΟΚ στις μεσαίες στροφες και κρεμανε ψηλά. Σε όλα αυτα τα μτχ υπολόγισε και βερες. Πόύλα πρωτα τον κινέζο και βλέπεις που φτανει το μπατζετ σου τοτε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bandit 650 η Fazer 600 και γιατι οχι 1000??
    από gsbiker στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 14:57
  2. V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900
    από Raoulh79 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 12:25
  3. Yamaha Fazer 600 S2 VS Suzuki VStrom 1000
    από 346iason στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2007, 00:17
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 17:04
  5. Transalp Vs Fazer 600
    από ΤΑSΟS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2004, 10:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF