Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: αντιπροσωπειες και μηχανες

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33

    αντιπροσωπειες και μηχανες

    Γεια σε ολους και χρονια πολλα,
    πασχα και πηγα βολτα στα μαγαζια, για κινεζα, ψαγμενος μονο απο το φορουμ και το ιντερνετ γενικα. δηλαδη δεν ειχα οδηγησει καποια μηχανη. ειχα διαβασει εδω οτι οι περισσοτεροι ειναι οπαδοι της mototrend, χαρακτηριζοντας την ως την πιο σοβαρη αντιπροσωπεια. επισκεπτομενος πρωτα την daytona για το maverick 500, ο πωλητης το πρωτο πραγμα που μου τονισε ηταν οτι πισω της βρισκεται η καλυτερη αντιπροσωπεια και μαλιστα η μονη με στοκ ανταλλακτικων για το maverick. στο μονο που τον ειδα απροετοιμαστο ηταν οταν τον ρωτησα στο εξωτερικο που θα παω το μηχανακι αν παθει κατι και μου ειπε οτι σε ολες τις χωρες υπαρχουν συνεργεια. φυσικα ειχα διαβασει εδω οτι η daytona ειναι μια μαρκα του γκοργκολη οποτε ηταν ρητωρικη η ερωτηση μου για να δω την αντιδραση. οποτε λοιπον ρωταω εσας που ειστε πιο εμπειροι απο αντιπροσωπειες μηχανων, ποια ειναι η γνωμη σας?
    αν αυριο αγοραζα μια μηχανη, θα ηταν η qj 800x στα 8300 (brembo, kyb, bosch), σελα 855, μεταξονιο 1540. δεν εχω καθησει πανω της, απλα βλεπω τους αριθμους. καθησα πανω στο maverick και σαν πρωτη εντυπωση μου φανηκε μικρο 197cm υψος, 105κιλα. αυτο που με ενοχλουσε ηταν η αλλαγη ταχυτητων και το πατημα του πισω φρενου, γιατι ενιωθα ενα κλικ συμπιεσμενος. ισως ηταν ιδεα μου και με τον καιρο και στην πραξη να μην ειχα προβλημα αλλα η πρωτη εντυπωση ηταν αυτη. κατα τα αλλα η μηχανη μου αρεσε πολυ. την qj 800x την ειδα στον δρομο παρκαρισμενη και μου φανηκε τεραστια. αλλα οπως ειπαμε και η αντιπροσωπεια ειναι σημαντικο για μενα. αναβαθμισεις, σερβις, ανταλλακτικα κτλ
    την τριτη θα κανω μια βολτα και απο τα cf και voge.
    ευχαριστω

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    1) Με 197 ύψος και 105 κιλά είναι φυσικό να σου φαίνεται μικρό το Maveric 500,όμως απορώ που σου φάνηκε τεράστιο το QJ 800!
    2) Τι εννοείς λέγοντας "αυτο που με ενοχλουσε ηταν η αλλαγη ταχυτητων και το πατημα του πισω φρενου, γιατι ενιωθα ενα κλικ συμπιεσμενος", έκαναν μεγάλη γωνία τα γόνατά σου και δεν μπορούσες να ελέγξεις τα πεντάλ?

    3) Για το θέμα του αντιπροσώπου θα πρέπει να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να αντιμετώπισε πρόβλημα με τη μηχανή του ώστε να μπορέσει να αξιολογήσει την υποστήριξη της εταιρείας,όχι απλώς αγορά.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    1. Ισως κανω λαθος, απο τις προδιαγραφες ειναι λιγο μεγαλυτερη. Πρεπει να την δοκιμασω ομως. Αλλα εμφανισιακα μοιαζει μεγαλη.
    2. Ναι ακριβως τα γονατα ηταν σε τετοια θεση που ειδικα οταν εκανα την κινηση του ανεβασματος με το αριστερο ενιωθα αβολα. Παντα σταματημενος στην εκθεση του καταστηματος.

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    ειχα διαβασει εδω οτι οι περισσοτεροι ειναι οπαδοι της mototrend, χαρακτηριζοντας την ως την πιο σοβαρη αντιπροσωπεια. επισκεπτομενος πρωτα την daytona για το maverick 500, ο πωλητης το πρωτο πραγμα που μου τονισε ηταν οτι πισω της βρισκεται η καλυτερη αντιπροσωπεια και μαλιστα η μονη με στοκ ανταλλακτικων για το maverick. στο μονο που τον ειδα απροετοιμαστο ηταν οταν τον ρωτησα στο εξωτερικο που θα παω το μηχανακι αν παθει κατι και μου ειπε οτι σε ολες τις χωρες υπαρχουν συνεργεια. φυσικα ειχα διαβασει εδω οτι η daytona ειναι μια μαρκα του γκοργκολη οποτε ηταν ρητωρικη η ερωτηση μου για να δω την αντιδραση.
    Κι όμως, στην ουσία αλήθεια σου είπε ο πωλητής του Γκοργκόλη ότι σε όλες τις χώρες υπάρχουν συνεργεία...γιατί μπορεί η Daytona να είναι μάρκα του Γκοργκόλη, όμως η Maverick 500 φτιάχνεται "φασόν" από την εταιρεία Colove, και κυκλοφορεί εδώ κι αρκετά χρόνια με διαφορετικά ονόματα ανά χώρα: Στην Ιταλία ως KL Raticosa 500X, στην Ισπανία ως Macbor Montana XR5, σε Αυστρία-Αγγλία-Τουρκία κι Ανατολική Ευρώπη ως Jawa RVM 500...
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 17/04/2023 στις 08:15.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    αυτο ειναι καλο. οχι τοσο για το daytona που οπως ειπα μου πεφτει λιγο μικρο, αλλα για το qj 800x που μου αρεσε περισσοτερο για 2000 παραπανω. ανηκει και αυτο στον ομιλο γκορκολη. ευχαριστω aufgebracht

  6. #6
    Νομιζω στην περιπτωση σου ,το qj το μοντελο x με τα kyb κτλ ειναι ιδανικη περιπτωση .
    Εισαι πολυ "μεγαλος" σωματικα για να κουμπωσεις στα 500αρια .

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    ναι λιουλιο και εγω αυτο πιστευω, απλα πρεπει να βρω να καθησω πανω σε εκθεσιακο και φυσικα ιδανικα να οδηγησω. ειμαι κρητη και οι δυνατοτητες ειναι περιορισμενες

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    ναι λιουλιο και εγω αυτο πιστευω, απλα πρεπει να βρω να καθησω πανω σε εκθεσιακο και φυσικα ιδανικα να οδηγησω. ειμαι κρητη και οι δυνατοτητες ειναι περιορισμενες
    Δες και τα DS 500 της voge, πιστευω θα καθεσαι καλά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    καλημερα μποουλενο, ειδα εχθες το dsx, πολυ ομορφο, ποιοτικο, μαλιστα ηταν απο αντιπροσωπεια που ειχε και επωνυμες μηχανες, οποτε συνεκρινα τα πλαστικα/μηχανικα του dsx με τις αλλες και δεν εβλεπα καμια διαφορα. παντα ακινητα φυσικα. απο την αλλη ομως ηταν και αυτο ενα κλικ πιο μικρο απο οτι το ηθελα. σιγουρα ομως χρειαζομαι test ride, ισως ανεβω αθηνα γιαυτο. επισης ειδα και το qj 500x (μοντελο που δεν κυκλοφορει ευρεως οπως μου ειπαν), ηταν πολυ εντυπωσιακο αλλα το ενιωσα πολυ βαρυτερο απο το voge. ισως το ενα να ηταν γεματο ενω το αλλο αδειο. σημερα θα δω τα 2 cfmoto και αναμενω και qj800

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Γερασα ρε γμτ.
    Τι μαρκες ειναι αυτες ?
    Ειναι δυνατον να δωσεις ενα σκασμο λεφτα και να μην πας σε Honda-Yamaha-Suzuki-Kawasaki ? (τυχαια η σειρα)
    Καθε τρεις και λιγο ξεφυτρωνει ενα πυροτεχνημα απο τα βάθη της Ινδιας και μοστραρει τα 2-3 επωνυμα αξεσουαρ του για να αποκτήσει κυρος ?
    Ειμαι λαθος ?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Λίγο σπαμ, οτιδήποτε κινέζικο με κινέζικο όνομα μοντέλου και μάλιστα με διαφορετικό όνομα για κάθε χώρα θα το απέφευγα.

    Τουλάχιστον οι υπολοιποι κινέζοι χρησιμοποιούν ονοματα πιο κοντά στις δικιές μας γλωσσικές ιδιαιτερότητες και μάλιστα τα ίδια πανευρωπαικά.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    portishead, σημερα ειδα για πρωτη φορα την cfmoto 800mt touring. κοσμοπολιτικο σοκ. καθησα πανω και ... χωρεσα. ανεβοκατεβαζα ανετα και τις ταχυτητες και πισω φρενο πατουσα. μπορω να συγκρινω μονο με bmw 1250 gs. αλλα η μια κανει 25000 και η αλλη 10000. δυστυχως δεν εχω δοκιμασει ποτε τις γιαπωνεζικες που ανεφερες για να σου πω αν εχεις δικιο. εχω δοκιμασει africa dct αλλα αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μην χρειαζεται να αλλαζω ταχυτητες με το ποδι αρα ημουν ανετος. εχω ακομα να δω την qj 800x για να βγαλω τελικα συμπερασματα λογω... μεγεθους. επισης δοκιμασα και το 650mt, ηταν σαφεστατα μικροτερο του 800 αλλα και εκει ημουν ανετος. πιο ανετος απο ολα τα 500 που ειχα δοκιμασει (daytona, voge, qj).
    motojojo προσωπικα δεν φοβαμαι τις κινεζες. ισως να ειμαι αθωος ακομα. εχω εμπειρια 30-40 χρονια μονο απο αυτοκινητα και το το 3ο μου αυτοκινητο, ενα corolla του 95 το εχω ακομα σαν καινουριο. ειναι μαλιστα το αυτοκινητο που χρησιμοποιοω πιο συχνα αν και εχω αλλα πιο καινουρια και πιο μεγαλα. αρα πιστευω οτι η μηχανη που θα παρω θα ζησει μαζι μου για ... παντα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Γερασα ρε γμτ.
    Τι μαρκες ειναι αυτες ?
    Ειναι δυνατον να δωσεις ενα σκασμο λεφτα και να μην πας σε Honda-Yamaha-Suzuki-Kawasaki ? (τυχαια η σειρα)
    Καθε τρεις και λιγο ξεφυτρωνει ενα πυροτεχνημα απο τα βάθη της Ινδιας και μοστραρει τα 2-3 επωνυμα αξεσουαρ του για να αποκτήσει κυρος ?
    Ειμαι λαθος ?
    Λάθος είσαι.Εχεις όντως μείνει πίσω.Ο κόσμος αλλάζει.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    portishead, σημερα ειδα για πρωτη φορα την cfmoto 800mt touring. κοσμοπολιτικο σοκ. καθησα πανω και ... χωρεσα. ανεβοκατεβαζα ανετα και τις ταχυτητες και πισω φρενο πατουσα. μπορω να συγκρινω μονο με bmw 1250 gs. αλλα η μια κανει 25000 και η αλλη 10000. δυστυχως δεν εχω δοκιμασει ποτε τις γιαπωνεζικες που ανεφερες για να σου πω αν εχεις δικιο. εχω δοκιμασει africa dct αλλα αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μην χρειαζεται να αλλαζω ταχυτητες με το ποδι αρα ημουν ανετος. εχω ακομα να δω την qj 800x για να βγαλω τελικα συμπερασματα λογω... μεγεθους. επισης δοκιμασα και το 650mt, ηταν σαφεστατα μικροτερο του 800 αλλα και εκει ημουν ανετος. πιο ανετος απο ολα τα 500 που ειχα δοκιμασει (daytona, voge, qj).
    motojojo προσωπικα δεν φοβαμαι τις κινεζες. ισως να ειμαι αθωος ακομα. εχω εμπειρια 30-40 χρονια μονο απο αυτοκινητα και το το 3ο μου αυτοκινητο, ενα corolla του 95 το εχω ακομα σαν καινουριο. ειναι μαλιστα το αυτοκινητο που χρησιμοποιοω πιο συχνα αν και εχω αλλα πιο καινουρια και πιο μεγαλα. αρα πιστευω οτι η μηχανη που θα παρω θα ζησει μαζι μου για ... παντα
    Αν θες τη μηχανη σου να ζησει για παντα , τοτε παρε Ιαπωνικο ,made in Japan

  15. #15
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Καπου εδω σταματησα να διαβαζω:''πηγα βολτα στα μαγαζια, για κινεζα''..αν υπαρχει ανθρωπινο budget καλιο ιαπωνας η εστω ενα σοβαρο ευρωπαικο παρα κινεζιες που μετα απο 1000χλμ αρχιζουν και κανουν σα να χτυπανε μπρικια μεταξυ τους...ηρθα εγραψα παω να χωθω στην τρυπα μου παλι...
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΟΣΕ και μηχανες
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2009, 17:54
  2. Απαντήσεις: 123
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2008, 16:52
  3. leasing και μηχανες.....
    από nikmak3 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2008, 14:53
  4. Βαψιμο τοιχου και μηχανες....
    από Giorgos19 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 14:10
  5. 80'ς και μηχανές...
    από Fireball400 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2007, 23:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF