Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: καταναλωση

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33

    καταναλωση

    Γεια σας !
    θα ηθελα καποιος να μου να μου απαντησει τεχνικα/μηχανικα αν ξερει: μου κανει εντυπωση οτι οι μηχανες, πχ varadero 1000, r1200gs εχουν μεγαλη καταναλωση συγκριτικα με τα αυτοκινητα.
    εχω ενα αυτοκινητο, 2000cc, 1300kg βαρος, 135hp/5500rpm, 191nm/3750rpm με μεση καταναλωση 7 (110-120χλμ)
    ενα αλλο, 1500cc, 1600kg, 150hp/5000, 250nm/1500, καταναλωση 6. 4 cylinders και τα δυο. αν τωρα παω στο χωριο, με 70-80χλμ εχω καναλωσεις ακομα και 5-6
    οποτε με απλα μαθηματικα σκευτομαι, πχ η 1200gs με 1200cc, 200kgr, 98hp/7000, 115nm/5000 δεν θα επρεπε να εχει πολυ χαμηλοτερη καταναλωση απο ενα αυτοκινητο? απο οτι διαβαζω εχουν αρκετα μεγαλες. οι δε τετρακυλινδρες μηχανες, ακομα μεγαλυτερες. τι εξηγηση υπαρχει?
    ευχαριστω

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Για αρχή ξεκινάμε με φυσική:

    το έργο που παράγεται από μια δύναμη ή την ποσότητα μιας μορφής ενέργειας που μετατρέπεται σε άλλη μορφή, συνδέεται με το χρόνο που απαιτείται για την παραγωγή του έργου ή τη μετατροπή μιας μορφής ενέργειας σε άλλη. Το φυσικό μέγεθος που συνδέει το παραγόμενο έργο ή την ποσότητα της παραγόμενης ενέργειας με τον αντίστοιχο χρόνο ονομάζεται ισχύς.
    με απλά λόγια σκέψου λοιπόν ότι για να κινηθεί ένα όχημα με μια Α ταχύτητα πρέπει να ασκείται σε αυτό μία δύναμη, έστω Β

    βγάλε εντελώς έξω από το μυαλό σου την έννοια του μοτέρ, και σκέψου δυο αμάξια (ή ένα αμάξι και μια μηχανή) με τον κινητήρα σβηστό

    κάνουμε ένα πείραμα, και τα τραβάμε (τους ασκούμε δηλαδή μια δύναμη) μέχρι να πιάσουν μια ταχύτητα, έστω ας πούμε 60 km/hr (V)

    κάθε όχημα, αναλόγως βάρους, σχήματος, αεροδυναμικής κτλ., χρειάζεται διαφορετική δύναμη (F) για να "πιάσει" αυτή την ταχύτητα

    το όχημα 1, θέλει ας πούμε 1 kN δύναμης για να πάει με 60, άρα απαιτείται ισχύς P = F * V = 1000 * 60 * (1000/3600) = 16666 watt ή 16.66 kW ή αλλιώς 22.35 hp

    το όχημα 2, θέλει 0.8 kN, άρα απαιτείται χαμηλότερη ισχύς, 17.88 hp

    άρα έαν βάλουμε στα 2 παραπάνω οχήματα ακριβώς τους ίδιους κινητήρες σημαίνει προφανώς ότι το όχημα 2 θα καταναλώνει λιγότερο καύσιμο από ότι το όχημα 1

    Πόσο όμως ;

    Εδώ αρχίζουν τα ωραία

    Είπαμε ότι το όχημα 2 χρειάζεται 20% λιγότερη ισχύ

    Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται 20% λιγότερο καύσιμο ;

    όχι

    και αυτό γιατί η κατανάλωση κάθε κινητήρα δεν είναι σταθερή σε όλο το εύρος λειτουργίας του (σε όλες τις στροφές)

    για να μη μακρυγορήσω, θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα, από πραγματικό case study

    έχω πάει χαλαρή βόλτα με το CB (50 hp σκάρτοι) με τον κουμπάρο μου που έχει Tracer GT (115 hp)

    ο ένας έκαψε 3.5 λίτρα ο άλλος 5 λίτρα

    ας κάνουμε την χονδροειδή παραδοχή ότι ως παρόμοια μηχανάκια (που λέει ο λόγος), θέλουν ας πούμε 20 hp για να κινηθούν με μία ταχύτητα έστω 80 km/hr

    γιατί λοιπόν ό ένας έκαψε 50% παραπάνω ;

    η απάντηση είναι απλή, και λέγεται ειδική κατανάλωση καυσίμου (σε gr/kwh)

    Κάθε κινητήρας σχεδιάζεται σε ένα βέλτιστο σημείο λειτουργίας, εκεί που έχει την χαμηλότερη ειδική κατανάλωση καυσίμου, και αυτό το σημείο είναι (εδώ μπορώ να χρειαστώ διόρθωση, καθώς για μικρούς 4χρονους κινητήρες δεν έχω ασχοληθεί) περίπου στο 60% της μέγιστης ισχύος

    όσο λοιπόν αποκλίνουμε από αυτό το σημείο, η ειδική κατανάλωση αυξάνει, στα χαμηλά δε φορτία είναι αρκετά πιο υψηλή

    στο παράδειγμά μας λοιπόν, αν πούμε ότι και τα 2 μηχανάκια έχουν optimum design στο 60%, το CB όταν χρειάζεται 20 hp είναι πολύ πιο κοντά στο βέλτιστο σημείο σχεδιασμού του κινητήρα (30 hp) από ότι το Tracer (70hp), με αποτέλεσμα να καταναλώνει πολύ πιο χαμηλά

    για να μη μακρηγορώ, η απάντηση στο ερώτημά σου δεν είναι καθόλου μα καθόλου απλή, και συν τοις άλλοις δε νομίζω ότι οι μηχανές που ανέφερες καίνε παραπάνω από το αμάξι σου στα 70-80....

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Βρε Αριστειδη, αναθεμα και αν καταλαβα τπτ!!!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    τα βασικα του αριστειδη ειναι κατανοητα πιστευω η πραξη δεν μου αρεσε στο τελος δηλαδη οτι πχ και το varadero και το 1200gs δεν καινε παραπανω. αλλα καπου εκει απο οτι διαβαζω στα φορα η βλεπω στο youtube. ενω εγω θα περιμενα μια καταναλωση γυρω στο 3-4, αφου τα πολυ βαρυτερα και με περισσοτερα κυβικα αυτοκινητα καινε 5-6. ευχαριστω

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.539
    Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που ανοιξες αυτο το θεμα σαν πρωτο σου θεμα? Εννοω σκεφτεσαι να παρεις μηχανη και θες να καταλαβεις αν θα ειναι πιο οικονομικη απο το διλιτρο αυτοκινητο σου?
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #6
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    τα βασικα του αριστειδη ειναι κατανοητα πιστευω η πραξη δεν μου αρεσε στο τελος δηλαδη οτι πχ και το varadero και το 1200gs δεν καινε παραπανω. αλλα καπου εκει απο οτι διαβαζω στα φορα η βλεπω στο youtube. ενω εγω θα περιμενα μια καταναλωση γυρω στο 3-4, αφου τα πολυ βαρυτερα και με περισσοτερα κυβικα αυτοκινητα καινε 5-6. ευχαριστω
    το μοτέρ του Varadero και του GS δεν γίνεται να κάψει 3.5 λίτρα, (σχεδόν) σε καμία συνθήκη, αυτό σου έγραψα παραπάνω

    επίσης την ειτάχυνση και τις ρεπρίζ που έχει ένα μηχανάκι 100 ίππων εσύ δε μπορείς να τις δεις ποτέ με το αμάξι σου, αλλά it comes with a price, που λένε και στο χωριό μου...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    ναι ακριβως. βλεπω τους περισσοτερους να λενε οτι στην εθνικη πανε με 150 για παραδειγμα και σε αλλες μηχανες εχουν μεγαλη καταναλωση , σε αλλες μικροτερη κτλ. εγω που δεν εχω σκοπο να πηγαινω με τετοιες ταχυτητες, λεω γιατι να μην εχω μια παρα πολυ μικρη καταναλωση? ωστε αν κανω πχ 100χλμ την μερα με 50-60χλμ, να μην τον σκεφτομαι κοθολου? (οικονομικα αλλα και για να παρκαρω). μενω 15 χλμ απο την πολη, δουλευω πρωι απογευμα, οποτε 4 χ 15 + οτι κανω τριγυρω βγαινουν 100 καμια φορα

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    ναι ακριβως. βλεπω τους περισσοτερους να λενε οτι στην εθνικη πανε με 150 για παραδειγμα και σε αλλες μηχανες εχουν μεγαλη καταναλωση , σε αλλες μικροτερη κτλ. εγω που δεν εχω σκοπο να πηγαινω με τετοιες ταχυτητες, λεω γιατι να μην εχω μια παρα πολυ μικρη καταναλωση? ωστε αν κανω πχ 100χλμ την μερα με 50-60χλμ, να μην τον σκεφτομαι κοθολου? (οικονομικα αλλα και για να παρκαρω). μενω 15 χλμ απο την πολη, δουλευω πρωι απογευμα, οποτε 4 χ 15 + οτι κανω τριγυρω βγαινουν 100 καμια φορα
    εάν έχεις σκοπό να πηγαίνεις με 50-60 χλμ, τι σε νοιάζει πόσο καίει το Varadero και το GS ;

    μίλα με το μέλος panavour, ξέρει μηχανάκι που σε αυτή τη ταχύτητα δε καίει πάνω από 1 lt/100

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    φυσικα αριστειδη αλλα σκεφτομουν οτι αν ημουν πολυ σεμνος στο γκαζι ισως να μην ξεφευγε η καταναλωση. αλλα απο οτι καταλαβαινω υπαρχει καποια ταριφα στην καταναλωση, ασχετα με την οδηγηση.
    ναι αλλα δεν θελω οποιοδηποτε μηχανακι, αλλα ενα να μου ... ταιριαζει ειμαι και 197 υψος, θελω ανεση παω και στην ... 6 δεκαετια σιγα σιγα απλα δεν θελω να πληρωνω αερα

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    παω και στην ... 6 δεκαετια σιγα σιγα απλα δεν θελω να πληρωνω αερα
    Δυστυχως, εκει ειναι που οτι πληρωνεις ειναι αερας,..

    Υ.Γ.
    Το θεμα δεν ειναι τι μπορει να καψειτο αμαξι ή το μηχανακι, αλλα τι καις εσυ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος

    μίλα με το μέλος panavour, ξέρει μηχανάκι που σε αυτή τη ταχύτητα δε καίει πάνω από 1 lt/100
    Με τρας που σε τραω,ώρε ζγαρ;;;;

    Μετάφραση: με βλέπεις που σε βλέπω ώρε ζαγαρι;;;;;;

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    200
    Πολύ λίγο καίνε τα αμάξια σου για τα κυβικά και τα κιλά τους. Βενζίνη είναι ή diesel? Τι ηλικίας είναι??

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    το διλιτρο ειναι megane 2 του 2005. το 1500αρι ειναι kodiaq 2022. βενζινη χειροκινητα και τα δυο. με το megane πηγα τωρα τα χριστουγεννα ρουμανια, απο πειραια, 1300 χλμ, τελικη καταναλωση 6.5 με 110 μαξ ταχυτητα. με το kodiaq πηγα ηρακλειο και γυρισα (ειμαι απο χανια) 140χλμ, μαξ 80, με 5.2. (μαζι με το γυρισμο, 300χλμ δηλαδη περιπου, εγραψε 5.4 αφου μεσα στην πολη του ηρακλειου ανεβηκε η καναλωση). γιαυτο ηλπιζα οτι οι μεγαλες κυβισμου μηχανες, που συγκρινομενες με τα αυτοκινητα ειναι 5 φορες πιο ελαφριες και με λιγοτερα κυβικα ιππους, θα καταναλωναν λιγοτερο με πολυ ηρεμη οδηγηση.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Οι μετρήσεις αυτές είναι απο το κοντέρ ή με μέτρηση απο γέμισμα σε γέμισμα?

  15. #15
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Μια απορια...Μα πως μπορεις να ταξιδευεις με 80-100/ωρα; Δεν βαριεσαι στην εθνική;
    Με την μηχανη, ειδικα στην εθνικη δεν εχω ταξιδεψει ποτέ κατω απο 130...απλά δεν την παλευω...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση FZ6 ?
    από THEOD στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 17:29
  2. Κατανάλωση Innova
    από DrLo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 02:51
  3. Ερωτηση καταναλωση βενζινης.
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 10:46
  4. κατανάλωση kle 500
    από καβασακιας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 08:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF