Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Λιωμένο πιστόνι

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Εγώ εξακολουθώ να ψηφίζω μπουζί....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Αδειασε τη βενζινα σου και τσεκαρε μηπως παιρνει νερα το τεποζιτο σου.Επισης τσεκαρε τη σφηνα του βολαν και το ματακι.Εγω με σχεδον 5 μοιρες προπορεια και σκισιμο δε καταφερα να τρυπησω πιστονι,γεμισε η ακιδα αλουμινιο και βραχυκυκλωσε πρωτη.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Το μοτέρ δέθηκε σήμερα. Έκανα μια δοκιμή περίπου 50 χλμ συνολικά ανοίγοντας μέχρι τις 6.000 σαλ και προς το παρόν όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά.

    Για την ιστορία, χρειάστηκε μια μικρή ρύθμιση στο καρμπυρατέρ και συγκεκριμένα στο κύκλωμα του ρελαντί. Δεν ξέρω αν φταίει το μεγαλύτερο πιστόνι, η θερμοκρασία που είναι 15 βαθμούς κελσίου κάτω από το κανονικό ή και τα 2 μαζί.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Επανέρχομαι με νεότερα. Το πρόβλημα επανεμφανίζεται όταν κρατάω σταθερό γκάζι με 6η και 5η στις 7.000 σαλ. Σε οποιαδήποτε άλλη κατάσταση δεν υφίσταται.

    Δεν είναι τόσο έντονο όσο όταν έλιωσε το πιστόνι αλλά ακούγεται και σίγουρα υπάρχει.

    Μια λύση που σκέφτηκα είναι να βάλω βελτιωτικό οκτανίων. Υποτίθεται ότι θα το έβαζα σήμερα για δοκιμή αλλά κατά λάθος το κατάστημα μου έστειλε πρόσθετο πετρελαίου.

    Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να δοκιμάσω πιο ψυχρό μπουζί (BR10ES αντί για BR9ES).

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Κάτι μου λέει ότι αργά η γρήγορα θα ξανασυμβεί το ίδιο... Μήπως κάποιος είχε κατεβάσει την κεφαλή μια η περισσότερες φορές η πειράξει το ύψος κυλίνδρου και κάνει προαναφλεξη?

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Η κεφαλή σίγουρα δεν είναι πειραγμενη. Για τον κύλινδρο δεν μπορώ να ξέρω, τουλάχιστον αυτόν που φοράω τώρα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Τελικά παρέλαβα το πρόσθετο βενζίνης που θα βάλω με link στο τέλος του μηνύματος.

    Γέμισα βενζίνη, έριξα 40 ml μαγικό ζωμό και βγήκα για δοκιμή. Τις πρώτες φορές το φαινόμενο εξαφανίστηκε. Μετά από ένα σημείο άρχισε δειλά δειλά να κάνει ξανά την εμφάνιση του, εξασθενημένο μεν αλλά εμφανίστηκε ξανά.

    Υποθέτω ότι είναι συνδυασμός κακής ποιότητας βενζίνης και μπουζί. Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω ένα πιο ψυχρό και θα δοκιμάσω ξανά.

    https://www.skroutz.gr/s/29721315/Li...%82-200ml.html

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Καθώς οδηγούσα κάνοντας το καθημερινό μου δρομολόγιο προς την δουλειά, το DT μου άρχισε να χτυπάει πιρακια. Δεν πρόλαβα να κόψω με αποτέλεσμα να προκληθεί η βλάβη που βλέπετε στις εικόνες.

    https://i.imgur.com/uAPrWTB.jpeg

    https://i.imgur.com/WzL0aqA.jpeg

    https://i.imgur.com/Q0gYL4Y.jpeg

    https://i.imgur.com/6Xq69tR.jpeg
    Aυτό είναι κακή και ασύμμετρη έκρηξη μέσα στον κύλινδρο, από φτωχό σε βενζίνη μίγμα, λάθος μπουζί.

    Τσέκαρε ότι έχεις την σωστή θερμότητα μπουζί, το σωστό jeting στο carb και μηπως έχει σκάσει καμιά τσιμούχα στροφάλου ή άλλο σημείο από το οποίο ρουφάει αέρα στον θάλαμο και φτωχαίνει το μίγμα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Η ρύθμιση του καρμπυρατέρ είναι η εργοστασιακή, χωρίς να έχω πειράξει εξάτμιση και φίλτρο.

    Αν σκάσει η τσιμουχα στροφαλου καίει τα λάδια του σασμάν, πράγμα που δεν συμβαίνει. Επίσης ανεβάζει στροφές μόνο του ή δεν πέφτουν οι στροφές στο ρελαντί, πράγμα που επίσης δεν συμβαίνει αφού έχω σωστό ρελαντί με την προτεινόμενη ρύθμιση από το εργοστάσιο.

    Τείνω να καταλήξω σε ελλατωματικό μπουζί, δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου αλλού.

    Καθώς έρχεται το καλοκαίρι, θα δοκιμάσω και ένα νούμερο πιο ψυχρό να δω πως λειτουργεί.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Αφού συμβαίνει στις 7.000 εγώ θα κοίταζα την θέση τις βελωνας στο καρμπυρατέρ αν είναι ρυθμιζόμενη αν είναι στη σωστή θέση,αν είναι η γνησια η και θα την ανέβαζα μια θέση ώστε να γίνει το μίγμα ποιο πλούσιο στις μεσαίες προς ψηλές rpm..
    Λάδια σασμάν θα καίει αν έχει χαλάσει η δεξιά τσιμουχα,. Υπάρχει όμως και η αριστερή που μπορεί να χαλάσει και δεν έχει λάδι εκεί,, είναι πίσω από το βολάν... Επίσης θα έκανα συχνούς ελενχους χρώματος μπουζί,,. Ίσως ποιο χοντρό η πνιγμένο σε λάδι φίλτρο αέρα για να γίνει ποιο πλούσιο.. και ελενχο αβάνς..

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Θα κοιτάξω ξανά την βελόνα αν και είμαι 99% σίγουρος ότι είναι στην σωστή θέση.

    Το αβάνς δεν υπάρχει τρόπος να το ελέγξω και δεν ρυθμίζεται.

    Το μπουζί το κοίταξα πριν 1 ή 2 εβδομάδες και είχε χρώμα που έδειχνε σωστή καύση.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Το μπουζί να βάλεις ένα νέο να κάνεις κάμια 10 χλμ και να πάς στις στροφές και με τον τρόπο που σου κάνει τα πυράκια εκεί να σβήσεις με το kill switch και τότε να δείς χρώμα σε μπουζί.
    Με την βελόνα σε πιο πλούσια θέση θα μπορούσες να κάνεις έναν έλεγχο.
    Και ότι κάνεις ένα την φορά μην αλλάξεις νούμερο μπουζί και βελόνα μαζί.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Καλό αυτό, θα το δοκιμάσω.

    Μέσα στις επόμενες μέρες θα αρχίσω την αναζήτηση μπουζί, δεν είναι δεδομένο ότι θα βρω στο νησί. Θα ενημερώσω μόλις έχω εξελίξεις.

    Το να αλλάξω θέση στην βελόνα σημαίνει ότι πρέπει να λύσω όλα τα πλαστικά και δεν έχω χρόνο να το κάνω αυτή την περίοδο.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΙΣΤΟΝΙ Yamaha Xt
    από madgordons στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2007, 20:55
  2. πιστονι
    από mumra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2006, 12:44
  3. πιστόνι 49cc Ενυσχημένο
    από napster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 16:15
  4. Πιστονι Για Dt125re
    από fotografos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2005, 19:35
  5. Πιστονι Για Dt125
    από fotografos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2004, 11:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF