Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Λιωμένο πιστόνι

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537

    Λιωμένο πιστόνι

    Καθώς οδηγούσα κάνοντας το καθημερινό μου δρομολόγιο προς την δουλειά, το DT μου άρχισε να χτυπάει πιρακια. Δεν πρόλαβα να κόψω με αποτέλεσμα να προκληθεί η βλάβη που βλέπετε στις εικόνες.

    https://i.imgur.com/uAPrWTB.jpeg

    https://i.imgur.com/WzL0aqA.jpeg

    https://i.imgur.com/Q0gYL4Y.jpeg

    https://i.imgur.com/6Xq69tR.jpeg

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Λάθος μπουζί σίγουρα!
    Μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Όταν λες μεγαλύτερο τί εννοείς;

    Φοράω αυτό που λέει ο κατασκευαστής.

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Τι συμπιεση ειχες?
    Το ιδιο ειχα παθει εγω προ 20ετιας με το δικο μου μετα απο κολλημα που το ανεβασα στα 58 (αν θυμαμαι καλα το τελευταιο σταδιο για ρεκτιφιε) κ η συμπιεση εφτασε στο 12.
    Με την μαμα την φλατζα δεν γινοταν δουλεια κ εφτιαξα μια αλλη περμανιτενια στην Σπυρου Πατση κ το εριξα στα 10.5 (καπου εκει αν ξαναθυμαμαι καλα ).
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Δεν ξέρω πόσο συμπίεση είχε, ήταν 56 χιλ (εργοστασιακή διάσταση) και η φλάντζα εργοστασιακή και αυτή. Η κεφαλή δεν είναι χαμηλωμένη, για τον κύλινδρο δεν είμαι σίγουρος διότι τον είχα αγοράσει έτοιμο με πρεσαριστό χιτώνιο.

    Όλα αυτά που γράφω αλλάχτηκαν τον Οκτώβριο, μέχρι να σπάσει δεν είχα κάποιο θέμα, 6.500-7.000 στροφές άκουγα ένα μικρό ήχο σαν πιρακια αλλά εξαφανιζόταν. Δεν κατάλαβα ότι ήταν πιρακια, όταν άρχισε να χτυπάει δυνατά ήταν αργά για να κάνω κάτι.

    58 χιλ είναι η μεγαλύτερη διάμετρος στο 125.

    Εγώ το αποδίδω ότι δούλεψε σταθερά σε αυτές τις στροφές και σε κακή ποιότητα βενζίνης. Θεωρώ δεδομένη την προαναφλεξη ως αιτία, δεν είμαι σίγουρος τί την προκάλεσε.

  6. #6
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Το μπουζι να υποθεσω σωστο...κ η καυση του τσεκαρισμενη?
    Λογικα πας στο καυσιμο αφου εισαι σε μαμα καταστασεις.
    Εγω κ στα 58 που το αφησα μετα δουλεψε παρα πολυ καιρο σε απιστευτο σκισιμο κ δεν εκανε κιχ.
    Τοτε βαζαμε κ 100αρα κατω απο ευρω...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Τώρα βάζω 95άρα λίγο κάτω από 2€!!!!

    Το μπουζί είναι αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής, ίσως να ήταν ελλατωματικο και να μην έκανε σωστά απαγωγή της θερμότητας...

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ δεδομένη την προαναφλεξη ως αιτία, δεν είμαι σίγουρος τί την προκάλεσε.
    "Αυτανάφλεξη", πιθανοτατα λογω φευγατου avance..

    Αν ειχες προανάφλεξη, δεν θα ακουγες μικρό ηχο (για καποιο χρονικο διαστημα)..
    Θα αισθανοσουν ενα "ΓΚΑΤΑΠΑΓΚΡΑΟΥΥΥ" μεσα σε μερικα δευτερόλεπτα..
    (εκτος αν προλαβαινε να τα φτυσει η μπιελα..)

    Υ.Γ.
    Συνηθως, χωρίς να ειναι γενικός κανόνας, τα πιστονια στην αυτανάφλεξη τρυπάνε (λόγω συνεχούς "ηπιας" σφαλιαρας που τρώνε κατά την φορά κινησής τους) ενω στην προανάφλεξη σπάνε (λόγω απότομης σφαλιαρας που αντιτίθεται στην φορά τους) ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Εγώ ποντάρω φτωχό μίγμα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Τι εννοείς δεν πρόλαβες να κόψεις? Θα μπορούσες να πατήσεις συμπλέκτη σε κλάσματα δευτερολέπτου και να σωθεί,. Κάτι δεν πάει σωστά, είτε μπαζει αέρα το μοτέρ από κάπου όπως λαστιχένια εισαγωγή καρμπυρατέρ, reed και ένωση φλάντζα με Κάρτερ,, να χάνει από κάποια ένωση του Κάρτερ, από την αριστερή τσιμουχα στρόφαλου,φλάντζα βάσης κυλινδρου η από αλλού μπορεί να πάρει αέρα, ,

    η έχει λάθος ρυθμίσεις στο καρμπυρατέρ, ζιγκλέρ,βελωνα,στάθμη βενζινης,προζιγκλερ, στροφές βιδων κτλ,. Το μπουζί σε τι χρώμα έχει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Τα yamaha μάλλον είχαν μια ευπάθεια στο συγκεκριμένο σημείο μιας και ίδια βλάβη ακριβός είχα πάρει σε tdr125, ίσως φταίει το πιστόνι ίσως το αβάνς, σε tdr είχαν βγάλει οδηγία η ανάκληση για ίδιο πρόβλημα λόγο του αβάνς και σύστηναν ποιο γρήγορη αλλαγή μπουζί η με μεγαλύτερο θερμικό βαθμό, δλδ από 8αρια σε 9αρια

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Οι ρυθμίσεις του καρμπυρατέρ δεν άλλαξαν ποτέ, είναι οι εργοστασιακές και δούλευε πολλά χρόνια με αυτή τη ρύθμιση χωρίς πρόβλημα.

    Μέχρι να γίνει η ζημιά, το χρώμα από το μπουζί ήταν κανονικό, δεν είχε σημάδια φτωχού ή πλούσιου μείγματος.

    Το αβάνς έχω την εντύπωση ότι δεν αλλάζει στα συγκεκριμένα αν δεν γίνει παρέμβαση στην ηλεκτρονική, πράγμα που ουδέποτε έχω πειράξει.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας! Οι εργασίες αποκατάστασης εδώ που ζω δεν είναι τόσο απλή υπόθεση λόγω του ότι δεν υπάρχει ρεκτιφιε στο νησί. Όποτε αναγκαστικά πάμε σε πακέτο, αποστολή, επισκευή, επιστροφή κλπ με ιδανικό χρόνο για όλα αυτά 6 μέρες. Όταν το δέσω θα ενημερώσω για την κατάσταση. Ελπίζω μόνο ο κύλινδρος και η κεφαλή να μην έχουν γίνει σαν μπανάνα και να μην θέλουν πλάνη.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Αν δεν βρεις τι το προκάλεσε θα το ξαναπάθει και με το καινούριο κυλινδροπιστονο.

    Κάποια αλλαγή στην λειτουργεία όπως να κρατάει υψηλό ρελαντι η να πηγαίνει καλητερα με ανοικτό τσοκ? Η βενζίνη ήταν καλή? Για το αβάνς η ηλεκτρονική παίρνει σιμά από το ματάκι του βολάν, αν έχει αλλάξει το βολάν,η θέση του αυτακιου,η η θέση του ματακιου, αισθητήρα θα αλλάξει και ο χρονισμος

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Αν δεν βρεις τι το προκάλεσε θα το ξαναπάθει και με το καινούριο κυλινδροπιστονο.

    Κάποια αλλαγή στην λειτουργεία όπως να κρατάει υψηλό ρελαντι η να πηγαίνει καλητερα με ανοικτό τσοκ? Η βενζίνη ήταν καλή? Για το αβάνς η ηλεκτρονική παίρνει σιμά από το ματάκι του βολάν, αν έχει αλλάξει το βολάν,η θέση του αυτακιου,η η θέση του ματακιου, αισθητήρα θα αλλάξει και ο χρονισμος
    Όχι, δεν είχα καμία απολύτως αλλαγή στην λειτουργία. Δεν πείραξα κάτι που να έχει σχέση με την ανάφλεξη. Αν μετά την επισκευή παρατηρήσω συμπτώματα, θα μπορέσω να ψάξω τί συμβαίνει.

    Για την βενζίνη δεν μπορώ να εγγυηθώ, τα καύσιμα του νησιού δεν είναι ότι καλύτερο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Κάποια τα είπαμε από το τηλέφωνο αλλά ας πω και εδώ κατιτίς.

    Βασικό για εμένα είναι να βρεις την αιτία ή να το παρακολουθείς από πολύ κοντά μετά την επισκευή.
    Επειδή έχω δει και το προηγούμενο πιστόνι σου αρχίζω να πιστεύω πως πιθανότατα να υπάρχει κοινή αιτία.

    Η προανάφλεξη προφανώς και ήταν αυτή που τρύπησε το πιστόνι σου.

    Νομίζω όμως ότι είμαστε σε φάση "τι έγινε πρώτο, το αυγό ή η κότα;"
    'Έχουμε αυξημένη θερμοκρασία αλλά δεν ξέρουμε αν αυτή προήλθε από την αυτανάφλεξη ("πυράκια") ή αν η αυξημένη θερμοκρασία προκάλεσε την αυτανάφλεξη.

    Η συνεχόμενη αυτανάφλεξη είναι δυνατόν να οδηγήσει σε προανάφλεξη, κάτι που νομίζει ότι συνέβη εδώ αφού είχες παρατηρήσει τον χαρακτηριστικό ήχο σε συγκεκριμένο φάσμα στροφών.

    Οι πιθανοί λόγοι που μπορώ να σκεφτώ εγώ (αναφέρθηκαν και κάποιοι πιο πάνω) είναι:

    1. Μπουζί με λάθος βαθμό απαγωγής θερμότητας = αποκλείεται γιατί είχες το σωστό.

    2. Μη σωστά σφιγμένο μπουζί = δεν αποκλείεται, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε πια.

    3. Λάθος αβανς = αποκλείεται γιατί είναι φιξ.

    4. Μάπα καύσιμο = εξαιρετικά πιθανό.

    5. Φτωχό μείγμα = θα έριχνα μια ματιά σε όσα ανέφερε πιο πάνω ο @kostaskk και ίσως και ένα προληπτικό καθάρισμα στο καρμπ, μέχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά σου.

    6. Μαζεμένη καρβουνίλα = αποκλείεται γιατί είχες κάνει πρόσφατο service, οπότε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα δεν θα προλάβαινε να μαζέψει. (Θα ήθελα να δω μια φωτό και της κεφαλής αν έχεις).

    7. Παρατεταμένο σκίσιμο της μηχανής = αποκλείεται γιατί πήγαινες κανονικά.

    8. Πρόβλημα με το σύστημα ψύξης = εγώ θα έδινα βάρος εδώ. Έλεγχο ότι ο θερμοστάτης, το ψυγείο, τα κολάρα, η φτερωτή της αντλίας είναι σε καλή κατάσταση και λειτουργούν όπως πρέπει.

    Καλά κουράγια.


    9. Bonus. Ελαττωματικό μπουζί ή μαϊμουδερό.
    Oldfarts never die

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΙΣΤΟΝΙ Yamaha Xt
    από madgordons στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2007, 20:55
  2. πιστονι
    από mumra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2006, 12:44
  3. πιστόνι 49cc Ενυσχημένο
    από napster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 16:15
  4. Πιστονι Για Dt125re
    από fotografos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2005, 19:35
  5. Πιστονι Για Dt125
    από fotografos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2004, 11:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF