Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Shoei Xr-1000.....εντυπωσεις...παρακαλω

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arisp
    τι προτείνετε για τώρα? το έχω παρει ένα εξαμηνο πριν
    Δές εδώ στο site του Τζωρτζόπουλου για τα pinlocks.

    Με 25 ευρώ αγοράζεις ένα και το τοποθετείς στις θέσεις που έχει η ζελατίνα σου ή σε περίπτωση που δέν έχει, μπορούν να σου βάλουν με 30 ευρώ όλο το κιτ της pinlock.

    Βάλε το, αξίζει!


  2. #17
    My life on two wheels :) Το avatar του/της elli_summers
    Εγγραφή
    24/07/2005
    Μηνύματα
    33
    δηλαδη αν καταλαβα καλα εγω που παω μεχρι 180....πανω κατω....ειμαι μια χαρουλα με το XR???ειμαι και εγω στη φαση του ψαξε ψαξε και ειμαι μεταξυ του shoei XR1000 και του X-lite 801 nolan νομιζω τελευταια στιγμη μου φαινεται θα αποφασισω.Αν εχετε εμπειρια...σχολιαστε.το αλλο θεμα μου ειναι να το παρω με γραφικα η μονοχρωμο και μαλλον τεινω προς το μαυρο καταμαυρο και να φτιαξω εγω οτι γραφικα θελω...ξερετε κανεναν να ασχολειται??

  3. #18
    katoxos XR-1000 kai egw


    τις καλύτερες εντυπώσεις...

    με γυμνό μηχανάκι μια χαρά αθόρυβο...

    350 χιλιόμετρα σερί δίχως τον παραμικρό πονοκέφαλο...

    πολύ σταθερό στον αέρα ένεκα αεροτομής!

    καλή ψύξη απο τους αεραγωγούς!

    πολύ ελαφριά αίσθηση (καμμία απολύτος σχέση και σύγκριση με x-lite 801)




    ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ


    πάρτο στο σωστό μέγεθος!


    πήγαινε αν είναι δυνατόν με άλλο όχημα σε κατάστημα για να δοκιμάσεις το κράνος, ώστε να μην φοράς το υπάρχον πρίν απο λίγο, και συγκρίνεις αίσθηση

    προσπάθησε να είσαι αντικειμενικος δηλαδή!

    φόρα το κράνος, ηρέμησε, και προσπάθησε να νοιώσεις αν εφαρμόζει ικανοποιητικά σφιχτά στην στεφάνη του κεφαλιού σου!

    στο δαχτυλίδι δηλαδή του κεφαλιού που περνάει απο το ύψος του μέτωπου.

    σε οιοδήποτε άλλο σημείο σε παραστενέυει, μη σε απασχολήσει σε 2 εβομάδες καθημερινής χρήσης τα μαξιλαράκια θα έχουν πάρει το σχήμα του κεφαλιού σου!

    για να μην ακουμπά δηλαδή στα πολλά χιλιόμετρα η μύτη σου στη ζελατίνα και τα χείλη σου στο γύσο φρόντισε να εχεις πάρει σωστό νούμερο, και ας νοιώθεις κάπως ασφυκτικά αρχικά!


    σφίξε το κράνος με το double D (διπλό δαχτυλίδι-αγωνιστικό κούμπωμα)

    και διατηρώντας το κεφάλι σταθερό προσπάθησε να περιστρέψεις το κράνος γύρω απο τον εγκάρσιο άξονα του κεφαλιού σου!

    πρέπει να νοιώσεις τα μάγουλα σου να στρεβλώνονται, και το μέτωπο σου να παραμένει εφαρμωσμένο στο αφρώδες υλικό!

    ΄με σφιγμένο κράνος τώρα προσπάθησε να το βγάλεις πιάνοντας το απο το σαγόνι (το κάτω μέρος του γύσου) και σπρώχνοντας το προς την μύτη σου (προς τα πάνω)


    επίσης καλό σημάδι είναι όταν νοιώθεις πώς κλείνοντας το στόμα σου ενώ φοράς το κράνος δαγκώνεις τα μάγουλα σου

    όταν δε μπορείς να μασήσεις τσίχλα ενώ φοράς το κράνος

    και όταν για να το βγάλεις απο το κεφάλι σε διευκολύνει να ανοίγεις την κάτω γνάθο και παράλληλα νοιώθεις να ξεκολλάει το δέρμα του μετωπου σου !



    αυτά!!!


    καλή επιλογή!




  4. #19
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Για την επιλογή μεγέθους μπορεί να βοηθήσει και ο πωλητής πολλές φορές.
    Έγώ πήγα στα mac στη Βουλιαγμένης όπου το παληκξάτι που με εξυπηρέτησε ήξερε καλά τη δουλειά του και με τη μία μου βρήκε το νούμερό μου. Με καθησύχασε στα παράπονά μου για πιέσεις στα μάγουλα και στο κεφάλι και αποδείχτηκε 100% σωστός...

    Το έχω κοντά 1 χρόνο και δεν έχω κανένα παράπονο.

    Μόνο που με ενοχλεί η αντιαθμπωτική όταν σκύβω..... και την είχα καταργήσει μέχρι πρότεινως που πλάκωσαν τα πολλά κρύα..
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  5. #20
    My life on two wheels :) Το avatar του/της elli_summers
    Εγγραφή
    24/07/2005
    Μηνύματα
    33
    πωπω ρε παιδια τι λεπτομερεια ειναι αυτη???να στε καλα.το μεγεθος το ξερω καθως ειχα παει κι εγω στα mac στη βουλιαγμενης και το παληκαρι μου μετρησε το κεφαλακι μου και μ επεισε οτι ειμαι XS.τα χω δοκιμασει και τα δυο που αναφερω απλα νομιζω οτι το Nolan ειναι πιο ελαφρυ ...να μου πεις σιγα τα γραμμαρια...αλλα ξερω γω....
    απ οτι φαινεται το shoei πρεπει να ειναι η καλυτερη επιλογη!!!
    παρολαυτα ειμαι αναποφασιστη ως συνηθως!!!
    ευχαριστω πολυ παντως για την αναλυση!!!

  6. #21
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    τα NOLAN τα είχα απορίψει όταν έψαχνα για κράνος καθαρά από προσωπική άποψη....

    Αν σου κάθεται καλύτερα το NOLAN στο κεφάλι, μη το συζητάς καθόλου...
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  7. #22
    My life on two wheels :) Το avatar του/της elli_summers
    Εγγραφή
    24/07/2005
    Μηνύματα
    33
    ασχετο αλλα για τα Shark τι γνωμη εχετε???ετσι για να μπω σε τριλλημα!!!τωρα εχω να επιλεξω απο .... shoei XR1000 .....x lite 801 ........shark rsr2 i rsx....πωωω ταλαιπωρια....

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
    ασχετο αλλα για τα Shark τι γνωμη εχετε???ετσι για να μπω σε τριλλημα!!!τωρα εχω να επιλεξω απο .... shoei XR1000 .....x lite 801 ........shark rsr2 i rsx....πωωω ταλαιπωρια....
    Όλα τα κράνη που ανέφερες είναι πολύ καλά. Η προσωπική μου άποψη όμως πάει με τα χίλια στο Shoei. Βέβαια η γνώμη μου δεν μετράει όσο των άλλων γιατί σ'εμένα μεσολαβεί κι ένας έρωτας με το XR-1000...


  9. #24
    GA GA GAMOVA Το avatar του/της NAKANO-1100
    Εγγραφή
    08/12/2004
    Μηνύματα
    28

    Thumbs down ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΚΡΑΝΗ ΙΠΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΗ...

    ΤΑ SHOEI ΚΑΙ ΤΑ ΙΠΠΟΛΙΠΠΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ SHOEI ΙΠΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΗ ΤΑ Ζ-ΟΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΙΠΠΟΛΙΠΠΑ



    ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝ ΚΙ ΕΧΩ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	045f4011.jpg 
Προβολές:	569 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	33298
    KAWA IS THE BEST FUCK THE REST

  10. #25
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430

    Re: ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΚΡΑΝΗ ΙΠΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΗ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από NAKANO-1100
    ΤΑ SHOEI ΚΑΙ ΤΑ ΙΠΠΟΛΙΠΠΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ SHOEI ΙΠΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΗ ΤΑ Ζ-ΟΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΙΠΠΟΛΙΠΠΑ



    ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝ ΚΙ ΕΧΩ

    σαφεστατος....
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  11. #26
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    To exw grapsei pali sto idio thread gia to XR-1000, symplhrwnw rwtontas..:

    "....To monadiko pragma pou mou exei symbei twra teleytaia (kai tha to ektimousa an epairna gnwmes apo tous idiokthtes aytoy toy kranous) einai oti dyo poly kryes bradyes (~0 ba8mous), h antithambwtikh zelatina exase thn apolyth epafh ths me thn ekswterikh zelatina kai h teleytaia arxise na 8olwnei.

    Me to pin locks to ftiaxnw, alla oxi monima, se kryo mou to ksanakanei..."

    Phga loipon shmera sto Tzortzopoulo, rwthsa an kalyptetai apo thn eggyshsh (giati eimai psilosigouros oti einai elatwmatiko kati sth zelatina. Exw to kranos 8 mhnes kai to prosexw san ta matia moy, enw me ta pin locks eksantlhsa ka8e pi8anh 8esh) kai mou eipe oti h anti8ambwtikh den kalyptetai. Epishs mou eipe oti den toy exei ksanaanaferei kaneis ayto to provlhma (to opoio den exw logo na mhn to pistepsw).

    Einai logiko re gamwto? An exei kanei malakia h SHOEI, prepei na skasw 30 eyrw gia na agorasw kainoyria anti8ampwtikh? Na epimeinw mpas kai ginei tipota me thn eggyhsh? Idees?? Thanks

  12. #27
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871

    οπα!!!349 εβρα μονο!!!

    http://www.motorgoedkoop.nl/

    σε στεναχώρησα?

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kxIII
    Εγγραφή
    27/11/2005
    Μηνύματα
    119
    Έχω το Diabolic ΙΙ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι -δεν σου "κάθεται" καλά το XR οπότε κοιτάω άλλο- πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή.
    Καλή η μηχανή, το κράνος καλύτερο...

  14. #29
    ΠΑΙΔΙΑ ΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ 1 XR1000.
    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ( ΑΚΟΜΗ )
    ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΕΡΑΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΠΤΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ. ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ??
    ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΤ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ??

  15. #30
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Δεν έχω το ίδιο κράνος με σένα.
    Πάντως άποψή μου είναι ότι είτε δεν κλείνεις σωστά τη ζελατίνα (σε βαράει ο αέρας μόνο στα μάτια; ), είτε έχεις πάρει μεγαλύτερο νούμερο (αν σε χτυπάει συνολικά ο αέρας).
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Xr-1000 (black)
    από PPPPPAV στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:45
  2. SHOEI XR-1000 Diabolic II
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF