Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: WeBike Japan Internet Shop

  1. #1
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423

    WeBike Japan Internet Shop

    Θα ήθελα να μεταφέρω την εμπειρία μου απο το γιαπωνέζικο κατάστημα https://japan.webike.net/

    Ενα θέμα που προέκυψε πριν 2 μήνες με το σελάκι του συνεπιβάτη στο μηχανάκι, κατα την διάρκεια βόλτας και εκείνη την στιγμή στην εθνικη, έφυγε πάνω απο το μηχανάκι όταν πέρασα απο σαμαράκι γέφυρας πιθανόν γιατί δεν το είχα κουμπώσει καλά.
    Το αντιλύφθηκα αργά αλλα ήμουν τυχερός γιατί γύρισα στο σημείο που υποπτεύθηκα και το βρήκα, όμως....είχε ήδη πατηθεί απο αυτοκίνητο με αποτέλεσμα να σπάσουν τα πλαστικά τμήματα και να δείχνει κακομοιριασμένο.

    Κάποια στιγμή θα το άλλαζα, η σουζούκι στην ελλάδα δε το είχε διαθέσιμο, λογικό, αλλά με μήνα τρουλάχιστο παράδοσης.

    Ετσι "χτύπησα" την πόρτα του γιαπωνέζικου Webike.

    Το βρήκα ήταν διαθέσιμο προς αποστολή σε καλύτερη τιμή με τα μεταφορικά μέσα (πάντα μιλάμε για το γνήσιο). Και έτσι τόλμησα να το αγοράσω γνωρίζοντας οτι μπορεί να χρειαστεί εκτελωνισμό που θα πήγαινε η μια ή άλλη με το ανταλλακτικό απο σφακιανάκη

    Το ανταλλακτικό μπηκε παραγγελία 16/01 με την ανταλλαγή σε γιεν βγηκε 103 ευρώ και το παρέλαβα σήμερα(14 μέρες!) ελεύθερο τελωνείου και μου το έφερε η ελτα κουριερ στο σπιτι!
    Τώρα γιατί το έφερε σπιτι η κουριερ(και όχι ειδοποιητήριο απο τα ελληνικά ταχυδρομεία), δεν πέρασε τελωνείο, και δεν άρπαξε φπα στην ελλάδα με όλα αυτά που γίνονται στο ελληνικό ταχυδρομείο δεν θα μπορέσω να καταλάβω..
    Η webike έλεγε οτι συμπεριλαμβάνει φόρο απο χώρα σε χώρα, όμως ανέφερε οτι ενδέχεται να χρειαστεί τελωνειακό τέλος και χρεωση δασμών τρίτων χωρών. Ευτυχώς δε χρειαστηκε τίποτα απο τα υπολοιπα που θα ανέβαζε το κόστος


    το πακέτο, το χαρτόκουτο, η συσκευασία, το αμπαλάζ, περαν κριτικής, παραπάνω από επαγγελματική. Μάλιστα το σελάκι είχε πάνω ακόμη και το allen wrench για το ανοιγμα της σέλας του αναβάτη!
    Οπότε βάσει των παραπάνω το συνιστώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_E1153.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	441209
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_E1143.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	441210
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1144.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	441211
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1145.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	109,9 KB 
ID:	441212
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    03/07/2017
    Μηνύματα
    512
    Τυχερός είσουν Χρήστο, άντε να το χαίρεσαι και πάλι αρτιμελή.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  3. #3
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Χτες βράδυ είχα κουβέντα με φίλο για αγορά από Webike Japan.Είχε φέρει στο παρελθόν (όχι τον προηγούμενο αιώνα) κάποια πράγματα και μου είπε ότι υπήρχε επιλογή προπληρωμής για επιπλέον έξοδα .Δεν πλήρωσε ούτε αυτός τελωνείο, μάλλον και αυτός στάθηκε τυχερός.
    Μεγειές το σελάκι.
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Εγώ πάντως πριν απο μερικά χρόνια που πήρα ανταλλακτικα για μια 4αδα FCR πλήρωσα κανονικά τελωνείο.....με ελτα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Και εγώ πριν από 4 χρόνια έφερα δυο φορές από Webike και πέρασαν και τα δυο δέματα ελεύθερα. Βέβαια ήταν μικρότερης αξίας. 15 ευρώ περίπου το ένα και 70 ευρώ το επόμενο.

    Από εκεί και πέρα για αγορές μέχρι 150 ευρώ υπάρχει μόνο χρέωση ΦΠΑ συν ένα πολύ μικρό τέλος των ΕΛΤΑ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Οτιδήποτε εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης περνάει τελωνείο πλεον ακομα και δεματα μικρης αξιας.Το αν ο εκτελωνιστης το αφησει να περάσει ελεύθερο αυτό ειναι ενα αλλο θέμα

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Οτιδήποτε εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης περνάει τελωνείο πλεον ακομα και δεματα μικρης αξιας.Το αν ο εκτελωνιστης το αφησει να περάσει ελεύθερο αυτό ειναι ενα αλλο θέμα
    Βασιλη δουλεύεις στα ελληνικά ταχυδρομεια αν δεν κάνω λάθος, διαφώτιζε μας γιατί αλλάζουν συνεχώς οι κανονισμοι και δεν ξέρουμε τι διαολο ισχύει





    κατα τα αλλο και εγώ τίνω στο ότι απλώς στάθηκα τυχερός, χωρις να γνωρίζω τι θα γίνει κατα την είσοδο στην χώρα σε μια δεύτερη αποστολή


    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Δουλεύω στα ελτα κούριερ,οχι στο ταχυδρομείο.Ιδιωτικά ειναι τα ελτα κουριερ.Παντως νομίζω εχει 2 χρόνια που τα παντα περνανε τελωνείο,ακομα και 25-30€ δεμα

  9. #9

Παρόμοια θέματα

  1. japan
    από koutsikos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2005, 16:14
  2. Japan
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2004, 08:45
  3. WRC - 1st Rally Japan
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2004, 23:45
  4. e-shops
    από Julius στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2004, 02:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF