Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: busa gen 1

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208

    busa gen 1

    Γεια σας..
    Σκεφτομαι να παρω ενα busa πρωτης γενιας..
    Οποιοι το ειχατε....σχολιαστε ελευθερα.

    Επισης αξιζει να παω σε μοντελο προ του 2003 εαν βρω καλο?

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Βασικά, ρώτα πρώτα τον εαυτό σου αν όντως χρειάζεσαι τόσα κυβικά και ισχύ, με ότι συνεπάγεται σε κόστη, χώρο χρήσης (για Ελλάδα απλώς ανέκδοτο) κ.λ.π.
    προσπάθησε όμως να δώσεις ειλικρινή απάντηση....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Βασικά, ρώτα πρώτα τον εαυτό σου αν όντως χρειάζεσαι τόσα κυβικά και ισχύ, με ότι συνεπάγεται σε κόστη, χώρο χρήσης (για Ελλάδα απλώς ανέκδοτο) κ.λ.π.
    προσπάθησε όμως να δώσεις ειλικρινή απάντηση....
    Για καυλαντισμα το θελω, για το πρακτικο κομματι εχω αλλα.
    Εχω και zzr1100, εκανα ομως το λαθος να καβαλησω μπουσα κ ειδα ποσο αρχαιο ειναι.
    Οποτε ας μεινουμε στο μπουσα, 52 ειμαι, ξερω τι θελω

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Δυσκολο να βρεθει "καθαρο". Ομως αν βρεις του '99 με κοντερ 320+ σε σχετικα καλή κατασταση θα εχει καποια αξία. Προσοχή σε υποπλαίσιο.
    Εμμενα ποτε δεν μου αρεσε αλλά το εχω κανει βόλτες και αυτό και το Gen2. Τα ΖΧ-9 C1 και GSXR-1000 K3 που ειχα (το GSXR-1000 K3 το εχω ακόμα) μου αρεσαν αντίστοιχα με τα χρονια εκείνα περισσότερο. Το GSXR μαλιστα και ανετο ειναι και ταξίδι μονός πάει και δεν ειναι ιδιέταιρα αργότερο ιδίως κατω από 200χλμ/ωρα. Δες κιλά/ίππο.

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Τα χιλιομετρα μην σε φοβιζουν.
    Ενα καλο σερβις σε αναρτησεις κ φρενα (προφανως λαδια/ξυδια) κ εισαι ετοιμος.
    Μοτο for life λεμε.
    Εδω που μενω εχει ενας του 2005 μαμα εντελως.
    100+ χιλ στο κοντερ κ δεν εχει κανει κιχ.

    Σιγουρα ειναι πιο ανετα απο Gsxr (παρολο που ολα τα τζιξερ ηταν σουπερ ανετα για ss).
    Mε το gen2 που ειχα κανει περισσοτερα χλμ ενιωθα οτι μπορουσα να ανεβω πανω κ να πεταχτω Σαλονικα για καφε κ να γυρισω ατσαλακωτος.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Αρχοντικό μοτέρ, ωραίο πάτημα στον δρόμο, υπερταχεία ΕΟ και στρίβει κιόλας. Χαμηλή θέση οδήγησης που αν είσαι ψηλός θα σε κουράσει στα γόνατα και επιεικώς μέτρια φρένα για το βάρος και τα χλμ που μαζεύει. Το είχα για λίγο καιρό πριν 10+ χρόνια, ανέβηκα Σέρρες και μπήκα πίστα, όλα ΟΚ. Πλέον τα θεωρώ αρκετά παρωχημένα μηχανάκια αλλά εσύ προφανώς ξέρεις τι θέλεις και μεταξύ μας, δεν θα με χάλαγε ένα gen2 στο γκαράζ για μια βόλτα στο κάποτε...

    Υπάρχουν καλές μοτοσυκλέτες ακόμα αλλά οι τιμές είναι λίγο έως πολύ κρίντζυ, πάρε ότι βρεις καλύτερο στο μπάτζετ που διαθέτεις. Εμένα μου άρεσε το gen1 με την ανοδείωση στο πηρούνι (2005 ήταν το δικό μου). Φώτο έτσι για το μάτι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Y258d08.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	441039
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ωραίος.
    Έχει ο αδερφός μου το 2002 μοντέλο με το μαύρο πλαίσιο από το 2006 νομίζω δηλαδή περίπου 20 χρόνια.
    Έχω ζήσει και εγώ μαζί της κατά κάποιο τρόπο.
    Διαφορές ανάμεσα στα πρώτα-πρώτα μοντέλα με τα λίγο επόμενα είναι το σιδερένιο υποπλαίσιο αντί αλουμινίου (είχαν ακουστεί κάποια σπασίματα )
    και πιο σύγχρονος εγκέφαλος. Τα πρώτα μοντέλα ήταν και γρηγορότερα νομίζω, πήγαιναν στα 300+ ενώ τα επόμενα έμεναν στα 300.
    Δεν γνωρίζω κάτι άλλο,νομίζω και στα φρένα έχουν κάποιες αλλαγές.

    Τώρα επειδή είχα ZZR1100 και τις έχω ζήσει και τις δύο και αφού θέλεις τέτοιο όχημα η αναβάθμιση όπως κατάλαβες και από την βόλτα είναι μεγάλη.
    Πίσω λάστιχο, αλυσίδα-γρανάζια τα τρώει για πρωινό αν το ξεκινάς ζόρικα,μιλάμε για όχημα που το έχω δει να κάνει σούζα μόνο με το γκάζι με ήδη 180χλμ/ω στο κοντέρ.
    Σε γρήγορη βόλτα 30-35χλμ σε δρόμο επιπέδου Αττικής Οδού μου έτρωγε 25ε βενζίνη για πλάκα την εποχή που βάζαμε με 1.5-1.6ε το λίτρο.
    Από θέση οδήγησης πολύ καλή και άνετη για αυτό που είναι,από ποιότητα-αξιοπιστία είναι λες και ήμαστε ακόμα στο 2010.
    Μία τρόμπα βενζίνης αλλά είχε μείνει καιρό στο γκαράζ.
    Σε πολλούς δεν αρέσουν τα φρένα και οι αναρτήσεις του,προσωπικά τις βρήκα τέλειες όμως δεν είχα πολύ σπορ απαιτήσεις ,βάρος όσο το Καβασάκι αλλά πιο σπορ όχημα το Σουζούκι.
    Στο θέμα της αγοράς τα ξέρεις,ειδικά αυτή είναι μηχανή που και εσύ θα την γκαζώσεις και οι προηγούμενη κάτοχοι το ίδιο,δεν θα σταθώ στα κριτήρια επιλογής,τα ξέρεις.
    Και μια φωτογραφία γιατί είναι κούκλα,με το καλό αν τελικά προχωρήσεις στην αγορά !
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hayab.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	441040
    porca miseria.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Είναι από τις καλύτερες μοτοσυκλέτες παραγωγής που έχουν κυκλοφορήσει!

    Μοτέρ με ροπή φορτηγού. Ευκίνητη για μηχανή για τον όγκο και τα κιλά της. Καλή Αεροδυναμική και σταθερότητα σε όλες τις ταχύτητες. Φορτώνεται σαν μουλάρι. Ακρίβεια και ποιότητα κατασκευής που όμοια τους πλέον συναντάς σε μοτοσυκλέτες άνω των 20.000€.

    Τί να πρωτογράψω για αυτή τη μηχανή.... Οι τιμές είναι λίγο "κάπως" βέβαια και πρέπει να ψάχτεις πάρα πολύ καλά για να βρείς κάτι που να αξίζει τα χρήματα που θα δώσεις.

    Η κατανάλωση είναι ανάλογη με το πόσο ανοίγεις το γκάζι. Με ταχύτητες 200-220 χλμ/ώρα σε εθνική, κάνει περίπου 250χλμ με 17 λίτρα βενζίνης. Αν πας αργά, μπορεί να δεις και 5,7 λίτρα/100 χλμ.

    Από το 2001 και μετά, έχουν ηλεκτρονικό κόφτη στα 300 χλμ/ώρα, αφαιρείται πολύ εύκολα και μπορείς να πηγαίνεις μέχρι 314 που είναι και η πραγματική τελική, αλλά αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα, πρακτικά δεν μπορείς να κρατήσεις αυτή την ταχύτητα για πάνω από 5 δευτερόλεπτα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Μπουσάρα! Λιμουζίνα σε σχεση με τα gsx-r.Φαντασου δλδ να ανεβεις μετα απο R1-Cbr τι θα παθεις απο θεση οδήγησης.Να το πάρεις,σε μπλε σκούρο/μαύρο!

  10. #10
    Ένα Gran-Turismo GSX-R.
    Μοτοσυκλέτα με τεράστιο και δικαιολογημένο hype γι'αυτό και οι τιμές.
    Εύκολα θα είχα ένα στο γκαράζ μόνο και μόνο για την μοναδικότητά του.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Εν τω μεταξύ οταν ειχε βγει,ήμουν 13-14..Τοτε δεν μου άρεσε.Με ξενισε σχεδιαστικά.Ειχε βγει τοτε το R1 με την ουρα ξυράφι και αυτό ηταν τελειως αντιθετο.Με τον καιρο οσο το έβλεπα αρχισε να μου αρέσει ολο και περισσότερο

Παρόμοια θέματα

  1. Gen I Vs Gen II Busa...
    από JIMK7 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2008, 18:11
  2. ecu flashing για busa gen 1
    από reinmeister στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2008, 14:28
  3. Busa Sidecar!!!!
    από GTZ750 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 00:29
  4. Turbo busa
    από Kostas NL στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 17:45
  5. R1 Vs Busa...
    από DEMINIO στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2004, 05:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF