Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
Τι ROI και ιστορίες μεταπώλησης... είμαστε με τα καλά μας;

Μην παρεξηγηθώ κυριακάτικα, δεν έχω κάτι με κάποιον και το μόνο που βλέπω είναι πεποιθήσεις χωρίς λογική υπόσταση.


Πρώτα τι ζητάμε: ένα μεσαίο κρούιζερ για συχνή χρήση. Είμαι σίγουρος οτι έχουμε διαφορετική εικόνα για το τι είναι, για παράδειγμα το νεο rebel
εμένα μου φαίνεται ξένο σώμα ανάμεσα τους.

Αυτό το μεταπώληση δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάτε πριν την στοχευμένη αγορά. Το θέλει για να το πουλήσει;
Σαν ποσό έστω 4000, αναλογικά με την τιμή ενός καινούριου αντίστοιχου έστω 8000, τι ποσό θέλουμε να μας γυρίσει πίσω σε 5 χρόνια;
Ποια επένδυση; δίνεις ένα λογικό ποσό αγοράζοντας μια μοτοσυκλέτα που θα χρειαζόσουν τα διπλάσια και σου αποδίδει την χρήση της.

Βλέπω ότι βρίσκεις κοντά στα 3500 μοτοσυκλέτες που δείχνουν καλά. Και ακριβότερες αρκετές αλλά είναι και μια κατηγορία που τις συντηρούν
έχουν λίγα χλμ. Τι να του πεις με 11000 χλμ και να δείχνει άριστη; γιατί 4000; πόσο έχει μια καινούρια, το boulevard c50 γυμνό εχει 9000 έξω.
Τα shadow τα βλέπω κοντά σε 5000 χωρίς κάποια ιδιαίτερη ποιότητα συγκριτικά.
επίσης να ξεκαθαρίσω οτι δεν θέλω να πάρω κάτι με τη προοπτική μεταπώλησης. Δένομαι μαζί τους και θέλω να τις συντηρώ και να τις φυλάω μέχρι να γεράσω. Να κάνω μια ωραία ταπεινή συλλογή. Για παράδειγμα τη virago δε θα τη πουλήσω αν πάρω καινούργια μηχανή. Μπορεί απλά να καταθέσω πινακίδες για να μη πληρώνω ασφάλεια αφού δε θα τη χρησιμοποιώ.