Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 66

Θέμα: Αγορά μηχανής

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Έχουν ενδιαφέρον αυτές οι διαβαθμίσεις τις "φτωχάντζας" αλά moto.gr
    Συνοψίζω:

    Προχθές σε άλλο θρεντ μάθαμε ότι φτωχοί είναι όσο αγοράζουν NT (και Forza).

    Σήμερα ότι φτωχοί είναι όσοι αγοράζουν Κινέζο με 5-6 χιλιάρικα.

    Πάλι σήμερα μάθαμε ότι φτωχοί είναι αυτοί που αγοράζουν γιαπωνέζικο 20ετίας με 3 χιλιάρικα.

    Ξανά μανά πάλι σήμερα μάθαμε ότι φτωχοί είναι όσοι αγοράζουν μεταχειρισμένο 20 ετίας +, στο 1,5 χιλιάρικο.

    Καταλήξαμε τελικά ότι φτωχός πάει μόνο με τα πόδια και καίει θερμίδες από μακαρόνια Νο6, απευθείας από το καλάθι του νοικοκυριού.

    Έχουμε άλλη προσφορά...


    Αλήθεια αυτός που ρώτησε που πήγε, τον τρομάξατε με τα κινέζικα...
    Oldfarts never die

  2. #47
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Έχουν ενδιαφέρον αυτές οι διαβαθμίσεις τις "φτωχάντζας" αλά moto.gr
    Συνοψίζω:

    Προχθές σε άλλο θρεντ μάθαμε ότι φτωχοί είναι όσο αγοράζουν NT (και Forza).

    Σήμερα ότι φτωχοί είναι όσοι αγοράζουν Κινέζο με 5-6 χιλιάρικα.

    Πάλι σήμερα μάθαμε ότι φτωχοί είναι αυτοί που αγοράζουν γιαπωνέζικο 20ετίας με 3 χιλιάρικα.

    Ξανά μανά πάλι σήμερα μάθαμε ότι φτωχοί είναι όσοι αγοράζουν μεταχειρισμένο 20 ετίας +, στο 1,5 χιλιάρικο.

    Καταλήξαμε τελικά ότι φτωχός πάει μόνο με τα πόδια και καίει θερμίδες από μακαρόνια Νο6, απευθείας από το καλάθι του νοικοκυριού.

    Έχουμε άλλη προσφορά...


    Αλήθεια αυτός που ρώτησε που πήγε, τον τρομάξατε με τα κινέζικα...
    Ως γνωστόν ελικόπτερας είναι ο άνθρωπος.
    Μπήκε έκανε ερώτηση , είδε απαντήσεις και έφυγε.
    (πιο πιθανό σενάριο ξέχασα κωδικούς και απλά δεν ξαναμπήκε ποτέ) .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος

    Αλήθεια αυτός που ρώτησε που πήγε, τον τρομάξατε με τα κινέζικα...
    πλοτ τουίστ : ήταν Κινέζος !!!

  4. #49
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ο νηματοθέτης είπε καθαρά πως θέλει μηχανή με καλή μεταπωλητική αξία. Αλλά η συζήτηση πάλι θα πάει εκεί που ήταν γραφτό της. Απλά αργήσαμε μια σελίδα τελικά.

    Πείτε μου τώρα ότι είναι καλή επιλογή το καινούριο κινέζικο για κάποιον που σκέφτεται ότι μπορεί να το δώσει γρήγορα. Να ρωτήσουμε και τον bowleno που έχασε ένα-ενάμιση χιλιάρικο σε ένα μήνα... Ξέρω, έχει κολλήσει η βελόνα αλλά κάπου ήμαρτον ρε παιδιά. Σε λίγο θα ανοίγει ο άλλος νήμα για track bike και η απάντηση από κάτω θα είναι καινούριο voge 500 (με μοτέρ Honda). Και μετά σας πειράζει το δούλεμα κιόλας.
    Ο Bowleno έχασε 700 ευρώ μετά από έναν χρόνο χρήσης και άφησε και το σέρβις να γίνει από άλλον, άρα χασούρα 650 ευρώ περίπου, δεν τα λες και πολλά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ο Bowleno έχασε 700 ευρώ μετά από έναν χρόνο χρήσης και άφησε και το σέρβις να γίνει από άλλον, άρα χασούρα 650 ευρώ περίπου, δεν τα λες και πολλά....
    Αναφερόμουν στην τωρινή αξία του 500 μετά και απ την πτώση τιμών που ανακοίνωσε ο κινέζος. Το ξέρω ότι δε σκοπεύεις να το πουλήσεις, αλλά η τωρινή αξία αυτή είναι.

    Btw, αν αγοράσει ένα cb500 ή ένα ΜΤ03 ~πενταετίας σε δύο χρόνια θα πουλιέται όσο και σήμερα. Μην πω και πιο ακριβό αν συνεχίσει η ανοδική πορεία των Ιαπώνων. Αυτό είναι μεταπωλητική αξία. Γενικά για μηχανή που σκοπεύεις να τη δώσεις γρήγορα δε στέκει η αγορά καινούριου, απ' όπου κι αν είναι αυτό.

  6. #51
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Γενικά για μηχανή που σκοπεύεις να τη δώσεις γρήγορα δε στέκει η αγορά καινούριου, απ' όπου κι αν είναι αυτό.

    Σαφώς και δεν αξίζει.
    Ούτε εγώ είχα σκοπό να δώσω το 300αρι, απλώς έκατσε η φάση από την μια, μου έλειπαν τα 50 άλογα του Πήγασου από την άλλη και ορίστε....
    επίσης τους λόγους που προτίμησα το συγκεκριμένο τους έχω αναλύσει εδώ μέσα, δεν χρειάζεται περεταίρω ανάλυση.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2022
    Μηνύματα
    9
    Καλησπέρα σε όλους, παρακολουθώ το θέμα άλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει κιόλας κάπου. Αυτή η διαμάχη που υπάρχει με τα κινέζικα και σε αυτό το νήμα και στα υπόλοιπα που διαβάζω δεν ξέρω ποιον να πιστέψω. Οι απαντήσεις είναι πάνω κάτω αυτά που είχα στο μυαλό μου. Αλλά νομίζω τον σημαντικότερο παράγοντα θα παίξει να δοκιμάσω κάποια και να μου αρέσει στην οδήγηση εκεί θα καταλήξω. Ευχαριστώ πάντως για την συμμετοχή σας!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ο φτωχός πέρνει μεταχειρισμένο Χτ 600 με 500-800€ και κανει δυο γυρες το κοντέρ μονο με αλλαγή λαδιών!Και οταν το βαρεθεί το πουλαει παλι το ιδιο γιατί Χτ 600

  9. #54
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis10 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους, παρακολουθώ το θέμα άλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει κιόλας κάπου. Αυτή η διαμάχη που υπάρχει με τα κινέζικα και σε αυτό το νήμα και στα υπόλοιπα που διαβάζω δεν ξέρω ποιον να πιστέψω. Οι απαντήσεις είναι πάνω κάτω αυτά που είχα στο μυαλό μου. Αλλά νομίζω τον σημαντικότερο παράγοντα θα παίξει να δοκιμάσω κάποια και να μου αρέσει στην οδήγηση εκεί θα καταλήξω. Ευχαριστώ πάντως για την συμμετοχή σας!
    Δεν είναι και τόσο δύσκολο... Απλώς, δες τι διαθέτει η τσέπη σου (κοινώς, μέχρι που μπορούν να φτάσουν τα πόδια σου χωρίς τον κίνδυνο να κοπούν)
    Τις πραγματικές σου ανάγκες η τις πλασματικές που θέλεις να καλύψεις, εγώ, π.χ. ΔΕΝ είχα ανάγκη από 500 κ.ε. μια χαρά έκανα την δουλειά μου και με το 300αράκι αλλά κάτι το σαράκι, κάτι που ήθελα οπωσδήποτε κούτα σε συνδυασμό με τα ποδάρια που είπα παραπάνω, κατέληξα σε αυτό που έχω τώρα διότι σκοπεύω να το κρατήσω. (ένεκα και της ηλικίας, πλέον )
    Εσυ, από την άλλη, αν ΔΕΝ σκοπεύεις να το κρατήσεις για καιρό, όντως όπως ειπώθηκε πιο πάνω, ΔΕΝ αξίζει η αγορά καινούργιου.
    Βεβαίως, πάντα υπάρχει και το ρίσκο να σου μείνει στα χέρια το μεταχειρισμένο και να πάει ο κούκος αηδόνι (παθών, 2 φορές κιόλας, την εποχή που το ίντερνετ δεν υπήρχε ούτε ως ιδέα άρα μηδέν πληροφόρηση και ήμουν και 30+ χρόνια νεώτερος... εξ ου και πλέον παίρνω ΜΟΝΟ κούτα. Τα τελευταία 8(!) μηχανάκια που κατείχα αγοράστηκαν κούτα και δεν μου έβγαλαν το παραμικρό σοβαρό ζήτημα όσο ήταν στα χέρια μου.
    Με την προβλεπόμενη, όμως, συντήρηση που αναφέρεται στο εκάστοτε "read the fuck@d manual"

    Ζυγίζεις και αποφασίζεις. Με το καλό ότι πάρεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #55
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ο φτωχός πέρνει μεταχειρισμένο Χτ 600 με 500-800€ και κανει δυο γυρες το κοντέρ μονο με αλλαγή λαδιών!Και οταν το βαρεθεί το πουλαει παλι το ιδιο γιατί Χτ 600
    Μεταχειρισμένο ΧΤ με 500/800 ευρώ,τους μόνους γύρους που μπορεί να κάνει στην κατάσταση που θα είναι,είναι οι γύροι γύρω από μηχανικο-ηλεκτρολογο- και ΚΑΤ.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Όπως είπα και ποιο πριν..δεν ξερω τι σας έχει δημιουργήσει την φοβία του μεταχειρισμένου,το δικο μου χτ πάντως με 500€ αγορά έχει γυρίσει την μισή Ελλάδα.Επίσης, χειμώνα καλοκαίρι κελαηδούσε με την πρώτη μανιβέλα..Αποστάσεις κατακαλόκαιρο των 150 χλμ τις βγάζαμε με την μίά,ούτε στάση.Ο πισινός μου παραπονιόταν,οχι το μηχανάκι.Γι αυτό και του έχω ξεκινήσει μια ολική ανακατασκευή,για να πάει αλλα 30 χρόνια!Ο κινέζος σε 30 χρόνια δεν θα υπάρχει καν το πλαίσιο του

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Όπως είπα και ποιο πριν..δεν ξερω τι σας έχει δημιουργήσει την φοβία του μεταχειρισμένου,το δικο μου χτ πάντως με 500€ αγορά έχει γυρίσει την μισή Ελλάδα.Επίσης, χειμώνα καλοκαίρι κελαηδούσε με την πρώτη μανιβέλα..Αποστάσεις κατακαλόκαιρο των 150 χλμ τις βγάζαμε με την μίά,ούτε στάση.Ο πισινός μου παραπονιόταν,οχι το μηχανάκι.Γι αυτό και του έχω ξεκινήσει μια ολική ανακατασκευή,για να πάει αλλα 30 χρόνια!Ο κινέζος σε 30 χρόνια δεν θα υπάρχει καν το πλαίσιο του
    ΧΤ από 500-800 χωρίς να θέλει τίποτα όπως λες και με μόνο αλλαγές λαδιών δε παίζει.
    Προφανώς και νομίζεις ότι μιλάς με ασχετους

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ειπα εγώ οτι δεν θέλει τπτ?Φυσικά και θέλει,οπως ρουλεμαν τιμονιού -ψαλιδιού.Α ναι ξεχασα και τσιμουχα στο αριστερό καλάμι.Και? Αυτό που λεω το εννοώ.Μονο λαδι βαζε το και θα σε παει παντου και θα σε γυρίσει κιόλας.Απο κει και πέρα,το αν γίνομαι πιστευτός ή οχι, αυτό ειναι ενα αλλο θέμα.Η πραγματικότητα είναι μια και ειναι αυτή που λέω.Και γω δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι ο bowleno πχ την εχει παθει δυο-τρεις φορες με μεταχειρισμένα.Άλλοι ορκίζονται στην αξιοπιστία των honda,εμένα ομως το μόνο μηχανάκι που κόλλησε και βαρεσε μπιελα ηταν honda.Επισης, φοβούνται τα λιφάν,οτι αν ανοιξουν γκαζι θα κολλήσουν.Ε λοιπόν,σε αντίθεση με το χοντα,το λιφαν μοτερ μου αυτή τη στιγμή έχει 70.000 χλμ όλα ντελιβερίσια στο τέρμα,πατινάρει και καίει λαδι το οποίο διαπίστωσα προχθές..Ε και να πεθάνει δεν με νοιάζει,270€ μαζι με εργατικά το πέρασα,τα λεφτα του τα εβγαλε 100 φορές.Εσυ μην πιστεύεις οτι ενα χτ με 500€ κάνει αυτό που περιέγραψα.Το χτ είναι τερας αξιοπιστίας,δεν είναι τυχαίο που εγινε μπεστ σελλερ στην Ελλάδα..Μπορει να μην βαζει φωτιά στην άσφαλτο,αλλά για να το σπάσεις,δεν ξερω κ γω τι πρέπει να κανεις

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ειπα εγώ οτι δεν θέλει τπτ?Φυσικά και θέλει,οπως ρουλεμαν τιμονιού -ψαλιδιού.Α ναι ξεχασα και τσιμουχα στο αριστερό καλάμι.Και? Αυτό που λεω το εννοώ.Μονο λαδι βαζε το και θα σε παει παντου και θα σε γυρίσει κιόλας.Απο κει και πέρα,το αν γίνομαι πιστευτός ή οχι, αυτό ειναι ενα αλλο θέμα.Η πραγματικότητα είναι μια και ειναι αυτή που λέω.Και γω δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι ο bowleno πχ την εχει παθει δυο-τρεις φορες με μεταχειρισμένα.Άλλοι ορκίζονται στην αξιοπιστία των honda,εμένα ομως το μόνο μηχανάκι που κόλλησε και βαρεσε μπιελα ηταν honda.Επισης, φοβούνται τα λιφάν,οτι αν ανοιξουν γκαζι θα κολλήσουν.Ε λοιπόν,σε αντίθεση με το χοντα,το λιφαν μοτερ μου αυτή τη στιγμή έχει 70.000 χλμ όλα ντελιβερίσια στο τέρμα,πατινάρει και καίει λαδι το οποίο διαπίστωσα προχθές..Ε και να πεθάνει δεν με νοιάζει,270€ μαζι με εργατικά το πέρασα,τα λεφτα του τα εβγαλε 100 φορές.Εσυ μην πιστεύεις οτι ενα χτ με 500€ κάνει αυτό που περιέγραψα.Το χτ είναι τερας αξιοπιστίας,δεν είναι τυχαίο που εγινε μπεστ σελλερ στην Ελλάδα..Μπορει να μην βαζει φωτιά στην άσφαλτο,αλλά για να το σπάσεις,δεν ξερω κ γω τι πρέπει να κανεις
    Το ΧΤ ηταν μετριο οταν το αγορασα το '91 για να το θεωρουμε "αξιοπιστη" λυση σημερα. Δεν ξερω τι ηθελε το δικο σου αλλα το δικο μου δοθηκε με 55.000 χλμ μετα απο 5 χρονια και ειχε αλλαξει δισκους συμπλεκτη, δισκοφρενα μπρος πισω και μολις το εδωσα κοπηκε το αξονακι της μανιβελας. Θα μου πεις ολα αυτα ειναι ενδεχομενως και φυσιολογικες φθορες. Συμφωνω αλλα αδυνατω να πιστεψω οτι το δικο σου ηθελε μονο αυτα που εγραψες. Μια μοτο με αγορα στα 500€ μπορει να χρειαστει αλλα 1.000 -1.500 μεσα σε λιγοτερο απο ενα χρονο για να ειναι σωστη. Στο δικο μου ειχα αλλαξει ελατηρια, αμορτισερ, τιμονι, σωληνακια υψηλης μπροστα για να γινει πιο σωστο στον δρομο και παλι οταν το εδωσα για το Africa Twin το '96, το δευτερο μου φανηκε "διαστημοπλοιο".
    Παρολες τις παρεμβασεις μου δηλαδη ακομα μετριο ηταν γιατι το βασικο του θεμα ηταν η σχεδιαση του που ερχοταν με μικρες αλλαγες απο το ΧΤ550, οπως και οι διακοπτες του.

    Πολυ ωραιο το ΧΤ αν πιανουν τα χερια σου ( υπαρχει ενα μαυρο εδω καποιου παιδιου με απιστευτη δουλεια επανω του ), αλλα μεχρι εκει. Για τον περισσοτερο κοσμο σημερα απλα δεν κανει. Επιδοσεις 300ριου με διπλασια καταναλωση και φρενα αλλης εποχης

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Σε αυτό συμφωνώ,καλό και χρυσό για την εποχή του,μεγαλο παπι σημερα.Ειναι ομως αξιοπιστο

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF