Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 57

Θέμα: Παντελόνι μηχανής χειμερινό

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    άρα , επειδή έχω δει οτι είσαι DIY τύπος (hence και το nickname ) , πήρες μια ιδέα , άμα τυχόν θέλεις να προσθέσεις προστασίες στο SPIDI σου

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Εμενα εχει κανονικα...
    Overpant ειναι πολυ πρακτικο. Αρχικα ειχα παρει ενα της nordcap που κυκλοφορει ακομα αλλα ποιοτικα ηταν αθλιο. Με το spidi βρηκα την υγεια μου.
    Δες και αυτο της Revit:
    https://www.giassaris.gr/endysh/pantelonia/revit-axis

    Το ειχα δει απο κοντα και ηταν υποψηφιο αλλα τελικα προτιμησα το spidi(ηταν πιο ζεστο,αλλα με λιγοτερες προστασιες). Η τιμη πριν χρονια που το κοιτουσα ηταν πολυ χαμηλοτερη. Πιστευω θα σε βολεψει

  3. #33
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Εγώ έχω πάρει ΑΥΤΟ της Nordcap/Nordcode και είμαι πολύ ευχαριστημένος (το έχω ένα χρόνο). Έχει προστασίες στα γόνατα και με έξτρα 8€ έβαλα και στους γοφούς. Είναι αρκετά ελαστικό και έχει και δύο ανοίγματα με φερμουαρ για να μπαίνει αέρας τις ζεστές μέρες. Θέλει λίγο μονο να διαλέξεις το σωστό μέγεθος γιατί εμένα οι προστασίες στα γόνατα κάθονται λίγο χαμηλά και οριακά στο γόνατο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fixedratio_20201105162534_nordcap_jean_evo_blue.jpeg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	40,0 KB 
ID:	440597

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω πάρει ΑΥΤΟ της Nordcap/Nordcode και είμαι πολύ ευχαριστημένος (το έχω ένα χρόνο). Έχει προστασίες στα γόνατα και με έξτρα 8€ έβαλα και στους γοφούς. Είναι αρκετά ελαστικό και έχει και δύο ανοίγματα με φερμουαρ για να μπαίνει αέρας τις ζεστές μέρες. Θέλει λίγο μονο να διαλέξεις το σωστό μέγεθος γιατί εμένα οι προστασίες στα γόνατα κάθονται λίγο χαμηλά και οριακά στο γόνατο.
    Ωραίος, μπορείς να το φορέσεις άνετα χωρίς liner ή ισοθερμικό, έχει δηλαδή στο εσωτερικό το γνωστό συνθετικό διχτάκι ή ακουμπάς κατευθείαν πάνω στο denim;

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Ως προς το θεμα του πώς καθονται οι προστασίες και επειδη δεν εχουμε βγει ολοι από ενα καλούπι καλό ειναι να κοιταζουμε και τα εναλλακτικά νούμερα. Σε παντελόνια και μπουφαν, δερματινα και κορντούρα ή denim κοιταζουμε εταιρίες οπως η Dainese, Revit, Held, Buse κ.α. που σε κάποια μοντελα οπως τις Revit παραπάνω στο post #2 που βγαίνουν σε νούμερα Short/tall πχ της Dainese, τριψήφια της Held κτλ.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Συνηθως στις καλές/επώνυμες μάρκες οι επιγονατιδες ρυθμίζονται στο υψος.

    Πιθανότατα έχει σκρατς από μεσα για να τις βαλεις πιο ψηλα.

    Το ίδιο θέμα έχω κι εγω στο δικό μου, ενώ σαν μεγεθος ειναι ΟΚ είναι πιο μακρυ στα πόδια με αποτέλεσμα και οι επιγονατιδες να ειναι πιο χαμηλά.
    Τις εβαλα ενα κλικ πιο πανω, λιγο καλύτερα αλλά όχι τέλεια γιατι ηταν λίγο ζόρι και δεν ασχολήθηκα πολύ.

  7. #37
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ωραίος, μπορείς να το φορέσεις άνετα χωρίς liner ή ισοθερμικό, έχει δηλαδή στο εσωτερικό το γνωστό συνθετικό διχτάκι ή ακουμπάς κατευθείαν πάνω στο denim;
    Στο εσωτερικό δεν έχει το γνωστό συνθετικό δυχτάκι αλλά το ύφασμα είναι αρκετά ζεστό από μόνο του (4 εποχών το ονομάζει). Βέβαια τώρα το χειμώνα με βαθμούς κάτω από 10 καλό είναι να έχεις και ένα ισοθερμικό από μέσα αν και εγώ οδηγάω scooter οπότε κόβει και λίγο ο άνεμος στα πόδια.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Στο εσωτερικό δεν έχει το γνωστό συνθετικό δυχτάκι αλλά το ύφασμα είναι αρκετά ζεστό από μόνο του (4 εποχών το ονομάζει). Βέβαια τώρα το χειμώνα με βαθμούς κάτω από 10 καλό είναι να έχεις και ένα ισοθερμικό από μέσα αν και εγώ οδηγάω scooter οπότε κόβει και λίγο ο άνεμος στα πόδια.
    Καλύτερα που δεν το έχει φίλε μου, τον χειμώνα φοράς κανονικά ισοθερμικό και όταν ανοίξει ο καιρός χωρίς.

    Το μόνο που αντέχεται χωρίς liner για εμένα είναι το denim, έστω και με προσμίξεις.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το παντελόνι θα φοριέται για μισή με μία ώρα διαδρομή δύο φορές την ημέρα και μετά θα πρέπει να κάθομαι με αυτό.

    Οι δύο φορές την ημέρα όμως θα είναι οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας και με οποιοδήποτε καιρό

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Αν εχεις ήδη παντελόνι μπορείς απλά να αλλάζεις στην τουαλέτα. Μια μολις φτάσεις και μια λιγο πριν φύγεις.
    Πιο πρακτικο και πιο οικονομικο.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αν εχεις ήδη παντελόνι μπορείς απλά να αλλάζεις στην τουαλέτα. Μια μολις φτάσεις και μια λιγο πριν φύγεις.
    Πιο πρακτικο και πιο οικονομικο.
    Το αυτό ή τζινάκι μηχανής ή overpant με προστασίες, αν όντως προστατεύει έστω και υποτυπωδώς και δεν κοροϊδευόμαστε.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής παντελονιού. Για αυτό ψάχνω για ένα παντελόνι που να το φοράω και στον προορισμό μου

  13. #43
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.047
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Εμενα εχει κανονικα...
    Overpant ειναι πολυ πρακτικο. Αρχικα ειχα παρει ενα της nordcap που κυκλοφορει ακομα αλλα ποιοτικα ηταν αθλιο. Με το spidi βρηκα την υγεια μου.
    Δες και αυτο της Revit:
    https://www.giassaris.gr/endysh/pantelonia/revit-axis

    Το ειχα δει απο κοντα και ηταν υποψηφιο αλλα τελικα προτιμησα το spidi(ηταν πιο ζεστο,αλλα με λιγοτερες προστασιες). Η τιμη πριν χρονια που το κοιτουσα ηταν πολυ χαμηλοτερη. Πιστευω θα σε βολεψει
    Εγώ πάντως παρήγγειλα αυτό, ευχαριστώ σας σύντροχοι για την βοήθεια.
    The mountain is you

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως παρήγγειλα αυτό, ευχαριστώ σας σύντροχοι για την βοήθεια.
    Αυτό μπαίνει πάνω από το παντελόνι που φοράς και βγαίνει εύκολα ή είναι κανονικό παντελόνι;

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Μετά την τελευταία πτώση με low-side (link) έχω να προτείνω με πολλά thumbs up το Denim Copper Denim της Alpinestars. Το μόνο μείον για μένα ήταν το fit αλλά παρότι ήταν χαλαρό και φαρδύ προστάτευσε μια χαρά γόνατα και γενικά όλη την περιοχή κάτω από τη μέση. Το σκίσιμο όπως γράφω έχει να κάνει με το ότι είχα κλειδια στην τσέπη. Είναι αρκετά χοντρό για χειμώνα αλλά σίγουρα θέλει ισοθερμικό για θερμοκρασίες κάτω από 10. To είχα από Νοέμβρη του 18 και έχει φορεθεί αρκετά.

    Το αντικατέστησα με αυτό εδώ Το οποίο ναι μεν έχει καλύτερες προστασίες σε γόνατα και γοφούς (level2) αλλά το ύφασμα δεν είναι τόσο advanced όσο του νεότερου μοντέλου της Alpinestars (Copper Pro Tech). Παρόλα αυτά είχε καλύτερη εφαρμογή οπότε το προτίμησα.

    Ελπίζω να μην δοκιμαστεί όπως το παλαιότερο

    https://racered.eu/products/copia-de-clypse
    Τελευταία τροποποίηση από macdeath_s; 18/01/2023 στις 16:23. Αιτία: link

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παντελόνι μηχανής
    από takisdemi στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2017, 19:14
  2. πως φοραμε ενα παντελονι μηχανης...?
    από McTalas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2015, 22:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF