Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 77

Θέμα: BMW GS 2007 vs Varadero 2007

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της AggelakasK
    Εγγραφή
    03/03/2015
    Μηνύματα
    69

    BMW GS 2007 vs Varadero 2007

    Καλησπέρα και καλή χρόνια με υγεία σε όλους!
    Μπήκε το 23 και αρχίσαμε ..... Είμαι σε αναζήτησή μοτοσυκλέτας και όπως λέει το θέμα είμαι μεταξύ 2
    1) BMW GS 2007 (5800€ 50.000χλμ - αντιπροσωπεία)
    2) Varadero ΜΚ2 2007 (4500€ 45.000χλμ - ιδιώτης )
    Τον τελευταίο μήνα έχω διαβάσει όση πληροφορία ήταν εφικτό να βρω, οι απόψεις πάντα είναι διφορούμενες (ακούς τα πάντα και διαβάζεις τα πάντα) .
    Στα BMW το σύνολο υποστηρίζει πως το μοντέλο του 07 (χωρίς σερβο) είναι μια καλή αγορά.
    Στα Varadero οι διαφορές με το MK3 που με προβληματίζουν..Το συγκεκριμένο έχει καλή προίκα ...
    Το μπατζετ είναι 4,5κ-6κ , χρήση μικτή και καθημερινή Κατανοώ ότι μιλάμε για μοτοσυκλέτες 16ετών μεταχειρισμένες με ότι συνεπάγεται ...
    Ποιο θεωρείται περισσότερο αξιόπιστο σε αυτή την ηλικία (υπάρχει αναλυτικό ιστορικό και στις 2);
    Σίγουρα θα τσεκαριστούν και οι 2 σε μηχανικό ή σε εξουσιοδοτημένο.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Τα κόστη για το bmw ειναι έξω πραγματικά σε σύγκριση με ένα γιαπωνέζικο ακόμα και εκτός αντιπροσωπίας στην συντήρηση αλλά και στο πρόβλημα όταν αυτό προκύψει, και πίστεψε με όσο και να πιάνουν τα χέρια σου το bmw δεν μπορείς να το συντηρεις από μόνος σου και ειναι παρα πολυ κρίμα να κυκλοφορείς καθημερινά ένα μηχάνημα σαν το gs που κατασκευαστήκε για άλλο σκοπό από την καθημερινή μετακίνηση στην εργασία μας. Εγώ το κυκλοφόρησα για περίπου ένα μήνα και μου ήταν πολύ κουραστική για κάθε μέρα

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Χίλια συγνώμη Nomand αλλά τα κόστη σε ένα 1200 boxer του '07 είναι τελείως βατά, πολύ εύκολο να συντηρηθεί από ιδιώτη με καθοδήγηση κάποιου
    εγχειρίδιου.
    Πολύ δύσκολα θα προκύψει κάποιο πρόβλημα ενώ πολύ πιθανά θα έχει αντίστοιχο κόστος με του varadero.
    Σε καθημερινή κίνηση είναι εξαιρετικά εύκολο και δεν με κούρασε ποτέ.
    Προσωπικά το Varadero το βρίσκω βαρύτερο που το δείχνει σε κάθε εφαρμογή.

    To θέμα είναι τι σου αρέσει και τι θέλεις να κάνεις όπως και τα σωματομετρικά σου.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    To GS υπερτερεί στο θέμα κατανάλωσης λ/100,έχει άξονα που σε γλυτώνει από λαδώματα και αλλαγή αλυσογράναζα.Έχει φρενάρες,ABS και το ταξίδι του είναι καλύτερο από το Vara.
    Αν είναι όντως του 07 πάρτο,έχει λύσει αρκετά από τα προβλήματα του παρελθόντος στα αερόψυκτα.Κόστος στην συντήρηση δεν έχει παραπάνω,επικρατεί λανθασμένη αντίληψη για υπέρογκες χρεώσεις και ακριβή συντήρηση.Τακάκια πισινά 17€ και μπροστινά 50-60 οι καλές σειρές,αλλαγή μπουζί και ρύθμισμα βαλβίδες κάνεις σε ελάχιστα λεπτά και χωρίς να λύσεις το μισό μηχανάκι,μην τρελλαθούμε με ότι διαβάζουμε!

    Έχουν περάσει 2 gs από τα χέρια μου και έκανα τις περισσότερες εργασίες μόνος μου,και όταν κάποτε χρειάστηκε αλλαγή τεντωτήρα καδένας (τα gs έχουν υδραυλικό τεντωτήρα) πήγα σε ένα απλό συνεργείο (όχι bmw) και τον άλλαξε σε μία ημέρα.

    Το Βαραντέρο επίσης θεωρείται ορόσημο αξιοπιστίας,είναι κι αυτό σκυλί,πρόσεξε όμως να έχει ABS.

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Δηλ αν κατάλαβα καλά...το Varadero φτιάχτηκε για την καθημερινή μετακίνηση στην εργασία;....

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Χίλια συγνώμη Nomand αλλά τα κόστη σε ένα 1200 boxer του '07 είναι τελείως βατά, πολύ εύκολο να συντηρηθεί από ιδιώτη με καθοδήγηση κάποιου
    εγχειρίδιου.
    Πολύ δύσκολα θα προκύψει κάποιο πρόβλημα ενώ πολύ πιθανά θα έχει αντίστοιχο κόστος με του varadero.
    Σε καθημερινή κίνηση είναι εξαιρετικά εύκολο και δεν με κούρασε ποτέ.
    Προσωπικά το Varadero το βρίσκω βαρύτερο που το δείχνει σε κάθε εφαρμογή.

    To θέμα είναι τι σου αρέσει και τι θέλεις να κάνεις όπως και τα σωματομετρικά σου.
    Εγώ είχα το μοντέλο του 05 το οποίο έβγαλε τα περισσότερα προβλήματα, η επισκευή όχι η αντικατάσταση του Abs που το έβγαλαν όλα κόστισε μόνο 700 ευρώ

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Εγώ είχα το μοντέλο του 05 το οποίο έβγαλε τα περισσότερα προβλήματα, η επισκευή όχι η αντικατάσταση του Abs που το έβγαλαν όλα κόστισε μόνο 700 ευρώ
    Ναι η ζημιά του σερβό ήταν όντως πρόβλημα,αν και τώρα πλέον υπάρχει τεχνικός που επισκευάζει τη μονάδα με μισό κόστος.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της AggelakasK
    Εγγραφή
    03/03/2015
    Μηνύματα
    69
    ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες !
    Καθημερινή μετακίνηση Πειραιάς Λαύριο και πίσω (δεν παλεύεται ο Κηφισός ) συν τις καταδρομικές.
    Δεν έχω σκοπό να βάλω "χέρι" σε κανένα από τα 2 , νομίζω πως οι εποχές που καθόμουν με τις μέρες να ψάχνω και να φτίαχνω έχουν περάσει, καθαρά λόγω έλλειψης χρόνου και υποχρεώσεων.
    Σωματοδομικα πιστεύω κουμπώνω και στα 2 (1.95 ,100κ), το vara μου φάνηκε βαρύτερο και περισσότερο "ελαστικό" στην οδήγηση. Gs έχω οδηγήσει παλαιότερα (το 1150) και μέσα στη βδομάδα αυτό που έχω βάλει στο μάτι, οπότε θα έχω εικόνα φρέσκια και απο τα 2.
    Το αξιοσημείωτο για το vara είναι τα φρένα του (φρενάρουν και τα 2 !) η αντλία βενζίνης ... και το μπλέξιμο με τον σαρακακη ( γνωστός μου, μου ανέφερε για καθυστερήσεις σε ανταλλακτικά , δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει).
    Το telelever και το διαφορικό στο gs από την άλλη είναι κάτι που θα πρέπει να το κοιτάξω περισσότερο ?
    Σχετικά με την κατανάλωση, κατανοώ πλήρως ότι είναι 1000 κυβικά.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Τα BMW έχουν μικρή κατανάλωση ενώ η συντήρηση του boxer είναι αρκετά έυκολη και σχετικά οικονομική. Έχει και ηλεκτρονικά, ειδικά ESA και θερμαινόμενα γκριπ. Νομίζω ότι όλα αυτά συνηγορούν σε ευκολότερη καθημερινή μετακίνηση.
    Το θέμα είναι να βρεις κάτι σχετικά καλό και σε λογικά χρήματα.

    Η ψήφος μου πάει στο BMW (το varadero είναι λίγο βάρκα ρε γαμώτο).
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    gs κι από μένα αδερφέ/

    υπήρξα μπεμβεδάκιας στο παρελθόν (είχα 4 διαφορετικά στην κατοχή μου) αλλά ποτέ δεν είχα το μαστοδοντο το 1200, είχα όμως την ευκαιρία να το οδηγήσω και να παρατηρώ από κοντά για καιρό τι μπορεί να κάνει στα πάντα όλα (πολλά ταξίδια με γκρουπακια μπεμβεδακηδων χώμα άσφαλτο)

    φρόντισε να πάρεις ένα με ενημερωμένο βιβλίο σέρβις, εδώ στην Αθήνα υπάρχει πολύ γνωστό συνεργείο που όσοι είναι στον έλικα (οι περισσότεροι όχι όλοι) έχουν να λένε τα καλύτερα...ο συγκεκριμένος τηρεί τα προβλεπόμενα και τις αυστηρές οδηγίες των Γερμανών, κρατάει αναλυτικό αρχείο για ότι έχει γίνει στην μότο.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    To γράφεις και μόνος σου βέβαια,

    Κατανοώ ότι μιλάμε για μοτοσυκλέτες 16ετών μεταχειρισμένες με ότι συνεπάγεται ..
    Ωστόσο υπάρχει λόγος που δεν κοιτάζεις νεότερα μηχανάκια με λιγότερα cc; Πχ. mt07, nc750, versys, ή ακόμα και αυτή τη κούκλα.

    Το bgt που διαθέτεις είναι πολύ καλό για τόσο παλιά μηχανάκια.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    12 απαντήσεις και ακόμα δε προτάθηκε το Voge ;
    Δε μπήκε καλά η χρονιά…

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AggelakasK Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες !
    Καθημερινή μετακίνηση Πειραιάς Λαύριο και πίσω (δεν παλεύεται ο Κηφισός ) συν τις καταδρομικές.
    Δεν έχω σκοπό να βάλω "χέρι" σε κανένα από τα 2 , νομίζω πως οι εποχές που καθόμουν με τις μέρες να ψάχνω και να φτίαχνω έχουν περάσει, καθαρά λόγω έλλειψης χρόνου και υποχρεώσεων.
    Σωματοδομικα πιστεύω κουμπώνω και στα 2 (1.95 ,100κ), το vara μου φάνηκε βαρύτερο και περισσότερο "ελαστικό" στην οδήγηση. Gs έχω οδηγήσει παλαιότερα (το 1150) και μέσα στη βδομάδα αυτό που έχω βάλει στο μάτι, οπότε θα έχω εικόνα φρέσκια και απο τα 2.
    Το αξιοσημείωτο για το vara είναι τα φρένα του (φρενάρουν και τα 2 !) η αντλία βενζίνης ... και το μπλέξιμο με τον σαρακακη ( γνωστός μου, μου ανέφερε για καθυστερήσεις σε ανταλλακτικά , δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει).
    Το telelever και το διαφορικό στο gs από την άλλη είναι κάτι που θα πρέπει να το κοιτάξω περισσότερο ?
    Σχετικά με την κατανάλωση, κατανοώ πλήρως ότι είναι 1000 κυβικά.
    Αν η διαδρομή σου είναι Κηφισός -Αττικη οδος-Λαυριου τότε θα την ευχαριστηθεις αρκετα την bmw , και ανάλογα πως οδηγείς δεν νομίζω να δεις παραπάνω από 6 λίτρα (θα σε τρώει και θα το ανοίγεις λίγο) εγώ ίσως για τα κυβικά σου να κοιτούσα και το cbf 1000 me abs αντί του vara

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    12 απαντήσεις και ακόμα δε προτάθηκε το Voge ;
    Δε μπήκε καλά η χρονιά…
    Δυσκολευόμαστε στην προφορά.

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    το gs είναι πιο ισορροπημένο, πιο καλά κατανεμημένο βάρος και κατά 40 ελαφρύτερο. Το οτι είναι στην αντιπροσωπεία και όχι σε έμπορο καλα είναι να πιστοποιηθούν τα χλμ. Αν δεν μπορούν να πιστοποιηθούν, θα το απέφευγα. Γιατι περιπτώσεις φθοράς-επισκευής άξονα,abs κιβώτιο και πολλά άλλα είναι για μεταξωτούς πωπούς
    Η συντήρηση αν πιάνουν τα χέρια του ενδιαφερόμενου είναι εφικτή και έυκολη, αν δεν πιάνουν και πρέπει να πας σε αντιπροσωπεια είναι μακράν ακριβότερη απο χοντα.

    Το βαραντερο είναι όμορφο και μου αρέσουν και τα όργανα του. Ομως το όλο σύνολο ειναι παλιό για αντβε της εποχής και λόγω μεγάλου βάρους και γεωμετρικων δεν μπορεσε ποτέ να είναι αντβε παρα μονο ένας καλός και αναπαυτικός χλμ ταξιδευτής. Στην ίδια φιλοσοφία ήταν και το caponord 1000 αλλα με ποιοτικότερα περιφερειακά και 20 κιλά λιγότερα

    Όπως προτάθηκε απο τον Πανο, αν σε ενδιαφέρει με λίγο παρακάτω κυβικά αλλά με την σχεδόν ίδια απόδοση, πιο εύκολο και ελαφρύ και απο τα δύο, το tiger800, υπάρχουν αρκετά, δεν έχουν θέματα εκτος απο την ανόητη επιλογή μίζας vs γεννήτριας που πάντα έχανε η πρώτη αλλα σε προειδοποιεί αρκετά πριν. Ομως με τα επόμενα μοντέλα παιζει να έχει βρεθεί η "θεραπεία".
    Θα ξεκινούσα ψάχνοντας την εγκυρότητα των δεδομένων για αυτό
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBF600 vs Hornet 2007
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 12:14
  2. Honda XL125V Varadero 2007
    από McGyver στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2007, 15:23
  3. New Varadero 2007
    από kostasvar στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2006, 20:24
  4. Africa Vs Bmw Gs Dakar
    από antonislol στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 14:44
  5. GS 1200 vs Varadero...
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 12:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF