Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: 400-650 γνώμες;

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αν δουλευεις 9-5 απορω που βρισκεις ανοιχτο δρομο στο ποταμι (με βαση αυτα που βλεπουμε καθε μερα)

    f650gs στο budget σου δεν βρισκεις ουτε με σφαιρες (που να μην θελει αλλα τοσα να γινει μηχανακι). KLE και Freewind συνεχιζω να τα βλεπω ομορφα εστω και τοσα χρονια μετα, και προσωπικα θα κοιτουσα αυτα πρωτα. Επισης transalp 650 ειναι αξιολογη επιλογη.

    P.S. φορα ωτοασπιδες next time που θα βγεις σε ανοιχτο δρομο με πανω απο 100 και θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι απαραιτητα καινουργιο κρανος (αν αυτο σου "πηρε" το κεφαλι).
    Είμαι και βράδυ ανά εβδομάδα, τότε συνήθως ανοίγουν περισσότερο όλοι.
    Όπως και να έχει μάλλον κατέληξα, θα περιμένω καμιά πενταετία και αν έχω επιβιώσει τους δρόμους του κέντρου που θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ αντί για Κηφισό θα πάρω ένα ωραίο τενερε ραλλυ να ζήσω τη ζωή μου

    Δεν είναι μόνο οι ωτασπίδες, πάνω από 120 το κεφάλι πήγαινε βόλτες, και σα συνοδηγός κιόλας σκέψου.
    όταν πάρω το εφαπαξ θα ξαναανοιξω αυτό το θρεντ!!
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Είμαι και βράδυ ανά εβδομάδα, τότε συνήθως ανοίγουν περισσότερο όλοι.
    Όπως και να έχει μάλλον κατέληξα, θα περιμένω καμιά πενταετία και αν έχω επιβιώσει τους δρόμους του κέντρου που θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ αντί για Κηφισό θα πάρω ένα ωραίο τενερε ραλλυ να ζήσω τη ζωή μου

    Δεν είναι μόνο οι ωτασπίδες, πάνω από 120 το κεφάλι πήγαινε βόλτες, και σα συνοδηγός κιόλας σκέψου.
    όταν πάρω το εφαπαξ θα ξαναανοιξω αυτό το θρεντ!!
    Μπορείς να απολαύσεις ωραίες βόλτες πολύ νωρίτερα. Μην πας κατευθείαν στα μεγάλα και ακριβά.

    https://www.bikeit.gr/on-off-voge/it...oge-300ds-2022

    Ταξιδεύει άνετα, δεν καίει 'τίποτα' και είναι και όμορφο. Αυτό ήταν το 3900 euro που ανέφερα νωρίτερα.

    Από ότι καταλαβαίνω είσαι πολύ νέος ακόμη. Απόλαυσε αυτά που μπορείς και βάζε στόχους. Μόνο με πρόγραμμα βγαίνει η ζωή χωρίς αναποδιές.
    (εκτός αν σου τρέχουν από τις τσέπες, αλλά τότε δεν θα μας ρωτούσες εδώ )

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Είμαι και βράδυ ανά εβδομάδα, τότε συνήθως ανοίγουν περισσότερο όλοι.
    Όπως και να έχει μάλλον κατέληξα, θα περιμένω καμιά πενταετία και αν έχω επιβιώσει τους δρόμους του κέντρου που θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ αντί για Κηφισό θα πάρω ένα ωραίο τενερε ραλλυ να ζήσω τη ζωή μου

    Δεν είναι μόνο οι ωτασπίδες, πάνω από 120 το κεφάλι πήγαινε βόλτες, και σα συνοδηγός κιόλας σκέψου.
    όταν πάρω το εφαπαξ θα ξαναανοιξω αυτό το θρεντ!!


    Το Varadero 125 είναι δικύλινδρο V και δε ζορίζεται στα 110-120 μην το φοβάσαι αν το ακούς να δουλεύει κάπως ψηλά. Δε θα έπαιρνα άλλο για αυτή τη χρήση που λες. Οικονομικό πρέπει να είναι σίγουρα και ίσως οικονομικότερο απο τα υπόλοιπα που κοιτάς ακόμη και αν πηγαίνει τέρμα. Επίσης τόσο παλιές μηχανές είναι μεγάλο ρίσκο και μπορεί το μπάτζετ των 2.000 ευρώ που έχεις θέσει εύκολα να πάει στα 2.500 μέσα σε λίγους μήνες για μαζέματα (πολύ δύσκολα μηχανάκια σε αυτά τα λεφτά να μη χρειάζονται μαζέματα στην καλύτερη).

    Κράτα τα χρήματα και πάρε ένα καλό κράνος το οποίο θα είναι επένδυση και για την επόμενη μεγάλη μοτοσυκλέτα. Θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά στην αεροδυναμική και στη γενικότερη άνεση.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να απολαύσεις ωραίες βόλτες πολύ νωρίτερα. Μην πας κατευθείαν στα μεγάλα και ακριβά.

    https://www.bikeit.gr/on-off-voge/it...oge-300ds-2022

    Ταξιδεύει άνετα, δεν καίει 'τίποτα' και είναι και όμορφο. Αυτό ήταν το 3900 euro που ανέφερα νωρίτερα.

    Από ότι καταλαβαίνω είσαι πολύ νέος ακόμη. Απόλαυσε αυτά που μπορείς και βάζε στόχους. Μόνο με πρόγραμμα βγαίνει η ζωή χωρίς αναποδιές.
    (εκτός αν σου τρέχουν από τις τσέπες, αλλά τότε δεν θα μας ρωτούσες εδώ )
    Άλλος ένας που προστέθηκε στο καταχθόνιο κύκλωμα των panavour-Bowleno και συστήνει voge
    Σιγά σιγά θα γίνουμε 29 που προτείνουν voge σαν την γνωστή διαφήμιση

    Πάντως, τα μέχρι στιγμής δεδομένα λένε ότι άδικο δεν έχουμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άλλος ένας που προστέθηκε στο καταχθόνιο κύκλωμα των panavour-Bowleno και συστήνει voge
    Σιγά σιγά θα γίνουμε 29 που προτείνουν voge σαν την γνωστή διαφήμιση

    Πάντως, τα μέχρι στιγμής δεδομένα λένε ότι άδικο δεν έχουμε
    Σκέψου δηλαδή να κάνω το βήμα και να βρεθώ και εγώ με Voge, θα γίνουμε 'ιεροκήρυκες'

    *καλές μοτοσυκλέτες να υπάρχουν και καλές τιμές και το σήμα στο τεπόζιτο λίγο με ενφιαφέρει πια. Έχω περάσει από όλους τους Ιάπωνες και 2 ευρωπαίους. Ίσως πλησιάζει και η εποχή για κάτι από Κίνα (όπως το 99% των προϊόντων που χρησιμοποιούμε δηλαδή!)

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το Varadero 125 είναι δικύλινδρο V και δε ζορίζεται στα 110-120 μην το φοβάσαι αν το ακούς να δουλεύει κάπως ψηλά. Δε θα έπαιρνα άλλο για αυτή τη χρήση που λες. Οικονομικό πρέπει να είναι σίγουρα και ίσως οικονομικότερο απο τα υπόλοιπα που κοιτάς ακόμη και αν πηγαίνει τέρμα. Επίσης τόσο παλιές μηχανές είναι μεγάλο ρίσκο και μπορεί το μπάτζετ των 2.000 ευρώ που έχεις θέσει εύκολα να πάει στα 2.500 μέσα σε λίγους μήνες για μαζέματα (πολύ δύσκολα μηχανάκια σε αυτά τα λεφτά να μη χρειάζονται μαζέματα στην καλύτερη).

    Κράτα τα χρήματα και πάρε ένα καλό κράνος το οποίο θα είναι επένδυση και για την επόμενη μεγάλη μοτοσυκλέτα. Θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά στην αεροδυναμική και στη γενικότερη άνεση.
    κοίτα επειδή έχουμε και 80.000 + χιλιόμετρα στην πλάτη το 120(κοντερ) δεν το βλέπω ούτε με κιάλια. Σπαμε στα 115-117, και δεν νιώθω και πολύ ωραία να βαράω κόφτη για πάνω από 3 δευτερόλεπτα. Αλλά ναι θα το κρατήσω για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι σίγουρα η αυτοπειθαρχία.
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Αλήθεια σε αυτές τις ταχύτητες τι καίει; Αν θυμάμαι καλά για τα κυβικά του δεν είναι και τόσο οικονομικό σε κατανάλωση.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    κοίτα επειδή έχουμε και 80.000 + χιλιόμετρα στην πλάτη το 120(κοντερ) δεν το βλέπω ούτε με κιάλια. Σπαμε στα 115-117, και δεν νιώθω και πολύ ωραία να βαράω κόφτη για πάνω από 3 δευτερόλεπτα. Αλλά ναι θα το κρατήσω για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι σίγουρα η αυτοπειθαρχία.
    Στις γριούλες συμπεριφερομαστε με σύνεση για να τις έχουμε πολλά χρόνια ακόμα μαζί μας

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Είμαι και βράδυ ανά εβδομάδα, τότε συνήθως ανοίγουν περισσότερο όλοι.
    Όπως και να έχει μάλλον κατέληξα, θα περιμένω καμιά πενταετία και αν έχω επιβιώσει τους δρόμους του κέντρου που θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ αντί για Κηφισό θα πάρω ένα ωραίο τενερε ραλλυ να ζήσω τη ζωή μου

    Δεν είναι μόνο οι ωτασπίδες, πάνω από 120 το κεφάλι πήγαινε βόλτες, και σα συνοδηγός κιόλας σκέψου.
    όταν πάρω το εφαπαξ θα ξαναανοιξω αυτό το θρεντ!!
    Τον απογοητέψατε τον άνθρωπο.Να ξέρετε ότι μερικοί έχετε ήδη επικηρυχθεί απο την ένωση εμπόρων μοτοσυκλετώνε

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Πόσους βλέπετε να τρέχουν παιδιά; Εγω το αντιθετο βλέπω, όλοι πανε κυρίες. Όταν κρίνουμε κάθε όχημα (αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα) με την κατανάλωση που έχει, δεν παίρνει τον καθένα να είναι τόσο λαρτζ και να τρέχει παντού και πάντα με τις τρέχουσες τιμές των καυσίμων.

    Κηφισσός βράδυ ειναι σαφώς πιο επικίνδυνα αλλά στις ακριανές λωρίδες (1-2 δεξια) συνηθως κινουνται με πιο ανθρωπινες ταχύτητες οπότε και τα 80 μια χαρα ειναι.

    Τουλαχιστον αυτό έχω δει τις λίγες φορές που βγήκα κηφισό βράδυ.

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Έκανα για μήνες διαδρομή 20+20 χλμ για τη δουλειά μου με ένα 125, εκ των οποίων τα 15+15 ήταν Κηφισός. Μια χαρά ήταν. Επειδή κινείσαι και βράδυ, όμως, να πας στα 250-300cc. Περισσότερα είναι υπερβολή και περιττά έξοδα.

    Η Συγγρού, από την άλλη, είναι πραγματικά επικίνδυνη για μικρά μηχανάκια.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    κοίτα επειδή έχουμε και 80.000 + χιλιόμετρα στην πλάτη το 120(κοντερ) δεν το βλέπω ούτε με κιάλια. Σπαμε στα 115-117, και δεν νιώθω και πολύ ωραία να βαράω κόφτη για πάνω από 3 δευτερόλεπτα. Αλλά ναι θα το κρατήσω για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι σίγουρα η αυτοπειθαρχία.

    80.000km στην πλάτη δεν είναι πολλά για Honda. Τι σας μαθαίνω τόσα χρόνια?

    Πέρα απο πλάκα τσέκαρε αλυσιδογράναζα σε τι κατάσταση είναι και πόσα χιλιόμετρα έχουν. Επίσης να τσεκάρεις την πίεση των ελαστικών συχνά γιατί αν υπάρχει καμια μικροδιαρροή και χάνεις 6-7psi ανεβάζει αρκετά την κατανάλωση. Θυμάμαι ότι τα 120 τα είχαν εύκολα και άνετα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    κάτι παίζει με το μηχανάκι μου γενικά αλλά εφόσον κινείται και δε σπάει σε κομμάτια στο δρόμο ( το ελέγχει μηχανικός εννοείται σε κάθε αλλαγή λαδιων) έχω πει οτι δε θα ασχοληθώ μέχρι να ζητήσει κάτι βαρβάτο -πέραν των αναλωσίμων όταν φαν τα ψωμιά τους, αλυσιδογραναζα, λαστιχα, δισκοπλακες κτλ- όπως πχ αλλαγή ζιγκλερ ή κάτι τέτοιο. γύρω στα 4/100 καίει φυσιολογικά, επειδή είμαι κάφτης ξεπερνάω σίγουρα τα 5...@%#*@^€(!
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  14. #29
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    παρε ενα pegaso strada..γλυτωνεις και τις σαμπρελες
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  15. #30
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    ε ναι, τώρα να καις 5-6λ με 125 κε αμαρτία .
    Εκτός και αν είναι κανένα δίχρονο Απριλια με 30 αλογάκια
    porca miseria.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικό Gianneli για Transalp 650.. Γνώμες;
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 19:20
  2. Honda XR 400/650 2006 dallara
    από Zid στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 08:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF