Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Ακομα ενα θεμα με αναζητηση μοτοσακο!

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα ξανα. Να παραθεσω καποιες νεες λεπτομέρειες στο ερωτημα μου που το αλλαζουν ριζικα τελικα. Μετα απο τις ομορφες εξελίξεις των Χριστουγέννων, το σκεφτηκα ξανα και λεω δγμτ θα παρω μηχανακι που μου αρεσει ασχετως καταναλωσης κτλ.

    Οπότε: Δεν αλλαξε το μπατζετ, αλλαξε ομως το γουστο μου.

    Aprilia Falco
    Aprilia Mana
    Aprilia Shiver
    Triumph Street Triple 675
    Triumph Sprint St 1050

    Οποιος καλος ανθρωπος εχει καποια αποψη θα χαρω πολυ να την ακουσω. Δεχομαι και αλλες προτασεις εννοείται
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Με αυτο το μπατζετ ξεχνας street triple (τα αλλα 4 ουτε να μου τα χαριζανε).
    Εκτος κ αν βρεις κανα ρεταλι.
    Το οποίο, φυσικά, θα είναι βαρέλι δίχως πάτο.....
    Θα καταλήξει να έχει μηχανή ακίνητη διότι δεν θα έχει να την φτιάχνει. Αλλά τουλάχιστον θα εχει μηχανή
    Στα θετικά, δεν θα έχει και καθόλου κατανάλωση, ακίνητη αφού

    Ρε παλικάρι.....βάλε μυαλό. Αυτό σου λέμε ευγενικά όλοι εδώ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Θα πάρεις 1000αρι street για να κυκλοφορείς στους δρόμους
    Της Πάρου που επειδή την έχω γυρίσει πολλές φορές είναι για κλάματα τουλάχιστον. Ειδικά καλοκαίρι αμφιβάλλω εάν θα προλαβαίνουν τα βεντιλατερ να σβήσουν για λίγο, και τα πέντε που έγραψες μπορεί να είναι όμορφα στα μάτια σου αλλά από μεταπώληση ούτε για αστείο , εδώ φίλος άριστο trilpe R και ένα χρόνο δεν μπορούσε να το δώσει και μετά το έδωσε σε έμπορο κοψοχρονια για ανταλλαγή

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε παλικάρι.....βάλε μυαλό. Αυτό σου λέμε ευγενικά όλοι εδώ....
    Καταλαβαινω απολυτα και προσπαθω να βαλω μυαλο αλλα λεφτα δεν θελω να δωσω παραπανω για κατι που δε θα φυγει απο το νησι ξανα και δεν θα ξαναπουληθει, απο την αλλη ομως δεν ψηνομαι για 300αρι καθως δεν μου αρεσει κανενα.

  4. #19
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου ή την καύλα σου. Καθημερινή μηχανή που να γουστάρεις κιόλας γίνεται πιο εύκολα από το να έχεις μηχανή για την καύλα σου που να κάνει και για καθημερινή.

    Επειδή μιλάς για αντικατάσταση αυτοκινήτου, έχεις κάτσει να υπολογίσεις πόσο κάνουν σέρβις, ελαστικά και αναλώσιμα;

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαινω απολυτα και προσπαθω να βαλω μυαλο αλλα λεφτα δεν θελω να δωσω παραπανω για κατι που δε θα φυγει απο το νησι ξανα και δεν θα ξαναπουληθει, απο την αλλη ομως δεν ψηνομαι για 300αρι καθως δεν μου αρεσει κανενα.
    για νησί νομίζω ειναι οτι πρέπει ,παίρνεις κ ρέστα απο τα 3.000 ευρω που διαθέτεις κ ειναι σχετικά κοντά στο νησί σου ,πας στην κώ το βλέπεις το οδηγείς κ αν σου αρέσει το παίρνεις ,απλά τα πράγματα...οικονομικό σε συντήρηση κ καύσιμα ,εχει και abs μια χαρά αγορά ειναι
    (το εχει ενας γείτονας κ ειναι πανέμορφο απο κοντά)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...2-daytona-t310
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 13/01/2023 στις 20:26.

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαινω απολυτα και προσπαθω να βαλω μυαλο αλλα λεφτα δεν θελω να δωσω παραπανω για κατι που δε θα φυγει απο το νησι ξανα και δεν θα ξαναπουληθει, απο την αλλη ομως δεν ψηνομαι για 300αρι καθως δεν μου αρεσει κανενα.
    Επίσης πρέπει να βάλεις στην εξίσωση ότι και τα 5 που έβαλες, έχουν αρκετά μεγαλύτερο κόστος χρήσης/συντήρησης από το αμάξι σου.
    Τέτοιες μηχανές για την.... Πάρο είναι το λιγότερο υπερβολή.
    Χώρια που δεν θα έχει και κανένα συνεργείο εκεί να τα αναλαμβάνει...

    Καλή η καύλα που αναφέρθηκε, άλλωστε κι εγώ λόγω καύλας πήρα το 500 ενώ μια χαρά έκανα την δουλειά μου και με το 300.
    Όμως, το πήρα χωρίς να το χρωστάω σε κανέναν αφενός και το πήρα κούτα και θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου για 2 χρόνια, α αφετέρου.
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 13/01/2023 στις 20:32.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα ξανα. Να παραθεσω καποιες νεες λεπτομέρειες στο ερωτημα μου που το αλλαζουν ριζικα τελικα. Μετα απο τις ομορφες εξελίξεις των Χριστουγέννων, το σκεφτηκα ξανα και λεω δγμτ θα παρω μηχανακι που μου αρεσει ασχετως καταναλωσης κτλ.

    Οπότε: Δεν αλλαξε το μπατζετ, αλλαξε ομως το γουστο μου.

    Aprilia Falco
    Aprilia Mana
    Aprilia Shiver
    Triumph Street Triple 675
    Triumph Sprint St 1050

    Οποιος καλος ανθρωπος εχει καποια αποψη θα χαρω πολυ να την ακουσω. Δεχομαι και αλλες προτασεις εννοείται
    Falco εξαιρετικά σπάνιο δεν βρίσκονται
    Sprint ST1050 είναι sporttouring σε νησί με χαλια οδόστρωμα χωρις εθνική και πίστα εντελώς άχρηστο κατα την γνώμη μου
    triple 675 αν σου αρέσει πάρτο είναι λίγο μικρό για το μποι σου αλλά δεν αγοράζουμε μοτο για να φαινόμαστε
    Mana όμορφο μηχανάκι, έχει cvt που το κάνει να ακουγεται και να συμπεριφέρεται σα σκουτερ. Επίσης είναι λίγα και θέλει ψάξιμο να βρεις ένα καλό
    Shiver ή πιο ρεαλιστική επιλογή άπο όσα έβαλες

    επίσης δες το αδερφάκι του shiver με μακρύτερες διαδρομές αναρτήσεων το Dorsoduro 750

    Και πάλι σε Aprilia ίσως το πιο ενδεδειγμένο για νησί το Pegaso Strada Factory
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Shiver πάντως με ψάξιμο θα βρεις σε αυτά τα λεφτά..

  9. #24
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Φίλε πάρε όποιο θέλεις κάνει-δεν κάνει για νησί ,μια ζωή την έχουμε,με 3 χιλιάρικα δεν καταστράφηκε κανείς.
    porca miseria.

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    με 3 χιλιάρικα δεν καταστράφηκε κανείς.

    Νομίζεις.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πρώην κάτοχος.

    Υπό την προυπόθεση να το πηγαίνεις ήρεμα, πολύ ήρεμα, ναι. Πορεία στην Εθνική οδό, με σταθερό γκάζι στα 120-140 χωρίς επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις έβλεπα στιγμιαία κατανάλωση μονίμως κάτω από 5.

    Σιγά μην πάρεις τέτοιο μοτέρ όμως και το πηγαίνεις ήρεμα, πολύ ήρεμα.

    Πρακτικά όχι λοιπόν, εξαρτάται και τι διαδρομές θέλεις να κάνεις. Σε αστικό περιβάλλον, μόνο με πολλλλυυυυυυ εγκράτεια θα πας σε τόσο χαμηλή τιμή.
    Σαν κατοχος και εγω θα πω τα ιδια .
    Αν θες την καταμαλωση που λες ,μπορεις να το πετυχεις αλλα θα μισησεις το μηχαμακι .
    Επισης δεν σου κανει οπως ειπωθηκε λογω σωματοτυπου .
    Για νησί ,θες on-off

  12. #27
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα ξανα. Να παραθεσω καποιες νεες λεπτομέρειες στο ερωτημα μου που το αλλαζουν ριζικα τελικα. Μετα απο τις ομορφες εξελίξεις των Χριστουγέννων, το σκεφτηκα ξανα και λεω δγμτ θα παρω μηχανακι που μου αρεσει ασχετως καταναλωσης κτλ.

    Οπότε: Δεν αλλαξε το μπατζετ, αλλαξε ομως το γουστο μου.

    Aprilia Falco
    Aprilia Mana
    Aprilia Shiver
    Triumph Street Triple 675
    Triumph Sprint St 1050

    Οποιος καλος ανθρωπος εχει καποια αποψη θα χαρω πολυ να την ακουσω. Δεχομαι και αλλες προτασεις εννοείται
    έχω άποψη για το Falco ως πρώην κάτοχος..

    Aprilia με το γνωστό v60 -rotax μοτερ.

    Πρέπει να πάρεις κάτι που να το γνωρίζεις καλά και να έχει υποστεί τουλάχιστο τις γνωστές αλλαγές σε:
    - ταχυσύνδεσμο κάτω από το ντεπόζιτο, ο μαμά πλαστικός ραγίζει με το καιρό και σπάει..
    - κόμπλερ μίζας, καλό θα είναι να έχει αλλαχτεί..
    - φίσα ανορθωτή (ίσως και η άλλη που έρχεται από τα πηνία). Με την μαμά είχα 13 βολτ στην μπαταρία με τον κινητήρα σε λειτουργια (καθόλου καλά). Με φτηνή μετατροπή που έκανα μόνος, είχα 14,5 βολτ σταθερά και φόρτιζε ωραία.

    Αυτά τα προβλήματα είχα.

    Επίσης, θέλεις σωστό μάστορα που να ξέρει τι κάνει (συχγρονισμό στους κυλίνδρους με καυσανάλυση κτλ κτλ)

    Αν τα έχεις όλα αυτά θα πάρεις μια μοτό που:
    στα συν
    - είναι πανέμορφη,
    - ταξιδεύει ωραία,
    - στρίβει ωραία,
    - φρενάρει καλά (εντάξει το πίσω ήταν ανύπαρκτο αλλά προσωπικά πολύ σπάνια χρησιμοποιώ το πίσω)

    και στα πλην
    - καίει λιγάκι παραπάνω,
    - εκεί κάτω από την αλυσίδα αν δεν είναι καλά τεντωμένη βρίσκει στον λαιμό της εξάτμισης..

    Αυτά θυμάμαι αλλά ότι άλλο θες ρωτάς.

    πάρε και μία από Σέρρες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	serres1st.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	84,5 KB 
ID:	440683

    όπως βλέπεις είχε μπει ψηλό τιμόνι και ψαλίδι από τουονο 1ης γενιας. Όταν οδήγησα ένα σε μαμά διαμόρφωση μου άρεσε πολύ περισσότερο το μαμά.

    Επίσης πρόσφατα είδα και προβλήματα στα καλώδια που δίνουν ρεύμα από την μπαταρία στη μίζα.. Εύκολη αλλαγή αλλά ...καταλαβαίνεις.. πρέπει να το θέλεις το μηχανάκι!

    Το άλλαξα μόνο και μόνο για να πάρω tuono 1ης γενιάς.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Μακαρι να μπορουσα να αλλαξω το αρχικο μου ποστ και να το παρω απο την αρχη.

    Δεν ψαχνομαι πλεον με την καταναλωση, ας καίει κ παραπάνω απο το αμαξι μου η μηχανη. Τα καυσιμα για να παω/ερχοναι στη δουλεια θα ειναι πληρωμενα.

    Οπότε ψαχνω το Car.gr και αναζητω με μονο κριτηριο το μπατζετ μου οτι μου αρεσει για αρχη οπτικα.

    Επειδη μηχανικους δεν ξερω ποσο καλους εχει η Παρος, τουλαχιστον εχω την Αθηνα ενα καραβι δρομο.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Viking σε ευχαριστώ για την αναλυση σου με το falco. Δυστυχως υπαρχουν μολις 3 και ειναι δυσκολο να καταληξω σε αυτο.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...umph-sprint-rs
    Αν μπορείς να κατεβαίνεις για τα service στο Σάκη και να το πας για έλεγχο
    Το εχει στο car περίπου ένα χρόνο, οπότε φαντάζομαι θα παίζει και πιο χαμηλά σε τιμη.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέμα με τα φώτα (ανάβει μόνο ένα-διαφορετικό σε κάθε σκάλα)
    από Lioulios στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2012, 10:46
  2. ασφαλεια μοτο (οχι ενα ακομα συνηθισμενο θεμα)
    από McTalas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2012, 22:16
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 17:40
  4. ...ακόμα ενα..
    από nimbus στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 00:31
  5. ακομα ενα ανεκδοτο
    από nimbus στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF