Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Έγινε η κουκούλα πανί και ταξίδεψε για άλλες πολιτείες.

  1. #1
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55

    Έγινε η κουκούλα πανί και ταξίδεψε για άλλες πολιτείες.

    Παίδες τη βοήθειά σας,

    Επειδή η κουκούλα που είχα στο CRF άνοιξε τα φτερά της με τους νοτιάδες, χρειάζομαι μία που να έχει ιμάντες για να τη δένω από κάτω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    πηρα προσφατα μια της winger με 18€ απο μοτοκινηση. δεν ειναι και καμια τρελη ποιοτητα
    αλλα μεχρι στιγμης, ουτε καν εχει κουνηθει πανω απο το μηχανακι. οπως το σκεπασα, ετσι ειναι ακομα.
    προσοχη μονο στην επιλογη μεγεθους

  3. #3
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    194
    Προσοχή, γιατί εμένα μου είχε ρίξει την μηχανή κάτω όταν την έδεσα με τους ιμάντες. Πήρε αέρα από μέσα η κουκούλα και έγινε αερόστατο.

    Την λύση έδωσε μια πατέντα με ένα ελαστικό σχοινί το οποίο έπιανε στα πατάκια και πέρναγα πάνω από την κουκούλα ώστε να την κρατάει σταθερή στο ύψος της σέλας.

    Επίσης, όταν εκτίθεται η μηχανη σε πολυ δυνατό αέρα, να την παρκάρετε με έναν από τους παρακάτω τρόπους
    1) με την δεξιά μεριά προς τον αέρα ώστε το σταντ να κάνει κόντρα
    2) με την μούρη να κοιτάει τον αέρα αλλά λίγο πλάγια (ίδια λογική με το παραπάνω)
    3) στο διπλό σταντ

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μην ξεχνάμε ότι χρειάζονται ξεσκέπασμα, η μοτο και η κουκούλα, όταν τελειώσει η βροχή. Όχι να γίνουμε εμμονικοί, δεν θα χαλάσει κάτι αν βρέχει δυο μέρες.
    Αν την αφήνουμε εβδομάδα όμως δεν είναι καλό για τα υλικά που σαπίζουν, τα ηλεκτρικά κ.λπ.

    Πέρυσι ήμουν στην Ζαρούχλα για λίγες μέρες. Έδωσα κορδόνι σε ένα φίλο για να δέσει ενα dr που είχε κουκουλωμένο.
    Έκανε μια θηλιά στο δεξί πατακι, έφερε το κορδόνι αριστερά, δεν βρήκε σταθερό σημείο και το έδεσε στο σταντ

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    όποια και να επιλέξεις με τον καιρό οι ιμάντες θα ξυλωθούν απο τους δυνατούς αέρηδες, εκτός απο τις pvc κουκουλες οι οποίες είναι πολύ βαριές και με τα κάτουρα γάτων πάνω δεν σηκώνονται..
    Αυτό που είπε ο αποπάνω πάρε μια και έχε μερικοκούς ιμάντες εκεί να τυλίγεις την κουκούλα πάνω στη μηχανή σε ακραίες συνθήκες
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ή απλά πάρε έναν ή δύο ελαστικούς ιμάντες με γάντζους (bungee cord) στο κατάλληλο μήκος από αυτούς που δένουμε αποσκευές και ασφάλιζε την κουκούλα από πατάκι σε πατάκι ή όπου αλλού έχει πιάσιμο το Χονδάκι πάνω από την σέλλα
    Εδω που μένω πιάνουν συχνά αέρηδες από το Ιόνιο , περνάω 2 τέτοια στα μπρος-πισω πατάκια όταν φυσάει πολύ και όλα οκ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20220722111607_imantas_michanis_shark_12mm_x_150cm.jpeg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	441098
    porca miseria.

  7. #7
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχνάμε ότι χρειάζονται ξεσκέπασμα, η μοτο και η κουκούλα, όταν τελειώσει η βροχή. Όχι να γίνουμε εμμονικοί, δεν θα χαλάσει κάτι αν βρέχει δυο μέρες.
    Αν την αφήνουμε εβδομάδα όμως δεν είναι καλό για τα υλικά που σαπίζουν, τα ηλεκτρικά κ.λπ.

    Πέρυσι ήμουν στην Ζαρούχλα για λίγες μέρες. Έδωσα κορδόνι σε ένα φίλο για να δέσει ενα dr που είχε κουκουλωμένο.
    Έκανε μια θηλιά στο δεξί πατακι, έφερε το κορδόνι αριστερά, δεν βρήκε σταθερό σημείο και το έδεσε στο σταντ
    Δυστυχώς ένα μήνα αφότου την αγόρασα τη μηχανή, επειδή δεν ήξερα ότι κρατάει υγρασία η κουκούλα, κάλυπτα μέχρι και τα δισκόφρενα. Αποτέλεσμα ήταν να πιάσει σκουριά το μπροστά δισκόφρενο, την οποία με μεγάλο κόπο αφαίρεσα από όπου μπορούσα, αλλά μέσα στις τρύπες του δισκόφρενου υπάρχει ακόμα και δεν βγαίνει με τίποτα. Νομίζω όντως η καλύτερη λύση είναι να την τυλίγεις τη μηχανή πάνω από τις ρόδες για να μην γίνει αερόστατο και σου τη ρίξει.

  8. #8
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grharris Προβολή μηνύματος
    Προσοχή, γιατί εμένα μου είχε ρίξει την μηχανή κάτω όταν την έδεσα με τους ιμάντες. Πήρε αέρα από μέσα η κουκούλα και έγινε αερόστατο.

    Την λύση έδωσε μια πατέντα με ένα ελαστικό σχοινί το οποίο έπιανε στα πατάκια και πέρναγα πάνω από την κουκούλα ώστε να την κρατάει σταθερή στο ύψος της σέλας.

    Επίσης, όταν εκτίθεται η μηχανη σε πολυ δυνατό αέρα, να την παρκάρετε με έναν από τους παρακάτω τρόπους
    1) με την δεξιά μεριά προς τον αέρα ώστε το σταντ να κάνει κόντρα
    2) με την μούρη να κοιτάει τον αέρα αλλά λίγο πλάγια (ίδια λογική με το παραπάνω)
    3) στο διπλό σταντ
    Ναι το έχω σκεφτεί ότι μπορεί να τη ρίξει, αλλά τη βάζω ακριβώς δίπλα σε τοίχο οπότε δεν μπορεί να πάει κάπου άμα φύγει. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις προσπαθώ να τα τηρώ, αλλά δεν έχω διπλό σταντ.

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Mη σε αγχώνουν οι δίσκοι, όλοι σκουριάζουν και ενώ υπάρχουν τρόποι να τους προστατέψεις δεν ασχολείσαι εύκολα
    γιατί είναι λίγο μάταιο.
    Καθάρισμα με scotch και αν θέλεις μετατροπέα σκουριάς στις τρύπες και την επιφάνεια που δεν χρησιμοποιείται.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Η παρακάτω ειναι καλη ποιοτητας και δενει τις δυο πλευρες κατω απο τη μηχανή με δυο ιμάντες (μπροστα και πισω). Αν θελεις αυριο σου στελνω και φωτο

    https://www.motoraid.eu/moto-cover-motoraid-with-hole

Παρόμοια θέματα

  1. και κάτι για τις γυναίκες του φόρουμ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2014, 00:59
  2. Για τον Bartlal και όλες τις "άλλες" ΙΤ
    από sub_zero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2006, 09:36
  3. Λαστιχα και συναγερμος για ΧΤ
    από nikos283 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 09:04
  4. Δινω Το Dr Και Παμε Για Αλλα
    από kosdros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 00:31
  5. Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 09:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF