Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Yamaha Dragstar 650 γνώμες?

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    1.363.000 δρχ με την τότε ισοτιμία
    Χωρίς να λάβουμε υπόψη τον πληθωρισμό

  2. #47
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παιδιά σορυ αλλά δεν καταλαβαίνω πως κρίνετε τις τιμές. Δεν έχω κάποιο yamaha ούτε έχω κάποιο καημό με το συγκεκριμένο, οδήγησα
    μερικές μέρες το μοντέλο με τον φαρδύ τροχό εμπρός πριν χρόνια.

    Η απορία μου δεν έχει τόσο σχέση με τον φίλο που ρωτά γιατί όπως φαίνεται δεν είναι σίγουρος όσον αφορά τι θέλει.

    Πως θεωρείτε ότι διαμορφώνεται η τιμή ενός μοντέλου;
    Δεν θα πρέπει να δει κάποιος πόσο κοστίζει σήμερα ένα αντίστοιχο;
    Δεν θα πρέπει να υπολογίσει την κατάσταση που βρίσκεται;

    Πόσο έχει σήμερα μια μοτοσυκλέτα με αντίστοιχη ποιότητα κατασκευής και χαρακτηριστικά;
    Δηλαδή, αυτός που θέλει μια μοτό με V2, με αυτό το ύφος - ποιότητα κατασκευής κ.λπ. πόσα θα πρέπει να υπολογίζει
    με βάση τις τιμές που διατίθενται;

    Δεν θα πρέπει να έχουμε μια σταθερά για να κρίνουμε;

    Όταν θα έχουμε την σταθερά δεν θα πρέπει να δούμε τι παραπάνω προσφέρει αρχικά ώστε να κάνουμε μια πρώτη εκτίμηση;
    Μετά έχοντας την πρώτη εκτίμηση δεν θα πρέπει να δούμε την κατάσταση της μεταχειρισμένης αναλυτικά έτσι ώστε
    να υπολογίσουμε την διαφορά από το να ήταν και αυτή σε καινούρια κατάσταση;

    Αν θέλετε, να παραθέσουμε στοιχεία και να εκτιμήσουμε με κάποια ρεαλιστική βάση μια τιμή γιατί το να λέμε "α όχι είναι ακριβή"
    χωρίς να το δικαιολογούμε με λογική το μόνο που κάνουμε είναι να μπερδεύουμε τον ενδιαφερόμενο.
    Ειδικά στην περίπτωση του white wolf που φαίνεται ότι δεν έχει την εμπειρία να δει το σύνολο των προδιαγραφών του
    πιστεύω ότι τον παραπληροφορούμε και του διαμορφώνουμε ουτοπικά κριτήρια.

    Αναφέρομαι σε μοτοσυκλέτες παραγωγής, όχι συλλεκτικές, που ο ενδιαφερόμενος θέλει για να έχει σε κίνηση, συντήρηση κ.λπ.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 21/01/2023 στις 08:56.

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Για τις ίδιες μηχανές πριν 1 χρόνο οι τιμές ήταν μο στις 3000 ευρώ
    Μιλάμε για μηχανές 25 ετών όχι συλλεκτικές για να ανεβαίνει η αξία τους και τρομερά αντιεμπορικες ως προς την μεταπώληση, το ότι έχουμε αύξηση στον κατάλογο των καινούριων αύξηση του πληθωρισμού κτλ δεν σημαίνει ότι θα πληρώσουμε καπελο στα 25 ετιας, ο κάθε πωλητής μπορεί να ζητά ότι θέλει και προφανώς και δεν θα τα πάρει από έναν άνθρωπο που γνωρίζει την αγορά της μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας. Εγώ ο μόνος λόγος που ανέφερα τιμή είναι για να προφύλαξω ένα νέο άνθρωπο ο οποίος προφανώς και δεν εχει περίσσευμα για να διαθέσει υπέρογκο πόσο για να ικανοποιήσει τον πόθο του

  4. #49
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Πολύ λογικά το σκέφτεσαι αλλά δεν δίνεις λύση.
    Τι θα του πρότεινες για να καλύψει τις επιλογές του;

    Οι τιμές ήταν λίγο χαμηλότερες γενικά πριν τον πόλεμο. Η λογική όμως που στηρίζεσαι και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον ίδιο
    έτσι ώστε να βγάλει τα συμπεράσματα του;

    Είναι αντιεμπορικές για ποιόν; εγώ βλέπω πολλούς να θέλουν την συγκεκριμένη και για πιο λόγο συζητάμε την μεταπώληση
    μιας μοτό από κάποιον που δεν την έχει ακόμα και δεν γνωρίζει αν θέλει να την πουλήσει;

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Αντιεμπορικη είναι για το μεγαλυτερο ποσοστό των υποψήφιων αγοραστών μεταχειρισμένης μοτό, αντιεμπορικη είναι όταν θα την πας για ανταλλαγή σε έναν έμπορο οπου 99/100 θα σου πουν ότι δεν την θέλουν, αντιεμπορικη είναι μια μηχανή όταν υπάρχει τρία χρόνια σε site μεταχειρισμένων και δεν έχει πουληθεί ακόμα
    Προσωπικά επειδή έχω ασχοληθεί πάνω από 10 χρόνια με το συγκεκριμένο τύπο μοτοσυκλέτας αυτά έχω διαπιστώσει για την αγορά της Ελλάδας. Πόσα rebel 500 καινούρια έχεις δει να κυκλοφορούν στην Ελλάδα που είναι η μόνη μπορεί να προσομοιαστει σαν τσοπεροειδες?
    Για αυτό καταλήγω στο φίλο ότι προτείνει 2500 ευρώ και πολλά είναι για μια μηχανή που είχε κόστος κτήσης 1.800.000 δραχμές το 1998

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Στο car υπάρχει αγγελία με dragstar από το 2019 που φυσικά ανανεώνεται την ίδια χρονιά που πούλησα την δική μου και είναι πραγματική διότι αυτός που πήρε την δική μου είχε πάει να την δει και αυτή πριν καταλήξει.

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    κοίτα ωραίες είναι, αλλα μήπως για τη τιμή τους δεν εχουν καλη ιπποδύναμη? Επίσης ανταλλακτικά βρισκεις για αυτες?
    Ανταλλακτικά βρίσκεις μια που έχουν κανονική αντιπροσωπεία εδώ και χρόνια.

    Επίσης λόγω ινδικής καταγωγής και των πωλήσεων που κάνουν εκεί ανταλλακτικά θα βρίσκεις για μια ζωή.
    Αν δεις το μέγεθος της Ινδικής αγοράς και πόσο κρατάνε κάποια οχήματα τους θα καταλάβεις γιατί.

    Η ιπποδύναμη πάει με το στυλ και τα χαρακτηριστικά που έχουν επιλέξει να δώσουν. Και είναι μια χαρά για νορμάλ χρήση από νορμάλ ανθρώπους

  8. #53
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Επειδή τις παρακολουθώ και εγώ χρόνια τις συγκεκριμένες πριν μήνες είχε 2 (όχι τις χοντρές classic) στα 2.500.
    Σήμερα δεν υπάρχουν,έχει μόνο αυτές με 4-4.5Κ.Δυστυχώς υπάρχουν λίγες στην αγορά,ακόμα και στην Βουλγαρία έχει αρκετές XV 950-1300κε από τα καινούργια.
    4-5 χιλιάρικα για αντιεμπορικό όχημα,με σχεδόν καμία συλλεκτική αξία,αερόψυκτο με...ταμπούρο πίσω.Τι πληρώνεις δηλαδή.
    Αν ήταν η κάψα μου θα τα έδινα.
    Σε άλλα νέα υπάρχει Shadow 750 με 300 χλμ,μοντέλο '15 νομίζω,Injection ,abs με 10 χιλιάρικα.
    Αυτό μάλιστα.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    4000 χιλιάρικα είναι 4 εκατομμύρια ρε συ
    Στην εποχή μας, είναι πραγματικα!

    Αλλα δεν κολώνω. Με θυσίες και εργασία θα βγουνε!

  10. #55
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Ασχέτως τι κοστίζει και πόσο θα έπρεπε να κοστίζει μια μηχανή , η πραγματικότητα είναι η εξής :
    Αγορά Transalp 2020 3600 (μοντέλο 700/2008 με 27.000 χλμ) .
    Αγγελίες που βλέπω στο μοντέλο είναι πάνω κάτω στα 3800-4000 με μερικούς τρελούς να ζητάνε 5000 και 6000 που δεν του λαμβάνω καν υπόψιν.
    Πραγματική πώληση είναι στα 3600-3800 αναλόγως προίκας.
    Δηλαδή θεωρητικά εγώ πήρα μηχανή πριν 3 χρόνια και βγάζω καπέλο 200-300 ευρώ ακόμα και αν την γδύσω από το 1500Ευρώ σε πράγματα που της έχω βάλει.


    Για αυτόν τον λόγο μαζεύεις και κοιτάς πιο νέα μοντέλα , η αναλογία ROI είναι ξεκάθαρα καλύτερη σε μοντέλα μετά του 12-13 από ότι σε μοντέλα 2005-2010.
    Για μένα Value και πάνω στα μέτρα σου είναι ξεκάθαρα η Rebel 500 του 2017 και έπειτα.
    Κάνε κουμάντα σου κάνε υπομονή και πάρε αυτή απευθείας.
    Μην μπλέξεις με πιο παλιά μηχανάκια που τα έχουν κάνει βίδες στο όνομα του ψευτό Custom και που δεν ξέρεις τι έχει γίνει και πόση ''πατέντα ελληνική '' εισήγαγαν.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #56
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Συμφωνώ και εγώ για το Rebel 500 αν έχεις τα χρήματα.
    Σίγουρα δεν έχει το feeling των κλασικών V σαν αίσθηση ή στο μάτι,τα χρώμια και το μπούγιο αλλά είναι όμορφο όχημα και σύγχρονο.Κατάμαυρο ειδικά !
    To 1100 το παντρευόμουν άνετα.
    Θα ευχαριστηθείς τις βόλτες σου με κάτι τέτοιο πολύ περισσότερο σε σχέση με ένα βαρύ 650.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    4000 χιλιάρικα είναι 4 εκατομμύρια ρε συ
    Μου κλέβεις τις ατάκες ε;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    1.363.000 δρχ με την τότε ισοτιμία
    Χωρίς να λάβουμε υπόψη τον πληθωρισμό
    Δεν κατάλαβες τι έγραψε. Διάβασε πιο προσεκτικά το bold παραπάνω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #58
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μου κλέβεις τις ατάκες ε;
    Τίποτα δεν κλέβουμε, επισήμανση έκανα
    Επίσης, το είχα ξαναγράψει σε άλλο ανάλογο ποστ παλιότερα μόνο που τότε ήταν "μόνο' 3000 χιλιάρικα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Χαχαχα σωστά.
    Την πάτησα. Άντε τώρα να τα κάνω αυτά αναλογία σε δρχ ουφ

  15. #60
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Τι ROI και ιστορίες μεταπώλησης... είμαστε με τα καλά μας;

    Μην παρεξηγηθώ κυριακάτικα, δεν έχω κάτι με κάποιον και το μόνο που βλέπω είναι πεποιθήσεις χωρίς λογική υπόσταση.


    Πρώτα τι ζητάμε: ένα μεσαίο κρούιζερ για συχνή χρήση. Είμαι σίγουρος οτι έχουμε διαφορετική εικόνα για το τι είναι, για παράδειγμα το νεο rebel
    εμένα μου φαίνεται ξένο σώμα ανάμεσα τους.

    Αυτό το μεταπώληση δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάτε πριν την στοχευμένη αγορά. Το θέλει για να το πουλήσει;
    Σαν ποσό έστω 4000, αναλογικά με την τιμή ενός καινούριου αντίστοιχου έστω 8000, τι ποσό θέλουμε να μας γυρίσει πίσω σε 5 χρόνια;
    Ποια επένδυση; δίνεις ένα λογικό ποσό αγοράζοντας μια μοτοσυκλέτα που θα χρειαζόσουν τα διπλάσια και σου αποδίδει την χρήση της.

    Βλέπω ότι βρίσκεις κοντά στα 3500 μοτοσυκλέτες που δείχνουν καλά. Και ακριβότερες αρκετές αλλά είναι και μια κατηγορία που τις συντηρούν
    έχουν λίγα χλμ. Τι να του πεις με 11000 χλμ και να δείχνει άριστη; γιατί 4000; πόσο έχει μια καινούρια, το boulevard c50 γυμνό εχει 9000 έξω.
    Τα shadow τα βλέπω κοντά σε 5000 χωρίς κάποια ιδιαίτερη ποιότητα συγκριτικά.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dragstar 650 classic Θεμα με Κλειδαρια μιζας
    από Thanxal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2019, 17:58
  2. yamaha dragstar 650 bobber στησιμο
    από mallllias στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2017, 12:49
  3. yamaha dragstar 650 vs honda vt shadow 750???
    από nikossem στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2017, 21:35
  4. yamaha dragstar 650
    από mallllias στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2017, 18:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF