Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Voge 300ds vs RE Himalayan vs KTM 250 adventure

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127

    Voge 300ds vs RE Himalayan vs KTM 250 adventure

    Γεια χαρά σε όλους! Περνάω κατευθείαν στο ψητό και περιμένω τις απόψεις σας για να λύσω τον γρίφο!

    Έχουμε και λέμε, 1.68 και 72kg βάρος και ψάχνω κάτι για καθημερινή μετακίνηση σε επαρχιακή πόλη και επιπλέον μικρές εκδρομές από επαρχιακούς δρόμους. Από τα 3 προαναφερθέντα έχω οδηγήσει μόνο το Voge σε σύντομη διαδρομή και κουμπωσα πολύ καλά πάνω του, μου άρεσε σε όλα. Στο ΚΤΜ δεν έχω καθόλου εικόνα τι παίζει και αν το φτάνω καν, το Enfield μόνο στατικά το έχω δει (το φτάνω). Από το λίγο ψάξιμο που έκανα, φαίνεται προς το παρόν να τα πάει αρκετά καλά το Voge σε αξιοπιστία, το Enfield έχει μικρά χαζά που λύνονται αλλά ακόμα και το 2022 συνέχιζαν να υπάρχουν σε καινούρια μηχανάκια, για το KTM δεν έχω βρει ιδαίτερες πληροφορίες. Το ανώτατο budget είναι 5κ+, το καλό με Voge είναι ότι μένουν ρέστα στην άκρη, χωρίς να έχω πρόβλημα να εξαντλήσω το budget όμως (καθαρά για καινούριο - για μτχ δεν το σκέφτομαι).

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Απο τα 3 θα επαιρνα το ΚΤΜ. Εχω οδηγησει τα δυο απο τα τρια. Για το RE δεν εχω αποψη εχω ανεβει πανω του μονο στατικα. Μου αρεσει σαν σχεδιο και attempt αλλα δεν θα πηγαινα εκει. Ειναι βεβαια το πιο "χωματινο" απο τα 3 αν αυτο σε ενδιαφερει.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Ευχαριστώ για την απάντηση @Nostradamus ! Σου φάνηκε συνολικά πιο ολοκληρωμένο σε σχέση με το Voge το ΚΤΜ; Το κυριότερο σημείο που με προβληματίζει είναι το ύψος του, παντού διαβάζω ότι είναι αρκετά ψηλό και δεν ξέρω αν θα το φτάνω, πρέπει να προγραμματίσω επίσκεψη σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη για να το δω από κοντά πριν κατασταλάξω νομίζω

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    voge 300,υψος σελλας 810 χιλιοστα,ktm 250, υψος σελλας 855 χιλιοστα.Στο υψος σου,το ΚΤΜ ΔΕΝ το φτανεις, να πατας εστω στις μυτες.
    Γι αυτο και μονο VOGE.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Το υψος σελας απο μονο του δεν λεει τιποτα απαραιτητα. Ειναι και πως ειναι σχεδιαστικα η καθε σελα. Απο εκει και περα, εχω δει μικροσωμους αναβατες να "φερνουν" βολτα μοτοσυκλετες που το βαρος και το υψος τους, ηταν απαγορευτικα για τους περισσοτερους.

    Το 300DS για εμενα προσωπικα δεν εχει λογο υπαρξης. Τον ιδιο κινητηρα τον βρηκα μια χαρα για το rallie της voge. Αν μπορουσες οικονομικα το 500 τοτε ναι.

    Εγω θα κοιτουσα και το 300 versys X που το θεωρω πολυ καλυτερο απο το voge και το RE.
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 30/01/2023 στις 15:35.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #6
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Το υψος σελας απο μονο του δεν λεει τιποτα απαραιτητα. Ειναι και πως ειναι σχεδιαστικα η καθε σελα. Απο εκει και περα, εχω δει μικροσωμους αναβατες να "φερνουν" βολτα μοτοσυκλετες που το βαρος και το υψος τους, ηταν απαγορευτικα για τους περισσοτερους.

    Το 300DS για εμενα προσωπικα δεν εχει λογο υπαρξης. Τον ιδιο κινητηρα τον βρηκα μαι χαρα για το rallie της voge. Αν μπορουσες οικονομικα το 500 τοτε ναι.

    Εγω θα κοιτουσα και το 300 versys X που το θεωρω πολυ καλυτερο απο το voge και το RE.
    Και εγώ το Kawa θα πρότεινα.
    Αλλά είναι μεγαλούτσικο αυτό. Δες το από κοντα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Το υψος σελας απο μονο του δεν λεει τιποτα απαραιτητα. Ειναι και πως ειναι σχεδιαστικα η καθε σελα. Απο εκει και περα, εχω δει μικροσωμους αναβατες να "φερνουν" βολτα μοτοσυκλετες που το βαρος και το υψος τους, ηταν απαγορευτικα για τους περισσοτερους.
    μαλλον τον παρακατω θα εννοεις.

    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Σας ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις. Το versys το έχω οδηγήσει, το κουμαντάρω σχετικά άνετα αλλά δεν υπάρχει σε καινούριο παρά μόνο μτχ κοντά στα 5κ που θα θέλει σίγουρα και κάποια αναλώσιμα όπως κάθε μτχ οπότε προς το παρόν το βγάζω από την εξίσωση καθώς κοιτάω για καινούρια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Το σταμάτησαν το Kawasaki;

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    322
    Έχω Voge 300άρι αλλά όχι DS, οπότε μπορώ να σου πω για το μοτέρ. Αν και είμαι πολύ βαρύτερος από εσένα, τραβάει καλά και έχει ροπή από χαμηλά με ελαστικότητα. Στα χαρτιά το KTM έχει ιπποδύναμη/ροπή σε υψηλότερες στροφές. Κάνε το δοκιμή γιατί ίσως χρειάζεται ξεζούμισμα για να κινηθεί αξιοπρεπώς δικάβαλο. Στα συν η διαφορά του χιλιάρικου υπέρ του Voge.

  11. #11
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Το σταμάτησαν το Kawasaki;
    Είχα ρωτήσει σε αντιπρόσωπο και μου είπε ότι το μοντέλο σταμάτησε στην Ευρώπη επειδή δεν ήταν Euro 5 ο κινητήρας. Επίσης νομίζω ότι η Kawasaki στην Ελλάδα εδώ και 2 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει επίσημο κατάλογο καθώς δεν είχε επίσημη αντιπροσωπεία.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Ναι, όπως τα είπε ο Augotaraxos. Δεν έγινε ποτέ euro 5 και τα τελευταία δόθηκαν 5.995€ εδώ και χρόνια.

    @Lakisss εσύ ευχαριστημένος γενικά από το acx, σωστά;

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    322
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    @Lakisss εσύ ευχαριστημένος γενικά από το acx, σωστά;
    Ναι.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Απ' ότι βλέπω το τεύχος Φεβρουάριου του Moto έχει δοκιμή τα on off μονοκύλινδρα (έχει το 300 rally βέβαια, όχι το ds), ήρθε στο καταλληλο timing

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.151
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Ναι, όπως τα είπε ο Augotaraxos. Δεν έγινε ποτέ euro 5 και τα τελευταία δόθηκαν 5.995€ εδώ και χρόνια.

    @Lakisss εσύ ευχαριστημένος γενικά από το acx, σωστά;
    Κι εγώ ήμουν ευχαριστημένος απλά ήθελα κάτι μεγαλύτερο οπότε πήρα το ίδιο σε 500 κυβικά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 250 Adventure
    από lleonidas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2023, 16:19
  2. KTM 250 sx 2007 vs 2008
    από crfouras στο forum KTM
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2014, 09:51
  3. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 23:18
  4. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 02:07
  5. νέο Varadero vs BMW 1200 vs KTM 950
    από the_passenger στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 12:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF