Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Τρακάρισμα και εξοπλισμός

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    636

    Τρακάρισμα και εξοπλισμός

    Καλημέρα και καλό μήνα

    Θέλω βοήθεια
    Μετά από τρακάρισμα με μπάρμπα που παραβίασε stop,ξεκινάω για να δω τι μπορώ να κάνω για να αποζημιωθώ όχι μόνο για την μηχανή αλλά και τον εξοπλισμό.
    Ρωτώντας έμαθα ότι για αποζημίωση εξοπλισμού χρειάζεται να προσκομίσεις αποδείξεις αγοράς.
    Και βέβαια δεν υπάρχουν αποδείξεις.
    Όποτε εάν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει πρόσφατα αγορές ή τυχαίνει να έχει απόδειξη απο μπουφάν (alpinestars) κράνος ,ακόμα και από παντελόνι jean θα ήμουν υπόχρεος .
    Μπας και αποζημιωθώ και για αυτά μιας και είναι κάμποσα .
    Η ασφαλιστρια μου άφησε ένα μικρό παραθυράκι μιας και ο διαμεσολαβητής είναι κάποιος γνωστός και μπορέσει να καλύψει κάποια χωρίς απόδειξη ….. χλωμό το κόβω

    Wish me luck

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Τι αποδείξεις, αυτά είναι λεόντειοι όροι - αν μπορώ να τους πω έτσι.

    Τους λες παίδες αυτά είναι τα ''μοντέλα'' ρούχων//εξοπλισμού που έχω και για να τα ξανα πάρω κοστίζει τόσο.

    Π.χ. Στο τρακάρισμα φορούσα ένα ALPINESTARS T-GP PLUS R V2 AIR, που η τρέχουσα μέση τιμή του στην (ηλεκτρονική) αγορά είναι 130€. Οπότε τόσα θέλω για να το αντικαταστήσω.

    Ας μας πει και ο τρανσαλποφόρος δικηγόρος του φόρουμ αν έχουν βάση αυτά που λέω.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Εγώ έχω από τον 11ο του 2022 απόδειξη από μπουφάν να σου στείλω εάν θέλεις, είναι dainese αλλά αναγράφει μόνο το μοντέλο και πουθενά την λέξη dainese, αν σου κάνει να στο στείλω σε email είναι 460 ευρώ

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλό μήνα

    Θέλω βοήθεια
    Μετά από τρακάρισμα με μπάρμπα που παραβίασε stop,ξεκινάω για να δω τι μπορώ να κάνω για να αποζημιωθώ όχι μόνο για την μηχανή αλλά και τον εξοπλισμό.
    Ρωτώντας έμαθα ότι για αποζημίωση εξοπλισμού χρειάζεται να προσκομίσεις αποδείξεις αγοράς.
    Και βέβαια δεν υπάρχουν αποδείξεις.
    Όποτε εάν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει πρόσφατα αγορές ή τυχαίνει να έχει απόδειξη απο μπουφάν (alpinestars) κράνος ,ακόμα και από παντελόνι jean θα ήμουν υπόχρεος .
    Μπας και αποζημιωθώ και για αυτά μιας και είναι κάμποσα .
    Η ασφαλιστρια μου άφησε ένα μικρό παραθυράκι μιας και ο διαμεσολαβητής είναι κάποιος γνωστός και μπορέσει να καλύψει κάποια χωρίς απόδειξη ….. χλωμό το κόβω

    Wish me luck
    Σε ολόιδια περίπτωση το 2019 και κατόπιν συμβουλής του δικηγόρου μου,τύπωσα σε Α4 το κείμενο: " Σας πληροφορούμε ότι... μάρκας ... μοντέλο .... διατίθεται από το κατάστημά μας στην τελική τιμή των ... ευρώ. Όπου είναι οι τελείες έβαλα ΚΡΑΝΟΣ-ΒΑΛΙΤΣΑ-ΜΠΟΥΦΑΝ-ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ και τα αντίστοιχα ποσά.Κάθε είδος ξεχωριστή σελίδα.
    Κατόπιν πήγα σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ και ο ιδιοκτήτης έβαλε τη σφραγίδα και την υπογραφή του.

    ΥΓ Πρόσθεσε,αν σε παίρνει,γυαλιά-ρολόι και κινητό.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Σε τρακάρισμα που είχα πριν 1,5 χρόνο περίπου και στο οποίο ευθυνόταν ο οδηγός του αυτοκινήτου, μου αποζημίωσαν κανονικά τις μπότες που φορούσα (είχε φθαρεί-σκιστεί η μια) απλά προσκομίζοντας την πρωτότυπη απόδειξη αγοράς, οπότε μην ανησυχείς επ' αυτού, αν μπορείς βρες απο γνωστό-φίλο μια απόδειξη από μπουφάν μοτοσυκλέτας όπως είπε ο Nomand. Στη δική μου περίπτωση, επειδή έπαθα διάστρεμμα και για λίγες μέρες δεν μπορούσα να περπατήσω-οδηγήσω-δουλέψω, εκτός από το κόστος επισκευής της μηχανής και τις μπότες, μου πλήρωσαν τα ταξί για τις μεταφορές μου καθώς και απώλεια εισοδήματος γιατί έχασα κάποιες εφημερίες που είχα εκείνες τις ημέρες. Εννοείται ότι και για αυτά τους έστειλα επίσημο έγγραφο από τη μισθοδοσία του νοσοκομείου και αποδείξεις από τα ταξί (δεν ήταν σε όλες τις περίπτωσεις ευχάριστη η εμπειρία απόκτησής τους ). Γενικά ζήτα όσο περισσότερα μπορείς σε λογικά πλαίσια, θεωρώ ότι θα στα καλύψουν.

    Edit: Αναίρεσα μέρος του μηνύματος κατόπιν απάντησης από τον karellen. Θεωρούσα ότι θέλουν οπωσδήποτε απόδειξη αγοράς, αλλά αφού σε αντίστοιχη περίπτωση δικαιώθηκε μάλλον έκανα λάθος.

    Καλή τύχη, αφού είσαι εσύ καλά όλα τα άλλα θα γίνουν από τη στιγμή που αποδέχτηκε ευθύνη ο άλλος! Δυστυχώς μένω στην Θεσσαλονίκη, αλλά αν δεν βρεις κανέναν ή δεν βγάλεις άκρη με τον τρόπο που ανέφερε ο karellen σου στέλνω με ταχυδρομείο δικές μου αποδείξεις.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 01/02/2023 στις 12:45.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    636
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Σε ολόιδια περίπτωση το 2019 και κατόπιν συμβουλής του δικηγόρου μου,τύπωσα σε Α4 το κείμενο: " Σας πληροφορούμε ότι... μάρκας ... μοντέλο .... διατίθεται από το κατάστημά μας στην τελική τιμή των ... ευρώ. Όπου είναι οι τελείες έβαλα ΚΡΑΝΟΣ-ΒΑΛΙΤΣΑ-ΜΠΟΥΦΑΝ-ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ και τα αντίστοιχα ποσά.Κάθε είδος ξεχωριστή σελίδα.
    Κατόπιν πήγα σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ και ο ιδιοκτήτης έβαλε τη σφραγίδα και την υπογραφή του.

    ΥΓ Πρόσθεσε,αν σε παίρνει,γυαλιά-ρολόι και κινητό.
    Θα το δοκιμάσω αν δεν καταφέρω να βρω αποδειξεισ,δεν εχω να χάσω κάτι
    Ευχαριστω

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    636
    Σε επικοινωνία με το κατάστημα μου ανέφεραν ότι μπορούν και μέσω mail ,θα το δεχτούν η καλύτερα σε Α4;;

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Δέξου το μέιλ και μετά τύπωσέ το εσύ.

  9. #9
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Θα το δοκιμάσω αν δεν καταφέρω να βρω αποδειξεισ,δεν εχω να χάσω κάτι
    Ευχαριστω
    Eγώ δεν είχα δώσει αποδείξεις το μακρινό 2013, μόνο την εκτίμηση της αξίας
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  10. #10
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.711
    Σε δικαστήριο φεύγει το κονδύλι σαν αόριστο χωρίς αποδείξεις.
    Θα στο κάνουν δεκτό εξωδικαστικά αν είχες και κάποιον τραυματισμό και αποφάσισες να το κλείσεις για να αποφύγουν το ρίσκο περεταίρω αγωγών.
    Σε σκέτες υλικές ζημιές θα σου κάνουν δεκτό το κράνος βία και το κινητό.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    636
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Σε δικαστήριο φεύγει το κονδύλι σαν αόριστο χωρίς αποδείξεις.
    Θα στο κάνουν δεκτό εξωδικαστικά αν είχες και κάποιον τραυματισμό και αποφάσισες να το κλείσεις για να αποφύγουν το ρίσκο περεταίρω αγωγών.
    Σε σκέτες υλικές ζημιές θα σου κάνουν δεκτό το κράνος βία και το κινητό.
    Χμμ
    Υπήρξε τραυματισμός και διακομιδή με ασθενοφόρο ,όποτε εχω “ πάτημα “πιστεύεις ώστε να πιέσω καταστάσεις;

  12. #12
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Χμμ
    Υπήρξε τραυματισμός και διακομιδή με ασθενοφόρο ,όποτε εχω “ πάτημα “πιστεύεις ώστε να πιέσω καταστάσεις;
    Αναλόγως τον τραυματισμό και άλλων λεπτομερειών .
    Δεν μπορώ να σου απαντήσω υπεύθυνα έτσι.
    Θεωρητικά ναι και έχεις πάτημα και για άλλα κονδύλια πέραν προσωπικών αντικειμένων και υλικών ζημιών.
    Αλλά ξαναλέω ανάλογα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    636
    Αυτή την στιγμή περιμενω να βγάλει το κοστολόγιο ο μηχανικός για να προχωρήσω τις διαδικασίες
    Θα ενημερώσω όταν υπάρχουν εξελίξεις

  14. #14
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Σε ατύχημα με "δική μου" υπαιτιοτητα, ο παθών αποζημιώθηκε για παντελονι μπουφαν κράνος χωρίς να έχει αποδείξεις. Αποδείξεις τιμολόγια μόνο για τις ζημιές της μηχανής ζητηθηκαν.

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Σε ατύχημα με "δική μου" υπαιτιοτητα, ο παθών αποζημιώθηκε για παντελονι μπουφαν κράνος χωρίς να έχει αποδείξεις. Αποδείξεις τιμολόγια μόνο για τις ζημιές της μηχανής ζητηθηκαν.
    Εξωδικαστικά είναι πιθανό για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.
    Δικαστικά είναι απίθανο.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 247
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2012, 08:12
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2010, 15:07
  3. Καλοκαιρι και Εξοπλισμος ασφαλειας
    από mats8282 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 13:45
  4. Τρακάρισμα και ασφαλιστικές..
    από Trickster στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 10:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF