Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: καταναλωση

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Α ο γνωστός ΜΥΘΟΣ, τα αμάξια καίνε περίπου όσο οι μηχανές.

    Πάρε ένα αμάξι που ''δεν καίει'' και τσιτωσέ το στην ίδια διαδρομή, ΜΑΖΙ με μια μηχανή, ΟΠΩΣ πάει η μηχανή. Και κλάψε μετά τι έκαψε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    το διλιτρο ειναι megane 2 του 2005. το 1500αρι ειναι kodiaq 2022. βενζινη χειροκινητα και τα δυο. με το megane πηγα τωρα τα χριστουγεννα ρουμανια, απο πειραια, 1300 χλμ, τελικη καταναλωση 6.5 με 110 μαξ ταχυτητα. με το kodiaq πηγα ηρακλειο και γυρισα (ειμαι απο χανια) 140χλμ, μαξ 80, με 5.2. (μαζι με το γυρισμο, 300χλμ δηλαδη περιπου, εγραψε 5.4 αφου μεσα στην πολη του ηρακλειου ανεβηκε η καναλωση). γιαυτο ηλπιζα οτι οι μεγαλες κυβισμου μηχανες, που συγκρινομενες με τα αυτοκινητα ειναι 5 φορες πιο ελαφριες και με λιγοτερα κυβικα ιππους, θα καταναλωναν λιγοτερο με πολυ ηρεμη οδηγηση.
    Στην εξίσωση πρέπει να βάλεις και το ότι οι μηχανές που αναφέρεις (αλλά και όλες της αγοράς πλην του honda NC) sστα ίδια χλμ. που πας με το αμάξι και (ας πούμε) 3.000 στροφές, οι μηχανές πάνε με 6-7.000 στροφές....αυτό πρέπει να σου αρκει.
    Από την άλλη, το NC έχει "αυτοκινητάδικο" μοτέρ (υποτετράγωνο δηλαδή) 750 κ.ε. και στην ίδια ταχύτητα πάει με λιγότερες στροφές και αρκετά κάτω σε κατανάλωση....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    ηθελα να παω οσο πιο φτηνα γινεται παικτη μου
    volpad, οι μετρησεις ειναι απο τα computers των αυτοκινητων. αλλα πανω κατω ειναι σωστα. γιατι στα γεμισματα παντα βαζει οσο περιπου εχει καψει για να φουλαρει.
    ναι bowleno, αυτο το εχω παρατηρησει. αλλα το ερωτημα μου ειναι, δεν μπορει και η μηχανει να οδηγηθει σε πολυ χαμηλες στροφες? η σβηνει? honda nc dct εχω οδηγησει αρκετα, μεσα σε πολη μονο, πριν ομως απο την οικονομικη κριση (2015) και δεν προσεχα καταναλωση.
    αλλα δυστυχως το ενιωθα ενα κλικ μικρο. τοτε ημουν και 130 κιλα. τωρα εχω κανει διαιτα εχω παει 100 κιλα και ισως να μου ειναι καλο βλεπω varadero μεταχειρισμενα γυρω στα 4000 (abs injection), 1200gs γυρω στα 5000 (χωρις σερβο) και σκεφτομαι για λογους ευκολιας να παρω κατι. κυριως λογο παρκινγ. εχω οδηγηση πιο μικρος και αλλες μηχανες της εποχης, μικρες ομως cb 600 και αναλογες αλλα λογω μεγεθους οπως ανεβαινα ετσι κατεβαινα. δεν με βολευαν καθολου. για μενα το πιο σημαντικο ειναι η αναρτηση παντως, να μην κτυπαει στις λακουβες. η ανεση δηλαδη.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Δεν ξερω γιατι συνεχιζουμε να αναλυουμε τις καταναλωσεις του αυτοκινητου. Αν καταλαβα καλα θελεις να παρεις δικυκλο για οικονομια σε σχεση με ενα αυτοκινητο αρα και οικονομια γενικοτερα, σωστα?

    Πες μας τι διαδρομες θες να κανεις.

    Το οικονομικοτερο ολων. Παπι. Aπo 300cc και πανω αρχιζεις και πλησιαζεις κοστη αυτοκινητου.Βαλε και κοστος εξοπλισμου αν δεν εχεις τιποτα για αρχη και τον πρωτο χρονο θα εισαι μεσα με τα τσαρουχια. Αν δεν το χρησιμοποιεις και τις μερες που εχει κρυο, η βρεχει, η θα πρεπει να κουβαλησεις τιποτε μεγαλο κτλ κτλ καλα κρασια..εχεις αυξησει τα εξοδα μετακινησης σου. Αυτο που κερδιζεις πρακτικα ειναι σε χρονο μετακινησης και λεφτα σε γιατρους και χαπια αν το εχεις σαν ψυχοθεραπεια...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    νοστραδαμε , το ειχα αναφερει πιο πανω στην αρχη. κυριως σε επαρχιακους δρομους και πολη 100χλμ την μερα, 40? 50? 60? εκει γυρω ταχητητα. αλλα θελω κατι ανετο, οχι παπι η μικρη μηχανη. αν αυριο θελω δηλαδη να παω και ενα εξωτερικο, να μπορω. αλλα καταλαβαινω οτι το χαμηλο κοστος χρησης, να το ξεχασω

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Κοιτα ειναι ενας αλλος κρητικος εδω που οπως δηλωνει, πετυχαινει εξαιρετικα χαμηλες καταναλωσεις, και εχει την ιδια φιλοσοφια. Αυτος θα σε αναλαβει μολις δει το θεμα.

    Εγω ετσι που περιγραφετε δεν μπορω να παω με δικυκλο με οτι αυτο συνεπαγεται.

    Προφανως γι αυτο που θες χρειαζεσαι μια μοτσυκλετα οχι σκουτερ η παπι. Οποτε στην θεση σου, θα κοιτουσα σε NC. Δεν μπορω να σκεφτω αλλο για οικονομια στην καταναλωση που θα σου επιτρεψει και εξωτερικο στο μελλον.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #22
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Voge / Benelli - CB500X - NC750X, ανάλογα τα λεφτά που διαθέτεις, με τους ρυθμούς που λες ότι κινείσαι δε νομίζω να πας πάνω από 3.5 lt/100

    αμάξι (βενζίνη) με πόλη μέσα, κάτω από 6 το βλέπω από δύσκολο έως και ακατόρθωτο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    ηθελα να παω οσο πιο φτηνα γινεται παικτη μου
    volpad, οι μετρησεις ειναι απο τα computers των αυτοκινητων. αλλα πανω κατω ειναι σωστα. γιατι στα γεμισματα παντα βαζει οσο περιπου εχει καψει για να φουλαρει.
    ναι bowleno, αυτο το εχω παρατηρησει. αλλα το ερωτημα μου ειναι, δεν μπορει και η μηχανει να οδηγηθει σε πολυ χαμηλες στροφες? η σβηνει? honda nc dct εχω οδηγησει αρκετα, μεσα σε πολη μονο, πριν ομως απο την οικονομικη κριση (2015) και δεν προσεχα καταναλωση.
    αλλα δυστυχως το ενιωθα ενα κλικ μικρο. τοτε ημουν και 130 κιλα. τωρα εχω κανει διαιτα εχω παει 100 κιλα και ισως να μου ειναι καλο βλεπω varadero μεταχειρισμενα γυρω στα 4000 (abs injection), 1200gs γυρω στα 5000 (χωρις σερβο) και σκεφτομαι για λογους ευκολιας να παρω κατι. κυριως λογο παρκινγ. εχω οδηγηση πιο μικρος και αλλες μηχανες της εποχης, μικρες ομως cb 600 και αναλογες αλλα λογω μεγεθους οπως ανεβαινα ετσι κατεβαινα. δεν με βολευαν καθολου. για μενα το πιο σημαντικο ειναι η αναρτηση παντως, να μην κτυπαει στις λακουβες. η ανεση δηλαδη.
    600 και 750 δεν τα λες και μικρά... σε χαμηλές στροφές, ξέχνα το δεν πάνε βήμα, εδώ έχουν ρελαντί γύρω στις 1400 σ.α.λ. και για να ξεκινήσουν μόνο, θέλουν 2.000....
    Πάντως, μιλώντας για αυτά που αναφέρεις, δεν είναι ακριβώς πρακτικά.
    Αυτά θέλουν ανοικτό δρόμο και μόνο. Στην πόλη είναι τρομερά δυσκίνητα, βαριά (δοκίμασε σε ελαφρά ανηφόρα να κάνεις πίσω και θα καταλάβεις ) και πίνουν τον άμπακο.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    μικρα στο μεγεθος εννουσα η μεγαλυτερη μου δυσκολια ηταν να αλλαζω ταχυτητες. αφου ημουν συμπιεσμενος. στο nc ημουν πολυ καλυτερα (αλλα αυτο ηταν dct). γιαυτο πιστευω κατι πολυ μεγαλυτερο θα μου ταιριαζε.
    τι διαφορα εχουν πρακτικα οι κινητηρες των μηχανων και δουλευουν σε τοσο υψηλες στροφες? πχ στο kodiaq με 1000 στροφες και 6η παω 80χλμ ανετα. γιατι η πολυ ελαφροτερη μηχανη να θελει 2000 στροφες για να ξεκινησει και μονο?
    αριστειδη, στην πολη μεσα, κανει 7,5. με σταρτ στοπ και 30-40 που πηγαινω συνηθως. αυτα τα καινουρια μετρανε απο αναμα σε σβησιμο, ετσι μπορω να υπολογισω σε γενικες γραμμες τι καιει. πχ απο το χωριο στην πολη 15 χλμ σε επαρχιακο, 6-7 αναλογα την κινηση. μεσα στην πολη αν κανω καποιες δουλειες, 7-8. κτλ κτλ
    και ναι το nc λογω dct ειναι ο μεγαλος μου ερωτας, απλα πρεπει να βρω να το δοκιμασω ξανα. και τα πουλανε και ακριβα τωρα πριν μερικα χρονια εβρισκα και με 3000-4000 στο car.gr και δεν πηρα καλα να παθω

  10. #25
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Η μοτοσυκλέτα είναι τρύπιος κουβάς στο θέμα έξοδα Vs Ι.Χ
    Το Βαραντέρο έχει άλλα έξοδα που δεν έχει ένα ι.χ όπως συχνότερο σερβις ( λάδια πχ κάθε 5-6Κ χλμ; ) ,θα χρειάζεσαι λάστιχα σε ρυθμούς που με το ΙΧ θα έλεγες οκ ακόμα είναι καινούργια.
    Αλυσίδες γρανάζια.
    Η μηχανή δεν είναι ευκολία αγαπητέ,πέρα από το βρίσκω πάρκινγκ που έγραψες και το περνάω τα σταματημένα ΙΧ θα ιδρώσεις ,θα βραχείς θα κρυώσεις.
    when life gets complicated... i ride.

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Με 100χλμ την μέρα μιλάμε για 36000χλμ το χρόνο.. Δηλαδή για τουλάχιστον δύο ζευγάρια λάστιχα από 300€ ,για ένα σετ αλυσίδα γρανάζια 200€ , τουλάχιστον μία αλλαγή τακάκια μπροστά κ δύο πίσω,συν τα σερβίς του λάδια φίλτρα κ ένα μεγάλο σερβίς,ως τώρα κοντευουμε το 1500€ το χρόνο κ συν ότι άλλο θα προκύπτει κάνα σερβίς ανάρτησης,κάνα ρουλεμάν,καμία δισκοπλακα..Κάνε τα μαθηματικά σου κ υπολόγισε..

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    ακριβο χομπυ λοιπον, δορσο

  13. #28
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    πχ στο kodiaq με 1000 στροφες και 6η παω 80χλμ ανετα.
    Δηλαδή το Kodiaq με 4000 στην 6η πόσα πιάνει ;

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    80χαω στις 1000σαλ δεν παιζει με την καμια. Στις 2000 ισως.

  15. #30
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    Γεια σας !
    θα ηθελα καποιος να μου να μου απαντησει τεχνικα/μηχανικα αν ξερει: μου κανει εντυπωση οτι οι μηχανες, πχ varadero 1000, r1200gs εχουν μεγαλη καταναλωση συγκριτικα με τα αυτοκινητα.
    εχω ενα αυτοκινητο, 2000cc, 1300kg βαρος, 135hp/5500rpm, 191nm/3750rpm με μεση καταναλωση 7 (110-120χλμ)
    ενα αλλο, 1500cc, 1600kg, 150hp/5000, 250nm/1500, καταναλωση 6. 4 cylinders και τα δυο. αν τωρα παω στο χωριο, με 70-80χλμ εχω καναλωσεις ακομα και 5-6
    οποτε με απλα μαθηματικα σκευτομαι, πχ η 1200gs με 1200cc, 200kgr, 98hp/7000, 115nm/5000 δεν θα επρεπε να εχει πολυ χαμηλοτερη καταναλωση απο ενα αυτοκινητο? απο οτι διαβαζω εχουν αρκετα μεγαλες. οι δε τετρακυλινδρες μηχανες, ακομα μεγαλυτερες. τι εξηγηση υπαρχει?
    ευχαριστω
    Με 110-120 χαω το gs καίει 5 και με 70-80 δε ακόμα λιγότερο.
    Επειδή οι απορίες σου έχουν κάποια βάση σού επισημαίνω μία βασική παράμετρο που σου διέφυγε: ο αεροδυναμικός συντελεστής.
    Η μοτοσυκλέτα είναι το όχημα με τον χειρότερο CX,το GS πχ στα 200 καίει 12λ/100.

    Επίσης αυτό που ρώτησε ο volpad,οι μετρήσεις σου στα αυτοκίνητα είναι ότι λέει το trip ή μετρημένα σε βενζινάδικο?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση FZ6 ?
    από THEOD στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 17:29
  2. Κατανάλωση Innova
    από DrLo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 02:51
  3. Ερωτηση καταναλωση βενζινης.
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 10:46
  4. κατανάλωση kle 500
    από καβασακιας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 08:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF