Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: 400-650 γνώμες;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322

    400-650 γνώμες;

    Καλημέρα στο φόρουμ, ελπίζω να είστε όλοι καλά!

    Λόγω επικείμενης συγκατοίκησης με την κοπελιά σε απόσταση 20 χλμ περίπου από την εργασία μου, βγαίνω κάπως εκτός πλάνου και νιώθω ότι ίσως υπάρχει η ανάγκη να ανέβω λίγο, πιο συγκεκριμένα:

    Αυτή τη στιγμή έχω ένα Varadero 125, το οποίο για να έρθει στο καινούριο σπίτι πρέπει να βγει και 5 χλμ Κηφισό και με πιάνω συνέχεια να βαράω κόκκινα για να είμαι πέριξ των 110-115 στη μεσαία -δεξιά προσπαθώ να αποφεύγω όσο μπορώ λόγω βαρέων οχημάτων και του μπες βγες που συμβαίνει- σε αντίθεση με το προηγούμενο πλάνο που χρησιμοποιείτω για 5 χλμ προς και από την δουλειά και ήταν επαρκέστατο.

    Οπότε έχω μπει σε σκέψεις και θα ήταν αρκετά βοηθητικό να διαβάσω καμιά γνώμη, για να το κάνω πιο λιανά, ο προσανατολισμός μου είναι προς KLE 400 ή 500 ή στο τσακίρ κέφι θα κοίταζα και το Dominator το 650 μόνο και μόνο γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι σχετικά ήρεμο για τα κυβικά του. Αλλά όποια πρόταση γενικά ευπρόσδεκτη!

    Το budget δεν μπορεί να ξεφύγει περισσότερο απο 2κ, στη βάση οτι αν προχωρήσω θα πουληθεί το μωροντεράκι στους προσεχείς μήνες και θα βάλω και ένα συμπλήρωμα και εγώ.

    Σαν γενική σημείωση, επειδής είμαι νέος και άπειρος ακόμα θεωρώ, θέλω να πάω και σε αυτήν την αγορά όπως και στην πρώτη σε κάτι που έχει καλύτερα φρένα και overall στήσιμο από ότι έχει γκάζι.
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στο φόρουμ, ελπίζω να είστε όλοι καλά!

    Λόγω επικείμενης συγκατοίκησης με την κοπελιά σε απόσταση 20 χλμ περίπου από την εργασία μου, βγαίνω κάπως εκτός πλάνου και νιώθω ότι ίσως υπάρχει η ανάγκη να ανέβω λίγο, πιο συγκεκριμένα:

    Αυτή τη στιγμή έχω ένα Varadero 125, το οποίο για να έρθει στο καινούριο σπίτι πρέπει να βγει και 5 χλμ Κηφισό και με πιάνω συνέχεια να βαράω κόκκινα για να είμαι πέριξ των 110-115 στη μεσαία -δεξιά προσπαθώ να αποφεύγω όσο μπορώ λόγω βαρέων οχημάτων και του μπες βγες που συμβαίνει- σε αντίθεση με το προηγούμενο πλάνο που χρησιμοποιείτω για 5 χλμ προς και από την δουλειά και ήταν επαρκέστατο.

    Οπότε έχω μπει σε σκέψεις και θα ήταν αρκετά βοηθητικό να διαβάσω καμιά γνώμη, για να το κάνω πιο λιανά, ο προσανατολισμός μου είναι προς KLE 400 ή 500 ή στο τσακίρ κέφι θα κοίταζα και το Dominator το 650 μόνο και μόνο γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι σχετικά ήρεμο για τα κυβικά του. Αλλά όποια πρόταση γενικά ευπρόσδεκτη!

    Το budget δεν μπορεί να ξεφύγει περισσότερο απο 2κ, στη βάση οτι αν προχωρήσω θα πουληθεί το μωροντεράκι στους προσεχείς μήνες και θα βάλω και ένα συμπλήρωμα και εγώ.

    Σαν γενική σημείωση, επειδής είμαι νέος και άπειρος ακόμα θεωρώ, θέλω να πάω και σε αυτήν την αγορά όπως και στην πρώτη σε κάτι που έχει καλύτερα φρένα και overall στήσιμο από ότι έχει γκάζι.
    Και το KLE είναι καλό που λες και το Transalp 650 (δεν έχει ABS) είναι καλό και βρίσκεις στις τιμές που λες.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Επειδή έχω αρχίσει να πιάνω λίγο τα φρένα χωρίς abs δεν μου είναι απαραίτητο σαν κριτήριο, αρκεί να μπορούν σε γενικές γραμμές να ανταποκριθούν. Ρε συ τα Transalp για κάποιο λόγο τρώνε πολύ κράξιμο από ένα μηχανικό που πηγαίνω, γενικά δεν ξέρω τι του έχουν κάνει. Δεν είναι τόσο μανιτζεβελο στην κίνηση λόγω υψηλότερου κέντρου βάρους (???), δεν έχουν τόσο καλά φρένα;; Στησιμο;;; Πολύ λάσπη σου λέω. Εγώ το γλυκοκοίταζα μέχρι να φάω αυτό το σπαμ
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Δεν χαλάνε συχνά μάλλον.
    porca miseria.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Για 5χλμ κηφισσο θα μπεις σε αυτή τη διαδικασία;

    Η απόσταση απ'ότι κατάλαβα είναι 20 να πας και 20 να γυρισεις σωστά;
    Μου φαινεται περίεργο που δεν βάζεις την κατανάλωση στην εξίσωση μιας και 40χλμ καθημερινα δεν τα λες λιγα.

    Γιατι δεν πας σε χαμηλότερα κυβικά όπου και οικονομικά θα είναι σε γκάζι, δεν θα χρειάζεται να πηγαινει στα κοκκινα, σε παιρνει για μικρά ταξιδάκια και το μηχανακι θα ειναι πιο καινουργιο, με ότι αυτό συνεπάγεται σε αξιοπιστία;

    20+ ετών μηχανή χωρίς εναλλακτικό όχημα μετακίνησης είναι ρίσκο, ειδικά για κάποιον χωρίς εμπειρία στα μηχανολογικά.

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Άκου λίγο, με 2 χιλιάρικα δεν έχεις και πολλές επιλογές.
    Βασικά έχεις αλλά όλες είναι 10τιων ή θα είναι 125κε ξερω γω.
    Το ΚΛΕ500 σε σχέση με το baby varadero θα σου φανεί Federation Constitution-class starship.
    Είσαι νέος-καινούργιος ,μια χαρά το ΚΛΕ για να αποκτήσεις εμπειρία.
    porca miseria.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Για 5χλμ κηφισσο θα μπεις σε αυτή τη διαδικασία;

    Η απόσταση απ'ότι κατάλαβα είναι 20 να πας και 20 να γυρισεις σωστά;
    Μου φαινεται περίεργο που δεν βάζεις την κατανάλωση στην εξίσωση μιας και 40χλμ καθημερινα δεν τα λες λιγα.

    Γιατι δεν πας σε χαμηλότερα κυβικά όπου και οικονομικά θα είναι σε γκάζι, δεν θα χρειάζεται να πηγαινει στα κοκκινα, σε παιρνει για μικρά ταξιδάκια και το μηχανακι θα ειναι πιο καινουργιο, με ότι αυτό συνεπάγεται σε αξιοπιστία;

    20+ ετών μηχανή χωρίς εναλλακτικό όχημα μετακίνησης είναι ρίσκο, ειδικά για κάποιον χωρίς εμπειρία στα μηχανολογικά.
    Εννοείς τύπου 300;
    Ναι, κοιτάζω παλιότερα γιατί πρώτον μου αρέσει αυτή η αισθητική και δεύτερον γιατί φαντάζομαι ότι αν διαπιστωθεί οτι είναι σε καλή κατάσταση είναι πιο αξιόπιστα, ειδικά όταν τα πιέζεις περισσότερο, από αρκετά πιο σύγχρονα.
    Την κατανάλωση όσο και να σου φαίνεται ηλίθιο επειδή δεν μου περισσεύουν, δεν την έχω στους πρώτους παράγοντες (και όπως μαρτυράει και το τωρινό μου μηχανάκι) όσο το στήσιμο, φρένα, ύπαρξη συμπλέκτη κτλ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Άκου λίγο, με 2 χιλιάρικα δεν έχεις και πολλές επιλογές.
    Βασικά έχεις αλλά όλες είναι 10τιων ή θα είναι 125κε ξερω γω.
    Το ΚΛΕ500 σε σχέση με το baby varadero θα σου φανεί Federation Constitution-class starship.
    Είσαι νέος-καινούργιος ,μια χαρά το ΚΛΕ για να αποκτήσεις εμπειρία.
    Χμμμμ..έχω αρχίσει να το επεξεργάζομαι το kle..
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στο φόρουμ, ελπίζω να είστε όλοι καλά!

    Λόγω επικείμενης συγκατοίκησης με την κοπελιά σε απόσταση 20 χλμ περίπου από την εργασία μου, βγαίνω κάπως εκτός πλάνου και νιώθω ότι ίσως υπάρχει η ανάγκη να ανέβω λίγο, πιο συγκεκριμένα:

    Αυτή τη στιγμή έχω ένα Varadero 125, το οποίο για να έρθει στο καινούριο σπίτι πρέπει να βγει και 5 χλμ Κηφισό και με πιάνω συνέχεια να βαράω κόκκινα για να είμαι πέριξ των 110-115 στη μεσαία -δεξιά προσπαθώ να αποφεύγω όσο μπορώ λόγω βαρέων οχημάτων και του μπες βγες που συμβαίνει- σε αντίθεση με το προηγούμενο πλάνο που χρησιμοποιείτω για 5 χλμ προς και από την δουλειά και ήταν επαρκέστατο.

    Οπότε έχω μπει σε σκέψεις και θα ήταν αρκετά βοηθητικό να διαβάσω καμιά γνώμη, για να το κάνω πιο λιανά, ο προσανατολισμός μου είναι προς KLE 400 ή 500 ή στο τσακίρ κέφι θα κοίταζα και το Dominator το 650 μόνο και μόνο γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι σχετικά ήρεμο για τα κυβικά του. Αλλά όποια πρόταση γενικά ευπρόσδεκτη!

    Το budget δεν μπορεί να ξεφύγει περισσότερο απο 2κ, στη βάση οτι αν προχωρήσω θα πουληθεί το μωροντεράκι στους προσεχείς μήνες και θα βάλω και ένα συμπλήρωμα και εγώ.

    Σαν γενική σημείωση, επειδής είμαι νέος και άπειρος ακόμα θεωρώ, θέλω να πάω και σε αυτήν την αγορά όπως και στην πρώτη σε κάτι που έχει καλύτερα φρένα και overall στήσιμο από ότι έχει γκάζι.
    Ο Κηφισός έχει όριο ταχύτητας τα 80χλμ ανά ώρα και ναι ειμαι από αυτούς τους σπαστικός που πιστευουν ότι τα όρια υπάρχουν για να τα τηρουμε
    Κάθε μέρα ανεβαίνω και κατεβαινω τον Κηφισό με το scooter τώρα και με το παπι παλαιότερα και με ταχύτητες στα 80 χλμ στην δεξιά λωρίδα δεν έχω βρεθεί σε δύσκολη θέση ποτέ. Το να πηγαίνεις τάπα το μικρό varadero δεν είναι για πουθενά καλό. Η μηχανή που έχεις τώρα έχει το σωστό βάρος για να πηγαίνεις με 80-90 χλμ για 5 χλμ στον Κηφισό εγώ δεν θα την άλλαζα για να πάρω ένα στοίχημα dominator η kle τα οποία και όταν ειμασταν νέοι εμείς πάλι παλιά τα θεωρούσαμε

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Ο Κηφισός έχει όριο ταχύτητας τα 80χλμ ανά ώρα και ναι ειμαι από αυτούς τους σπαστικός που πιστευουν ότι τα όρια υπάρχουν για να τα τηρουμε
    Κάθε μέρα ανεβαίνω και κατεβαινω τον Κηφισό με το scooter τώρα και με το παπι παλαιότερα και με ταχύτητες στα 80 χλμ στην δεξιά λωρίδα δεν έχω βρεθεί σε δύσκολη θέση ποτέ. Το να πηγαίνεις τάπα το μικρό varadero δεν είναι για πουθενά καλό. Η μηχανή που έχεις τώρα έχει το σωστό βάρος για να πηγαίνεις με 80-90 χλμ για 5 χλμ στον Κηφισό εγώ δεν θα την άλλαζα για να πάρω ένα στοίχημα dominator η kle τα οποία και όταν ειμασταν νέοι εμείς πάλι παλιά τα θεωρούσαμε
    Το ακούω αυτό που λες, είμαι νευρικός σαν αναβάτης και είναι ο λόγος που πήρα ένα μηχανάκι-κόφτη, λάθος λογική αλλά έστω.
    Νιώθω περισσότερη ασφάλεια με τον τρόπο που οδηγώ να είμαι +5 χλμ ας πούμε από την υπόλοιπη κίνηση στο δρόμο, γιαυτό και ο προβληματισμός, νιώθω κάπως εκτεθειμένος όταν είμαι μεσαία λωρίδα τερματισμένος. Μια ρεαλιστική λύση ίσως θα ήταν απλά να βρω δρόμους εκτός Κηφισού που η υπόλοιπη κίνηση δεν υπερβαίνει τα όρια ταχυτητας και να μείνω με ότι έχω.

  10. #10
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δεν χαλάνε συχνά μάλλον.
    Και βαριούνται να αλλάξουν και μπουζί μπροστινού κυλίνδρου.
    Transalp 600,650,KLE500 μια χαρά είναι ,δεν υπάρχει λόγος να κοιτάζεις τα αντίστοιχα τους 400άρια.
    Αφού το θες μόνο για μικρό μετακινήσεις στην πόλη ένα μονοκύλινδρο θα είναι πιο μανιτζεβελο και οικονομικό στην συντήρηση.
    Εκτός του Dominator 650 (btw είχα ένα για περίπου 10 χρόνια) δες και Suzuki Freewind. Είναι εξαιρετικό all around μηχανάκι που βρίσκεται σε αρκετά χαμηλές τιμές.
    RIDE MORE TALK LESS

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Αν έχεις βολευτει με το βαραντερακι,μια χαρά είσαι,και είναι και άνετο για την κοπέλλα.Μην το αλλάξεις για 5 χλμ.Τα άλλα που θα πάρεις,μπορεί να τα χρυσοπληρωσεις,και σαν κατανάλωση, και σαν χρεπια μεταχειρισμένα.Ολα αυτά στα 2 χιλιάρικα είναι συνήθως λιωμένα.Γνωμη μου.Ασε που ειδικά το τρανσαλπ θα σου φανεί και νταλίκα και σε βάρος και σε κατανάλωση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    δες και xtr660 , bmw f650gs

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Για 5χλμ Εθνικής δεν αλλάζεις μοτορσυκλέτα. Ειδικά με κάτι που θα είναι πιθανόν λειωμένο και με τουλαχιστον διπλή (μάλλον προς τριπλή) κατανάλωση.
    Για να μην πούμε για service και αναλώσιμα.

    Με 3900-4000 παίρνεις σύγχρονο 300cc+ του κουτιού.
    Κάνε οικονομία συστηματική, βάλε στόχο και πάρε κάτι καλύτερο του χρόνου.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις βολευτει με το βαραντερακι,μια χαρά είσαι,και είναι και άνετο για την κοπέλλα.Μην το αλλάξεις για 5 χλμ.Τα άλλα που θα πάρεις,μπορεί να τα χρυσοπληρωσεις,και σαν κατανάλωση, και σαν χρεπια μεταχειρισμένα.Ολα αυτά στα 2 χιλιάρικα είναι συνήθως λιωμένα.Γνωμη μου.Ασε που ειδικά το τρανσαλπ θα σου φανεί και νταλίκα και σε βάρος και σε κατανάλωση.
    Η κοπέλα δεν ανεβαίνει ποτέ και για κανένα λόγο επάνω, οπότε αυτό έτσι και αλλιώς δεν ήταν θέμα, ελαφρύς είμαι γύρω στα 70-75( ανάλογα πόσο ήταν το τελευταίο γεύμα) οπότε δεν με προβληματίζει στο πώς πιάνει αυτά που πιάνει. Έχω πιάσει συζήτηση κάποια στιγμή με φιλαράκι που έχει το dominator και έχει αναφέρει ότι αν αλλάξει κατηγορία κάποια στιγμή θα το συζητούσε, πολύ προσεγμένο εκείνο, αγρατζούνιστο και συντηρημένο.
    Δεν ξέρω, συνήθως όταν φτάνω στο σημείο να είμαι έτσι προβληματισμένος κάθομαι στα αυγά μου...
    Ειναι στη μέση και η αναβάθμιση στο απεριόριστο απο α1 που είμαι τώρα, είναι και οτι θέλω και κράνος γιατί το ls2 το rapid που έχω τώρα σε ταξίδι που είχα κάνει με άλλη μηχανή κυβισμού μετά τα 120 μου έπαιρνε το μυαλό....
    Τσαμπα ονειρευόμανε, του χρόνου πάλι...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Αν δουλευεις 9-5 απορω που βρισκεις ανοιχτο δρομο στο ποταμι (με βαση αυτα που βλεπουμε καθε μερα)

    f650gs στο budget σου δεν βρισκεις ουτε με σφαιρες (που να μην θελει αλλα τοσα να γινει μηχανακι). KLE και Freewind συνεχιζω να τα βλεπω ομορφα εστω και τοσα χρονια μετα, και προσωπικα θα κοιτουσα αυτα πρωτα. Επισης transalp 650 ειναι αξιολογη επιλογη.

    P.S. φορα ωτοασπιδες next time που θα βγεις σε ανοιχτο δρομο με πανω απο 100 και θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι απαραιτητα καινουργιο κρανος (αν αυτο σου "πηρε" το κεφαλι).
    Quod me nutrit... me destruit.....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικό Gianneli για Transalp 650.. Γνώμες;
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 19:20
  2. Honda XR 400/650 2006 dallara
    από Zid στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 08:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF