Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: Τιμοκατάλογος Μοτοσικλετών

  1. #46
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    ΑΝ παει νεοπας με on/off στο off θα ψαχνει συνεργειο να την επισκευασει.
    Οι περισσοτεροι στο on ειναι κ εκει με δυσκολια.
    Ασχετα που καταληγουν εκει.
    Οντως τα μικρα on/off πανε σε κατασταλαγμενους χρηστες κ οχι νεους στο αθλημα.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #47
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    ΑΝ παει νεοπας με on/off στο off θα ψαχνει συνεργειο να την επισκευασει.
    Οι περισσοτεροι στο on ειναι κ εκει με δυσκολια.
    Ασχετα που καταληγουν εκει.
    Οντως τα μικρα on/off πανε σε κατασταλαγμενους χρηστες κ οχι νεους στο αθλημα.
    Καλά το ποιος χρησιμοποιεί το Off στις On/off Και στις ''on/off'' τύπου Strom είναι άλλη ιστορία.
    Εγώ μιλάω για το ποιος αγοράζει τέτοιες πληθωρικές μηχανές .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #48
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Καλά το ποιος χρησιμοποιεί το Off στις On/off Και στις ''on/off'' τύπου Strom είναι άλλη ιστορία.
    Εγώ μιλάω για το ποιος αγοράζει τέτοιες πληθωρικές μηχανές .
    Σε ποιες αναφέρεσαι ως «πληθωρικές» μηχανές ;

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Η εμπειρία τόσο εδώ όσο και έξω σε διαψεύδει.
    Όσοι κοιτάνε για πρώτη μηχανή(και κυρίως On/off ) στο Budget 4-5 χιλιάρικα μέσα στο δίλλημα είναι αν όχι πάντα στο 80% των περιπτώσεων μια κινέζικη για το VFM .
    Σε προκαλώ να δεις τα τελευταία 40 θέματα με πρώτη μηχανή στο Moto.gr .
    Κι αν δεν είναι μέσα στο δίλημμα η κινεζική, θα μπει με το ζόρι στα πρώτα δύο-τρία σχόλια.

  5. #50
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Σε ποιες αναφέρεσαι ως «πληθωρικές» μηχανές ;
    Η ΤΡΚ είναι πληθωρική στα πλαστικά ας πούμε.
    Τσιγγούνα σε όλα τα υπόλοιπα.
    Την βλέπεις και λες 700 κυβικά τουλάχιστον η Multistrada ,
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #51
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Η ΤΡΚ είναι πληθωρική στα πλαστικά ας πούμε.
    Τσιγγούνα σε όλα τα υπόλοιπα.
    Την βλέπεις και λες 700 κυβικά τουλάχιστον η Multistrada ,
    κοίταξε να δεις, από αρχαιοτάτων χρόνων, ακόμα να σκεφτείς ο Oldman πήγαινε σχολείο, οι "on/off" μηχανές ήταν το best seller στην Ελλάδα, για προφανείς λόγους

    εγώ δεν κατάλαβα την αρχική σου απορία, θεωρείς ότι όσοι αγοράζουν 500αρι on/off (CB500X και οι λοιποί κινέζοι) το κάνουν λόγω ένδειας, επειδή δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν GS1250 ή CRF1100 ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #52
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    κοίταξε να δεις, από αρχαιοτάτων χρόνων, ακόμα να σκεφτείς ο Oldman πήγαινε σχολείο, οι "on/off" μηχανές ήταν το best seller στην Ελλάδα, για προφανείς λόγους

    εγώ δεν κατάλαβα την αρχική σου απορία, θεωρείς ότι όσοι αγοράζουν 500αρι on/off (CB500X και οι λοιποί κινέζοι) το κάνουν λόγω ένδειας, επειδή δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν GS1250 ή CRF1100 ;
    Όχι καμία σχέση.
    Το σκεπτικό μου είναι το εξής.
    Συνήθως το δίλλημα που παίζει είναι μεταχειρισμένη ή καινούρια κινέζικη με τα ίδια λεφτά?
    Συνήθως το δίλλημα αυτό τριβελίζει νέους στον χώρο που ψάχνουν πρώτη μηχανή είτε έρχονται από τον μυστήριο κόσμο των σκούτερ είτε από τον πιο γνώριμο κόσμο των αυτοκινήτων.
    Απορώ , λοιπόν, πόσοι από αυτούς θα κρατήσουν μια πρώτη μηχανή για πάνω από 4-5 χρόνια?
    Αν η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά , τι μεταπωλητική αξία έχουν?
    Τελικά το ρίσκο υποτίμησης με το κέρδος αγοράς καινούριας αξίζει ?
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    414
    Πιστεύω πως το πιο σωστό είναι να θεωρούμε το οποιοδήποτε όχημα ΜΗ επένδυση κεφαλαίου αλλά ένα τρόπο μετακίνησης/διασκέδασης.
    Βγάζοντας τις προσδοκίες περί μεταπώλησης ίσως κάνουμε και πιο σκεπτόμενες επιλογές. Ειδικά σε έναν κόσμο που τα τελευταία 3 χρόνια αλλάζει απρόβλεπτα και δραστικά.

  9. #54
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Όχι καμία σχέση.
    Το σκεπτικό μου είναι το εξής.
    Συνήθως το δίλλημα που παίζει είναι μεταχειρισμένη ή καινούρια κινέζικη με τα ίδια λεφτά?
    Συνήθως το δίλλημα αυτό τριβελίζει νέους στον χώρο που ψάχνουν πρώτη μηχανή είτε έρχονται από τον μυστήριο κόσμο των σκούτερ είτε από τον πιο γνώριμο κόσμο των αυτοκινήτων.
    Απορώ , λοιπόν, πόσοι από αυτούς θα κρατήσουν μια πρώτη μηχανή για πάνω από 4-5 χρόνια?
    Αν η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά , τι μεταπωλητική αξία έχουν?
    Τελικά το ρίσκο υποτίμησης με το κέρδος αγοράς καινούριας αξίζει ?
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
    Μια χαρά έγινες

    Το δίλλημα όμως εξαλείφεται, αφου δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα

    Θέλω εγώ με 4000-5000 να πάρω ένα φρέσκο on-off (3-4 ετών max)

    Aν δεις στο car, η πιο φτηνή επιλογή είναι ένα CFMOTO στα 4500€

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	441035

    Γιαπωνέζικο του 19 και πάνω μέχρι 6000 δεν υπάρχει ούτε ένα

    Επίσης το γεγονός ότι έγινε μια μείωση τιμών δεν πάει να πει ότι

    η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά
    εφ' όρου ζωής

    Το ότι εσύ μπήκες στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μηχανή 15 ετών, δεν πάει να πει ότι αυτό είναι η (μόνη) σωστή επιλογή / αντιμετώπιση

    μπορεί να στάθηκες τυχερός και να σου βγήκε καλό το μηχανάκι, όμως να σκάσεις ένα τάληρο για V-Strom 10-12 ετών ή ένα NC δεκαετίας, είναι τζόγος, όσο καλά κι αν έχουν βγει τα συγκεκριμένα μηχανάκια

    Γιατί στο δεκαετίας, πολύ πιθανόν να θες λάστιχα ή/και αλυσιδογράναζα ή/και σέρβις στις αναρτήσεις, χώρια να μην έχει πέσει, και παίζεις και τζόκερ μη σου βγάλει καμιά γερή ζημιά

    άρα οι έχοντες το τάληρο για αγορά μηχανής, λογικό είναι να κινούνται στο κούτα κινέζικο...

    υπό άλλες συνθήκες, αν π.χ. το CB500X που εγώ πήρα ούτε πριν 2 χρόνια 6700€ είχε πουλήσει πολύ, και η τιμή του σήμερα ήταν ίδια, θα έβρισκες στο τάληρο και CB, και αντίστοιχα δε θα πουλάγανε VSTROM 15ετίας πιο ακριβά από ότι τα πήραν πριν 5 χρόνια...

    οπότε εφόσον η αγορά ΜΤΧ είναι τόσο στρεβλή, θεωρώ απόλυτα λογική την κίνηση αγοράς καινούργιο 500ρη κινέζου στα 5500-6000 (άσχετα που εγώ δε θα αγόραζα)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #55
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά έγινες

    Το δίλλημα όμως εξαλείφεται, αφου δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα

    Θέλω εγώ με 4000-5000 να πάρω ένα φρέσκο on-off (3-4 ετών max)

    Aν δεις στο car, η πιο φτηνή επιλογή είναι ένα CFMOTO στα 4500€

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	441035

    Γιαπωνέζικο του 19 και πάνω μέχρι 6000 δεν υπάρχει ούτε ένα

    Επίσης το γεγονός ότι έγινε μια μείωση τιμών δεν πάει να πει ότι



    εφ' όρου ζωής

    Το ότι εσύ μπήκες στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μηχανή 15 ετών, δεν πάει να πει ότι αυτό είναι η (μόνη) σωστή επιλογή / αντιμετώπιση

    μπορεί να στάθηκες τυχερός και να σου βγήκε καλό το μηχανάκι, όμως να σκάσεις ένα τάληρο για V-Strom 10-12 ετών ή ένα NC δεκαετίας, είναι τζόγος, όσο καλά κι αν έχουν βγει τα συγκεκριμένα μηχανάκια

    Γιατί στο δεκαετίας, πολύ πιθανόν να θες λάστιχα ή/και αλυσιδογράναζα ή/και σέρβις στις αναρτήσεις, χώρια να μην έχει πέσει, και παίζεις και τζόκερ μη σου βγάλει καμιά γερή ζημιά

    άρα οι έχοντες το τάληρο για αγορά μηχανής, λογικό είναι να κινούνται στο κούτα κινέζικο...

    υπό άλλες συνθήκες, αν π.χ. το CB500X που εγώ πήρα ούτε πριν 2 χρόνια 6700€ είχε πουλήσει πολύ, και η τιμή του σήμερα ήταν ίδια, θα έβρισκες στο τάληρο και CB, και αντίστοιχα δε θα πουλάγανε VSTROM 15ετίας πιο ακριβά από ότι τα πήραν πριν 5 χρόνια...

    οπότε εφόσον η αγορά ΜΤΧ είναι τόσο στρεβλή, θεωρώ απόλυτα λογική την κίνηση αγοράς καινούργιο 500ρη κινέζου στα 5500-6000 (άσχετα που εγώ δε θα αγόραζα)
    ''Το ότι εσύ μπήκες στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μηχανή 15 ετών, δεν πάει να πει ότι αυτό είναι η (μόνη) σωστή επιλογή / αντιμετώπιση''
    Δεν έγραψα πουθενά αν εγώ είχα δίκιο ή όχι ούτε έβαλα προσωπική άποψη στο θέμα, τύπου τι θα έκανα εγώ.

    Πάμε παρακάτω.
    η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά. Αυτό είναι γεγονός. Εξού και το όλο Thread.
    Δεν πιθανολόγησα κάτι. Αν η κατασκευάστρια σε περίοδο ανατιμήσεων προς τα επάνω ρίχνει τις τιμές της , τι θα κάνει σε 5 χρόνια που οι υπόλοιποι θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές τους γιατί πολύ απλά θα έχει αποσυμφορηθεί είτε η ζήτηση είτε το παιχνίδι με τον πληθωρισμό είτε η κρίση με τα τσιπάκια είτε ο πόλεμος στην Ουκρανία?
    Θα τις κρατήσει ίδιες? Θα τις ανεβάσει?
    Θα αφήσει την εταιρεία της να χάσει το βασικότερο ατού της που είναι το οικονομικό σύνολο?
    ή θεωρείς ότι οι ανατιμήσεις των άλλων προς τα επάνω είναι κάτι το οποίο θα παγιωθεί σε αυτούς του ρυθμούς?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #56
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Πιστεύω πως το πιο σωστό είναι να θεωρούμε το οποιοδήποτε όχημα ΜΗ επένδυση κεφαλαίου αλλά ένα τρόπο μετακίνησης/διασκέδασης.
    Βγάζοντας τις προσδοκίες περί μεταπώλησης ίσως κάνουμε και πιο σκεπτόμενες επιλογές. Ειδικά σε έναν κόσμο που τα τελευταία 3 χρόνια αλλάζει απρόβλεπτα και δραστικά.
    Οτιδήποτε έχει αξία και είναι εμπορεύσιμο είναι μια επένδυση.
    Απλά υπάρχουν οι κακές και οι καλές επενδύσεις.







    Και εγώ δνε θα αγόραζα μηχανή με μοναδικό γνώμονα αυτό απλά κάνουμε θεωρητική συζήτηση μιας και βρέχει και δεν μπορώ να πάω στις δουλειές μου. :P
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    414
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Οτιδήποτε έχει αξία και είναι εμπορεύσιμο είναι μια επένδυση.
    Απλά υπάρχουν οι κακές και οι καλές επενδύσεις.

    Και εγώ δνε θα αγόραζα μηχανή με μοναδικό γνώμονα αυτό απλά κάνουμε θεωρητική συζήτηση μιας και βρέχει και δεν μπορώ να πάω στις δουλειές μου. :P

    Ως επένδυση εννοώ κάτι που θα φέρει χρήματα. Τα οχήματα μόνο τρώνε χρήματα, δεν παράγουν, εκτός αν κάποιος το κάνει επαγγελματικά, delivery, courier, ταξιδιώτης/reviewer/Youtuber.
    Με γνώμονα αυτό ότι αγοράζω το θεωρώ μηδενικό κεφάλαιο και ξεκινώ να μαζεύω χρήματα για το επόμενο όταν βάλω κάτι στο μάτι.
    Ό,τι χρήματα πάρω πίσω από την πώληση του προηγούμενου, σαφώς δεκτά. Αλλά προσπαθώ να μην τα υπολογίζω για το επόμενο.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    ..............Οτιδήποτε έχει αξία και είναι εμπορεύσιμο είναι μια επένδυση.
    Απλά υπάρχουν οι κακές και οι καλές επενδύσεις............
    Εμμμ, Ξεκαθαρα οχι.. Πολυ γενικο για να ειναι αληθες. Εκτος και αν αναφερεσαι σε παπι/σκουτερ που θα δουλεψει ως επαγγελματικο...

    Γενικα μιλωντας παντως, η επιλογη του κινέζικου ειναι εντελως καινουργιο "φρουτο" που αφορα την τελευταια τριετια ισως.. Φτανουν βεβαια να γινονται ρυθμιστικος παραγοντας, και λογικα καποια απο αυτα ηρθαν για να μεινουν και να αλλαξουν την αγορα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  14. #59
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    ''Το ότι εσύ μπήκες στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μηχανή 15 ετών, δεν πάει να πει ότι αυτό είναι η (μόνη) σωστή επιλογή / αντιμετώπιση''
    Δεν έγραψα πουθενά αν εγώ είχα δίκιο ή όχι ούτε έβαλα προσωπική άποψη στο θέμα, τύπου τι θα έκανα εγώ.

    Πάμε παρακάτω.
    η ίδια κατασκευάστρια βγάζει τα επόμενα μοντέλα πιο φθηνά. Αυτό είναι γεγονός. Εξού και το όλο Thread.
    Δεν πιθανολόγησα κάτι. Αν η κατασκευάστρια σε περίοδο ανατιμήσεων προς τα επάνω ρίχνει τις τιμές της , τι θα κάνει σε 5 χρόνια που οι υπόλοιποι θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές τους γιατί πολύ απλά θα έχει αποσυμφορηθεί είτε η ζήτηση είτε το παιχνίδι με τον πληθωρισμό είτε η κρίση με τα τσιπάκια είτε ο πόλεμος στην Ουκρανία?
    Θα τις κρατήσει ίδιες? Θα τις ανεβάσει?
    Θα αφήσει την εταιρεία της να χάσει το βασικότερο ατού της που είναι το οικονομικό σύνολο?
    ή θεωρείς ότι οι ανατιμήσεις των άλλων προς τα επάνω είναι κάτι το οποίο θα παγιωθεί σε αυτούς του ρυθμούς?
    πόσο είχε πριν 3-4 χρόνια το Benelli ;

    είχε παραπάνω από 6600 που έχει σήμερα ;

    εγώ πάντως μείωση τιμών δε βλέπω, εκτός ίσως σε στοκ μηχανάκια, στο μέλλον, αν είμαστε τυχεροί

    το καλύτερο σενάριο είναι η σταθεροποίηση τιμών

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #60
    Στον Bορρά ξεκινάνε με μια μικρή, συνηθως 500 cc.
    done.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμοκατάλογος για ανταλακτικά Z750 που?
    από moraZ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2006, 18:11
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 14:41
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 09:48
  4. τιμοκαταλογος στο rio de janeiro
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 17:29
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2004, 23:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF