Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Ακομα ενα θεμα με αναζητηση μοτοσακο!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106

    Ακομα ενα θεμα με αναζητηση μοτοσακο!

    Καλησπερα και καλη χρονια σε ολες και ολους, με πολλες βολτες και παντα ορθιοι.

    Ειμαι και εγω ενας ακομα αναποφασιστος υποψηφιος αγοραστης μοτο. Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας ως προς τις επιλογες που μπορω να τσεκαρω μηπως και βρω τι μου αρεσει.

    Τα κριτήρια:
    Μπατζετ 3000€ μαξιμουμ
    Cc: 300 - 750
    Καταναλωση: SOS θελω να καιει λιγοτερα απο 5,5l/100 ωστε να ειναι σοφή αγορα για να αντικαταστησει το αμαξι ως μεσο καθημερινής μετακινησης στη δουλεια.
    Δεν με απασχολει η ανεση αλλα με ενδιαφερει να χωραω πανω στη μηχανη. Ειμαι 1.90 και 100 κιλα.
    Δεν ενδιαφερομαι για σκουτερ και παπια.
    Εχω μια σχετικη εμπειρια απο μηχανες, δεν θα ειναι η πρωτη μου δλδ.
    Βρισκομαι στην Παρο και εργαζομαι σεζον, που σημαινει οτι οσο πιο αξιόπιστο το μοτο τοσο πιο ευκολη θα γινει η ζωη μου.

    Σας ευχαριστώ πολύ ηδη για ολες τις απαντησεις σας και θα ειμαι παρων για εξτρα διευκρινησεις.
    Μια φορά χοντρός, μια ζωή "χοντρος" .

  2. #2
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καλησπέρα.
    Κάποιο enduro στυλ θα έλεγα, ΧΤ 600/660 π.χ .
    Νομίζω πληρεί τις προυποθέσεις ,ύψος σου,οικονομία,νησί,δεν με νοιάζει η άνεση
    porca miseria.

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και καλη χρονια σε ολες και ολους, με πολλες βολτες και παντα ορθιοι.

    Ειμαι και εγω ενας ακομα αναποφασιστος υποψηφιος αγοραστης μοτο. Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας ως προς τις επιλογες που μπορω να τσεκαρω μηπως και βρω τι μου αρεσει.

    Τα κριτήρια:
    Μπατζετ 3000€ μαξιμουμ
    Cc: 300 - 750
    Καταναλωση: SOS θελω να καιει λιγοτερα απο 5,5l/100 ωστε να ειναι σοφή αγορα για να αντικαταστησει το αμαξι ως μεσο καθημερινής μετακινησης στη δουλεια.
    Δεν με απασχολει η ανεση αλλα με ενδιαφερει να χωραω πανω στη μηχανη. Ειμαι 1.90 και 100 κιλα.
    Δεν ενδιαφερομαι για σκουτερ και παπια.
    Εχω μια σχετικη εμπειρια απο μηχανες, δεν θα ειναι η πρωτη μου δλδ.
    Βρισκομαι στην Παρο και εργαζομαι σεζον, που σημαινει οτι οσο πιο αξιόπιστο το μοτο τοσο πιο ευκολη θα γινει η ζωη μου.

    Σας ευχαριστώ πολύ ηδη για ολες τις απαντησεις σας και θα ειμαι παρων για εξτρα διευκρινησεις.
    Αν μιλάμε για επαρχία και κίνηση σε επαρχιακούς δρόμους απόλυτα , κοιτάς κάτι Ιαπωνικό , κοιτάς 10+ χρόνια παλαιότητας και κοιτάς σε On/off για την άνεση.
    Παραδείγματα.
    Vstrom 650 (όσο πιο νέο τόσο καλύτερα)
    Transalp 700
    και προφανώς τα XT που έχουν ήδη αναφερθεί.
    Όλα τα παραπάνω σε επαρχιακούς δρόμους που έχεις συνήθως μέτριες ταχύτητες και χαμηλές στροφές δεν καίνε πάνω από 5 αν είναι σωστά συντηρημένα και δεν τα κυνηγάς.
    Αν μιλάμε για επιστροφή σε αθήνα και θες να κυνηγήσεις τα νούμερα της κατανάλωσης εκ των όσων γνωρίζω σε αυτό το Budget (σε μη κινέζικο) δεν θα βρεις.

    .
    Μετά σε άλλα Budget( αν δεν πηγαίναμε προς τα επάνω δεν θα είμασταν Moto.gr)
    Θα πρότεινα το Versys 300 και το Cb500x.
    Και μετά για πολύ πάνω από το Budget σου το NC που για εμένα είναι ίσως από τα πιο ισορροπημένα μηχανάκια εκεί έξω.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Αυτη τη στιγμη που μιλαμε η πιο γρηγορη και ευκολη προταση που μπορω να ελέγξω ειναι ενα BMW xcountry 650. Ειναι μηχανακι που το βλεπω καθε μερα και εχω μια γνωριμια με τον κατοχο. Επισης ειναι μεσα στο μπατζετ μου. Αλλα δεν με ενθουσιαζει σαν μοτο, πιθανον γιατι δεν το ξερω.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Αυτη τη στιγμη που μιλαμε η πιο γρηγορη και ευκολη προταση που μπορω να ελέγξω ειναι ενα BMW xcountry 650. Ειναι μηχανακι που το βλεπω καθε μερα και εχω μια γνωριμια με τον κατοχο. Επισης ειναι μεσα στο μπατζετ μου. Αλλα δεν με ενθουσιαζει σαν μοτο, πιθανον γιατι δεν το ξερω.
    Εκτός από τον γνωστό σου δεν νομίζω να το έχει πάρει άλλος αυτό το μηχανάκι σε όλη την επικράτεια

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Εκτός από τον γνωστό σου δεν νομίζω να το έχει πάρει άλλος αυτό το μηχανάκι σε όλη την επικράτεια
    Δεν εχεις και αδικο.
    Κατι σαν το street triple 675 θα καλυπτε τα κριτηρια μου ως προς την καταναλωση?
    Τελευταία τροποποίηση από renos.xart; 03/01/2023 στις 22:12. Αιτία: Δεν συμπεριληφθηκε το κειμενο μου

  7. #7

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Εκτός από την κατανάλωση 2 μέτρα που είσαι και 100 κιλά δεν νομίζω ότι χώρας σε αυτή τη μηχανή ούτε ο μισός

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Το 675 τόσο θα καίει. μπορεί και ποιο λιγο στα 4 η 4,5 η 5 λίτρα,. Αν το πας σιγά.
    μπορεί και 6-7 αν το πας τέρμα.

    έχει το 80%+ τις μέγιστης ροπής του από τις 3000rpm. Θα πηγαίνεις με 6η παντού και θα τραβάει η 6η ακόμα και από τα 40-50km/h χωρίς πρόβλημα, πόσο να κάψει? Δεν είναι πχ fazer600 που θέλει 10.000 rpm για να τραβήξει και να θέλει συνεχές κατεβάσματα για να μην σκορτσαρει η να μπορεί να ανέβει μια ανηφόρα.


    Αλλά αφού λες για Πάρο καλητερα on-off, gs,xt,fmx η κάτι μέχρι 300-500 κυβικά μονοκυλινδρο- δικυλινδρο για να κάει ποιο λιγο και να είναι ελαφρύ. Ίσως μεταχειρισμένο κινεζικό σε αυτά τα κυβικά η πολύ παλιότερο ιαπωνέζικο ψιλοφτερο, kle,klr250, crf300, ax250 η ότι άλλο παρόμοιο, cbf250 ισως..

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Έχεις κοιτάξει για bmw f650gs; Λογικά θα έχεις λίγο αυξημένο κόστος συντήρησης αλλά είναι αξιόπιστες και οικονομικές σε κατανάλωση, θα χωράς άνετα, έχει abs και θα μπορείς να κάνεις και βόλτες σε καμία παραλία το καλοκαίρι.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και καλη χρονια σε ολες και ολους, με πολλες βολτες και παντα ορθιοι.

    Ειμαι και εγω ενας ακομα αναποφασιστος υποψηφιος αγοραστης μοτο. Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας ως προς τις επιλογες που μπορω να τσεκαρω μηπως και βρω τι μου αρεσει.

    Τα κριτήρια:
    Μπατζετ 3000€ μαξιμουμ
    Cc: 300 - 750
    Καταναλωση: SOS θελω να καιει λιγοτερα απο 5,5l/100 ωστε να ειναι σοφή αγορα για να αντικαταστησει το αμαξι ως μεσο καθημερινής μετακινησης στη δουλεια.
    Δεν με απασχολει η ανεση αλλα με ενδιαφερει να χωραω πανω στη μηχανη. Ειμαι 1.90 και 100 κιλα.
    Δεν ενδιαφερομαι για σκουτερ και παπια.
    Εχω μια σχετικη εμπειρια απο μηχανες, δεν θα ειναι η πρωτη μου δλδ.
    Βρισκομαι στην Παρο και εργαζομαι σεζον, που σημαινει οτι οσο πιο αξιόπιστο το μοτο τοσο πιο ευκολη θα γινει η ζωη μου.

    Σας ευχαριστώ πολύ ηδη για ολες τις απαντησεις σας και θα ειμαι παρων για εξτρα διευκρινησεις.
    Σε νοιώθω με την εργασία σεζόν και ξέρω πόσο δύσκολα μπορεί να είναι για πολλά πράγματα.

    Διαβάζοντας όμως δεν μπορώ παρά να προτείνω και ένα ελαφρώς used Voge 300DS (γύρω στα 3500 ευρώ) Ή ακόμη new με περίπου 4100 ευρώ.

    300 κυβικά, δυνατό για αυτό που είναι, καινούργιο, αξιόπιστο και οικονομικό. Είναι κρίμα να πάρεις κάτι 10-15-20 ετών με τα χρήματα που με κόπο μαζεύεις όταν σε καλύπτουν και τα 300cc όπως αναφέρεις και ζεις και σε νησί.
    Θα πηγαίνεις παντού χωρίς κανένα πρόβλημα (εντάξει δεν θα κάνεις motocross ή enduro) και θα έχεις κάτι ασφαλές και σύγχρονο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Καλησπερα ξανα. Να παραθεσω καποιες νεες λεπτομέρειες στο ερωτημα μου που το αλλαζουν ριζικα τελικα. Μετα απο τις ομορφες εξελίξεις των Χριστουγέννων, το σκεφτηκα ξανα και λεω δγμτ θα παρω μηχανακι που μου αρεσει ασχετως καταναλωσης κτλ.

    Οπότε: Δεν αλλαξε το μπατζετ, αλλαξε ομως το γουστο μου.

    Aprilia Falco
    Aprilia Mana
    Aprilia Shiver
    Triumph Street Triple 675
    Triumph Sprint St 1050

    Οποιος καλος ανθρωπος εχει καποια αποψη θα χαρω πολυ να την ακουσω. Δεχομαι και αλλες προτασεις εννοείται

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Με 3 χιλιάρικα απ' αυτά που αναφέρεις μόνο χρεπια θα βρεις, ακόμη περισσότερο απ' ότι πραγματικά μπορούν να είναι,άσε πού θα σου καίνε τον αμπακο και σίγουρα δεν κάνουν για νησί.Ειναι σαν να έχεις άλογο κούρσας,και να το ζευεις σε άροτρο.Νομιζω ένα μετχ.300αρακι adv,η με υπέρβαση του μπάτζετ καινούργιο,(για ναχεις και την εγγύηση)θα πήγαινε καλύτερα στο νησί.Οτι και να πάρεις οδήγησε το,αν μπορείς.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Δεν εχεις και αδικο.
    Κατι σαν το street triple 675 θα καλυπτε τα κριτηρια μου ως προς την καταναλωση?
    Πρώην κάτοχος.

    Υπό την προυπόθεση να το πηγαίνεις ήρεμα, πολύ ήρεμα, ναι. Πορεία στην Εθνική οδό, με σταθερό γκάζι στα 120-140 χωρίς επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις έβλεπα στιγμιαία κατανάλωση μονίμως κάτω από 5.

    Σιγά μην πάρεις τέτοιο μοτέρ όμως και το πηγαίνεις ήρεμα, πολύ ήρεμα.

    Πρακτικά όχι λοιπόν, εξαρτάται και τι διαδρομές θέλεις να κάνεις. Σε αστικό περιβάλλον, μόνο με πολλλλυυυυυυ εγκράτεια θα πας σε τόσο χαμηλή τιμή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Με αυτο το μπατζετ ξεχνας street triple (τα αλλα 4 ουτε να μου τα χαριζανε).
    Εκτος κ αν βρεις κανα ρεταλι.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέμα με τα φώτα (ανάβει μόνο ένα-διαφορετικό σε κάθε σκάλα)
    από Lioulios στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2012, 09:46
  2. ασφαλεια μοτο (οχι ενα ακομα συνηθισμενο θεμα)
    από McTalas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2012, 21:16
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 16:40
  4. ...ακόμα ενα..
    από nimbus στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2005, 23:31
  5. ακομα ενα ανεκδοτο
    από nimbus στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 20:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF