Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Τιμοκατάλογος Μοτοσικλετών

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    μπα δε νομίζω, απλά μέχρι να φτάσουμε στις εκλογές προβλέπω να έχουμε αρνητική ανεργία & πληθωρισμό
    Πάντως μετά τις εκλογές θα τρώμε με χρυσά κουτάλια απ ότι ακούγεται.

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Πάντως μετά τις εκλογές θα τρώμε με χρυσά κουτάλια απ ότι ακούγεται.
    Από σάκο παρακείμενου Πακιστανού, να υποθέσω;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Πάντως μετά τις εκλογές θα τρώμε με χρυσά κουτάλια απ ότι ακούγεται.
    Δεν έχει σημασία με τι κουτάλι τρως, άλλα τι έχει μέσα το κουτάλι που τρως.Αλλο το χαβιάρι,άλλο οι φακές.

  4. #34
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Μια ερώτηση/παρατήρηση εντός του θέματος και χωρίς διάθεση πλάκας.

    Στην μεταπωλητική αξία του οχήματος , όταν η τιμή του καινούριου πέφτει από μόνη της , τι θα συμβεί άραγε?
    ή μήπως η αγορά μιας 500ρας μηχανής για τους περισσότερους είναι και το μηχανάκι 30ετίας?
    Γιατί από όσο έχω παρατηρήσει οι περισσότεροι την επιλέγουν για πρώτη για να αποφύγουν το ρίσκο της μεταχειρισμένης και γιατί είναι κοντά στο Budget τους.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #35
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση/παρατήρηση εντός του θέματος και χωρίς διάθεση πλάκας.

    Στην μεταπωλητική αξία του οχήματος , όταν η τιμή του καινούριου πέφτει από μόνη της , τι θα συμβεί άραγε?
    ή μήπως η αγορά μιας 500ρας μηχανής για τους περισσότερους είναι και το μηχανάκι 30ετίας?
    Γιατί από όσο έχω παρατηρήσει οι περισσότεροι την επιλέγουν για πρώτη για να αποφύγουν το ρίσκο της μεταχειρισμένης και γιατί είναι κοντά στο Budget τους.
    Σε ένα μοντέλο οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι λογικό να ακολουθούν αυτές του καινούργιου. Αν γίνει πιο φθηνό το καινούργιο δε μπορείς να ζητάς τα ίδια (ή ελάχιστα λιγότερα) για μεταχειρισμένο και αν γίνει πιο ακριβό, όσο σπαστικό κι αν είναι για τον υποψήφιο αγοραστή, μπορείς να το εκμεταλλευθείς προς τα πάνω. Αν θυμάμαι καλά, η Σουζούκι έκανε παλιότερα γερές προσφορές πού και πού, ξενερώνοντας τους ήδη κατόχους του εκάστοτε μοντέλου που το είχαν βάλει σε αγγελία.

    Εδώ ανέβηκε ο πληθωρισμός και ακρίβυναν τα μισά μεταχειρισμένα - και κάτι στοκ μηχανάκια δεκαπενταετίας.

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Σε ένα μοντέλο οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι λογικό να ακολουθούν αυτές του καινούργιου. Αν γίνει πιο φθηνό το καινούργιο δε μπορείς να ζητάς τα ίδια (ή ελάχιστα λιγότερα) για μεταχειρισμένο και αν γίνει πιο ακριβό, όσο σπαστικό κι αν είναι για τον υποψήφιο αγοραστή, μπορείς να το εκμεταλλευθείς προς τα πάνω. Αν θυμάμαι καλά, η Σουζούκι έκανε παλιότερα γερές προσφορές πού και πού, ξενερώνοντας τους ήδη κατόχους του εκάστοτε μοντέλου που το είχαν βάλει σε αγγελία.

    Εδώ ανέβηκε ο πληθωρισμός και ακρίβυναν τα μισά μεταχειρισμένα - και κάτι στοκ μηχανάκια δεκαπενταετίας.
    Εδώ γερή ξενέρα έφαγα εγώ προχθές.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Καλύτερη επένδυση (καθημερινός εργάτης+μεταπώληση) αυτή τη στιγμή είναι κινεζικό παπί,κλώνος σουπρα.
    Αναφέρομαι σε αγοραστές σα και μένα,όχι με ρουφιανοδουλειές.

  8. #38
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Επειδή είναι και εργάτες, τα παπιά είναι ίσως το πιο στρεβλωμένο κομμάτι της αγοράς. Τα περισσότερα καινούργια με ψεκασμό και EURO 5 έχουν τιμές αυξημένες κατά 30-50% σε σχέση με παλιότερα, με αποτέλεσμα όποιος έχει καρμπυρατεράτο κινεζόπαπο (ή αρχαίο "γιαπωνέζικο") να θέλει να το πουλήσει τώρα πιο πολλά απ'όσο το αγόρασε τότε.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση/παρατήρηση εντός του θέματος και χωρίς διάθεση πλάκας.

    Στην μεταπωλητική αξία του οχήματος , όταν η τιμή του καινούριου πέφτει από μόνη της , τι θα συμβεί άραγε?
    ή μήπως η αγορά μιας 500ρας μηχανής για τους περισσότερους είναι και το μηχανάκι 30ετίας?
    Γιατί από όσο έχω παρατηρήσει οι περισσότεροι την επιλέγουν για πρώτη για να αποφύγουν το ρίσκο της μεταχειρισμένης και γιατί είναι κοντά στο Budget τους.
    Ένα κριτήριο αγοράς αγοράς για κάποιους είναι και η αξία μεταπώλησης.
    Η αξία μεταπώλησης μας αρέσει ή όχι εξαρτάται και από την τιμή του καινούργιου και από την συχνότητα αλλαγής- ανανέωσης μοντέλου από τον κατασκευαστή μεταξύ των άλλων.
    Αν ο κατασκευαστής αλλάζει μοντέλο κάθε χρόνο αυτός που έχει το "παλιό" χάνει χρήμα στην μεταπώληση.
    Το ίδιο και στην περίπτωση εκπτώσεων προσφορών κλπ.
    Λογικό, το ξέρουμε όταν αγοράζουμε γνωρίζοντας την πολιτική του εργοστασίου.
    Η Honda BMW πχ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κρατάνε μοντέλα στην παραγωγή 20ετίες.
    Αυτό βολεύει και στην μεταπώληση γιατί πουλάς μοντέλο που κυκλοφορεί αλλά και στην εύρεση ανταλλακτικών για τα επόμενα χρόνια.
    To ΤΑ 700 ας πούμε τώρα που σταμάτησε η παραγωγή του θα έχει ανταλλακτικά για τα επόμενα 10 χρόνια, άρα σε μεγάλο βαθμό καλύπτονται και τα 650 και ίσως και τα 600, στα πολλά κοινά ανταλλακτικά.
    Αγοράζοντάς το λοιπόν κάποιος αφενός ξοδεύει λιγότερα χρήματα έχει εξασφαλισμένη υποστήριξη για τα επόμενα χρόνια και γνωρίζει πιθανά προβλήματα του μοντέλου.
    Άλλες εταιρείες αλλάζουν μοντέλο κάθε χρόνο ξεστοκάρουν κατά καιρούς με εκπτώσεις, ξέρουμε την πολιτική τους απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό που γουστάρει το φρέσκο το καινούργιο το καλύτερο και δεν ενδιαφέρεται τόσο για την μεταπώληση.
    Δεν είναι και κακό

  10. #40
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ένα κριτήριο αγοράς αγοράς για κάποιους είναι και η αξία μεταπώλησης.
    Η αξία μεταπώλησης μας αρέσει ή όχι εξαρτάται και από την τιμή του καινούργιου και από την συχνότητα αλλαγής- ανανέωσης μοντέλου από τον κατασκευαστή μεταξύ των άλλων.
    Αν ο κατασκευαστής αλλάζει μοντέλο κάθε χρόνο αυτός που έχει το "παλιό" χάνει χρήμα στην μεταπώληση.
    Το ίδιο και στην περίπτωση εκπτώσεων προσφορών κλπ.
    Λογικό, το ξέρουμε όταν αγοράζουμε γνωρίζοντας την πολιτική του εργοστασίου.
    Η Honda BMW πχ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κρατάνε μοντέλα στην παραγωγή 20ετίες.
    Αυτό βολεύει και στην μεταπώληση γιατί πουλάς μοντέλο που κυκλοφορεί αλλά και στην εύρεση ανταλλακτικών για τα επόμενα χρόνια.
    To ΤΑ 700 ας πούμε τώρα που σταμάτησε η παραγωγή του θα έχει ανταλλακτικά για τα επόμενα 10 χρόνια, άρα σε μεγάλο βαθμό καλύπτονται και τα 650 και ίσως και τα 600, στα πολλά κοινά ανταλλακτικά.
    Αγοράζοντάς το λοιπόν κάποιος αφενός ξοδεύει λιγότερα χρήματα έχει εξασφαλισμένη υποστήριξη για τα επόμενα χρόνια και γνωρίζει πιθανά προβλήματα του μοντέλου.
    Άλλες εταιρείες αλλάζουν μοντέλο κάθε χρόνο ξεστοκάρουν κατά καιρούς με εκπτώσεις, ξέρουμε την πολιτική τους απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό που γουστάρει το φρέσκο το καινούργιο το καλύτερο και δεν ενδιαφέρεται τόσο για την μεταπώληση.
    Δεν είναι και κακό
    Σωστός.
    Επίσης μεγάλο,πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η εμπορικότητα ενός μοντέλου,βλέπε vstrom πρώτης γεννεάς.

  11. #41
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ένα κριτήριο αγοράς αγοράς για κάποιους είναι και η αξία μεταπώλησης.
    Η αξία μεταπώλησης μας αρέσει ή όχι εξαρτάται και από την τιμή του καινούργιου και από την συχνότητα αλλαγής- ανανέωσης μοντέλου από τον κατασκευαστή μεταξύ των άλλων.
    Αν ο κατασκευαστής αλλάζει μοντέλο κάθε χρόνο αυτός που έχει το "παλιό" χάνει χρήμα στην μεταπώληση.
    Το ίδιο και στην περίπτωση εκπτώσεων προσφορών κλπ.
    Λογικό, το ξέρουμε όταν αγοράζουμε γνωρίζοντας την πολιτική του εργοστασίου.
    Η Honda BMW πχ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κρατάνε μοντέλα στην παραγωγή 20ετίες.
    Αυτό βολεύει και στην μεταπώληση γιατί πουλάς μοντέλο που κυκλοφορεί αλλά και στην εύρεση ανταλλακτικών για τα επόμενα χρόνια.
    To ΤΑ 700 ας πούμε τώρα που σταμάτησε η παραγωγή του θα έχει ανταλλακτικά για τα επόμενα 10 χρόνια, άρα σε μεγάλο βαθμό καλύπτονται και τα 650 και ίσως και τα 600, στα πολλά κοινά ανταλλακτικά.
    Αγοράζοντάς το λοιπόν κάποιος αφενός ξοδεύει λιγότερα χρήματα έχει εξασφαλισμένη υποστήριξη για τα επόμενα χρόνια και γνωρίζει πιθανά προβλήματα του μοντέλου.
    Άλλες εταιρείες αλλάζουν μοντέλο κάθε χρόνο ξεστοκάρουν κατά καιρούς με εκπτώσεις, ξέρουμε την πολιτική τους απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό που γουστάρει το φρέσκο το καινούργιο το καλύτερο και δεν ενδιαφέρεται τόσο για την μεταπώληση.
    Δεν είναι και κακό
    Θεωρώ ότι η εμπορικότητα έχει να κάνει περισσότερο με εμφάνιση/τύπο μηχανής παρά με εταιρείες.
    Π.χ. Τα On/Off στην Ελλάδα είναι by far τα πιο εμπορικά και κρατάνε τιμή .
    Κάποια παραπάνω κάποια λιγότερο αλλά ελάχιστα On/Off είναι μη εμπορικά .
    Αυτό όμως έχει να κάνει είτε με διαστάσεις π.χ. δεν βολεύει για καθημερινό όπως το Varadero είτε με εμφάνιση όπως το Deauxville.
    Ότι ανά χρονικά διαστήματα όλες οι εταιρείες ανεβάζουν ή κατεβάζουν τιμές πάλι το δέχομαι.
    Το θέμα είναι πόσο συχνά γίνεται αυτό και για ποιο λόγο.

    Αν υπάρχει υποτίμηση σε μηχανή ενώ η αγορά κινείται ανοδικά τότε κυριολεκτικά ανταγωνίζεσαι και το Aftermarket Sales των υφιστάμενων μηχανών.
    Το ερώτημα είναι Μικρά On/Off ποιος παίρνει κατά κύριο λόγο?
    Ο 50ρης που έχει κατασταλάξει ή ο πιτσιρικάς που δεν έχει χρήματα για κάτι πιο επώνυμο και θα αλλάξει σε 2-3 χρόνια όταν και αν τα αποκτήσει?
    Τελικά πόσο VFM βγαίνει?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  12. #42
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    22
    Πιστεύω έχει να κάνει με την είσοδο της QJ ως ανεξάρτητη μάρκα στην εδώ αγορά. Όταν ο ίδιος ο κατασκευαστής, φέρνει τις ίδιες μοτοσυκλέτες και σε χαμηλότερη τιμή δεν έχουν επιλογή από το να ρίξουν και τις δικές τους.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημα είναι Μικρά On/Off ποιος παίρνει κατά κύριο λόγο?
    Ο 50ρης που έχει κατασταλάξει ή ο πιτσιρικάς που δεν έχει χρήματα για κάτι πιο επώνυμο και θα αλλάξει σε 2-3 χρόνια όταν και αν τα αποκτήσει?
    Τελικά πόσο VFM βγαίνει?

    Δεν νομίζω να υπάρχουν συγκεκριμένοι χρήστες ανάλογα της ηλικίας.
    Τώρα αυτά που λες μικρά on-off (φαντάζομαι περιλαμβάνεις και τα 500 - 600 στα "μικρά") ουσιαστικά είναι η καλύτερη επιλογή λόγω ελληνικών δρόμων
    και μπορούν να καλύψουν το 100% των αναγκών ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ του 99,9% των αναβατών.
    Αυτά που θεωρώ εγώ μικρά on-off (δηλαδή τα μικρά που πάνε και off) είναι πιο ειδικής χρήσης και νομίζω ότι απευθύνονται σε πιο μεγάλους .
    Οι πιτσιρικάδες δεν νομίζω να ασχολούνται.

  14. #44
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Στην γλώσσα των κατηγοριών ανα των κυβικών εκατοστών μοτοσικλέτας:
    50-125 μικρή κατηγορία
    250-400 μικρομεσαία
    500-700 μεσαία
    700-900 μεσαίο-μεγάλη
    1000-1300 μεγάλη
    1300 και πάνω παπορι

  15. #45
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να υπάρχουν συγκεκριμένοι χρήστες ανάλογα της ηλικίας.
    Τώρα αυτά που λες μικρά on-off (φαντάζομαι περιλαμβάνεις και τα 500 - 600 στα "μικρά") ουσιαστικά είναι η καλύτερη επιλογή λόγω ελληνικών δρόμων
    και μπορούν να καλύψουν το 100% των αναγκών ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ του 99,9% των αναβατών.
    Αυτά που θεωρώ εγώ μικρά on-off (δηλαδή τα μικρά που πάνε και off) είναι πιο ειδικής χρήσης και νομίζω ότι απευθύνονται σε πιο μεγάλους .
    Οι πιτσιρικάδες δεν νομίζω να ασχολούνται.
    Η εμπειρία τόσο εδώ όσο και έξω σε διαψεύδει.
    Όσοι κοιτάνε για πρώτη μηχανή(και κυρίως On/off ) στο Budget 4-5 χιλιάρικα μέσα στο δίλλημα είναι αν όχι πάντα στο 80% των περιπτώσεων μια κινέζικη για το VFM .
    Σε προκαλώ να δεις τα τελευταία 40 θέματα με πρώτη μηχανή στο Moto.gr .
    Τώρα για το μικρή ναι , μεσαία on/off είναι εγώ τα θεωρώ μικρά χωρίς όμως να το βασίζω κάπου (ίσως έχει να κάνει ότι η πρώτη μου είναι 700 κυβικά) επομένως i stand corrected.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμοκατάλογος για ανταλακτικά Z750 που?
    από moraZ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2006, 19:11
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 15:41
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 10:48
  4. τιμοκαταλογος στο rio de janeiro
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 18:29
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2004, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF