Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Εξαγωγη μπροστινης ανάρτησης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59

    Εξαγωγη μπροστινης ανάρτησης

    Καλησπέρα σε όλους,

    πρέπει να αλλάξω τσιμούχα σε μια μπουκάλα και το πρόβλημα είναι πως θα ανυψώσω-στερεώσω την μότο ώστε να μπορέσω να την βγάλω από αυτήν.
    Παλιότερα που το είχα ξανακάνει είχα έναν χώρο με παλάγκο και η δουλειά έγινε με ευκολία, τώρα όμως αυτό το παλάγκο δεν υπάρχει.
    Έχει κανείς κάποια ιδέα πως να ανυψωθεί και να στερεωθεί η μότο ωστε να μπορεί να βγει με ασφάλεια η μπουκάλα;

    η μότο είναι ένα Hornet 600 2004 (το αναφέρω γτ οι λαιμοί της εξάτμισης περνουν ακριβώς κάτω από το καρτερ όμως το μπλοκ του κινητηρα έχει κάτι αυτάκια-βασεις που ίσως βοηθησουν στην στήριξη)

  2. #2
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Γρύλος υπάρχει; Σταντ πίσω τροχού υπάρχει; Αν ναι με αυτά τα δυο και ένα κομμάτι ξύλο κάτω από τον κινητήρα (να ακουμπάει στα σημεία που είναι αυτές οι εξοχές του κινητήρα) έχεις εξαιρετική στήριξη.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Αυτός στήριξε 1000αρι σε σκάλα. Δες το.
    https://youtu.be/nSxC3ysZYwU

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αν η μοτοσυκλέτα έχει κλειστό πλαίσιο [edit: τώρα πρόσεξα το μοντέλο, οπότε όχι], ο πιο εύκολος (όχι ο πιο σίγουρος) τρόπος που έχω σκεφτεί είναι με τοποθέτηση δύο τρίποδων , ένα κάτω από κάθε σωλήνα. Αν έχεις και τα σταντ, γρύλο, και ξύλο που ανέφερε ο STF τόσο το καλύτερο, αλλά γίνεται και χωρίς. Ιδανικά προσθέτεις βάρος πίσω για επιπλέον ασφάλεια, αλλά με την αφαίρεση τροχού/καλαμιών το κέντρο βάρους μετατοπίζεται ούτως ή άλλως αρκετά.

    Για το πώς θα τα επανατοποθετήσεις όλα ακριβώς στο σωστό σημείο ανοίγεις άλλο θέμα
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 18/01/2023 στις 00:19.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Με γρύλο αυτοκινήτου, δλδ για αλλαγή ελαστικών αυτοκινήτου μπορείς να το σηκώσεις, ίσως καλητερα αν βρεις 2 γρυλους.
    με λίγη προσοχή στο που θα τον στηρίξεις μην βρεθείς με σπασμένο Κάρτερ, ιδανικά σε μέταλλο του πλαισίου και όχι του μοτέρ. Βέβαια μετά θα έχεις ασταθεία οπότε απλά στήριξε το πάνω σε 1-2 παλιά λάστιχα αυτοκινήτου η κάτι μαλακό,. Δλδ γέμισε το κενό από κάτω ώστε ακόμα και αν φύγουν οι γρύλοι να μην πέσει κάτω.

    με προσοχή στο που θα πατάει, σωλήνες εξάτμισης ίσως στραβοσουν, η σπάσουν μουζονια μπροστά,..αν στηριχτεί μόνο εκεί η αν πέσει,βρει κάπου απότομα κατά την διαδικασία,

    Σε ελαφρύτερα μοτό έχω χρησιμοποιείσει από πλαστικό καφάσι (για παπί) κομμένο κορμο-κουτσουρο δέντρου, λάστιχα,τούβλα η ότι άλλο ανάλογα το βάρος,την εργασία,την αξία τις μοτό,.

    Κεντρικό Σταντ δεν έχει το cbf?

    Στην ανάγκη ξάπλωσε το κάτω, πάνω σε ένα στρώμα η στρώσεις από κουβέρτες, ότι ειναι κάτω δεν πέφτει, ίσως δυσκολευτείς λίγο στο βγάλε βάλε του μπροστινού αλλά θα γλιτώσεις χρόνο από την στήριξη και ανηψωση του. (Αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα τρέξει κάποιο υγρό)
    Τελευταία τροποποίηση από kostaskk; 18/01/2023 στις 00:21.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    192
    Οταν χρειάστηκε να κάνω το ίδιο στη δική μου την έβαλα στο Σταντ του πίσω τροχού, την σήκωσα με γρύλο και την εδεσα με τριχιά από το τιμόνι σε έναν γάντζο που είχα βιδωσει στο ταβάνι του γκαράζ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Τρία μη συνευθειακά σημεία ορίζουν ένα επίπεδο.

    Ενα σημείο το πίσω λάστιχο εκεί που αγγίζει το έδαφος, δεύτερο σημείο το πλαινό στάντ και τρίτο σημείο ένας γρύλος που θα βάλεις μεταξύ εδάφους και σωλήνων εξάτμισης όσο πιο μπροστά και δεξιά όπως κάθεσαι, γίνεται. Αν ανησυχείς μην τυχόν γραντζουνίσεις τους σωλήνες, βάλε ένα σανίδι ανάμεσα, σαμπρέλα ή όποιο άλλο υλικό θα μεσολαβήσει να κάνει εξομάλυνση των δυνάμεων.

    Και βουαλά, μπροστά τροχός στον αέρα, εύκολα, γρήγορα, με ασφάλεια και το κυριότερο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	u2.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	66,7 KB 
ID:	440727
    χωρίς να παίρνουμε βαρειά για να χτυπήσουμε ένα κουνούπι.

    Να έχεις χαλαρώσει τις βίδες κάτω τιμονόπλακας, φρένων, άξονα τροχού, πριν σηκώσεις την μοτό στον αέρα. Ετσι θα μπορείς να ασκήσεις δύναμη για να τις χαλαρώσεις, χωρίς να ανησυχείς μην ρίξεις την μοτό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Εγω ειχα αγορασει στο παρελθον αυτο το σετ κ τελειωσα απο αλχημειες.
    Στην τελικη παρτο με ενα φιλο κ κανετε δουλειες σωστα χωρις φοβο.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    ....αλλα αφου θα κανεις τη δουλειά ,δεν αλλαζεις καπακι και τις 2 ?

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59
    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας παιδιά !
    @STF @telegonos κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου αλλά πάλι δεν ήμουν σίγουρος ότι θα στηριχτεί αρκετά σταθερά
    @STF πίσω σταντ δεν έχει η μότο
    @DoctoR_k6 αυτό είναι σίγουρα πολύ ωραίο αλλά τόσο κάνει και ένα παλάγκο που θα το προτιμούσα
    @ Lakisss φανταστική ιδέα αυτό με την σκάλα (με μια μεγαλύτερη βέβαια)
    @ kostaskk έτσι ψαχνόμουν και εγώ να το κάνω (αυτό με το ξάπλωμα που λες στο τέλος δεν μου φαινεται καθόλου καλή ιδέα)
    @geioann δεν υπάρχει πίσω σταντ
    @Lioulios θα δω....αναλόγως την διάθεση. Πάντως γενικά είμαι της άποψης "ομάδα που κερδίζει, δεν την πειράζεις"

    όπως και να έχει παιδιά η λυση βρέθηκε, ένας φίλος έχει χώρο με παλάγκο και θα γίνει εκεί η δουλειά

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makman94 Προβολή μηνύματος
    @Lioulios θα δω....αναλόγως την διάθεση. Πάντως γενικά είμαι της άποψης "ομάδα που κερδίζει, δεν την πειράζεις"
    Καλυτερα να ειναι και οι δυο φρεσκιες να μην ξαναασχοληθεις. Αφου θα μπεις που θα μπεις στη διαδικασία δεν θα σου παρει τοσο παραπανω χρονο να τις κανεις και τις δυο.

Παρόμοια θέματα

  1. Νεο σχεδιο μπροστινής ανάρτησης
    από Δεινόσαυρος στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2016, 18:35
  2. Επισκευή μπροστινής ανάρτησης CB600 hornet 08
    από borbos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2016, 21:30
  3. Service μπροστινής ανάρτησης
    από LatanG στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2009, 02:00
  4. Προφόρτιση μπροστινής ανάρτησης
    από schumacher_ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 20:04
  5. Περί μπροστινής Ανάρτησης...
    από dio650gs στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 12:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF