Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: μια ερώτηση για εφαρμογές πλοήγησης χαρτών κλπ

  1. #1
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690

    μια ερώτηση για εφαρμογές πλοήγησης χαρτών κλπ

    καλημέρα φίλοι!
    καλή χρονιά!

    έχω μερικές απορίες και σκέφτηκα ότι μπορείτε να βοηθήσετε!

    1) μέχρι σήμερα για πλοήγηση χρησιμοποιώ το Google maps. τίμιο για μέσα στην πόλη γενικά. υπάρχει κάτι καλύτερο η πιο αξιόπιστο?
    2) προσπαθώ να φτιάξω ένα κυκλικό ταξίδι μέ πολλές ενδιάμεσες στάσεις ωστόσο στο gmaps έχει περιορισμό στα pins και στις αλλαγές που κάνεις. υπάρχει κάτι που να μπορείς να βάλεις όσους προορισμούς θες? στην ουσία να φτιάξεις τη δική σου διαδρομή όπως τη θες. (έστω και επι πληρωμή εφαρμογή)
    3) για ταξίδι εξωτερικό αξίζει κανονικο gps η βολεύει το κινητό?
    4) τελευταίο (νομίζω). εφαρμογές για τον καιρό έχετε κάτι συγκεκριμένο?

    αυτά για την ώρα! μιας και επιστρέψαμε στις εργασίες μας ( εγω τουλάχιστον σημερα γυρισα ως εκπαιδευτικος..) να χουμε κάτι να συζητάμε!!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    καλημέρα φίλοι!
    καλή χρονιά!

    έχω μερικές απορίες και σκέφτηκα ότι μπορείτε να βοηθήσετε!

    1) μέχρι σήμερα για πλοήγηση χρησιμοποιώ το Google maps. τίμιο για μέσα στην πόλη γενικά. υπάρχει κάτι καλύτερο η πιο αξιόπιστο?
    2) προσπαθώ να φτιάξω ένα κυκλικό ταξίδι μέ πολλές ενδιάμεσες στάσεις ωστόσο στο gmaps έχει περιορισμό στα pins και στις αλλαγές που κάνεις. υπάρχει κάτι που να μπορείς να βάλεις όσους προορισμούς θες? στην ουσία να φτιάξεις τη δική σου διαδρομή όπως τη θες. (έστω και επι πληρωμή εφαρμογή)
    3) για ταξίδι εξωτερικό αξίζει κανονικο gps η βολεύει το κινητό?
    4) τελευταίο (νομίζω). εφαρμογές για τον καιρό έχετε κάτι συγκεκριμένο?

    αυτά για την ώρα! μιας και επιστρέψαμε στις εργασίες μας ( εγω τουλάχιστον σημερα γυρισα ως εκπαιδευτικος..) να χουμε κάτι να συζητάμε!!
    Για καιρό , το πιο ακριβές νομίζω είναι το Poseidon.
    Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να βοηθήσω!
    Υ.γ. Που ετοιμάζεσαι να πας πάλι?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.361
    Καλημέρα φίλε μου, εγώ χρησιμοποιώ το Sygic κάποια χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος, εδώ κάποιες εντυπώσεις μου από πρόσφατο ταξίδι:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=161453&page=3

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Sygic

    Κανένα gps δεν είναι τέλειο προφανώς, το αντίθετο μάλλον, όμως μετά από τρία χρόνια χρήσης συστήνω το Sygic γιατί εξελίσσεται διαρκώς, έχει αξιόπιστα updates και η κυρά του μιλάει λίγο και μόνο όταν πρέπει

    Δεν ξέρω αν ισχύει και σήμερα, εγώ πάντως είχα αγοράσει μόνο με δέκα ευρώ το Premium πακέτο με ισόβια συνδρομή και ανανεώσεις για όλη την Ευρώπη, κάτι που αξίζει 100%. Φέτος ήταν η πρώτη φορά που δεν άνοιξα το Maps όταν έμπαινα σε πόλη ή κατοικημένη περιοχή και ήταν άψογο σε όλα του.

    Γενικά υπάρχει φανερή ενασχόληση και εξέλιξη και ίσως για αυτό το επιλέγουν πλέον και μεγάλες εταιρείες αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών για τα συστήματα πλοήγησής τους, οπότε το συνιστώ και αυτό.
    Με το κινητό ή tablet και κλειδωμένο τον προσανατολισμό της οθόνης στο tank bag και ενσύρματα ακουστικά δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα.

    Για καιρό το Poseidon είναι όντως καλό, μου αρέσει και το meteoblue με τα βροχοδιαγράμματα ανά ώρα ημέρας.

    Το βασικό παρόλα αυτά με την πρόγνωση είναι να βλέπεις και τη γενική εικόνα με μετεωγράμματα και να ξέρεις ότι αν υπάρχει σήμανση βροχής πχ, δε σημαίνει ότι θα βρέχει απαραιτήτως όλη μέρα. Επίσης, συνήθως οι προγνώσεις είναι "απαισιόδοξες" για ευνόητους λόγους. Και όπως με τους γιατρούς, always get a second opinion
    Τελευταία τροποποίηση από Tsber; 09/01/2023 στις 13:41.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Εγώ παιζω με google maps όπου έχω ιντερνετ και sygic εκτός, ή αν δεν έχω δεδομένα. Και απο τα 2 ειμαι ευχαριστημένος.

    Έχω την εντυπωση ότι και η sygic το γυρισε σε συνδρομητική υπηρεσία. Πλέον το ανανεώνω μονο πριν απο κάθε ταξιδι όταν θεωρώ ότι παίζει να το χρησιμοποιήσω. Αλλιώς μόνο maps. Το θεωρω πιο ευχρηστο. Επιπλέον λαμβάνει ούτως ή άλλως την υπάρχουσα κίνηση στους δρόμους, που για να το κάνει το sygic εκτός από δεδομένη σύνδεση στο ιντερνετ πρέπει να έχεις πληρώσει την αντίστοιχη υπηρεσία.

    Μια αδυναμία του google maps που εντόπισα πρόσφατα είναι οτι σε offline mode δεν κάνει reroute αν βγεις από την προκαθορισμένη πορεία. Πρέπει είτε να γυρίσεις στο σημείο που βγηκες εκτός είτε να κλείσεις την πλοήγηση και να την ξαναανοιξεις με τον ίδιο προορισμό. Αυτό με δυσκόλεψε λίγο μέσα στην Αθήνα όταν έχανα ένα δρόμο.

    Γενικά το sygic περισσότερο σαν backup το χρησιμοποιώ.

  5. #5
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    θα το τσεκάρω και θα δω to sygic.
    Θενξ!
    και αυτό για τον καιρό.. επίσης ναι προφανώς και παίρνεις πληροφορίες από διάφορα απλώς θα ήθελα να έχω ένα χ αξιοπιστο και απλά να τσεκάρω και άλλα

    αυτό με τους περιορισμούς σε δημιουργία πολλαπλής διαδρομής λύνεται? το sygic έχει περιορισμούς? ρωτάω μέχρι να το τσεκάρω και γω...

    Κορπς δν ετοιμάζω κάτι άμεσα, κοιτάω από νωρίς όμως προβλήματα που είχα στο πρώτο ταξίδι να έχω χρόνο να τα λύσω και να εξοικειωθώ μέχρι το επόμενο!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Νίκο εχε κατά νου, ότι αν όλα γίνονται βάση "πλανου" σε μια βόλτα, τότε μάλλον θα στερήσεις εαυτόν από τη μαγεία που προκύπτει από το λιγο χάσιμο.
    Πέραν αυτου, επειδή σαφώς δεν έχουμε τον άπλετο χρόνο να παιζουμε κάθε στροφή στο κέρμα, ειδικά αν πρεπει να βγουν πολλα χλμ, μπορείς να σώζεις τις διαδρομές από το μαψ στην "αρχική οθόνη" και να ανατρεχεις εκεί.
    Ειδικά στις ευρωπαϊκές χώρες βολευει γιατί με μια συσκευή που ήδη κουβαλάς (κινητο) και μια εφαρμογή που ηδη χρησιμοποιείς ( γουγλμαψ) κάνεις τη δουλειά σου σαν να είσαι εντός Ελλάδος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Για σχεδιασμό Kurviger.

    Για πλοήγηση πάνω στο GPX που θα βγάλεις από το Kurviger (μέχρι να ξαναστρώσουν το application ) ρίξε μια ματιά στο OsmAnd.

    Για καιρό, Epic Rider Weather.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κάποτε δούλευα το Navigon αλλά πλέον καταργήθηκε. Έχω κατεβάσει το Navigator απο το google play και το έχω δουλέψει λίγο. Δεν είναι κακό, μια χαρά το βλέπω αλλά δυστυχώς δεν είναι Navigon γαμώτο...

    Για ρίξτου μια ματιά να δεις αν σε βολεύει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Νίκο εχε κατά νου, ότι αν όλα γίνονται βάση "πλανου" σε μια βόλτα, τότε μάλλον θα στερήσεις εαυτόν από τη μαγεία που προκύπτει από το λιγο χάσιμο.
    Πέραν αυτου, επειδή σαφώς δεν έχουμε τον άπλετο χρόνο να παιζουμε κάθε στροφή στο κέρμα, ειδικά αν πρεπει να βγουν πολλα χλμ, μπορείς να σώζεις τις διαδρομές από το μαψ στην "αρχική οθόνη" και να ανατρεχεις εκεί.
    Ειδικά στις ευρωπαϊκές χώρες βολευει γιατί με μια συσκευή που ήδη κουβαλάς (κινητο) και μια εφαρμογή που ηδη χρησιμοποιείς ( γουγλμαψ) κάνεις τη δουλειά σου σαν να είσαι εντός Ελλάδος.
    Γιάννο μου συμφωνώ 10000% με αυτό που λες. Ο λόγος που ψάχνω πρόγραμμα να βάζω όλες τις διαδρομές που δυνητικά θα ήθελα να ακολουθήσω είναι γιατί θέλω να έχω μια συνολική εικόνα της όλης διεργασίας. πες ότι φτιάχνεις έναν πίνακα, δεν γίνεται να τελειώσει σε διάφορους καμβαδες. δε σημαίνει ότι θα πάει 10000% έτσι. είμαι σαν νοοτροπία πολύ του χασιματος! επίσης στο gmaps ισχύει ότι αν δεν έχεις νέτ και βγεις εκτός διαδρομής δε σε βοηθάει πολύ μετά...
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #10
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Για σχεδιασμό Kurviger.

    Για πλοήγηση πάνω στο GPX που θα βγάλεις από το Kurviger (μέχρι να ξαναστρώσουν το application ) ρίξε μια ματιά στο OsmAnd.

    Για καιρό, Epic Rider Weather.
    το epic weather μου το έχεις ξαναπεί και το είχα ξεχάσει.. ευχαριστώ πολύ!! θα τσεκάρω και το άλλο!!!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  11. #11
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Κάποτε δούλευα το Navigon αλλά πλέον καταργήθηκε. Έχω κατεβάσει το Navigator απο το google play και το έχω δουλέψει λίγο. Δεν είναι κακό, μια χαρά το βλέπω αλλά δυστυχώς δεν είναι Navigon γαμώτο...

    Για ρίξτου μια ματιά να δεις αν σε βολεύει.
    θα κάνω ένα τσεκ και σε αυτό bill σε ευχαριστώ πολύ!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.361
    Καλημέρα Νίκο, να ξέρεις ότι το κινητό - tablet ζεσταίνεται υπερβολικά και η μπαταρία τελειώνει πολύ πιο γρήγορα όταν δουλεύει ο πλοηγός, οπότε καλό είναι στο ταξίδι να το βάζεις σε Plane Mode και να λειτουργεί μόνο το GPS - να ησυχάσει και το κεφάλι σου ακόμα περισσότερο

    Ειδικά την ώριμη άνοιξη και το καλοκαίρι έχω μαζί και ένα άσπρο πανί στη διάφανη θήκη του tank bag για να το σκεπάζω όταν έχει ήλιο.

    Ούτως ή άλλως τις περισσότερες φορές κλείνω και την οθόνη και απλώς ακούω τις οδηγίες ή δεν το χρησιμοποιώ καθόλου, πχ στον αυτοκινητόδρομο ή σε διαδρομές τυφλοσούρτη.

    Με τη συνδρομή που προανέφερα μπορώ να εγκαταστήσω το software σε τρεις συσκευές οπότε παίρνω μαζί μου τηλέφωνο και tablet σε περίπτωση που χαλάσει ή πέσει - σπάσει το ένα από τα δύο.

    Πάντως όπως έγραψε και ο Γιάννης, το ψιλοχάνομαι, ψάχνω και ρωτώ είναι ένα εκλεκτό "αλατοπίπερο" για κάθε ταξίδι και οδηγεί σε ενδιαφέρουσες καταστάσεις και γνωριμίες, σε μικρές βέβαια δόσεις που δεν αναστατώνουν το πρόγραμμα και δεν προκαλούν άγχος και τρέξιμο!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Με το maps.me έχει κανείς εμπειρία;

    Το χρησιμοποιεί αρκετά ο αδερφός μου, εγω το έβαλα στο κινητό για offline πλοήγηση αλλά δεν επαιξα πολύ γιατί έχω περιορίσει πολύ την πλοήγηση στην Αθήνα όσο μαθαίνω τους δρόμους.

  14. #14
    Μου πρότειναν και κατέβασα το waze στο κινητό μου είπαν πολύ καλά λόγια και για Ελλάδα και για Ευρώπη.
    Δεν το έχω ακόμα χρησιμοποιήσει οπότε η εμπειρία δεν είναι προσωπική.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Το Osmand maps χρησιμοποιώ. Έχω κατεβάσει χάρτες και το έχω συνέχεια offline σε ένα παλιό κινητό. Το δουλεύω κυρίως στο χώμα και για αυτό που κάνω με καλύπτει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια ερώτηση για Aprilia rs50
    από OzimBa στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 22:14
  2. μια ερωτηση για κράνος
    από an8i στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 08:35
  3. μια ερώτηση για bugster
    από theodoremt στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 00:56
  4. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ Cbr 954 Rr 2004.
    από CostasR1 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2006, 17:44
  5. Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά
    από Innersense στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 15:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF