Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Εχουμε καλυτερους δρομους απο ην Ιταλια!!!!!!!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459

    Εχουμε καλυτερους δρομους απο ην Ιταλια!!!!!!!!

    Διαβαστε και κλαψτε.
    https://www.carandmotor.gr/nea/i-hor...ys-stin-eyropi

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Γιατί εκπλήσσεσαι; Το αδωνι το έγραψε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Θα ηταν αστειο, αν δεν ηταν στην πραγματικοτητα θλιβερο το τι ανεχομαστε σε σχεση με αλλες χωρες της ευρωζωνης στο συγκεκριμενο θεμα.

    Εχουμε με διαφορα τους χειροτερους δρομους απο τις περισσοτερες "σοβαρες" χωρες. Πολεις οπως η Ανκονα που επισης εχει απαραδεκτους δρομους, αποτελουν εξαιρεσεις στο συνολο της Ιταλιας. Για κεντρικη και βορεια Ευρωπη δεν αξιζει καν να το συζητησουμε.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Αν μας δίνει όλη την πληροφορία το άρθρο, τοτε ειναι μια μελέτη, έρευνα γνώμης με μια απλή ερώτηση που την απάντησαν στελέχη απο κάθε χώρα. "Στη χώρα σας, ποια είναι η ποιότητα των οδικών υποδομών;". Επομενως, η μελέτη δεν συγκρινει την ποιότητα των δρόμων μεταξύ των χωρών, αλλά το τι θα περίμεναν και τί έχουν τα "στελέχη - αυτοοι πουμενουν στις χωρες" που απάντησαν στην έρευνα. Δλδ στην Ελλάδα που τα τελευταια χρόνια αναβαθμίστηκε το οδικό δικτυο με τις μεγάλες αρτηρίες, λογικό ειναι αυτοι που απάντησαν να ειναι πολυ ευχαριστημένοι.

    Επίσης σε χώρες οπου οι πολίτες έχουν απαιτήσεις απο τις κυβερνήσεις τους (και επομένως απο τους δρομους τους) λογικό ειναι αυτοι που απάντησαν στην έρευνα, να ειναι αρκετά αυστηροι με το κράτος τους, π.χ Γερμανια.

    Δλδ η Κροατία (5.6) και η Πορτογαλλία (6.0) έχουν καλύτερους δρόμους απο την Γερμανια (5.3)? Δεν ξερω αλλα δεν νομίζω.

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Φυσικά,άντε πες στην Τουρκία ''οι δρόμοι είναι για τον ..σο, τι κάνει η Κυβέρνηση;Κόσμος σκοτώνεται και φταίει το κράτος''.
    when life gets complicated... i ride.

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    στην Τουρκία, οι δρόμοι (και η αστρονομική ποιότητα & ποσότητα τους) ίσως είναι το μόνο για το οποίο δεν μπορείς να πέψεις το Σουλτάνο.
    Δεν διανοείσαι τι εχουν φτιάξει οι άνθρωποι,είναι ασύλληπτο το μεγεθος των υποδομών τους!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το αρθρο δεν ξεκαθαρίζει τι δρομους συγκρίνει. Αυτοκινητοδρομους; Επαρχιακό δίκτυο; Εντός πόλεος; Δεν εχουν ολοι την ίδια ποιότητα.

    Επίσης συγκρίνει πρόσφυση; Ποιότητα κατασκευής και επισκευές; Όλα αυτά είναι διαφορετικοί παράγοντες που δεν σχετίζονται μεταξύ τους.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το αρθρο δεν ξεκαθαρίζει τι δρομους συγκρίνει. Αυτοκινητοδρομους; Επαρχιακό δίκτυο; Εντός πόλεος; Δεν εχουν ολοι την ίδια ποιότητα.

    Επίσης συγκρίνει πρόσφυση; Ποιότητα κατασκευής και επισκευές; Όλα αυτά είναι διαφορετικοί παράγοντες που δεν σχετίζονται μεταξύ τους.
    Ακριβώς motojojo. Δεν συγκριθηκαν με καθολικες μετρικές (ποιότητα, προσφυση κτλ κλτ), αλλα με την ερωτηση ποσο ευχαριστημενος εισαι απο τους δρόμους σου. Οπότε κλαιν συμπεράσματα

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Κοίτα αν το δούμε ρεαλιστικά η Ελλάδα έχει καλύτερους δρόμους από την ...Νορβηγία .(δεν έχω ταξιδέψει )
    Τι εννοούν καλός δρόμος;
    Αυτή την στιγμή μπορείς να διασχίσεις την Ελλάδα από την Ορεστιάδα μέχρι την Πάτρα σε δρόμο επιπέδου Εγνατίας/Ιονίας κτλ ενώ στην Νορβηγία ο μεγάλος Ε6 που διασχίζει μια τεράστια χώρα
    είναι με ένα ρεύμα,χωρίς διαχωριστικό.
    Για την Τουρκία ίσως έχεις δίκιο,ήταν λίγο άκυρο το σχόλιο μου και απλά είχα στο μυαλό πως και άλλη άποψη να έχεις εκεί άντε πες την δημόσια.
    when life gets complicated... i ride.

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αυτή την στιγμή μπορείς να διασχίσεις την Ελλάδα από την Ορεστιάδα μέχρι την Πάτρα σε δρόμο επιπέδου Εγνατίας/Ιονίας κτλ
    Είσαι σίγουρος; Χωρίς έργα, κώνους και μονές λωρίδες σε 43597 σημεία; Ούτε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που είδα ολοκληρωμένο αυτοκινητόδρομο.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Κοίτα όντως υπάρχουν τέτοια σημεία στην Εγνατία κυρίως .
    Ιωάννινα-Αθήνα ο δρόμος είναι αεροδρόμιο , με πολλά Wc,θέσεις παρκινγκ,βενζινάδικα.
    Κάνω 4-5 φορές τον χρόνο Πάτρα-Ξάνθη και συναντάω ελάχιστα τέτοια σημεία στην Εγνατία κυρίως που είναι αρκετά παλιός δρόμος όμως.
    Τα πρώτα κομμάτια πάνω από την Καβάλα θυμάμαι,ακόμα σχολείο πήγαινα,πάνε και 30 χρόνια δηλαδή.
    Ναι κάποιες φορές και εγώ λέω ''καλά ρε πληρώνω διόδια για κολωνάκια''; αλλά είναι λίγα χλμ συνήθως.

    edit Αν με ρωτούσαν θα έβαζα 1 ,κάνω σχεδόν κάθε μέρα το Πάτρα - Πύργος μέχρι την μέση ,τώρα ειδικά με το 1 ρεύμα πετυχαίνεις τρακτέρ και πας κανα 10λεπτο με 20.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 05/01/2023 στις 11:36.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Κατα την γνωμη μου το θεμα πρεπει να το κοιταει κανεις συνολικα. Αλλιως υπαρχει Ιονιος, Εγνατια και η Αττικη οδος και ειναι μια χαρα δρομοι.

    Εντος πολεων, δημωνκαι περιφερειας, επαρχιακοι, σημανση, φωτισμος, διαγραμμισεις, εργα, φρεατια, σαμαρακια? Τι να συζητησουμε? Και δυστυχως ο μονος λογος να καταλαβεις το χαλι ειναι με δικυκλο. Με το αυτοκινητο τα περισσοτερα προβληματα περνανε στο ντουκου.
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 05/01/2023 στις 12:37.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Κοίτα αν το δούμε ρεαλιστικά η Ελλάδα έχει καλύτερους δρόμους από την ...Νορβηγία .(δεν έχω ταξιδέψει )
    Τι εννοούν καλός δρόμος;
    Αυτή την στιγμή μπορείς να διασχίσεις την Ελλάδα από την Ορεστιάδα μέχρι την Πάτρα σε δρόμο επιπέδου Εγνατίας/Ιονίας κτλ ενώ στην Νορβηγία ο μεγάλος Ε6 που διασχίζει μια τεράστια χώρα
    είναι με ένα ρεύμα,χωρίς διαχωριστικό.
    Για την Τουρκία ίσως έχεις δίκιο,ήταν λίγο άκυρο το σχόλιο μου και απλά είχα στο μυαλό πως και άλλη άποψη να έχεις εκεί άντε πες την δημόσια.

    Ισχύει απόλυτα αυτό που λες απο άποψη ασφαλείας όταν ΔΕΝ βρέχει. Όταν βρέχει ακόμα και η νέα εθνική οδός είναι χειρότερη απο οποιοδήποτε επαρχιακό της Νορβηγίας. Απλά όπως σωστά λες ο δρόμος που ενώνει τα βόρεια είναι μια λωρίδα αλλά αυτό γίνεται λόγω χαμηλής κίνησης όπως και στα Highlands της Σκωτίας. Είναι πολύ αραιοκατοικημένη χώρα ειδικά στα βόρεια. Με θυμάμαι να ταξιδεύω για ώρες και να πετυχαίνω ελάχιστα αυτοκίνητα.

    Προσωπικά γέλασα πολύ με το άρθρο έχοντας οδηγήσει στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης με μηχανή είτε με αυτοκίνητο. Μοναδικές χειρότερες απο εμάς η Αλβανία, η Βουλγαρία, η Σερβία και τα Σκόπια. Σύγκριση με Ιταλία μόνο γέλωτα προκαλεί καθώς μέχρι και ο Α1 που είναι ο εναλλακτικός δρόμος αντί της οτοστράντα έχει δύο λωρίδες και διάζωμα και διασχίζεις σχεδόν ολόκληρη τη χώρα δωρεάν και με κλάσεις ανώτερη ποιότητα οδοστρώματος απο τη δική μας. Κάπου στη νότια Ιταλία θυμάμαι μόνο μια διαδρομή με άσφαλτο γυαλί παρόμοια με τα περισσότερα δικά μας επαρχιακά.

    Αν μου έλεγες τώρα που θα προτιμούσα να οδηγήσω 500km με βροχή και είχα να διαλέξω μεταξύ Αθήνας-Θεσσαλονίκης και σε οποιοδήποτε επαρχιακο της Νορβηγίας θα επέλεγα μακράν τη Νορβηγία. Μιλάμε για οδόστρωμα που έβρεχε και απλά δεν έκοβα, πήγαινα με τον ρυθμό που είχα στο στεγνό (χώρια που δε λίμναζε το νερό πουθενά με ισχυρότερες βροχές). Απόλυτη ασφάλεια!!!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Μπίλλυ α μπεγκ του ντίφερ οπως λέμε στα σαουθγούεστερν πειραιωτικα, αλλά οι δρόμοι στη Β.Μακεδονία καθόλου χειρότεροι δεν μου φάνηκαν σε δυο προσφατες επισκεψεις! Ίσα ίσα, που εκτός των μεγαλων, σε μικροτερους επαρχειακους ή/και μέσα σε πολεις & χωριά, μου φάνηκαν καλύτεροι.

    Βέβαια για να λέμε τα συκα σύκα, κι εδώ εχει φτιάξει αρκετά το χάλι μας το μαύρο.
    Πήγα πρόσφατα τη γνωστη διαδρομή που απο Στρώμη φτάνει Λιδωρίκι κι απο εκεί στον ΝΑΟ για προσκύνημα, ο δρόμος άψογος!
    Εντός των αστικών κέντρων είναι που πάει η ρεμούλα σύννεφο (κυρίως) και έχουμε τα γνωστά αποτελέσματα με τα παγοδρόμια/οφροουντ/σκάμα μετ'εμποδίων/κλπ ευαγή αθλήματα του δρομου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Εχοντας οδηγήσει κάποια κομμάτια στην Ιταλική οτοστράντα, μπορώ να βεβαιώσω, ότι η δική μας Εθνική Οδός, από Αθήνα, μέχρι λίγο πριν την Θεσσαλονίκη, είναι ανώτερη σε κάθε επίπεδο.

    Στα εκτός Εθνικής, Αττικής, Ιόνιας κ.ο.κ. είμαστε όμως πολύ χάλια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Έχουμε κανένα φίλο από τη Χίο
    από zannisvel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2022, 10:44
  2. Μια γεύση από Β. Ιταλία και Αυστρία (2013)
    από Kostas2B στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 145
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2014, 17:11
  3. ΠΗΡΑ ΚΡΑΝΟΣ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ
    από GTZ750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 00:14
  4. φωτο απο ιταλια-τοσκανη
    από dimitrioskosmas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 07:35
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2004, 12:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF