Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Τελωνείο απο Ηνωμένο Βασίλειο

  1. #1
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347

    Τελωνείο απο Ηνωμένο Βασίλειο

    Καλησπέρα, σημερα ελαβα ενημερωση απο UPS για την εξάτμιση που περιμένα απο UK
    αν εξαιρέσουμε την αμοιβή τελωνίου ΦΠΑ 24% και καποιες αλλες επιβαρύνσεις 125,49€ που την βρισκω λογικη στο ποσο αγορας 432,75€ οι υπολοιπες χρεωσεις της UPS μου φαινονται υπερβολικες, η ερωτηση μου ειναι αξιζει να το ψαξω αλλιως η το καταπινω αμάσητο? (δεν έχω δικο κου εκτελωνιστη)
    παραθετω screen shot με τις χρεωσεις

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	custom ups.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	80,1 KB 
ID:	441033

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Τελευταία φορά που έκανα μόνος μου την διαδικασία έχασα μια ολόκληρη μέρα, άσπρισαν κι άλλο οι τρίχες μου και έδωσα και πάνω από 20 ευρώ βενζίνη και διόδια πήγαινε-έλα στο αεροδρόμιο. Συν άλλα κάπου 25 στις διαδικασίες αν θυμάμαι καλά (προ Covid).
    Δηλαδή κοντά 50 μόνο για τα διαδικαστικά. Άρα τα 75 τους δεν είναι και άσχημα.

    Το καταπίνεις νομίζω και το διαγράφεις άμεσα από την μνήμη έπειτα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Επρεπε να ζητησεις απλο ταχυδρομειο.
    Αμοιβη εκτελωνιστή 72 ευρω?
    Αυτα που θα επρεπε να πληρώσεις κανονικά ειναι το Vat και αλλα 20 ευρώ που ειναι το τελωνειακο τελος για πακετα αξιας μεχρι 500 ευρώ.
    Τώρα δεν μπορεις να κάνεις πολλά η να πληρώσεις η να το εκτελωνίσεις μονος σου.
    Για καθε μέρα που καθυστερεις περαν του τριημέρου λογικά θα σε χρεωνουν 15 ευρω επιπλεον για αποθήκευση.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Επρεπε να ζητησεις απλο ταχυδρομειο.
    Αμοιβη εκτελωνιστή 72 ευρω?
    Αυτα που θα επρεπε να πληρώσεις κανονικά ειναι το Vat και αλλα 20 ευρώ που ειναι το τελωνειακο τελος για πακετα αξιας μεχρι 500 ευρώ.
    Τώρα δεν μπορεις να κάνεις πολλά η να πληρώσεις η να το εκτελωνίσεις μονος σου.
    Για καθε μέρα που καθυστερεις περαν του τριημέρου λογικά θα σε χρεωνουν 15 ευρω επιπλεον για αποθήκευση.
    Καμία εταιρεία δεν χρεώνει μόνο τα βασικά από την στιγμή που κάνουν αυτοί όλοι την διαδικασία. Δυστυχώς αλλά έτσι είναι.
    Διαφορετικά πας μόνος και ζεις μια υπέροχη εμπειρία, ή πληρώνεις μεσολαβητή επιτόπου και περιμένεις κάποιες ώρες να στο φέρει.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Πριν απο λιγο καιρο ελαβα πακετο απο Japan αξιας 370 ευρώ και πλήρωσα με ταχυδρομειο μονο
    βατ και τελωνειακο τελος 20 ευρώ.
    Μια χαρά γινεται με απλο ταχυδρομειο.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Πριν απο λιγο καιρο ελαβα πακετο απο Japan αξιας 370 ευρώ και πλήρωσα με ταχυδρομειο μονο
    βατ και τελωνειακο τελος 20 ευρώ.
    Μια χαρά γινεται με απλο ταχυδρομειο.
    Εννοούσα από τις ιδιωτικές logistics. Έχουν και τα καλά τους τα ΕΛΤΑ

    Πάντως εσύ μάλλον ήσουν τυχερός και σε χρέωσαν το minimum. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία τα τελευταία χρόνια.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Πριν απο λιγο καιρο ελαβα πακετο απο Japan αξιας 370 ευρώ και πλήρωσα με ταχυδρομειο μονο
    βατ και τελωνειακο τελος 20 ευρώ.
    Μια χαρά γινεται με απλο ταχυδρομειο.
    Επιβεβαιώνω, δυο φορές που αγόρασα κάτι από την ίδια εταιρεία με έδρα το UK (μια το 2021 και μια το 2022), τα ΕΛΤΑ εκτός από τον φόρο μου χρέωσαν μόνο 20 ευρώ για τη διαδικασία του εκτελωνισμού. Όσον αφορά εταιρείες Logistics, έχω ακούσει από γνωστό ότι η DHL κοπανάει 50αρια.

    Το θέμα είναι από ποιον καθορίζεται ποιος θα το παραλάβει στην Ελλάδα/τι συνεργασίες υπάρχουν. Στη δική μου περίπτωση η εταιρεία (Evotech) τα έστειλε με το Royal Mail που δεν υπάρχει εδώ και το παρέλαβαν τα ΕΛΤΑ. Οι εταιρείες που έχουν παραρτήματα στη χώρα μας (όπως η DHL) φαντάζομαι το αναλαμβάνουν οι ίδιες και δεν ξέρω αν σου δίνουν δυνατότητα επιλογής. Πάντως πέρα από τα όσα ανέφερα, δεν έχω άλλη εμπειρία με παραγγελία εκτός EE ή/και με διαφορετικό εκτελωνιστή.

    Edit: Βρήκα και το απόκομμα από την μια αποστολή (του 2022). Απόδειξη ότι προέρχεται από UK: Γράφουν aluminium και όχι aluminum
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_898553584655933.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	84,8 KB 
ID:	441036
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 26/01/2023 στις 23:04.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Εννοούσα από τις ιδιωτικές logistics. Έχουν και τα καλά τους τα ΕΛΤΑ

    Πάντως εσύ μάλλον ήσουν τυχερός και σε χρέωσαν το minimum. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία τα τελευταία χρόνια.
    Οι ιδιωτικες εταιρειες υπερχρεωνουν ,δεν ειναι μονο τα 72 ευρω ειναι επισης η διατακτική και το τελος αποθηκης αλλα 25 ευρώ δηλαδη ξαφνικά έχουμε παει στο κατοσταρι.
    δηλαδή καλειται να πληρώσει αλλα 230 ευρώ για πακετο 430 ευρώ.
    Ε δεν το λες και καλο deal.

  9. #9
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Το ποσο αγορας ειναι 432,75€

    τελωνειο 125,49
    Αμοιβη εκτελωνισμου 72,29
    Διατακτικη 16,99
    Τέλος διαχείρισης
    Τελωνειακής
    Αποθήκης /Εργατικά 15,01
    Συνολο 229,78 €

    Δηλαδη κατι παραπανω απο το 50% της αξιας προϊόντος, το βρισκω υπερβολικο.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μήπως λες τα έξοδα αποθήκευσης του αεροδρομίου; κάθε μέρα που περνά χρεώνεται.

    Πόσες φορές πρέπει να γραφεί, όχι UPS.. Τώρα ο μόνος λόγος να το κάνεις μόνος είναι για να μην πάρουν αυτοί τα χρήματα..
    Τα χαρτιά που συνοδεύουν το πακέτο θεωρούν ότι τους ανήκουν και αν καταφέρεις να τους τα πάρεις, αντιδρούν πολύ άσχημα,
    σου λένε πως είσαι υποχρεωμένος να τους πληρώσεις 15 -20ε.

    Έμπλεξες, αν έχεις χρόνο και για κάποιο λόγο θέλεις μια δυσάρεστη εμπειρία πήγαινε.
    Μην πας όμως αν αποφεύγεις τους διαπληκτισμούς ή χωρίς να έχεις καλή γνώση της κατάστασης και έχοντας
    κάνει προπόνηση τα λόγια σου.

  11. #11
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μήπως λες τα έξοδα αποθήκευσης του αεροδρομίου; κάθε μέρα που περνά χρεώνεται.

    Πόσες φορές πρέπει να γραφεί, όχι UPS..
    Περιμενα το εργοστασιο που τις παραγγειλα να τις στειλει με Royal mail που συνεπάγεται ΕΛΤΑ αλλα......
    Τεσπα το mail που πηρα σημερα αφορα *Το εκτιμώμενο κόστος είναι κατά προσέγγιση. θα λάβω νεοτερη ενημερωση με το ακριβες ποσο ελπιζω οχι προς τα πανω.
    Να το κανω μονος μου δεν υπαρχει περιπτωση πρωτον γιατι μενω Κατερινη και δευτερον και σημαντικοτερο δεν εχω υπομονη, χρονο, οποτε....................

Παρόμοια θέματα

  1. τελωνείο απο βουλγαρία για μοτο?
    από libali10 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2017, 17:24
  2. τελωνειο για μεταχειρισμένη μοτό από Ε.Ε. ??
    από tzimidis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2013, 15:20
  3. Αγορα απο εξωτερικο και τελωνειο
    από RaGe_Raptor στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2008, 22:04
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 10:17
  5. ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ...help
    από banditgr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 15:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF