Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Στρίψιμο τιμόνι VS σώμα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Χαιρετίζω άλλη μια φορά το φόρουμ και εύχομαι καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
    Μετά από πολύ πρόσφατη συζήτηση με φιλαράκια γύρω από το θέμα του πώς στρίβει η μοτοσυκλέτα, καταλήξαμε στο αιώνιο debate με εμένα να υποστηρίζω πως νιώθω ασφαλέστερος όταν χρησιμοποιώ τα χέρια μου με σταθερό αρκετά το σώμα, στη λογική ότι πάνω από 20-25 χλμ/ώρα σπρώχνω το τιμόνι στη μεριά που θέλω να κατευθυνθώ όσο χρειαστεί κάθε φορά, και εκείνους να λένε πως πρώτο και κύριο ρόλο παίζει το σώμα, δηλαδή να φέρεις το βάρος στη μεριά που θες να στρίψεις. Ο ένας από τους 2 μάλιστα έχει περάσει και όλα τα levels γνωστού driving school και γενικά είναι στο χώρο πάνω κατω μιάμιση δεκαετία οπότε όπως καταλαβαίνετε ήταν αρκετά απόλυτο το οτι εγώ δεν ξέρω και οτι είναι λάθος ο τρόπος που οδηγώ, χωρίς προφανώς να αποκλείω οτι μπορεί να είναι όντως..

    Θα ήθελα λοιπόν τη συνδρομή κάθε ενός περισσότερο στο να μοιραστεί τη δική του εμπειρία και τον δικό του τρόπο που οδηγεί και αυτό πιστεύω θα είναι αρκετό για να βγουν κάποια συμπεράσματα.

    Ευχαριστώ πολύ, σφαχτείτε, εχμ , εννοώ ανυπομονώ να λάβω τις απαντήσεις σας!
    Προς την αντίθετη θες να πεις? Αλλιώς ξεκινάμε από πιο πίσω.
    (edit:τη μηχανή την οδηγάμε με τα μάτια)
    Πάτα το 0

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Αλλη μια συζητηση καφενειου.

    Η μηχανη στριβει με το ΤΙΜΟΝΙ . & -
    Το ποσο "σωμα" θα βαλεις ωστε να βοηθησεις, εξαρταται απο πολλα.
    Practice makes perfect... υπαρχει σχετικα βιβλιογραφια, βιντεο, tutorials, τα παντα ολα. Το πως θα τα αντιληφθει ο καθενας και θα τα κανει πραξη ειναι το τελικο ζητημα, καθως ο,τι και να λεμε απο 'δω μεσα, καταληγουμε οπως ειπα, σε αλλη μια συζητηση καφενειου χωρις κανενα νοημα, σπαταλωντας internet bandwidth.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Χωρίς να το έχω πολυ-σκεφτεί,
    θεωρητικά μία μηχανή με ψηλό κέντρο βάρους μπαίνει με περισσότερα σε μία δεδομένη στροφή απο μία που το έχει χαμηλά, σωστά? (ή αλλιώς χρειάζεται μικρότερη κλίση για να στρίψει με την ίδια ταχύτητα)
    Γιατί υπο κλίση το κέντρο βάρους αποκλίνει απο τον άξονα που ακουμπάνε οι ρόδες περισσότερο.

    Με το ίδιο σκεπτικό βγάζουμε και το σώμα στις στροφές.

    Φυσικά επηρεάζουν πολλοί παράγοντες το αποτέλεσμα. Ρωτάω μόνο για το κέντρο βάρους. Όλα τα υπόλοιπα ίδια.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Αλλη μια συζητηση καφενειου.

    Η μηχανη στριβει με το ΤΙΜΟΝΙ . & -
    Το ποσο "σωμα" θα βαλεις ωστε να βοηθησεις, εξαρταται απο πολλα.
    Practice makes perfect... υπαρχει σχετικα βιβλιογραφια, βιντεο, tutorials, τα παντα ολα. Το πως θα τα αντιληφθει ο καθενας και θα τα κανει πραξη ειναι το τελικο ζητημα, καθως ο,τι και να λεμε απο 'δω μεσα, καταληγουμε οπως ειπα, σε αλλη μια συζητηση καφενειου χωρις κανενα νοημα, σπαταλωντας internet bandwidth.
    καφενείο δε λες τίποτα, αλλά δεν μπορούσα να μην ποσταρω καθοτι και οι 2 αναβάτες φίλοι εχουν 10 και 15 χρονια αντιστοιχα εμπειρία με μηχανάκια οταν λέω κάθετοι εννοώ ΚΑΘΕΤΟΙ. Ηθελα να ακουσω 2-3 να λενε τα πραγματα οπως ειναι να επανελθω στην πραγματικότητα
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Προς την αντίθετη θες να πεις? Αλλιώς ξεκινάμε από πιο πίσω.
    (edit:τη μηχανή την οδηγάμε με τα μάτια)
    εννοώ οτι αν θελω να κατευθύνθω δεξιά σπρώχνω το δεξί μου χέρι μπροστά οσο χρειάζεται κάθε φορά.

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    καφενείο δε λες τίποτα, αλλά δεν μπορούσα να μην ποσταρω καθοτι και οι 2 αναβάτες φίλοι εχουν 10 και 15 χρονια αντιστοιχα εμπειρία με μηχανάκια οταν λέω κάθετοι εννοώ ΚΑΘΕΤΟΙ. Ηθελα να ακουσω 2-3 να λενε τα πραγματα οπως ειναι να επανελθω στην πραγματικότητα
    Ένα είναι το όχημα που οδηγείται χωρίς τιμόνι: το τρένο. Οτιδήποτε άλλο, θέλει τιμόνι, τέλος.

    Φέρτους εδώ μέσα να τους εξηγήσουμε 2-3 πραγματάκια....
    όπως πόσα απίδια βάνει ο σάκος, τέτοια πράγματα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Χαιρετίζω άλλη μια φορά το φόρουμ και εύχομαι καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
    Μετά από πολύ πρόσφατη συζήτηση με φιλαράκια γύρω από το θέμα του πώς στρίβει η μοτοσυκλέτα, καταλήξαμε στο αιώνιο debate με εμένα να υποστηρίζω πως νιώθω ασφαλέστερος όταν χρησιμοποιώ τα χέρια μου με σταθερό αρκετά το σώμα, στη λογική ότι πάνω από 20-25 χλμ/ώρα σπρώχνω το τιμόνι στη μεριά που θέλω να κατευθυνθώ όσο χρειαστεί κάθε φορά, και εκείνους να λένε πως πρώτο και κύριο ρόλο παίζει το σώμα, δηλαδή να φέρεις το βάρος στη μεριά που θες να στρίψεις. Ο ένας από τους 2 μάλιστα έχει περάσει και όλα τα levels γνωστού driving school και γενικά είναι στο χώρο πάνω κατω μιάμιση δεκαετία οπότε όπως καταλαβαίνετε ήταν αρκετά απόλυτο το οτι εγώ δεν ξέρω και οτι είναι λάθος ο τρόπος που οδηγώ, χωρίς προφανώς να αποκλείω οτι μπορεί να είναι όντως..

    Θα ήθελα λοιπόν τη συνδρομή κάθε ενός περισσότερο στο να μοιραστεί τη δική του εμπειρία και τον δικό του τρόπο που οδηγεί και αυτό πιστεύω θα είναι αρκετό για να βγουν κάποια συμπεράσματα.

    Ευχαριστώ πολύ, σφαχτείτε, εχμ , εννοώ ανυπομονώ να λάβω τις απαντήσεις σας!
    Ο φίλος σου θα πρέπει να επαναλάβει τα μαθήματα που έκανε στο γνωστό driving school.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ο φίλος σου θα πρέπει να επαναλάβει τα μαθήματα που έκανε στο γνωστό driving school.
    Αστο ο φίλος πολλές σοτες λέει και θέλει να ακουμπησει και τερας προσεχώς. Θα αρχίσω να τραγουδάω ζαγοραιο
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  9. #24
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    εννοώ οτι αν θελω να κατευθύνθω δεξιά σπρώχνω το δεξί μου χέρι μπροστά οσο χρειάζεται κάθε φορά.
    Έτσι στρίβει, τα υπόλοιπα είναι βοηθητικά και απαραίτητα για την ασφάλειά μας όσο αυξάνεται η ταχύτητα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Πρόσφατα είχα μία αντίστοιχη συζήτηση όπου ο φίλος μου και πρώην εκπαιδευτής CSS εδώ Ισπανία μου έκανε την παρατήρηση ότι παρότι πάω πιο γρήγορα από όταν κάναμε το course (πριν 4-5 χρόνια αν δεν απατώμαι) χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο το τιμόνι (countersteering συγκεκριμένα).

    Είτε στην πίστα είτε στο δρόμο, τη μεγαλύτερη διαφορά στο πώς, πόσο και πόσο εύκολα/απότομα θα στρίψει το μηχανάκι την κάνει το τιμόνι. Το σώμα βοηθάει για να μειώσεις κλίση και να δώσεις ακόμα μεγαλύτερο βάρος/δύναμη στην κατεύθυνση που στρίβεις. Η διαφορά όμως με το πόσο θα κατεφέρεις να στρίψεις κουνόντας καθόλου ή ελάχιστα το σώμα με το κουνώντας καθόλου η ελάχιστα το τιμόνι είναι τεράστια. Εννοώ ότι αν αφήσεις το τιμόνι εκτός εξίσωσης σε περιμένει η αμοπαγίδα κατά πάσα πιθανότητα.

    Αυτό που λές με το σπρώξιμο (countersteering) είναι εκπληκτικό το πόσο πολύ βοηθάει να στρίψεις και να πάρεις την γραμμή (οδοστρώματος ) που θες

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Πρόσφατα είχα μία αντίστοιχη συζήτηση όπου ο φίλος μου και πρώην εκπαιδευτής CSS εδώ Ισπανία μου έκανε την παρατήρηση ότι παρότι πάω πιο γρήγορα από όταν κάναμε το course (πριν 4-5 χρόνια αν δεν απατώμαι) χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο το τιμόνι (countersteering συγκεκριμένα).

    Είτε στην πίστα είτε στο δρόμο, τη μεγαλύτερη διαφορά στο πώς, πόσο και πόσο εύκολα/απότομα θα στρίψει το μηχανάκι την κάνει το τιμόνι. Το σώμα βοηθάει για να μειώσεις κλίση και να δώσεις ακόμα μεγαλύτερο βάρος/δύναμη στην κατεύθυνση που στρίβεις. Η διαφορά όμως με το πόσο θα κατεφέρεις να στρίψεις κουνόντας καθόλου ή ελάχιστα το σώμα με το κουνώντας καθόλου η ελάχιστα το τιμόνι είναι τεράστια. Εννοώ ότι αν αφήσεις το τιμόνι εκτός εξίσωσης σε περιμένει η αμοπαγίδα κατά πάσα πιθανότητα.

    Αυτό που λές με το σπρώξιμο (countersteering) είναι εκπληκτικό το πόσο πολύ βοηθάει να στρίψεις και να πάρεις την γραμμή (οδοστρώματος ) που θες
    Είναι ενδιαφέρον ένα σχετικό βίντεο ενός δασκάλου στο εξωτερικό που εξηγεί πώς αν το counter steering έχει 3 βαθμίδες δυσκολίας ας το πούμε, η τελευταία είναι πως παρότι δίνεις την αρχική είσοδο στη μοτοσυκλέτα με το counter στο τιμόνι, στη συνέχεια όταν έχεις πάρει την κλίση που θέλεις αφήνεις εντελώς χαλαρό το τιμόνι στα χέρια και αυτό όντως στρίβει μόνο του προς την κατεύθυνση που πάει και η μοτοσυκλέτα. Για να είμαι ειλικρινής ή δεν το έχω δει αυτό όταν οδηγάω ή- και το πιθανότερο- είμαι πολύ άπειρος ακόμα ώστε να μπορώ να χαλαρώσω πάνω στο όχημα σε αυτό το βαθμό(και μάλλον είναι και επικίνδυνο να στρίβεις με "σφιγμένα" χέρια, ειδικά όταν ανεβαίνει η ταχύτητα.)

    Στην περίπτωση που ισχύει η παραπάνω θεωρία τότε ισχύει ότι και το σώμα παίζει πολύ ενεργό ρόλο, αφού θα πρέπει να γίνει στήριξη του σώματος από τον κορμό για να μην ασκείται βάρος στο τιμόνι εν μέσω της στροφής.

    μυστήργια πράματα..νομίζω οτι πρέπει να σταματήσω εδώ το θέμα γιατί ούτε καθηγητής είμαι φυσικά και το να μπλέκονται πολλές πληροφορίες που μπορεί να επηρεάσουν έστω και έναν να δοκιμάσει κάτι που είναι ανυπόστατο είναι μάλλον πολύ κακό. γιαυτό υπάρχουν τα driving schools υποθέτω
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 13/01/2023 στις 22:01.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Με τα πόδια "στηρίζεσαι" στην μηχανή και συγκεκριμένα στο ντεπόζιτο.

  13. #28
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Mη το αφήσουμε έτσι όμως, στο "έξω" ποδοστήριο στηριζόμαστε αρχικά, το ντεπόζιτο το χρησιμοποιούμε για να μην αλλάξει η στήριξη ενώ είμαστε σε κλίση.

    Είναι πολύ ευχάριστο να συζητάμε τόσο σοβαρά θέματα, πρέπει όμως να έχουμε την ασφάλεια ότι ξεκινάμε με τα ίδια δεδομένα.

    Με "σφιγμένα" χέρια εμένα μου φαίνεται επικίνδυνο να οδηγείς γενικά. Σε ευθεία ή στροφή.
    Αντίστοιχα δεν θα ήθελα να πετύχω να τραβήξω με το βάρος μου το τιμόνι ποτέ, όχι μόνο σε έξοδο στροφής,
    (ενώ δεν έχω ήδη εφαρμόσει αρκετή δύναμη με τον πίσω τροχό ώστε να αναιρεί βάρος από το εμπρός σύστημα)

    Όλα αυτά όμως έρχονται σιγά σιγά και ο καλύτερος τρόπος να εκπαιδευτείς είναι τα σχολεία οδήγησης
    και οι διαδρομές που κάνεις ήπια έχοντας έλεγχο όσο το δυνατόν περισσότερο.

  14. #29
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    651
    Προσωπικά θεωρω οτι ειναι συνδιασμός και των δυο. Σε κάποιες περιπτωσεις χρησιμοποιούμε περισοτερο το σωμα και λιγοτερο το τιμονι ενω σε καποιες άλλες το αντίθετο.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 08:40
  3. Στρίψιμο FZ1 vs FZ6
    από MitsosNaked στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2007, 15:20
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF