Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Πρόβλημα με μπροστινό φρένο Suzuki Freewind

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2023
    Μηνύματα
    4

    Πρόβλημα με μπροστινό φρένο Suzuki Freewind

    Καλησπέρα και καλό σκ σε όλους, νέος στο forum αλλά και στον κόσμο της μοτοσυκλέτας (η μάλλον καλύτερα στον δρόμο με δίπλωμα )

    Πρόσφατα αγόρασα ένα Suzuki freewind σε καλή κατάσταση για τα χρόνια του, το μόνο μου πρόβλημα είναι η αίσθηση του μπροστινού φρένου. Δεν έπιανε καλά αλλά επίσης σου έδινε την αίσθηση ότι είναι στραβή η δισκοπλακα.

    Το πήγα σε συνεργείο και μου άλλαξε τακάκια, καθώς τα δικά του ήταν άθλια (κακό υλικό, "ψωμί" είχαν ακόμα) με μεταλλικά καθώς και υγρά.
    Το φρενάρισμα βελτιώθηκε πολύ, αλλά παραμένει η αίσθηση ότι η δισκοπλακα είναι στραβή (πατάς το φρένο και εκεί που μαγκωνει καθώς κυλάει τροχός αφήνει και πάλι τα ίδια) , όταν τον ρώτησα για την δισκοπλακα μου είπε ότι ναι μεν δεν είναι καλή σαν μάρκα (tsuboss ελληνική) αλλά δεν διαπίστωσε ότι είναι στραβιά (ούτε είναι φαγωμενη) πάρα μόνο την "αγρίεψε" λίγο.

    Καθώς γυρίζω τον τροχό καταλαβαίνω ότι "γλείφουν" λίγο τα τακάκια την δισκοπλακα αλλά όχι σε όλα τα σημεία κατά την διάρκεια της περιστροφής της. Μπορεί ένα τόσο μικρό στραβωμα να κάνει το φρενάρισμα τόσο επικίνδυνο? Είχα xt250 στο χωριό με ταμπούρα και δεν αισθανόμουν μεγαλύτερη σιγουριά όταν φρεναριζα (παρότι σαφές πιο αδύναμο φρενάρισμα)

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Θα πατήσουν καλύτερα σε καμμιά 300αρια χιλιόμετρα,υπομονή.

  3. #3
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι η δισκόπλακα του Freewind είναι σχετικά ευπαθής, ειδικά αν δεν είναι πλευστή. Όταν πήρα το δικό μου είχε ελαφρά στραβή δισκόπλακα, φρέναρε μεν κανονικά αλλά ήταν ενοχλητικό. Άλλαξα με μονοκόμματη (λόγω χαμηλότερου κόστους) και πολύ σύντομα στράβωσε κι αυτή, όχι πολύ αλλά αρκετά ώστε να το νοιώθεις. Την άφησα έτσι μέχρι που το πούλησα. Σε γενικές γραμμές το φρένο είναι επαρκώς δυνατό χωρίς να είναι επικίνδυνο, αν και όχι με σπουδαία αίσθηση.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Νομίζω ότι με στραβή δισκοπλακα νιώθεις ένα πολύ γρήγορο χτυπημα δεξια-αριστερά στο τιμόνι η οταν πατάς φρένο, το οποίο γίνεται ποιο γρήγορο όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα,μπορεί και να κοσκινιζει το τιμόνι, αυτό το μαγκωνει-αφηνει που λες ποιο πολύ για κυλινδρακια-πιστονακια δαγκάνας δεν κάνει άμα κολλάνε,μπλοκάρουν?

  5. #5
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Όταν είναι στραβή η δισκόπλακα, νιώθεις ένα παλμό στο δεξί χέρι κατά το φρενάρισμα. Το νιώθεις περισσότερο σε χαμηλές ταχύτητες που η ρόδα περιστρέφεται πιο αργά.
    Μπορεί να βελτιωθεί λίγο, αλλά δε πρόκειται να φτιάξει.

    Στη θέση σου θα άλλαζα το δίσκο, αν αυτό ειίναι το πρόβλημα, γιατι αν ο μηχανικός σου το είχε κάνει έστω μία βόλτα, θα έπρε να το έχει εντοπίσει και να στο έχει προτίνει.

    Σε αυτή τη περίπτωση θα άλλαζα και μηχανικό και δίσκο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Αν φρενάρεις δυνατά, σταματάει το φαινόμενο, ή συνεχίζει όπως και όταν φρενάρεις χαλαρά;

    Οι ελαφρά στραβοί δίσκοι, συνήθως κάνουν αυτό που περιγράφεις όταν φρενάρουμε πιο χαλαρά και μόλις σφίξουμε την μανέτα και του δώσουμε γερό φρένο, σταματάνε.

    Δες και τσέκαρε. Αν στο κάνει στο χαλαρό φρένο και σταματάει στο δυνατό, μπορεί επίσης να λείπει το έλασμα που έχει η δαγκάνα, για να κρατάει τα τακάκια υπό τάση να μην παίζουν μέσα στην δαγκάνα.

    Αν το ψάξεις και δεις τελικά ότι δεν έφταιγε ο δίσκος, ούτε η δαγκάνα, ρίξε μια ματιά και στα ρουλεμάν τροχού. Αν είναι φαγωμένα και έχουν αρχίσει να έχουν κενά, το ίδιο σύμπτωμα κάνει στα φρένα με αυτό που περιγράφεις.

    My lucky guess, η μάρκα δίσκου που λες ότι έχεις, δεν με ενθουσιάζει. Πάρε ένα επώνυμο aftermarket δίσκο να βάλεις έτσι κι αλλιώς, φταίει δεν φταίει ο δίσκος, και πέτα το χαμηλής ποιότητας προιόν του συγκεκριμένου.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 29/01/2023 στις 08:47.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    197
    Η ποιότητα των δίσκων και των τακακίων, παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα και στην αίσθηση του φρεναρίσματος και αξίζει να δίνουμε κάποια παραπάνω λεφτά για να βάλουμε κατι καλό στην μηχανή μας.

    Από εκεί και πέρα, πρέπει να κάνεις έναν καλό έλεγχο σε όλο το μπροστινό σύστημα ότι δουλεύουν όλα σωστά και είναι σε καλή κατάσταση, και να προσθέσω ότι μπορεί να χρειαστείς μια 2η εξαερωση μετά την αλλαγή υγρών και να τσεκάρεις ότι είναι καθαρά τα κυλινδρακια της δαγκανας.

    Επίσης, στο Freewind, κάνει μεγάλη διαφορά και το σωληνάκι υψηλής στο μπροστά φρένο.

    Τέλος, για το τρέμουλο, τσέκαρε και ότι έχει μπει ισια ο μπροστά τροχός. Είναι εύκολη διαδικασία που αν δεν μπορείς μόνος σου, θα στο κανει ενας μηχανικός ή πηγενε σε ένα βουλκανιζατερ ειδικό για μοτοσυκλέτες.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Συμβαίνει στα freewind αλλά αυτό που βάζουν μη πλευστή σε 180κ μηχανή; Δεν είναι φυσιολογικό να στραβώνει γρήγορα;
    Έχει απο το εργοστάσιο πλευστή και την ακυρώνουμε; σόρυ αλλά μου φαίνεται παράξενο.
    Και σε μικρές ελαφριές μοτό μου φαίνεται κάπως αλλά τα κιλά είναι λιγότερα, μπορεί να έχουν πλευστές δαγκάνες..

    Θα κοίταγα να κάνω μια συντήρηση σε όλο το μπροστινό, να είναι όλα νεα και ελεγμένα.

  9. #9
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    και στην δικιά μου την χοντρή έκανε το ίδιο από όταν την αγόρασα μεταχειρισμένη.
    όλοι έλεγαν στραβή δισκοπλακα ,διάβασα στα ξένα forums ότι είναι κάτι συνηθισμένο σε πολλά μοντέλα triumph.
    αυτό που έκαναν και έκανα και εγώ και λύθηκε το πρόβλημα ήταν να καθαρισθώ πολύ καλά τα πριτσίνια στης πλευστής δισκοπλακας.
    σφήνωσα μέσα ένα αριστερόστροφο κολαούζο εξαγωγής βιδών για να μπορώ να τα περιστρέφω και ψέκαζα μπόλικο αντισκοριακο. έβγαλαν πολύ βρόμα .
    ύστερα με καυτό νερό και παχιά σαπουνάδα καθάρισα τους δίσκους και μετά με πιεστικό σε πλυντήριο.
    από τότε έχω κάνει 6000 χιλιόμετρα και όλα είναι μια χαρά.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Συμβαίνει στα freewind αλλά αυτό που βάζουν μη πλευστή σε 180κ μηχανή; Δεν είναι φυσιολογικό να στραβώνει γρήγορα;
    Έχει απο το εργοστάσιο πλευστή και την ακυρώνουμε; σόρυ αλλά μου φαίνεται παράξενο.
    Και σε μικρές ελαφριές μοτό μου φαίνεται κάπως αλλά τα κιλά είναι λιγότερα, μπορεί να έχουν πλευστές δαγκάνες..

    Θα κοίταγα να κάνω μια συντήρηση σε όλο το μπροστινό, να είναι όλα νεα και ελεγμένα.
    Είναι που θα σε οδηγήσει το συνεργείο ή ό έμπορος τι υπάρχει διαθέσιμο στην αγορά και τι είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις.
    Πάντος βλέπω και η galfer και η brembo δίνουν μη πλευστό στους καταλόγους για το freewind.
    Αλλά βλέπω και oversize 320 πλευστό,https://galferusa.com/moto/products?...650&vyear=1992, δεν ξέρω αν η τιμή περιλαμβάνει τον αποστάτη, πάντως αν βάλεις και υψηλής μπροστά,
    δηλαδή τι αν,
    θα σκάσεις μια περιουσία για δισκόπλακα και θα αφήσεις τα δεκαετιών μαμίσια ?
    Μιλάμε για σοβαρό κόστος.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2023
    Μηνύματα
    4
    Σας ευχαριστώ όλους καταρχήν για τις απάντησης, εμπειρίες και υποθέσεις σας. Ξέχασα να αναφέρω ότι το μηχανάκι έχει σωληνάκια υψηλής (επειδή κάπου είδα το αναφέρατε) όπως επίσης δεν φαίνεται να κολλάνε τα κυλινδράκια (αντιδράει άμεσα στο πάτημα-άφημα)

    Όσο για την αίσθηση, στα πολλά χιλιόμετρα δεν είναι τόσο αισθητό, όπως επίσης και στο δυνατό φρενάρισμα, μόλις επιβραδύνει όμως λίγο η μηχανή είναι πολύ αισθητό...
    Σταματάω σε φανάρι και λίγο πριν την ακινητοποίησω φαίνεται σαν να πατάω διακεκομμένα την μανέτα.

    Οκ, παλεύεται σε γενικές γραμμές σε νορμάλ χρήση, καθώς έχω ξανά ακούσει (και όπως υποθηκε και από εσάς) ότι η αίσθηση φρένου στα freewind δεν είναι το δυνατό τους σημείο, αλλά σε trail braking το φοβάμαι πραγματικά.

    Θα το δει πάλι μηχανικός την Δευτέρα και βλέπουμε

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2023
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    και στην δικιά μου την χοντρή έκανε το ίδιο από όταν την αγόρασα μεταχειρισμένη.
    όλοι έλεγαν στραβή δισκοπλακα ,διάβασα στα ξένα forums ότι είναι κάτι συνηθισμένο σε πολλά μοντέλα triumph.
    αυτό που έκαναν και έκανα και εγώ και λύθηκε το πρόβλημα ήταν να καθαρισθώ πολύ καλά τα πριτσίνια στης πλευστής δισκοπλακας.
    σφήνωσα μέσα ένα αριστερόστροφο κολαούζο εξαγωγής βιδών για να μπορώ να τα περιστρέφω και ψέκαζα μπόλικο αντισκοριακο. έβγαλαν πολύ βρόμα .
    ύστερα με καυτό νερό και παχιά σαπουνάδα καθάρισα τους δίσκους και μετά με πιεστικό σε πλυντήριο.
    από τότε έχω κάνει 6000 χιλιόμετρα και όλα είναι μια χαρά.
    Η tsuboss που φοράει δεν είναι πλευστη

  13. #13
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dynam0 Προβολή μηνύματος
    Η tsuboss
    με έναν αναλφαβητισμό και λίγη φαντασία....βρίσκεις και την ποιότητα τούς
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dynam0 Προβολή μηνύματος

    Οκ, παλεύεται σε γενικές γραμμές σε νορμάλ χρήση, καθώς έχω ξανά ακούσει (και όπως υποθηκε και από εσάς) ότι η αίσθηση φρένου στα freewind δεν είναι το δυνατό τους σημείο, αλλά σε trail braking το φοβάμαι πραγματικά.
    Ούτε φρένα ούτε αναρτήσεις έχει για τέτοια πράγματα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2021
    Μηνύματα
    10
    Καλημέρα. Εχω παρομοιο θεμα και το ψάχνω. Τι απέγινε τελικά το δικό σου;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα στο μπροστινό φρένο
    από Shumi_gr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2013, 09:37
  2. Προβλημα με πισω φρενο Ttr250
    από NUKE στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 17:02
  3. Πρόβλημα με πίσω φρένο
    από mizz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2009, 20:36
  4. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2007, 22:21
  5. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF