Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: Εχουμε καλυτερους δρομους απο ην Ιταλια!!!!!!!!

  1. #31
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Γύρω στα 75 ευρώ είναι αν χάσεις το χαρτάκι.
    Εγώ μεταφέρω ότι μου είπε. Υπόψη ότι έγινε αρκετά χρόνια πριν
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά απορώ που η Μεγάλη Βρετανία είναι πιο πάνω από μας, η μάλλον καταλαβαίνω, θα είναι λόγω Σκωτίας που και πανέμορφες διαδρομές έχει και αξιοπρεπέστατους δρόμους γιατί με τόσες λακούβες η Αγγλία έπρεπε να είναι στον πάτο.
    Καλά και η Σκωτία δεν έχει και δρόμους που έχουν να ζηλέψουν κάτι απ τους δικούς μας, η αλήθεια είναι.

    Δεν συζητάω για αυτοκινητοδρόμους, όπου θεωρώ έχουμε πολύ καλύτερους.

    Το οδικό δίκτυο εντός πόλεων στη Σκωτία, τουλάχιστον, Εδιμβούργο που έζησα εγώ, είναι γεμάτο μπαλώματα, σαμαράκια (δεν εννοω για μείωση ταχύτητας, αλλά κακοτεχνίες) και άπειρες λακούβες.

    Δεν θεωρώ ότι έχουν καλύτερο δίκτυο από το ελληνικό σε καμία περίπτωση.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Καλά και η Σκωτία δεν έχει και δρόμους που έχουν να ζηλέψουν κάτι απ τους δικούς μας, η αλήθεια είναι.

    Δεν συζητάω για αυτοκινητοδρόμους, όπου θεωρώ έχουμε πολύ καλύτερους.

    Το οδικό δίκτυο εντός πόλεων στη Σκωτία, τουλάχιστον, Εδιμβούργο που έζησα εγώ, είναι γεμάτο μπαλώματα, σαμαράκια (δεν εννοω για μείωση ταχύτητας, αλλά κακοτεχνίες) και άπειρες λακούβες.

    Δεν θεωρώ ότι έχουν καλύτερο δίκτυο από το ελληνικό σε καμία περίπτωση.

    Οι λακκούβες είναι το λιγότερο. Εμένα μου είχε βγει η πίστη σε δευτερεύοντες επαρχιακούς οι οποίοι ήταν μια λωρίδα για 100+ km και αν ερχόταν κάποιος απο αντίθετα είχε κάποια passing places σαν μικρά πάρκινγκ για να χώνεσαι. Επειδή ήμουν με αμάξι ήταν ταλαιπωρία, με μηχανή όλα θα ήταν πιο εύκολα. Βέβαια όπως είπα και πριν μιλάμε για πολύ αραιοκατοικημένα μέρη ψηλά στα Highlands όπως και στις Σκανδιναβικές χώρες. Για αυτό είχαν φτιάξει μικρούς δρόμους και ελάχιστους εναλλακτικούς. Ποιός το περίμενε 50 χρόνια πριν οτι ο κόσμος θα πάει τόσο μπροστά που ακόμη και ένας με μέτριο εισόδημα θα μπορεί να ταξιδεύει τόσο μακριά οπότε σήμερα να υπάρχει αρκετή επισκεψιμότητα? Τώρα βέβαια σιγά σιγά επιστρέφουμε σε εκείνες τις εποχές όπου μόνο οι πολύ πλούσιοι θα μπορούν να πάνε.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #34
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Οι λακκούβες είναι το λιγότερο. Εμένα μου είχε βγει η πίστη σε δευτερεύοντες επαρχιακούς οι οποίοι ήταν μια λωρίδα για 100+ km και αν ερχόταν κάποιος απο αντίθετα είχε κάποια passing places σαν μικρά πάρκινγκ για να χώνεσαι. Επειδή ήμουν με αμάξι ήταν ταλαιπωρία, με μηχανή όλα θα ήταν πιο εύκολα. Βέβαια όπως είπα και πριν μιλάμε για πολύ αραιοκατοικημένα μέρη ψηλά στα Highlands όπως και στις Σκανδιναβικές χώρες. Για αυτό είχαν φτιάξει μικρούς δρόμους και ελάχιστους εναλλακτικούς. Ποιός το περίμενε 50 χρόνια πριν οτι ο κόσμος θα πάει τόσο μπροστά που ακόμη και ένας με μέτριο εισόδημα θα μπορεί να ταξιδεύει τόσο μακριά οπότε σήμερα να υπάρχει αρκετή επισκεψιμότητα? Τώρα βέβαια σιγά σιγά επιστρέφουμε σε εκείνες τις εποχές όπου μόνο οι πολύ πλούσιοι θα μπορούν να πάνε.

    Αυτά τα passing places είναι εξαιρετικά, και γω τα συνάντησα αλλά σε δρόμους που συνέδεαν μικρά μέρη στο τέρμα του πουθενά, μια από τη μία μια από την άλλη μεριά του δρόμου (και άρα ήταν σαφές ποιος σταματάει) και ενώ τις περισσότερες φορές θα συναντούσα ένα άντε δύο αμάξια ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα καθώς ήταν πολύ κοντά το ένα με το άλλο.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα passing places είναι εξαιρετικά, και γω τα συνάντησα αλλά σε δρόμους που συνέδεαν μικρά μέρη στο τέρμα του πουθενά, μια από τη μία μια από την άλλη μεριά του δρόμου (και άρα ήταν σαφές ποιος σταματάει) και ενώ τις περισσότερες φορές θα συναντούσα ένα άντε δύο αμάξια ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα καθώς ήταν πολύ κοντά το ένα με το άλλο.

    Αν τα πετύχεις χωρίς κίνηση πες οκ την παλεύεις. Στη περίπτωση μου ήταν ταλαιπωρία γιατί πέτυχα πολλά αυτοκίνητα και δεν έκοβε σε όλους ότι έπρεπε να σταματήσουν οπότε ήθελε λίγη προσοχή. Εν τω μεταξύ σκέψου τώρα να πέσεις σε κανέναν φουλ αργό και να μην μπορείς να τον προσπεράσεις για 70km επειδή είναι μια λωρίδα ο δρόμος! Ούτε στον εχθρό μου!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Στην Ιταλική Autostrada, έναν ανεπαίσθητο κραδασμό στο τιμόνι που ένιωθα όταν οδηγούσα στην Εγνατία, εκεί δεν τον ένιωθα καθόλου, ήταν σαν να σερφαρει η μηχανή.

    Πηγαίνοντας προς San Marino, ο δρόμος φαρδύς με μια λωρίδα κίνησης ανά κατεύθυνση αλλά με φοβερή πρόσφυση, καμία σχέση με το γυαλί που συναντάμε στην χώρα μας.

    Το εθνικό οδικό μας δίκτυο είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο, ειδικά από όταν ολοκληρώθηκε η παράκαμψη του Μαλιακού. Όλοι οι άλλοι δρόμοι όμως είναι τραγικοί.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Έχουμε κανένα φίλο από τη Χίο
    από zannisvel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2022, 10:44
  2. Μια γεύση από Β. Ιταλία και Αυστρία (2013)
    από Kostas2B στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 145
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2014, 17:11
  3. ΠΗΡΑ ΚΡΑΝΟΣ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ
    από GTZ750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 00:14
  4. φωτο απο ιταλια-τοσκανη
    από dimitrioskosmas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 07:35
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2004, 12:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF