Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Yamaha Dragstar 650 γνώμες?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Question Yamaha Dragstar 650 γνώμες?

    Καλησπέρα σε όλους!

    Οδηγώ μια virago 250, και νιώθω πως μετα απο μήνες καθημερινής χρήσης και μερικες μεγαλες σχετικα (για τα δεδομένα μου) διαδρομές,
    έχω αρχίσει να τη συνηθίζω και να σκέφτομαι για αγορά νέας μηχανής (στο προσεχές μελλον). Εμφανισιακά μου αρέσουν τα τσοπεροειδή.

    Και γενικά όσο και αν μου αρέσει η Virago, εύχομαι να ήταν λίγο πιο γρήγορη. Κάθε φορά που περνάω τα 120 χμ/ωρα το κοντέρ της virago χαλάει και είναι τρομερά σπαστικό γιατί κάθε φορά που θέλω να τρέξω, μετά πρεπει να την επισκευάζω. Καταλαβαίνω βέβαια πως αυτή η μηχανή δεν είναι για να τρέχεις, αλλα για πιο ήρεμες καταστάσεις.

    Σκέφτομαι λοιπόν η επόμενη μηχανή να είναι Dragstar 650.

    Ήθελα να σας ρωτήσω τι πληροφορίες και γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο μοντέλο, και αν υπάρχουν αναβάτες της συγκεκριμένης μηχανής
    ενδιαφέρον θα ήταν να μας πούν την εμπειρία τους με αυτην! Επίσης αν θεωρείτε πως υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές σε παρόμοιο στυλ και μπάτζετ,
    είμαι όλος αυτιά!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Βασικά, πάμε από το τέλος, εδω είμαστε όλο....μάτια και όχι αυτιά
    Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχει καν (εν ενέργεια, εννοείται) μέλος εδώ να έχει τέτοιου τύπου μηχανάκι εκτός από σένα
    Οι λόγοι, προφανείς, οι εξής δυο: είναι άχρηστα μηχανάκια!
    Μόνο πόζα στην γύρα και την καφετέρια... είσαι νέος και δεν νιώθεις ακόμα, αυτή η θέση οδήγησης είναι ότι χειρότερο για την μέση και ας φαντάζει άνετη, ΔΕΝ είναι.
    29 ορθοπεδικοί το ξέρουν.....
    Και το 650 που λες αλλά και όλα του είδους μόνο για χαλαρές καταστάσεις κάνουν, (πολύ) κοντινές βόλτες κι έτσι.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Είχα το συγκεκριμένο από το 2014 μέχρι το 2019 μαζί με κάποια άλλα μαζί και περίπου έκανα 15000 χλμ μαζί του στο διάστημα αυτό, όχι την classic tην έκδοση το custom είναι πιο ελαφρύ (θα ανεβάσω φώτο)
    Έχει πολύ χαμηλή θέση οδήγησης και ταυτόχρονα εχει πολύ μακρυ μεταξόνιο, η θέση οδήγησης για εμενα ήταν πολύ άνετη, για τον συνεπιβάτη όχι ιδιαίτερα καθοτι και μικρή είναι και αρκετά σκληρη, εγω είχα και την πλάτη που έκανε διαφορά, κατανάλωση πολύ χαμηλή για τα χρονια της με ένα τεποζιτο περίπου έβγαζα 280 χλμ, απλή στην συντήρηση της και οικονομικά αναλώσιμα, ενώ δεν ειχα ποτέ πρόβλημα με την θερμοκρασία της καθότι αεροψυκτο, θυμάμαι πάντως πως ακόμα και σε ζεστές μέρες ήθελε τσοκ για να δουλέψει στην αρχή (το συνηθίζεις)
    Πάντως επειδή μιλας για ταχύτητες 120 και πάνω να ξέρεις ότι από τα 130 και πάνω τρέμει πάρα πολύ ο v2 δεν θα πας σχεδόν ποτέ παραπάνω,
    Επειδή πριν από αυτό είχα και ένα steed 400 το honda μου άρεσε σε όλα πιο πολύ εκτός από το μικρό τεποζιτο που έχει
    Τέλος να ξέρεις ότι επειδή έξω ήταν πολύ δημοφιλη και τα δύο βρίσκεις τα πάντα στο eBay σε τιμές πολύ χαμηλες εάν δεν σε πειράζει να περιμένεις λίγο καιρό.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-690cbe52eef33787561102bfaab61527-V.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	440754

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Αν θέλεις τέτοιας ηλικίας μηχανή και στυλ η καλύτερη επιλογή είναι το shadow 600 το οποίο είναι το ίδιο εξωτερικά με το steed αλλά με το V2 που φόραγαν τα transalp και αν δεν κάνω λάθος και το bross, που ήταν και υγρόψυκτα, με μια επισκευή στα καρμπυρατέρ εάν χρειαστούν θα έχεις πολύ όμορφη μηχανή να την κάνεις κέφι και πιο ευκολοδηγητη από το dragstar.,και της βάζεις και ότι έξτρα θέλεις από νίκελ μέχρι βαλίτσες κτλ

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-7d26e551df7027cb8221a2e7d9a8155e-V.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	440755
    Αυτό ήταν το 400 που είχα τότε
    Πολύ πιο όμορφο από το yamaha

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-7d26e551df7027cb8221a2e7d9a8155e-V.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	440755
    Αυτό ήταν το 400 που είχα τότε
    Πολύ πιο όμορφο από το yamaha
    Πες του όμως και γιατί δεν έχεις τέτοια μηχανή πλέον.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλησπέρα.
    Ρίξε μια ματιά και σε kawasaki eliminator 400-600.
    Ίσως σου αρέσει το στυλ του αλλά έχει μοτέρ άλλου τύπου ,ουσιαστικά στριτ μοτοσυκλέτας.(από GpZ 600 νομίζω,''detuned'')
    Ταξιδεύει σίγουρα πιο άνετα σε αυτές τις ταχύτητες που θέλεις σε σχέση με τα V2 αλλά δεν είναι τόσο φιλικό το μοτέρ,δουλεύει σε ψηλές στροφές και σε συνδυασμό με τα φρένα και τα υπόλοιπα
    θέλει προσοχή.
    edit και το βρίσκεις και δύσκολα από ότι βλέπω
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...awasaki-zl-400 ένα τυχαίο
    when life gets complicated... i ride.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πες του όμως και γιατί δεν έχεις τέτοια μηχανή πλέον.....
    Κοίτα εγώ τις είχα πάρει και τις δυο από ακινησία και σε τραγική κατάσταση και τις ανέστησα και τις δυο διότι το είχα μεράκι τότε, αλλά η αλήθεια είναι ότι θεωρώ ότι δεν παρέχουν σωστή ενεργητική ασφάλεια λόγω βάρους, σασί και αδυναμων φρενων. Για να κάνεις ταξίδι θα πρέπει να το αγαπάς πολύ το συγκεκριμένο στυλ

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ρε συ μπουλενιε, ασε τον άνθρωπο να πάρει ότι του αρέσει! Το γουστο του κάνει και το χαίρεται!

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ρε συ μπουλενιε, ασε τον άνθρωπο να πάρει ότι του αρέσει! Το γουστο του κάνει και το χαίρεται!
    Είπα κάπου "μην το πάρεις"; του εξέθεσα τα δεδομένα, είναι νέος στο σπορ, τουλάχιστον να έχει κάποια πράγματα στο μυαλό του και να αποφασίσει.
    Εγώ πάντως, όταν ήμουν στην ηλικία του θα ήθελα να υπάρχουν κάποιοι να μου πουν τα τι και πως.... θα γλίτωνα πόσες "πατάτες".....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Εντομεταξι βρε Bowleno χιλιάδες ιδιοκτήτες γυρνάνε όλο τον κόσμο με τέτοια οχήματα,πως προκύπτει το
    '' Και το 650 που λες αλλά και όλα του είδους μόνο για χαλαρές καταστάσεις κάνουν, (πολύ) κοντινές βόλτες κι έτσι. ''
    when life gets complicated... i ride.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Καταχάς Bowleno σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Πράγματι και εγω εκτιμώ πολυ το οτι υπάρχουν άνθρωποι έμπειροι να μου πουν μια άποψη και σε ευχαριστώ!

    Ωστόσο θα συμφωνήσουμε να διαφωνίσουμε στο οτι είναι άχρηστες. Ναι, για εσένα και τους άλλους αναβάτες που οδηγάνε δεκαετίες, πραγματικά αυτές
    οι μηχανές δεν έχουν να προσφέρουν και πολλά. Για έναν νέο στο σπορ οπως λες και εσύ ομως ειναι καλές γιατι σε βοηθάνε να μάθεις. Και για τη χρήση
    που της κάνω είμαι πολύ ικανοποιημένος. Απλά θέλω κάτι λιγο πιο ισχυρό για να είμαι πιο ευέλικτος.

    Όσο για το οτι ειναι ποζέρικες μηχανές δε θα το σχολιάσω. Είναι καθαρά θέμα γούστου αυτο. Για μένα ποζεριά μπορεί να είναι μια Ducati για παραδειγμα
    H να έσκαγε κάποιος 20 χιλιάρικα για μια χάρλευ, που κατα την αποψη μου ειναι overrated μηχανές. Αα παρεπιπτόντως οταν η yamaha εβγαλε τις virago είχαν
    τοση ζήτηση στην αμερική που η Harley Davidson φοβόταν οτι θα χάσει τους πελατες της στο ίδιο της το εδαφος.

    https://en.wikipedia.org/wiki/1983_motorcycle_tariff

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Αν θέλεις τέτοιας ηλικίας μηχανή και στυλ η καλύτερη επιλογή είναι το shadow 600 το οποίο είναι το ίδιο εξωτερικά με το steed αλλά με το V2 που φόραγαν τα transalp και αν δεν κάνω λάθος και το bross, που ήταν και υγρόψυκτα, με μια επισκευή στα καρμπυρατέρ εάν χρειαστούν θα έχεις πολύ όμορφη μηχανή να την κάνεις κέφι και πιο ευκολοδηγητη από το dragstar.,και της βάζεις και ότι έξτρα θέλεις από νίκελ μέχρι βαλίτσες κτλ
    πολυ ωραίο το shadow, Nomand!! Σε ευχαριστώ για τη πρόταση. Θα πρεπει να το τσεκάρω

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Ρίξε μια ματιά και σε kawasaki eliminator 400-600.
    Ίσως σου αρέσει το στυλ του αλλά έχει μοτέρ άλλου τύπου ,ουσιαστικά στριτ μοτοσυκλέτας.(από GpZ 600 νομίζω,''detuned'')
    Ταξιδεύει σίγουρα πιο άνετα σε αυτές τις ταχύτητες που θέλεις σε σχέση με τα V2 αλλά δεν είναι τόσο φιλικό το μοτέρ,δουλεύει σε ψηλές στροφές και σε συνδυασμό με τα φρένα και τα υπόλοιπα
    θέλει προσοχή.
    edit και το βρίσκεις και δύσκολα από ότι βλέπω
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...awasaki-zl-400 ένα τυχαίο
    Καλημέρα!
    Δε ξέρω μου φαίνεται λίγο περίεργη. Σαν μια μίξη cruiser και συγχρονης μηχανής που δε πέτυχε :P
    Επίσης δε ξερω απο kawasaki τι παιζει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εντομεταξι βρε Bowleno χιλιάδες ιδιοκτήτες γυρνάνε όλο τον κόσμο με τέτοια οχήματα,πως προκύπτει το
    '' Και το 650 που λες αλλά και όλα του είδους μόνο για χαλαρές καταστάσεις κάνουν, (πολύ) κοντινές βόλτες κι έτσι. ''
    Έχει δίκιο o Katsar σε αυτό. Επίσης βλέπω συχνα cruisers και τετοιου στυλ μηχανές τωρα τελευταία στους δρόμους και μου κάνει εντύπωση (ευχαριστη )

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dragstar 650 classic Θεμα με Κλειδαρια μιζας
    από Thanxal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2019, 17:58
  2. yamaha dragstar 650 bobber στησιμο
    από mallllias στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2017, 12:49
  3. yamaha dragstar 650 vs honda vt shadow 750???
    από nikossem στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2017, 21:35
  4. yamaha dragstar 650
    από mallllias στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2017, 18:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF