Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Γάντια sport/racing Held Chikara RR

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342

    Γάντια sport/racing Held Chikara RR

    Μετά την προ μηνών μετωπική και το κουσούρι που μου άφησε για αρκετούς μήνες στον καρπό είπα να ανανεώσω τα γάντια τόσο τα καλοκαιρινά για το δρόμο αλλά και για την πίστα.

    Εκ των υστέρων και το πρόσφατο low-side υπενθύμησε τη σημασία τους. Πριν προχωρήσω στο ζουμί του θέματος, να αναφέρω ότι τα πολύ low budget - 30€ - Armure (η μάρκα που λάνσαρε πρόσφατα το Motocard) προστάτεψαν αρκετά καλά με εξαίρεση τον βαθμό απόσβεσης/απορρόφησης της πρόσκρουσης. Προχωρώ στο δια ταύτα.

    Τα τελευταία 5 χρόνια στα 10-14 ετησίως trackdays φόραγα τα Held Evo Thrux (το παλιό μοντέλο) τα οποία μετά από τόση χρήση και ιδρώτα δεν έχουν προφανή σημαδιά φθοράς. Παρόλα αυτά ήρθε η ώρα για upgrade. Λόγω εφαρμογής, σχέσης ποιότητας τιμής και αποδεδειγμένης προστασίας από high-side στα Μέγαρα κοντινού μου προσώπου είπα να ξαναεπενδύσω σε αυτή την εταιρεία. Ο λόγος που γράφω τα παρακάτω είναι διότι θεωρώ εξαιρετική την σχέση τιμής-ποιότητας-προστασίας στο παρακάτω μοντέλο. Θεωρώ ότι από θέμα ασφάλειας είναι στα ίδια ή έστω πολύ κοντινά επίπεδα σε σχέση με τα ανώτερα μοντέλα της Held ή τα αντίστοιχα Alpinestars/Dainese.

    Aπό δέρμα στην παλάμη έχουμε καγκουρό και παρότι τα λυπάμαι τα καημένα που τα γδέρνουν η προστασία που προσφέρει και η αίσθηση με τα γκρίπ είναι απίστευση. Το πάνω μέρος του χεριού είναι εσωτερικά από kevlar. Όπως θα δείτε και στις φωτό από προστασία έχουν το κλασικό Superfabric της Held σε κάποια εκ των δαχτύλων, στο πλάι του μικρού δάχτυλου για low-side και στη βάση της παλάμης πριν τον καρπό. Όσον αφορά το low-side τα δυο μικρότερα δάχτυλα είναι ενωμένα (όπως στην Alpinestars) και στη βάση του μικρού υπάρχει αρκετά σκληρό TPR το οποίο εμποδείζει ή περιορίζει διάστρεμα. Στα EvoThrux το αντίστοιχο πλαστικό ήταν πολύ πιο ελαστικό όποτε +1 για τη Held που το αναβάθμισε. Σε άλλες προστασίες, έχει ελαφρά TPU σε κάποια δάχτυλα, σκληρά TPU στις αρθρώσεις και πιο ελαφρά στο πλάι του καρπου. Τo TPU στις αρθρώσεις/κόμπους είναι πολύ πιο σκληρό από τα EvoThrux αλλά και από άλλα γάντια που έχω της Alpine ή που έχω δει/δοκιμάσει. Τέλος στο πλάι του καρπού πέραν από το TPU έχει και απορροφητικό υλικό. Τέλος τα velcro έχουν TPR στα σημεία που τα πιάνεις για δέσιμο/λύσιμο.

    Εν κατακλείδι συνοψίζω τα imho + και - και ότι άλλο θέτε ρωτάτε/σχολιάζετε. Η τιμή τους ήταν 120€ σε περιόδο sales από FC-Moto.

    + επίπεδο και έκταση προστατευτικών
    + ροή αέρα
    + δέρμα καγκουρό
    + τιμή
    + προστασία low-side
    + αντίχειρας και δείκτης συμβατά με smartphone

    - θα μπορούσε το απορροφητικό υλικό να κάλυπτε λίγο παραπάνω την βάση του αντίχειρα
    - λείπει το δέρμα τύπου ακορντεόν στον αντίχειρα αλλά από την άλλη το δέρμα είναι πολύ ελαστικό οπότε μάλλον δεν χρειαζότανε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4455.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	440906

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4456.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	440907

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4457.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	440908

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4458.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	440909

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4459.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	440910

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4460.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	89,4 KB 
ID:	440911

  2. #2
    Πολύ ποιοτικά τα held , μου άρεσαν πολύ τα υλικά τους. Δεν μου έκατσαν τέλεια στο χέρι, δεν μου ταίριαξαν "γάντι" , το ένα νούμερο δεν έμπαινε,το επόμενο ήταν ελάχιστα μπόλικο. Ωραία αίσθηση δίνει η παλάμη kangaroo. Το εξωτερικό μέρος των δαχτύλων είναι κάπως χοντροκομμένο και μου δημιουργεί θέμα κατά την διάρκεια της μετάβασης στην μανέτα του φρένου. Δεν είχα αντιληφθεί σε ποιό βαθμό, έως ότου φόρεσα τα Alpinestars GP pro r3 τα οποία μου ταίριαξαν απόλυτα, λες και τα είχαν ράψει πάνω στο χέρι μου. Υπάρχει μια μικρή δυσκολία στο βάλε βγάλε ειδικά αν είναι λίγο ιδρωμένη η παλάμη αλλά μικρό το κακό.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Προφανώς το σημαντικότερο είναι η εφαρμογή. Ένα λόγος που δν την έψαξα άλλου είναι ότι τα δυο ζευγάρια που είχα Held είχαν τελεια εφαρμογή. Και παντελόνι για τον ίδιο λόγο δν ξαναπήγα σε Alpinestars παρότι από προστασία απεδείχθη άψογο.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Δεν ξέρω για τα γάντια αλλά ο σκυλάκος όλα τα λεφτά, λέμε!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Προφανώς το σημαντικότερο είναι η εφαρμογή. Ένα λόγος που δν την έψαξα άλλου είναι ότι τα δυο ζευγάρια που είχα Held είχαν τελεια εφαρμογή. Και παντελόνι για τον ίδιο λόγο δν ξαναπήγα σε Alpinestars παρότι από προστασία απεδείχθη άψογο.
    Ώπα, λαυράκι!
    Επειδή ψάχνομαι για νέο εξοπλισμό αλλά ειδικά στα παντελόνια έχω θέμα λόγω ύψους, τα held έχουν long (μακρύτερα) νούμερα όπως πχ η Revit? Εσύ τι μέγεθός φοράς και σε καλύπτει?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Με μπέρδεψες. Σε παντελόνι ή γάντια ? σε γάντι XXL ή EU11. Μου χει κάτσει καλά σε Alpine, Armure και Held.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Σόρρυ, για παντελόνια λέω!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Έχουν long,ναι.Ψήνω καιρό να πάρω το Held Grind Srx,το κατω μέρος (παντελόνι) του μπουφάν που πηρα.Σκαλωνω μονο γιατί στα reviews διαβασα οτι ο κάβαλος είναι χαμηλά

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παντελόνια επειδή πρόσφατα πήγα Motocard και δοκίμασα αρκετά θα σου πρότεινα αν είναι εύκολο να δοκιμάσεις ή αλλιώς να παραγγείλεις 2 νούμερα και 2-3 μοντέλα και να επιστρέψεις ότι δεν σου κάνει. Νομίζω το Motocard δεν σου χρεώνει κάν μεταφορικά για κάτι τέτοιο αλλά ενδιαφέρεσαι μπορώ να τους ρωτήσω.

    Προσωπικά είναι το μόνο που δεν αγοράζω από ιντερνετ χωρίς να έχω δοκιμάσει ή να μπορώ να το αλλάξω εύκολα. Π.χ. σε αυτά που δοκίμασα είδα μεγάλη διαφορά ειδικά σε Alpinestars, από μοντέλο σε μοντέλο δοκιμάζοντας ίδιο νούμερο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Παντελόνια επειδή πρόσφατα πήγα Motocard και δοκίμασα αρκετά θα σου πρότεινα αν είναι εύκολο να δοκιμάσεις ή αλλιώς να παραγγείλεις 2 νούμερα και 2-3 μοντέλα και να επιστρέψεις ότι δεν σου κάνει. Νομίζω το Motocard δεν σου χρεώνει κάν μεταφορικά για κάτι τέτοιο αλλά ενδιαφέρεσαι μπορώ να τους ρωτήσω.

    Προσωπικά είναι το μόνο που δεν αγοράζω από ιντερνετ χωρίς να έχω δοκιμάσει ή να μπορώ να το αλλάξω εύκολα. Π.χ. σε αυτά που δοκίμασα είδα μεγάλη διαφορά ειδικά σε Alpinestars, από μοντέλο σε μοντέλο δοκιμάζοντας ίδιο νούμερο.
    Έχεις δίκιο για το ότι πρέπει να δοκιμάσω αλλά εδώ Ελλάδα δεν υπάρχουν Long γραμμές ούτε για δείγμα. Έχω ξεκινήσει και δοκιμάζω μεγέθη βέβαια σε regular ώστε να έχω έναν μπούσουλα για το τι μου κάνει και μετά θα δώ αν θα το παραγγείλω σε long (σε όποια εταιρεία έχει τέτοια δυνατότητα). Δυστυχώς, αρκετές εταιρείες με Long γραμμές όπως η held δεν υπάρχουν πλέον, τα έφερνε παλιότερα το Motofashion αλλά έκλεισε, αναγκαστικά πάω σε πιο mainstream μάρκες όπως dainese (που δεν βγάζει long αλλά φαίνεται ότι το 58 είναι ΟΚ και στο μήκος), revit, alpinestars.
    Πάντως αυτό με την παραγγελία περισσότερων παντελονιών και επιστροφή ότι δεν μου κάνει δεν το είχα σκεφτεί!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #11
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο για το ότι πρέπει να δοκιμάσω αλλά εδώ Ελλάδα δεν υπάρχουν Long γραμμές ούτε για δείγμα. Έχω ξεκινήσει και δοκιμάζω μεγέθη βέβαια σε regular ώστε να έχω έναν μπούσουλα για το τι μου κάνει και μετά θα δώ αν θα το παραγγείλω σε long (σε όποια εταιρεία έχει τέτοια δυνατότητα). Δυστυχώς, αρκετές εταιρείες με Long γραμμές όπως η held δεν υπάρχουν πλέον, τα έφερνε παλιότερα το Motofashion αλλά έκλεισε, αναγκαστικά πάω σε πιο mainstream μάρκες όπως dainese (που δεν βγάζει long αλλά φαίνεται ότι το 58 είναι ΟΚ και στο μήκος), revit, alpinestars.
    Πάντως αυτό με την παραγγελία περισσότερων παντελονιών και επιστροφή ότι δεν μου κάνει δεν το είχα σκεφτεί!
    Παρε γυναικα κ πες της ταξιδακι Βαρκελωνη ενα 3 ημερακι. Με τοσο φτηνα εισιτηρια κανεις κ αναψυχη κ πας κ στο μαγαζι να δοκιμασεις οτι θελεις.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Παρε γυναικα κ πες της ταξιδακι Βαρκελωνη ενα 3 ημερακι. Με τοσο φτηνα εισιτηρια κανεις κ αναψυχη κ πας κ στο μαγαζι να δοκιμασεις οτι θελεις.
    Κερνάω και τάπας σε αυτή τη περίπτωση. Είσαι lospsi όνομα και πράγμα πάντως από αυτά που γράφεις.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Είχα παει Βαρκελώνη Γρανάδα βαλένθια..Ηθελα φαι?Ταπας με μπύρα..Ηθελα μπυρες?Μπυρες με ταπας!!Καλη φάση!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο για το ότι πρέπει να δοκιμάσω αλλά εδώ Ελλάδα δεν υπάρχουν Long γραμμές ούτε για δείγμα. Έχω ξεκινήσει και δοκιμάζω μεγέθη βέβαια σε regular ώστε να έχω έναν μπούσουλα για το τι μου κάνει και μετά θα δώ αν θα το παραγγείλω σε long (σε όποια εταιρεία έχει τέτοια δυνατότητα). Δυστυχώς, αρκετές εταιρείες με Long γραμμές όπως η held δεν υπάρχουν πλέον, τα έφερνε παλιότερα το Motofashion αλλά έκλεισε, αναγκαστικά πάω σε πιο mainstream μάρκες όπως dainese (που δεν βγάζει long αλλά φαίνεται ότι το 58 είναι ΟΚ και στο μήκος), revit, alpinestars.
    Πάντως αυτό με την παραγγελία περισσότερων παντελονιών και επιστροφή ότι δεν μου κάνει δεν το είχα σκεφτεί!
    Η Dainese βγαζει πάντα κάποια μοντελα σε S/T Short / Tall. Δεν τα εχει πάντα στο site αλλα βγαζει. Οι διαστασεις που δίνει ειναι πολύ κοντα σε πραγματικές. Αγόρασα δερματινο σακκάκι και παντελόνι σε Black Friday πριν από 1,5 μηνα.
    Ψαξε και σε e-bay μαγαζιά αλλά εχει συχνά και το FC-Moto ή και αυτό:
    https://www.motocard.com/en/pants-2/...lack_matt.aspx
    Τα 3ψήφια ειναι Tall τα 2ψήφια μεχρι 30 Short στο παράδειγμα.

    Δες από πινακάκι ποιο νουμερο θες, το πινακάκι ειναι ίδιο για κορντούρα και δερματινα.
    https://www.dainese.com/gr/en/motorb...lor=BLACK-MATT

    Οι διαστασεις της Held ειναι λιγότερο ακριβεις-εχω πάρει παλαιότερα κορντούρα από Held.

    Τέλος βγαζει και η Buse, δες στο FC-Moto αλλα δεν εχω εμπειρία από συγκεκριμενη εταιρεια

    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...and-Pants-0022
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 24/01/2023 στις 22:05.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Η Dainese βγαζει πάντα κάποια μοντελα σε S/T Short / Tall. Δεν τα εχει πάντα στο site αλλα βγαζει. Οι διαστασεις που δίνει ειναι πολύ κοντα σε πραγματικές. Αγόρασα δερματινο σακκάκι και παντελόνι σε Black Friday πριν από 1,5 μηνα.
    Ψαξε και σε e-bay μαγαζιά αλλά εχει συχνά και το FC-Moto ή και αυτό:
    https://www.motocard.com/en/pants-2/...lack_matt.aspx
    Τα 3ψήφια ειναι Tall τα 2ψήφια μεχρι 30 Short στο παράδειγμα.

    Δες από πινακάκι ποιο νουμερο θες, το πινακάκι ειναι ίδιο για κορντούρα και δερματινα.
    https://www.dainese.com/gr/en/motorb...lor=BLACK-MATT

    Οι διαστασεις της Held ειναι λιγότερο ακριβεις-εχω πάρει παλαιότερα κορντούρα από Held.

    Τέλος βγαζει και η Buse, δες στο FC-Moto αλλα δεν εχω εμπειρία από συγκεκριμενη εταιρεια

    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...and-Pants-0022
    Η αγορά μάλλον θα γίνει από Mοtocard μιας και έχω κι ένα εκπτωτικό κουπόνι.
    Τα μεγεθολόγια δίνουν μια εικόνα αλλά δεν είναι και πανάκια, έχω αποφασίσει να πάω όσο το δυνατόν πιο safe. Γι' αυτό και μάρκες όπως held, buse κτλ που είναι "βορειοευρωπαικές" και άρα με πιο άνετα μεγέθη αποκλείονται μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής. Δοκιμάζω τα standard/regular μεγέθη, βλέπω αν μου κάνει καταρχήν και μετά κοιτάω αν υπάρχει σε long. Για dainese τα έχω δει τα S/T αλλά είναι ελάχιστα και όχι αυτά που θέλω, φαίνεται πάντως ότι και το κανονικό μέγεθος που μου κάνει να είναι οκ στο μήκος.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF