Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 55

Θέμα: ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΑΝΑ) ΣΤΙΣ ΑΚΡΟΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα, πολύ ενδιαφέρον ταξιδιωτικό, με υπέροχη περιγραφή και εικόνες.

    Σκέφτομαι αντίστοιχο ταξίδι με το αρχικό δικό σου, δηλαδή Ευρώπη χωρίς πλοίο, μόνο οδικώς, με αφετηρία την Αθήνα. Όπως καταλαβαίνεις ανυπομονώ για την συνέχεια και την επιστροφή.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Σ' ευχαριστώ για το σχόλιό σου! Εύχομαι ολόψυχα να πραγματοποιήσεις το ταξιδιωτικό σου πλάνο!

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Ημέρες 5η & 6η (Lake Constance - Strasbourg)

    Η μαγεία του road trip! Να ξυπνάς και να ζορίζεσαι ώσπου να θυμηθείς πού βρίσκεσαι αυτή τη φορά, να ανοίγεις το παράθυρο και να βλέπεις αυτό το θέαμα, ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	86,7 KB 
ID:	440954

    .... να μελαγχολείς για τις όμορφες πόλεις και τις όμορφες μνήμες που αφήνεις πίσω σου και απ' την άλλη να λαχταράς να βγεις ξανά σε άγνωστους δρόμους, να "γευθείς" νέους προορισμούς. Σήμερα λοιπόν είμαι πολύ χαρούμενος, αφού με υποδέχεται μια υπέροχη ηλιόλουστη μέρα και με περιμένει μια απολαυστική διαδρομή, σε στριφτερούς επαρχιακούς δρόμους, μέσα από τα γραφικά χωριουδάκια του Μέλανα Δρυμού.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34B.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	440955

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34BB.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	440956

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34E.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	440957

    Μετά από 200 χλμ, περνάω τα ανύπαρκτα σύνορα Γερμανίας - Γαλλίας που ορίζονται στη μέση της γέφυρας του Ρήνου και πολύ γρήγορα μπαίνω στο Στρασβούργο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34G.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	440958

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Θυμάστε στην αρχή του οδοιπορικού που έγραψα ότι τις πρώτες ημέρες είχα σχεδιάσει να τις περάσω δίπλα σε μερικές από τις ωραιότερες λίμνες της Ευρώπης; Μετά την Constance και για το υπόλοιπο του ταξιδιού, λίμνες τέλος. Σειρά πια έχουν τα ποτάμια, με πρώτο τον Ρήνο που μόλις πέρασα. Και το αστείο είναι ότι αυτό δεν το προσχεδίασα, το διαπιστώνω τώρα απολογίζοντας το ταξίδι! Μήπως έπρεπε το ταξιδιωτικό μου να έχει τίτλο "Ο δρόμος του νερού";

    Στο Στρασβούργο - μολονότι έχω βρεθεί άλλες δύο φορές στο παρελθόν - θα μείνω δύο ημέρες, ώστε:

    1. Να απολαύσω μια από τις πιο γραφικές υδάτινες συνοικίες της Ευρώπης, τη Μικρή Γαλλία (Petit France), βολτάροντας δίπλα στα γραφικά κανάλια που σχηματίζει ο ποταμός Ιλ (νάτο κιόλας το δεύτερο ποτάμι) και χαζεύοντας τα καρτποσταλικά σπιτάκια του 16ου αιώνα με τις ξυλοδεσιές και τα ολάνθιστα μπαλκόνια τους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	440959

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35a.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	440960

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35b.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	108,0 KB 
ID:	440961

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35d.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	440962

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35e.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	440963

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35f.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	440964

  5. #20
    Ωραίος. Ειχαμε πάει τον Μάρτιο γιατί μένει ένα φιλικό ζευγάρι στην Κωνσταντία. Ωραία πόλη. Την γλιτωσε όντως στο Β π.π. αλλά γιατί ο δήμαρχος κράτησε αναμενα αν θυμάμαι καλά τα φώτα οπότε οι Συμμαχοι θεώρησαν ότι είναι Ελβετία και δεν τους βομβάρδισαν.
    done.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    2. Να σταθώ με δέος μπροστά στον μεγαλειώδη αρχιτεκτονικά Καθεδρικό Ναό της Παναγίας και να χαθώ μαγεμένος στα γύρω μεσαιωνικά στενάκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35h.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	440965

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35i.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	440966

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35j.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	440967

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35k.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	440968

    3. Να γευθώ μέσα σ' ένα βιομηχανικό πάρκο, στο καλύτερο - κατά Trip Advisor - εστιατόριο κρέατος της πόλης, εξαιρετικούς ανατολίτικους μεζέδες .....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35kkk.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	440969

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35kkkk.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	90,0 KB 
ID:	440970

    4. Να φωτογραφήσω κι εγώ την - με ή χωρίς ανταπόκριση άραγε; - ερωτική πρόσκληση του νεαρού προς την Χριστίνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35l.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	440971

    5. Να μην καταφέρω να απολαύσω το νυκτερινό Στρασβούργο που φωτίζεται τόσο όμορφα, αφού και τις δύο ημέρες μετά το ηλιοβασίλεμα έβρεχε καταρρακτωδώς, αλλά να καταφέρω να στεγνώσω τη μπαγκαζιέρα μου, που τη βρήκα ένα πρωινό πλημμυρισμένη από την ολονύκτια βροχή, γιατί ενώ ήξερα απ' την προηγουμένη ότι το βράδυ θα ρίξει καρεκλοπόδαρα, βλακωδώς τη στήριξα στο πλαϊνό σταντ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35m.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	440972

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Ρε συ μήπως είσαι σεναριογράφος σε τηλενουβέλες όλο στο καλύτερο μας κόβεις και μας έχεις μία μέρα αναμονή για να διαβάσουμε τη συνέχεια χαχαχα. Περιμένουμε τη συνέχεια.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Ημέρα 7η (Strasbourg - Luxembourg)

    Είναι το 5ο moto road trip που κάνω στην Ευρώπη και πολλές φορές έχω βρεθεί αντιμέτωπος με δύσκολες καιρικές συνθήκες. Όμως φέτος, πέρα από τις ακραία υψηλές θερμοκρασίες για κεντρική Ευρώπη, αυτές οι διαρκείς εναλλαγές, αυτό το σκωτσέζικο ντους στο οποίο με υποβάλλει ο καιρός έχει αρχίσει και με κουράζει! Να, όπως σήμερα. Έχει ξημερώσει ένα ηλιόλουστο, ταξιδιάρικο Σάββατο κι όμως .... πρέπει να ανασχεδιάσω τη διαδρομή μου. Ενώ σκόπευα να κάνω κάποιες παρακάμψεις για να δω τις πόλεις Nancy και Metz αφιερώνοντάς τους από ένα 3ωρο και να φθάσω απόγευμα στο Λουξεμβούργο, έρχεται το μετεωρολογικό δελτίο και μου τα ανατρέπει όλα, αφού προβλέπει έντονες βροχές από το μεσημέρι σ' αυτήν την περιοχή.
    Οκ, δεν πειράζει, σχεδιάζεται πάραυτα και μπαίνει σε εφαρμογή plan B: Μετά από καμιά εκατοστή χλμ, αποχαιρετώ τη Γαλλία και ξαναμπαίνω στη Γερμανία για άλλα 130 χλμ. Πλησιάζει μεσημέρι όταν φθάνω στο συνοριακό Echternach, που τυχαίνει να είναι και η παλαιότερη κωμόπολη του Δουκάτου του Λουξεμβούργου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35MM.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	441003

    Το Δουκάτο λοιπόν, αν και με δυσκολία διακρίνεται στους χάρτες, έτσι στριμωγμένο ανάμεσα στο Βέλγιο, τη Γερμανία και τη Γαλλία, εκτός του ότι φημίζεται για το υψηλότερο κατά κεφαλή εισόδημα (αλλά και για μερικά τεράστια σκάνδαλα φοροδιαφυγής, όπως το Lux Leaks), διαθέτει κι ένα εκπληκτικό φυσικό τοπίο με βαθύσκιωτα δάση, φιδογυριστά ποταμάκια και καταπράσινες πλαγιές με αμπελώνες. Κι αυτά διανθίζονται από παραμυθένια χωριουδάκια, περιποιημένες φάρμες με ευτυχισμένες αγελάδες κι ένα στριφτερό επαρχιακό δίκτυο, η χαρά του μοτοσυκλετιστή (ο λόγος που συγκεντρώνονται εδώ τόσοι πολλοί μηχανόβιοι). Ένα μέρος αυτού του τοπίου απολαμβάνω, πριν καταλήξω στην πρωτεύουσα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36a.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	67,9 KB 
ID:	441004

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36aa.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	441005

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36cc.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	76,7 KB 
ID:	441006

    Την πρώτη μου στάση την κάνω στο Mullerthal, γνωστό σαν "η μικρή Ελβετία του Λουξεμβούργου". Μικρή είναι και η γνωριμία μου μαζί του, αφού - απ' ό,τι διαβάζω - εδώ υπάρχει ένα μεγάλο πεζοπορικό δίκτυο μέσα σε φαράγγια και πυκνά δάση, που εγώ βέβαια δεν έχω το χρόνο να περπατήσω και να ανακαλύψω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36d.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	441007

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Η επόμενη στάση όμως, 25 χλμ βορειότερα, επιβάλλεται να πάρει το χρόνο της. Εδώ βρίσκεται το Vianden, η ωραιότερη κωμόπολη του Λουξεμβούργου, με τα λιθόστρωτα δρομάκια, τα πολύχρωμα κουκλόσπιτα και το ομώνυμο κάστρο, που κυριαρχεί στο τοπίο. Σ΄ ένα καφέ, στην όχθη του γραφικού ποταμού, με όλη αυτή την ομορφιά να με περιβάλλει θα απολαύσω το εσπρεσάκι μου, παρέα με δεκάδες "συναδέλφους", αφού το Vianden είναι ο τόπος συγκέντρωσης των μηχανόβιων που προανέφερα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MOTOEUROPE2022.Still151.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	441008

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36f.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	441009

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36g.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	441010

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36gg.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	91,6 KB 
ID:	441011

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Αργά το μεσημέρι φθάνω στην πόλη του Λουξεμβούργου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36ggg.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	80,9 KB 
ID:	441012

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36h.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	441013

    Εδώ θα προσθέσω άλλα δύο ποτάμια στη συλλογή μου, αφού η πρωτεύουσα του Δουκάτου είναι χτισμένη στη συμβολή των Alzette και Petrusse. Μετά την τακτοποίηση στο ξενοδοχείο που βρίσκεται στο σύγχρονο κομμάτι της πόλης, που δένει τόσο αρμονικά με το παλιό .....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36HH.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	441014

    .... και μια επιβεβλημένη στάση σ' ένα βραζιλιάνικο εστιατόριο για ανάκτηση δυνάμεων ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36HHH.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	441015

    ... ξεκινάω για την παλιά πόλη, που απέχει ένα 15λεπτο περπάτημα. Όπως τη βλέπω από απόσταση, χωρίς υπερβολές, μοιάζει με υπέροχο σκηνικό ταινίας εποχής.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36hhhh.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	441016

    Η παλιά πόλη του Λουξεμβούργου χωρίζεται σε δύο τμήματα. Στο κάτω τμήμα αναπτύσσεται γραφικότατη, γύρω από τον ποταμό Alzette, η συνοικία Grund. Στο άνω τμήμα, σ' ένα ύψωμα 300 μέτρων και γύρω από τις Place d' Armes και Place Guillaume II είναι συγκεντρωμένα όλα τα πανέμορφα μεσαιωνικά κτίρια, με highlight το Παλάτι του Μεγάλου Δούκα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36HHHHH.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	441017

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36HHHHHH.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	441018

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Και βέβαια συνεχίζω τον περίπατό μου στον πιο διάσημο πλακόστρωτο πεζόδρομο της πόλης, τον Chemin de la Corniche, γνωστό ως "το ωραιότερο μπαλκόνι της Ευρώπης". Δεν ξέρω αν είναι το ωραιότερο της Ευρώπης, αλλά εγώ απόλαυσα έναν αξέχαστο περίπατο, μαγεμένος από αυτή τη ζωγραφιά! Δεν συμφωνείτε;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36iii.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	441019

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36jj.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	441020

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36jjj.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	441021

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36JJJJ.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	441022

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36k.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	441023

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36kk.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	441024

    Αργά το απόγευμα, ολοκλήρωσα τον περίπατό μου - μόλις που πρόλαβα, αφού μετά από λίγο άρχισε να βρέχει - περνώντας από τη Γέφυρα του Αδόλφου ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36lll.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	441025

    .... και φωτογραφίζοντας το επιβλητικό κτίριο με το ρολόι, που δεν είναι κάστρο ή ναός, αλλά .... τράπεζα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36m.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	441026

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Ημέρα 8η (Luxembourg)

    Σήμερα είναι η μέρα των μεγάλων αποφάσεων. Πλησιάζει μεσημέρι και - σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό μου - θα έπρεπε τώρα να έχω μπει στο Βέλγιο, να εξερευνώ την κοιλάδα του ποταμού Ourthe με τα μεσαιωνικά χωριουδάκια της και να καταλήγω για διανυκτέρευση στις Βρυξέλλες. Κι όμως, είμαι καθηλωμένος στο δωμάτιο του ξενοδοχείου και παρακολουθώ από το παράθυρο τη βροχή, που δεν έχει σταματήσει από χθες. Και για να συνεχίσω και να σας αποκαλύψω το πλάνο του οδοιπορικού μου, μετά τις Βρυξέλλες σειρά είχαν οι Μπρυζ, Ουτρέχτη, Άμστερνταμ, με τελική βορειότερη κατάληξη τη Βρέμη, όπου και θα σχεδίαζα την επιστροφή. Κι όμως, τίποτα από αυτά δεν θα γίνει. Δυστυχώς, η κλιματική αλλαγή έχει καταργήσει τις εποχές κι έχει κάνει τον καιρό εντελώς απρόβλεπτο και επικίνδυνο. Παράδειγμα τα έντονα πλημμυρικά φαινόμενα που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια στην Κεντρική Ευρώπη. Βλέπω στο tablet τις προγνώσεις, βροχές κεντρικά και βόρεια και νέος επερχόμενος καύσωνας νότια και ιδιαίτερα στην Ουγγαρία απ' όπου σχεδίαζα να περάσω. Επειδή έχω δυσάρεστες μνήμες - από παλαιότερο ταξίδι μου με αυτοκίνητο - με μεγάλες καθυστερήσεις στα σύνορα της Ουγγαρίας τέτοια εποχή, που κατεβαίνουν όλοι οι μετανάστες προς Βαλκάνια και Τουρκία για καλοκαιρινές διακοπές, τρέμω και μόνο στην ιδέα να καθηλωθώ εκτεθειμένος κάτω απ' τον καυτό ήλιο για πολλές ώρες. Για όλους τους παραπάνω λόγους λοιπόν, αποφασίζω να συντομεύσω το μοναχικό μου ταξίδι. Κι αυτό που επιτείνει τη στενοχώρια μου είναι ότι είχα καταφέρει - με αίμα, δάκρυα και ιδρώτα - να εξασφαλίσω 25ήμερη άδεια από τη σύζυγό μου γι' αυτό το road trip και θα πάει η μισή χαμένη (οι πολύχρονοι παντρεμένοι θα με καταλάβουν!).
    Όπως προείπα, δεν θα κατέβω από τα Βαλκάνια, αλλά θα περάσω και πάλι με ferry από Ιταλία. Ευτυχώς, αν και εποχή τουριστικού pick, βρίσκω καμπίνα στη MINOAN LINES. Θα αναχωρήσω από την Ανκόνα σε μια εβδομάδα. Τουλάχιστον έχω τώρα να κάνω εδώ μέσα κλεισμένος κάτι που λατρεύω: Να ψάχνω στους ιντερνετικούς οδηγούς για να βρω τις ωραιότερες διαδρομές και στάσεις για τις ημέρες της επιστροφής.

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Τώρα θα με βρίσεις, να σημειώσω ότι είναι όνειρο ζωής ένα ταξίδι σαν αυτό που μοιράζεσαι, αλλά εξοπλισμό δεν;; Συγγνώμη για την αρνητικίλα, στο είπα ότι θα με βρίσεις!
    Και αν δεν νοιάζεσαι για τη δική σου ασφάλεια δεν είναι κρίμα να περνιούνται τέτοια μηνύματα στον αναγνώστη;
    Φιλικά πάντα, ήθελα να το επισημάνω, πόσοι νέοι αναβάτες μπαίνουν εδώ και παίρνουν παράδειγμα όμως, διαθέτουμε χρήματα για μια ωραία μοτοσυκλέτα και ένα ωραίο ταξίδι αλλά όχι για γαντακια και μπουφανακι. Στην κακιά την ώρα όμως- που να μην έρθει ποτέ- μπορεί να πάθουμε ζημιά ακόμα και από την πιο χαζή μικρή τούμπα.
    Χίλια συγγνώμη για το εμβόλιμο και αν χαλάω τη διάθεση γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου ειλικρινά.
    Εύχομαι να είσαι καλά και καλή συνέχεια στην περιπέτεια σου!

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Τώρα θα με βρίσεις, να σημειώσω ότι είναι όνειρο ζωής ένα ταξίδι σαν αυτό που μοιράζεσαι, αλλά εξοπλισμό δεν;; Συγγνώμη για την αρνητικίλα, στο είπα ότι θα με βρίσεις!
    Και αν δεν νοιάζεσαι για τη δική σου ασφάλεια δεν είναι κρίμα να περνιούνται τέτοια μηνύματα στον αναγνώστη;
    Φιλικά πάντα, ήθελα να το επισημάνω, πόσοι νέοι αναβάτες μπαίνουν εδώ και παίρνουν παράδειγμα όμως, διαθέτουμε χρήματα για μια ωραία μοτοσυκλέτα και ένα ωραίο ταξίδι αλλά όχι για γαντακια και μπουφανακι. Στην κακιά την ώρα όμως- που να μην έρθει ποτέ- μπορεί να πάθουμε ζημιά ακόμα και από την πιο χαζή μικρή τούμπα.
    Χίλια συγγνώμη για το εμβόλιμο και αν χαλάω τη διάθεση γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου ειλικρινά.
    Εύχομαι να είσαι καλά και καλή συνέχεια στην περιπέτεια σου!
    Θα ήταν τελείως άτοπο από μέρους μου - δεν το συνηθίζω άλλωστε - να βρίσω έναν συνάδελφο/αναβάτη που επισημαίνει θέματα ασφάλειας και παραδειγμάτων προς τους νεώτερους. Ειλικρινά όμως, με μπουφάν και παντελόνι με επενδύσεις, με μπότες, με δυο ζευγάρια γάντια, με αδιάβροχα, με κράνος υψηλής προστασίας που δεν βγαίνει ποτέ .... ακόμη προσπαθώ να καταλάβω πώς προέκυψε το "εξοπλισμό δεν;;". Εκτός κι αν εννοείς την έκτακτη εξαίρεση στην αρχή του ταξιδιού με τον καύσωνα, οπότε αν αυτή η αποστροφή του γραπτού μου αποτελεί αρνητικό παράδειγμα... οκ, οφείλω να ζητήσω συγγνώμη.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2023, 10:04
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2021, 21:23
  3. 45 ΚΑΡΕ ΑΠΟ ΤΟ (ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ)
    από πυξιδας990 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2012, 19:37
  4. ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΟΛΥΜΠΙ - ΑΚΕ
    από kalgeorge στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 08:21
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 18:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF