Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Παντελόνι μηχανής χειμερινό

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263

    Παντελόνι μηχανής χειμερινό

    Έχετε να προτείνετε κάποιο παντελόνι σε καλή τιμή που όμως σίγουρα να σε κρατάει ζεστό, να μπορείς να το φοράς όλη μέρα αν χρειαστεί ( αν έχει και προστασίες ακόμη καλύτερα!)

  2. #2
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    Αυτό θα ήθελα και εγώ... κατά προτίμηση revit για να κουμπώνει με το μπουφάν μου...
    π.χ. κάτι τέτοιο:
    https://www.fc-moto.de/en/Revit-Trou...BoCh9AQAvD_BwE

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Υπάρχουν πάμπολλα αξιοπρεπή παντελόνια στην αγορά,Ελληνική και ξένη.Με τις προστασίες τους και τις επενδύσεις.
    Ανάλογα με το βαλάντιό σου διαλέγεις και παίρνεις,θα σε βολέψουν όλα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Ρίξε μια ματιά στο Nordcode Senegal:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=161453&page=3

    Φτηνό και καλό, ζεστό - το φοράω ακόμη με καλοκαιρινά ισοθερμικά γιατί, ευτυχώς, δεν έχει κάνει βαρύ χειμώνα.

    Αδιάβροχο και με αεραγωγούς για πιο ανοιξιάτικες καταστάσεις.

    Για καθημερινό πάντως δεν ξέρω, έχει ιμάντες ρύθμισης ακριβείας στη μέση αλλά ίσως είναι κάπως βαρύ.

    Σίγουρα όμως προσφέρει προστασία με χοντρή κορντούρα και προστασίες σε γόνατα και γοφούς.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Εγώ πήρα το Dainese New Drake Air στα €170 με την προοπτική να το φοράω άνοιξη-ως φθινόπωρο με τον συμβιβασμό (στο μυαλό μου τουλάχιστον ) να σκάω λίγο το καλοκαίρι και ας σώσουν όσο γίνεται την κατάσταση οι αεραγωγοί στα γόνατα. Έλα μου όμως που το υποτίμησα και εν τέλει είναι χειμερινό. Σε βραδινή βόλτα στους 10-12 βαθμούς τον Οκτώβρη στην οποία κατά σημεία έπιασα ταχύτητες 110-120 χλμ/ώρα μπορώ να πω ότι ζεσταινόμουν και λίγο. Το παρακάτω το λέω με επιφύλαξη καθώς δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα, αλλά θεωρώ ότι σε θερμοκρασίες 5-10 βαθμούς σε καλύπτει το συγκεκριμένο. Αν χρησιμοποιείς το μηχανάκι και σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες με ένα ισοθερμικό από κάτω πάλι θα είσαι καλυμμένος. Κλείνοντας, να σημειώσω ότι δεν είναι αδιάβροχο, οπότε αν κυκλοφορείς σε μέρες με βροχή/νερό δεν σου κάνει.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 10/01/2023 στις 17:41.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Είχα πάρει ένα τζιν από λουη που έχει το κλασσικό τζιν λουκ, σαν αυτά που φοράμε καθε μέρα χωρις να παραπέμπει καθολου σε μοτοσυκλέτα ενώ έχει κανονικά τις προστασίες. Τουλάχιστον στα γόνατα, γιατί στους γοφους είναι έξτρα (υπάρχουν μονο οι τσεπες).

    Αν λέγοντας για όλη μέρα εννοείς να το φοράς σαν κανονικο παντελόνι μάλλον κάτι τέτοιο θες.

    Για καλοκαίρι δεν ενδεικνεται, τις λιγες φορές που το φόρεσα έσκασα κυριολεκτικά εκτός μηχανής.
    Προσφατα όμως που το φόρεσα σε βολτα στο πήλιο, περνώντας έξω από το χιονοδρομικό με θερμοκρασίες κοντά στους 5 βαθμούς δεν ένοιωσα καθόλου κρυο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Αδιάβροχα έχω να για να τα φορέσω από πάνω. Βέβαια αν είναι και αδιάβροχο ακόμη καλύτερα.
    Θα προτιμούσα όμως κάποιο που να μπορείς να περάσεις και ζώνη

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Είχα πάρει ένα τζιν από λουη που έχει το κλασσικό τζιν λουκ, σαν αυτά που φοράμε καθε μέρα χωρις να παραπέμπει καθολου σε μοτοσυκλέτα ενώ έχει κανονικά τις προστασίες. Τουλάχιστον στα γόνατα, γιατί στους γοφους είναι έξτρα (υπάρχουν μονο οι τσεπες).

    Αν λέγοντας για όλη μέρα εννοείς να το φοράς σαν κανονικο παντελόνι μάλλον κάτι τέτοιο θες.

    Για καλοκαίρι δεν ενδεικνεται, τις λιγες φορές που το φόρεσα έσκασα κυριολεκτικά εκτός μηχανής.
    Προσφατα όμως που το φόρεσα σε βολτα στο πήλιο, περνώντας έξω από το χιονοδρομικό με θερμοκρασίες κοντά στους 5 βαθμούς δεν ένοιωσα καθόλου κρυο.
    Το μόνο παντελόνι μηχανής που φοριέται αξιοπρεπώς χωρίς liner ή ισοθερμικό είναι το ανάλογο τζιν. Έχω κι εγώ ένα με επένδυση από κέβλαρ και είναι εξαιρετικό για αυτό που σχεδιάστηκε. Αν ο φίλος εννοεί το "όλη μέρα" που έγραψε πάντως, θα έλεγα καλύτερα να επενδύσει σε κλασικό χειμερινό που θα φορά με ισοθερμικό για περισσότερη ασφάλεια και θαλπωρή

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Αδιάβροχα έχω να για να τα φορέσω από πάνω. Βέβαια αν είναι και αδιάβροχο ακόμη καλύτερα.
    Θα προτιμούσα όμως κάποιο που να μπορείς να περάσεις και ζώνη
    Εννοείς ζώνη μέσης μοτοσικλέτας;

    Αν εννοείς κανονική παντελονιού, σε αυτό που προτείνω δε χρειάζεται, με τους ελαστικούς ιμάντες μπορείς να ρυθμίσεις την εφαρμογή ακόμα και αριστέρα δεξιά - καλύτερα από ζώνη δηλαδή.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το "όλη μέρα" δεν το αντιλήφθηκα σαν "είμαι όλη μέρα επάνω στη μηχανη" αλλά "κάνω μεν αρκετά χλμ αλλά περνάω πολύ χρόνο και εκτός μηχανής".

    Το παντελόνι το επέλεξα με τη δεύτερη έννοια, ηθελα οταν το φοράω να μη μοιάζω με το ρομποκοπ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το "όλη μέρα" δεν το αντιλήφθηκα σαν "είμαι όλη μέρα επάνω στη μηχανη" αλλά "κάνω μεν αρκετά χλμ αλλά περνάω πολύ χρόνο και εκτός μηχανής".

    Το παντελόνι το επέλεξα με τη δεύτερη έννοια, ηθελα οταν το φοράω να μη μοιάζω με το ρομποκοπ.
    Συμφωνούμε, πρέπει να κρίνει ο φίλος τι του ταιριάζει περισσότερο για την ακριβή χρήση που το θέλει ώστε να κάνει την καλύτερη επιλογή

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ριξε μια ματια και στο Tucano Urbano Panta Fast. Στην ουσια ειναι μια κουβερτα σκουτερ που τη φορας σαν παντελονι.

    https://youtu.be/Xo6zlVxDegU?t=33

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ριξε μια ματια και στο Tucano Urbano Panta Fast.

    https://youtu.be/Xo6zlVxDegU?t=33
    Overpant, άλλη μία εναλλακτική αναλόγως του τι φοράς ή δεν φοράς από κάτω

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    overpants , έχω το Spidi Superstorm , το οποίο εκτός απο αδιάβροχο (δοκιμασμένο) , έχει και θερμική επένδυση.

    Σε γυμνό μηχανάκι, 3 βαθμούς έξω και δε με απασχόλησε το θέμα ζέστη στα πόδια (εκτός φυσικά απο τα υποδήματα).

    Το παίρνω και για σκι πλέον

  15. #15
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    overpants , έχω το Spidi Superstorm , το οποίο εκτός απο αδιάβροχο (δοκιμασμένο) , έχει και θερμική επένδυση.

    Σε γυμνό μηχανάκι, 3 βαθμούς έξω και δε με απασχόλησε το θέμα ζέστη στα πόδια (εκτός φυσικά απο τα υποδήματα).

    Το παίρνω και για σκι πλέον
    Είναι βολικό?
    Φοριέται εύκολα/γρήγορα?
    Αποθηκεύεται σε μικρό χώρο?
    Τί νουμερο το πήρες?
    The mountain is you

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παντελόνι μηχανής
    από takisdemi στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2017, 19:14
  2. πως φοραμε ενα παντελονι μηχανης...?
    από McTalas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2015, 22:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF